Profile cover photo
Profile photo
Kancelaria Adwokacka Adwokat Rafał Słowik
About
Posts

Post has attachment
W opisanej w artykule niedawnej uchwale Sąd Najwyższy uznał, że straż miejska może samodzielnie kierować wnioski o ukaranie właścicieli pojazdów za niewskazanie osoby nim kierującej podczas popełnienia wykroczenia.

Nie jest to najlepsza informacja dla tych, którzy liczyli, że uda im się uniknąć odpowiedzialności za odmowę wskazania kierującego pojazdem jeśli organem wzywającym była straż miejska.

Dotychczas kwestia uprawnień oskarżyciela publicznego dla straży miejskiej w tym zakresie budziła wątpliwości, a orzecznictwo było niejednolite.

Odmowa wskazania przez właściciela komu powierzył samochód w najczęściej dotyczy oczywiście zdjęć wykonanych przez fotoradary należące do straż gminnych dokumentujących przekroczenie prędkości.

Co istotne uchwała zapadła w składzie siedmiu sędziów, a SN nadał jej moc zasady prawnej, co oznacza, że wiąże ona inne składy SN w tych sprawach.
Add a comment...

Post has attachment
Od dziś pełen dostęp online do ksiąg wieczystych oraz możliwość uzyskania zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego.

Nareszcie po zaświadczenie "o niekaralności" nie trzeba będzie udawać się do siedziby sądu, tak samo jak po odpis z księgi wieczystej. W tym drugim wypadku istnieje już od dłuższego czasu wgląd online do ksiąg wieczystych, jednak do dziś wydruki uzyskane w ten sposób nie posiadały waloru dokumentu urzędowego.

Oprócz oczywistej korzyści, jaką jest oszczędność czasu, dostęp do nowych usług będzie również tańszy niż tradycyjny.

Dodając jednak odrobiny dziegciu do tej pożytecznej nowinki, muszę przyznać, że trudno inaczej wyjaśnić utrzymanie co do zasady odpłatności za dostęp online do tych usług, jak tylko przez pryzmat utrzymania solidnego zastrzyku dla budżetu.
Add a comment...

Post has attachment
W piątek 11 lipca oraz w poniedziałek 14 lipca zapraszam do udziału w pierwszej ogólnopolskiej akcji Adwokatury oraz Dziennika Gazeta Prawna "POZNAJ SWOJE PRAWA", w której będzie uczestniczyć także moja Kancelaria.
Dysponując kuponem dołączonym w tych dniach do Gazety Prawnej istnieje możliwość uzyskania porady prawnej za symboliczną złotówkę.
Serdecznie zapraszam wszystkich zainteresowanych.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Stanfordzki eksperyment więzienny, czyli o ciemnej stronie ludzkiej natury.

Wizyta prof. Zimbardo w Polsce przypomniała mi o bodaj najsłynniejszym eksperymencie więziennym, którego wyniki stały się przedmiotem szerokiej dyskusji dla psychologii , ale również ukazały niebezpieczeństwa systemu więziennictwa.

Przeprowadzony w 1971 roku na Wydziale Psychologii Uniwersytetu Stanforda pod kierownictwem prof. Philipa Zimbardo eksperyment zakładał wyselekcjonowanie grupy 24 studentów o dobrej kondycji psychicznej i fizycznej, nie mających wcześniej jakiejkolwiek kryminalnej przeszłości. Grupa ta została losowo podzielona na strażników i więźniów, a następnie umieszczona w piwnicy wydziałowej.

Odgrywanie ról stało się tak jednak dosłowne, że z czasem więźniowie coraz głębiej przejmowali pozycję ofiar, a strażnicy oprawców, wykorzystujących swoją władzę do terroryzowania i upokarzania więźniów. Już drugiego dnia wybuchł bunt osadzonych uczestników, który opanowano przy użyciu dwutlenku węgla z gaśnic, więźniów rozebrano do naga, zabrano z cel łóżka, a inicjatorów umieszczono w izolatkach.

Coraz bardziej bezwzględne traktowanie więźniów i sadyzm strażników sprawił, że organizatorzy uznali, iż eksperyment wymknął się spod kontroli i został przerwany już szóstego dnia, pomimo, iż początkowo zaplanowany był na dwa tygodnie.

W poniższym artykule Zimbardo tłumaczy, jakie wnioski płyną z przeprowadzonego doświadczenia i jak mocno warunki więzienne sprzyjają przemocy.
Add a comment...

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment
Ruszyła kampania wizerunkowa Adwokatury!

Motyw latarni ostatnio popularny w adwokaturze...

Rusza akcja wizerunkowa adwokatury w Katowicach. Już jutro, 15 sierpnia, w centralnych punktach miasta pojawią się billboardy oraz prezentacje na ekranach LED, natomiast na antenie Radia Katowice będą emitowane spoty promujące zawód adwokata.

http://adwokatura.pl/?p=10018
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Photo
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded