Profile cover photo
Profile photo
cansu ucar
About
Posts

Ortadoğudaki ya da herhangi bir yerdeki bir katliama dünyaca sesiz kalınması, sizi Paristeki katliama dünya hep birlikte tepki gösterdiği zaman rahatsız etti değil mi? Ve sırf bu yüzden bu katliama tepkisiz kaldınız, tepkisiz kalmak bir yana ırkçı paylaşımlarlarda bulundunuz. Üzüldüğünüzü belirtip ardından "ama"lı cümleler kurdunuz. Tüm bunları dünya her katliama eşit, tepki vermiyor diye yaptınız. Dünya her acıya adil tepki göstermiyor; o zaman ben de bu acıya susayım dediniz. Böyle bir durumda insan sormadan edemiyor: Savunduğunuz şey tüm dünyanın her haksızlığa ve her katliama ortadoğu, avrupa, afrika diye ayırmadan hep birlikte tepki göstermesi ise; bu tepkisizliğiniz, aslında savunduğunuz fikrin önündeki en büyük engel değil mi? Siz savunduğunuz fikrin önündeki en büyük engel değil misiniz? Ya da savunduğunuzu sandığınız fikri aslında savunmuyor olabilirsiniz, daha da kötüsü bunun farkında bile olmayabilirsiniz.
Hem dünya neden her acıya hep birlikte karşı çıkmıyor diye kızmak, hem de dünyanın birlik olmaya ihtiyaç duyduğu bir anda susmak. Bu ikisi aynı bünyede nasıl barınabiliyor?
Pariste o kadar insan hayatını kaybetmişken, orada bir acı sıcağı sıcağına yaşanırken hissettiğin ilk şey Pariste ölen insanların acısı değil de; paris için herkesin birlik olması ama kendi ülkende olanlara kimsenin ses çıkarmamasının acısıysa zaten insanların ölmesini önemsediğiniz düşünülemez. Böyle bir durumda ben kendi ülkenizde olanlara duyduğunuz üzüntünün gerçekliğinden de şüphe ederim. Çünkü gerçekten katliamın acısını hisseden insan, ben ne yapabilirim diye düşünür; hadi bunu da düşünmedi diyelim en olmadı sadece üzülür. Neden şu acıya susulmuştu, Fransızlar bize tarihte şöyle yapmıştı, vb ırkçı söylemler katliam anında normal bir insanın aklına bile gelmez. Normal olan budur yani. Olması gereken.
Dünyanın kendi ülkenizdeki terör olayına sessiz kalmasını kötü yapan şey, Paristeki saldırıda herkesin birlik olunması değil. Ki zaten sizin gibi düşünenler yüzenden birlik olunmuş da değil. Lütfen siz de artık dünya bir katliama seyirci kaldığı anda, tam o anda tepkinizi gösterin. Bir zahmet o zaman hatırlayın dünyanın sesizlik ayıbını. Dünya yapması gerekeni yaptığında değil.
Umarım bi gün dünyanın görmezden gelişinin kötülüğünü anlamak için başka bir yerde, başka bir şey için birlik olmasını beklememeyi öğreniriz. Umarım bir yerde birileri öldüğü zaman "ama" dememeyi öğreniriz.
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded