Profile cover photo
Profile photo
Ege Burada
28 followers
28 followers
About
Ege Burada's posts

Post has attachment
Kağıt müzesine ziyaretçi akını
Ege Üniversitesi Kağıt ve Kitap Sanatları Müzesi, bu yıl da çok sayıda sanatsever tarafından ziyaret edildi.
Dünya kültür tarihinin son 2000 yılının vazgeçilmez demirbaşları kağıt ve kitabın uzun soluklu yolculuğunu farklı kültürlerden örneklerle ziyaretçilere sunan müzeye; çevre okullar, Türkiye’nin değişik kentlerinden ziyaretçiler ve yurt dışından gelen turistler ilgi gösteriyor.
Ülkemizin ilk ve tek kağıt ve kitap sanatları müzesine ziyaretçilerin göstermiş olduğu ilgiden memnun olduklarını belirten Müze Koordinatörü Nedim Sönmez bağışlanan eserlerle müze kolleksiyonunun giderek zenginleştiğini ifade etti.
Program Kooordinatörü Öğr. Gör. Seda Ağırbaş, açıldığından bu yana son iki buçuk yıl içinde 14.000 kişiye ve yaklaşık 400’e yakın ziyaretçi grubuna birer saatlik rehberlik hizmeti verildiğini belirtti.
Türkiye’nin ilk kağıt ve kitap sanatları müzesi olarak 2012 yılında açılan müze Ege Üniversitesinin diğer müzeleri ile kentin kültür sanatına büyük katkı sağlıyor.
Bilgi ve görselleriyle her eğitim düzeyindeki öğrencilere seslenen müzede, dünyanın en küçük kitabı ve en hafif kağıdı gibi sansasyonel objelerin yer aldığı ve ayrıca kağıt ve kitaba dair çok değişik konuların ele alındığı 16 oda bulunuyor. Konunun bu boyut ve zenginlikte ele alındığı bir üniversite müzesi olarak da uluslararası alanda benzersiz konuma sahip olan Müze, Pazar ve Pazartesi hariç 10.00-17.00 saatleri arasında ziyarete açıktır.
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
2015-08-21
5 Photos - View album

Post has attachment
Geleceğin Egelileri kapüste
 
Ali İhsan Mimtaş

Lise son sınıf öğrencilerine yönelik meslek seçimi ve üniversite yaşamı hakkında geniş çaplı bilgi vermeyi amaçlayan ‘’ Ege Üniversitesi 18. Tanıtım Günleri’’ 14- 15 Nisan tarihlerinde EÜ Büyük Spor Salonu’nda gerçekleştirildi.
Tanıtım Günlerinde; ziyaretçilere Ege Üniversitesi bünyesindeki fakülte, yüksekokul ve meslek yüksekokulları ile ilgili bilgilendirmeler yapılarak , rehber öğrenciler eşliğinde kampüs gezileri düzenlendi.
Büyük Spor Salonunda öğrenci toplulukları tarafından düzenlenen gösteriler ise tanıtım günlerine renk kattı.
EÜ 18. Tanıtım Günlerine Ege Bölgesi başta olmak üzere 116 okuldan 7026 öğrenci katıldı.
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
2015-04-15
9 Photos - View album

Post has attachment
Yeni onkoloji hastanesi için protokol imzalandı
Haber- Fotoğraf: Ali İhsan Mimtaş
Ege Üniversitesi ile Yonca Gıda Sanayi A.Ş. arasında yeni bir onkoloji hastanesi yapılmasına ilişkin işbirliği protokolü imzalandı.
Ege Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Candeğer Yılmaz ile Yonca Gıda Sanayi A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Sait Cemal Türek’in imzaladığı protokol ile kanser hastaları ve sağlık personeli için modern bir hastane inşa edilecek.
EÜ Rektörlüğü Eski Senato Salonunda düzenlenen törende konuşan EÜ Rektörü Prof.Dr. Candeğer Yılmaz, EÜ Tıp Fakültesinin kansere yönelik önemli çalışmalarda bulunduğunu ve ilerleyen dönemde yerli ilaç üretimi konusunda çalışma yapabilecek Türkiye’nin en ileri üniversitelerinden biri olduğunu söyledi.
Kanserde milli ilaç hedefi
Kanserin tedavisi konusunda Ege Üniversitesi’nin önemli merkezlerden biri olduğunu ifade eden Rektör Prof.Dr. Yılmaz, “Ege Üniversitesi bir kanser molekülünü ‘Biz yapabiliriz’ iddiasını ortaya koyan ve bu konuda altyapı laboratuvarlarını tamamlayan bir ilerleme içerisinde. Altyapı laboratuvarlarımızı bu doğrultuda oluşturuyoruz. Günün birinde milli ilacı yapabilecek üniversitelerden biri olarak kendimizi hazırlayan bir noktadayız” diye konuştu.
Kanser tedavisinde günceli her zaman takip ettiklerini belirten Prof.Dr. Yılmaz, bu süreçte bağışçı desteğinin önemine vurgu yaparak “ Hastalarımıza, onların yakınlarına ve çalışanlarımıza daha çağdaş bir ortam yartacak olan yeni bir tesis için harekete geçmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Protokolün herkes için yararlı olmasını diliyorum. Bu tür protokollerin yenilikçi tarafı var ancak bağışçılarımız olmazsa biz bunların hiçbirini yapamayız. Bu nedenle Sait Bey’e çok özel teşekkürlerimi sunuyor, toplum için çaba göstermek isteyenlere de bu katkının örnek olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.
“Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Berna Türek Erişkin Onkoloji Gün Hastanesi”
EÜ Tıp Fakültesindan 1984 yılında mezun olan Sait Cemal Türek ise hastaların daha konforlu daha çağdaş bir ortamda hastalıklarını geçirmelerine katkı sunacak olmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.
Hastaneye kanser hastalığı sonucunda hayatını kaybeden Türek’in eşi Berna Türek’in adı verilecek.
“Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Berna Türek Erişkin Onkoloji Gün Hastanesi “ adıyla hizmet verecek olan yeni tesis; 3 katlı olarak 2160 m2 alana inşa edilecek.
PhotoPhotoPhotoPhoto
2015-04-08
4 Photos - View album

Post has attachment
Ege Üniversitesi Devlet Türk Musıkisi Konservatuvarı yolu üzerinde bulunan Japon Kiraz Ağaçları ( Sakura) kampüse renk katıyor. Ege Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Candeğer Yılmaz ve EÜ üst yönetimi tarafından beş yıl once dikilen ağaçlar baharın gelişiyle çiçek açtı.
Sakura ağaçları 2010 Türk -Japon dostluk yılı kapsamında dikilmişti.

Fotoğraf: Ali İhsan Mimtaş
PhotoPhotoPhoto
2015-04-03
4 Photos - View album

Post has attachment
+1’ lerin eserleri göz doldurdu

Haber- Fotoğraf: Peri Bal- Ali İhsan Mimtaş
EÜ Rektörlüğü Engelli Çocuk Rehabilitasyon ve Eğitim Parkı Araştırma Uygulama Merkezini ziyaret eden Rektör Prof.Dr. Candeğer Yılmaz, merkezde eğitim gören öğrencilerin seramik çalışmaları ile yine rehabilitasyon merkezi öğrencisi Can Ayan’ın fotoğraflarından oluşan sergiyi gezdi. 
Ege Üniversitesinin 60.yılındaki vizyon temalarından birinin de ‘Engelsiz Ege’ olduğunu hatırlatan Rektör Prof.Dr. Yılmaz, “ Bu tür projeler ile yeni bireyler kazanarak bunun toplumla bütünleşmesini istiyoruz. Proje doğrultusunda özellikle Down Sendromlu çocuklarımızın artı birlerin neler yaptığını görme fırsatımız oldu. Seramiğin, müziğin buraya eklenmiş olması hem canlılığını hem de üretimlerini çok arttırdı. Burada gördüklerimden dolayı emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Down sendromlu çocukların bu seramikleri yaptığını görmek onur verici, başarılarının devamını diliyorum” dedi.
Merkez Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Kazım Çapacı ise “Biz burada engelli çocuklarla bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Daha doğrusu onları topluma hazırlamaya çalışıyoruz. Onlarında bir şeyler yapabileceğini önce kendilerine, ailelerine ve öteki insanlara göstermeye çalışıyoruz. Seramik ile başladık, müzik, resim diye devam ediyoruz. Hedefimiz onları toplumda ayakları üzerinde durabilen bir şeyler üretebilen bireyler haline getirebilmek. Minicik bir katkımız olursa mutlu oluruz. Gördüğünüz gibi güzel şeyler üretmeye başladı çocuklarımız” şeklinde konuştu. 
Rektör Prof.Dr. Candeğer Yılmaz, merkezdeki çocuklarla vakit geçirerek onlarla sohbet etti.
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
2015-03-24
19 Photos - View album

Post has attachment
EÜ, TÜBİTAK projelerinde de zirvede 

TÜBİTAK Üniversitelerin Araştırma ve Geliştirme Potansiyelinin Arttırılmasına Yönelik Destek Programı ( ARDEB )  2014 proje  başvuru durumu istatistikleri açıklandı.  Ege Üniversitesi önerilen proje sayısında TÜBİTAK ARDEB’e başvuran üniversiteler arasında 374 proje ile 1. sırada yer aldı. 


 Desteklenen proje sayısında ise 89 projeyle 2. sırada yer alan  Ege Üniversitesi bu projelerin hayata geçmesinde 14. 179.351 TL’lik bütçe kullanımıyla da ARDEB’te en yüksek bütçe kullanan üniversiteler sıralamasında 3. sırada yer aldı. 

Türkiye genelindeki bu başarısını İzmir özelinde de gösteren Ege Üniversitesi İzmir ve bölgenin en büyük üniversitesi olduğunu bir kez daha gösterdi. TÜBİTAK ARDEB’te İzmir üniversitelerinin önerdiği  projelerin yaklaşık yarısını ( % 46 )Ege Üniversiteli akademisyenler göndeririken, bu durum desteklenen proje sayısı ile bütçe kullanımına da yansıdı.   Ege Üniversitesi İzmir üniversitelerinin desteklenen projelerinin % 43’ünü ( 89 proje) toplam proje bütçelerinin ise %37’sini (14. 179.351 TL ) kullanarak önemli bir başarıya imza attı. 

Araştırma Destek Programları Başkanlığı tarafından yürütülen "1000 - Üniversitelerin Araştırma ve Geliştirme Potansiyelinin Arttırılmasına Yönelik Destek Programı "nın amacı ise  üniversitelerin Ar-Ge potansiyellerinin artırılmasına yönelik belirlenecek çağrı başlıkları kapsamındaki projelerin desteklenmesi. 
Photo

Post has attachment
 “ Kadına Şiddeti Durduracağız” etkinlikleri 

Haber- Fotoğraf: Ali İhsan Mimtaş

Ege Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kadın Çalışmaları Anabilim Dalı tarafından 8 Mart  “Dünya Kadınlar Günü” etkinlikleri kapsamında “Kadına Şiddeti Durduracağız” paneli ve basın açıklaması düzenlendi. 

Bornova Belediyesi Nikah Salonunda gerçekleştirilen panele; İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç.Dr. Gülay Arslan Öncü ile İzmir Barosundan Av. Şenay Tavuz konuşmacı olarak katıldı. 

Panelin açılış konuşmasını ve moderetörlüğünü ise  Ege Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kadın Çalışmaları Anabilim Dalı Başkanı Prof.Dr. Solmaz Zelyurt yaptı. 

Ege Üniversitesi akademisyen ve öğrencileri ile çok sayıda dinleyicinin katılımıyla düzenlenen panel sonrasında renkli şemsiyeler ile kadına yönelik şiddet protesto edildi. 
Renkli görütüntülere sahne olan protesto sonrasında basın açıklamasını Prof.Dr. Solmaz Zelyurt okudu. 

8 MART Dünya Kadınlar Günü basın açıklmasının metni ise şöyle; 
 
Kamuoyuna;
16 Aralık 1977’de Birleşmiş Milletler, 8 Mart’ı Dünya Kadınlar Günü olarak kabul eder. BM, ilan kararında New York'ta ölen işçilerin anısına değinmeksizin bizi günün hikâyesinden uzaklaştırsa da, 8 Mart'ı "Dünya Kadınlar Günü" olarak uluslar arası bir yaygınlığa kavuşturmuştur.
Bugünün hikâyesi, 1857 yılında New York’ta dokuma işçisi olarak çalışan kadınların insanlık dışı çalışma koşullarını değiştirmek için yaptıkları grevlere ve bu uğurda hayatlarını kaybetmelerine dayanır. 1910’da Clara Zetkin II. Enternasyonale bağlı Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı’nda, bu günün “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” olarak anılması önerisini getirir. 1921’de Moskova’da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı'nda 8 Mart, “Dünya Emekçi Kadınlar Günü” adıyla tescil edilir. Kadın hareketine duyarsızlıklar ve hatta karşı tavır alışlarla büyük ölçüde bizlere unutturulmuş olsa da ülkemizde de 1921’de  “Emekçi Kadınlar Günü” olarak kabul edilir. Ne yazık ki bu tarihten yakın zamanlara kadar da güllerle, çiçeklerle ve hediyelerle “Biz kadınları severiz.”, “Kadınlar başımızın tacıdır.” diyen erkeklerin nutuklarıyla “kutlanan” bir gün olmuştur.
Oysa 8 Mart kadınların “Biz de varız ve var olacağız.” dedikleri gündür.
Bugüne kadar kadınlar hep sustular ya da susturuldular. Artık susmuyorlar, susmayacaklar. Evlerinde, işyerlerinde, kampüslerde ve sokaklarda seslerini duyurmaya çalışıyorlar.
Ege Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kadın Çalışmaları Anabilim Dalı öğretim üyeleri ve öğrencileri olarak bizler de bu sesi çoğaltıp yükseltmek için elimizden geleni yapmaya kararlıyız. Biz özel olanın politik olduğu bilinciyle erkek egemen söylemin kadın düşmanlığına, cinsiyetçi diline, dinsel, etnik ve cinsel kimlikleri, cinsel yönelimleri yok sayan tahakkümüne karşı akademik birikimimizi paylaşmak istiyoruz.
Ülke gündemimiz fena halde canımızı yakıyor. Tecavüzler, cinayetler, tacizler, hakaretler ile dolu gündem hepimizin haklı isyanına yol açmakta. Çalışan da çalışmayan da, yalnız yaşayan da yaşamayan da, okuyan da okumayan da, genç olan da olmayan da aynı erkek şiddetinin mağduru olmak bakımından nasıl da aynılaştırılmış halde! Kadınların aynılaştırılması, insanlık adına bir grileştirmedir ve politiktir.
Bugün kampüsümüzde açtığımız rengârenk şemsiyelerimiz, ataerkiye, baskıya, sömürüye, şiddete, tecavüz ve cinayete karşı ve aslında grileştirmeye karşı başkaldırımızdır, renklerimizle, renkliliğimizle. Başka Güldünyalar, başka Özgecanlar olmasın istiyoruz; başka başka Dicle’ler “çok acı var” notuyla bize veda etmesin. Sanki harf kombinasyonu denemesi gibi adları kodlanan kadınların, N.Ç.’nin, E.A.’nın, A.E.’nin, K.A.’nın ve bir başka K.A.’nın daha, T.E.’nin, B.T.’nin, N.D.’nin, İ. Y.’nin, Z.O.’nun, B.B.’nin ve daha utanarak saymayı durdurduğumuz nicelerinin hikâyelerini işitmeyelim.
Kadın cinayetleri ve kadına yönelik şiddet politiktir. Eşit, özgür ve âdil bir dünyada, kadın, emanet değil ve emaneten de değil, kadın olarak tanınmalıdır. Namus, töre, kıskançlık vs. bahaneli kadın cinayetleri, kadına yönelik sömürü, taciz, mobbing, dışlama, baskı, sindirme, kısaca şiddetin sona ermediği bir dünyada huzur ve barış mümkün değildir.
Yola çıkarken her şeyden önce hep beraber şuna inanmak şart:Kadına şiddeti durduracağız!
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
2015-03-06
22 Photos - View album

Post has attachment
Ege Üniversitesi kadın istihdamını desteklemeye devam  ediyor

İZKA tarafından  desteklenen ‘’ Toplum için Teknik Eğitim ve Kadın İstihdamının Desteklenmesi’’ projesi kapsamında Ege Üniversitesi Ege Meslek Yüksekokulu Mekatronik  Programı bünyesinde kurulan;  Hidrolik ve Pnömatik Laboratuvarı, Otomasyon ve Robotik Laboratuvarı, Proses Kontrol ve Ölçme Laboratuvarlarının  açılışı, 18 Şubat 2015  Çarşamba  günü saat 10.00’da Ege Meslek Yüksekokulunda  düzenlenen törenle gerçekleştirildi. 

Açılış törenine;  İzmir Valisi Mustafa TOPRAK, Ege Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Candeğer YILMAZ,  Hava Astsubay Meslek Yüksekokulu ve Sınıf Okulları Komutanı Tuğgeneral Ahmet Cural,  İZKA  Yürütme  Kurulu Başkanı Kemal Çolakoğlu, Ege Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Hasan Semih GÜNEŞ, Cummins Filtrasyon  Fabrika Müdürü  Kenan Kolday , Cummins Kurumsal Sorumluluk ve Planlama Yöneticisi  Mary T. CHANDLER, Schneider Electric Manisa Fabrika Müdürü Kemal SANBAY ve  Ege Üniversitesi  Senato Üyeleri katıldı. 

Üniversiteler Bilimsel çalışmalar yaparak ülkelerinin gelişmesinde, insanlığın geleceğinde çok önemli yere sahip bilimsel araştırma ve eğitim öğretim yapan yüksek öğretim kurumlarıdır. Ege Üniversitesi, bu görevlerini yerine getirirken;  sanayinin ihtiyaçları doğrultusunda bilimsel çalışmalara yön vererek,  sanayinin gelişen teknolojisine kolaylıkla uyum sağlayacak nitelikli eleman yetiştirmeyi  hedeflemektedir.  Ege Üniversitesinin  önemli hedeflerinden bir tanesi de  iş dünyasının beklentilerine uygun hazırlanan programlar kapsamında nitelikli teknik eleman yetiştirmektir. Bu doğrultuda  Ege Üniversitesi, birçok işbirliği protokolüne imza atmıştır. 

İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) tarafından “Mali Destek Programı” kapsamında yapılan çağrıya, 2014 yılında EU Ege MYO tarafından bir proje teklifi yapılmıştır. Proje İZKA tarafından kabul edilmiş ve Nisan 2014 de bir protokol imzalanmıştır. İZKA ya sunulan proje, TR31/13/0ME02/0049 numara ile “Toplum İçin Teknik Eğitim ve Kadın İstihdamının Desteklenmesi” olarak adlandırılmıştır. Projede Cummins Filtration ve ortakları, proje ortağı olarak yer almıştır. Projede; Hidrolik ve Pnömatik Laboratuvarı, Otomasyon ve Robotik Laboratuvarı,Proses Kontrol ve Ölçme Laboratuvarı oluşturulmuştur.

Proje bütçesi 1.386.000.- lira olup proje kapsamında oluşturulan alt yapı ile iş gücü piyasasının ihtiyacı olan mesleki beceri ve yeteneklere sahip mekatronik teknikerlerinin yetiştirilmesi hedeflenmektedir. Bu kapsamda programa %50 oranında ÖSYM yerleştirmeleri ile kız öğrenci kontenjanı sağlanmaktadır. Projenin  yaşama geçmesinde üniversite-sanayi işbirliğine önem verilmekte;  yetişen öğrencilerin  staj sürecinde,  mezuniyet sonrasında ve  işe yerleştirilme  aşamasında , sektör tarafından tanınırlığının sağlanması hedeflenmektedir.
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
2015-02-18
17 Photos - View album

Post has attachment
EÜ Gözlemevi Uygulama ve Araştırma Merkezi
Photo
Wait while more posts are being loaded