Profile cover photo
Profile photo
نرم افزار پخش مویرگی
3 followers
3 followers
About
Communities and Collections
View all
Posts

Post has attachment
انواع اسناد انبار
درزیر به چند نمونه از اسناد مهم انبار پرداخته و اطلاعات تکمیلی و نحوه استفاده از آنها در روش اجرایی انبار و روش اجرایی خرید در ادامه بحث توضیح داده شده است.
رسید موقت انبار:
فرمی است موقت و ارزش آن تا صدور رسید قطعی انبار است و زمانی از آن استفاده می شود که نیاز به انجام پروسه هایی برای امکان صدور رسید قطعی لازم باشد، عموماً رسید موقت انبار جهت کنترل اقلام از نظر مقداری و کیفی قبل از رسید دائم صادر می شود، این فرم از نظر حسابداری مبنای عملیات نمی باشد.
هرگاه کالایی وارد انبار می شود ابتدا رسید موقت شده بعد از انجام کنترل های لازم رسید قطعی و دائم صادر می شود.
رسید انبار:
از مهم ترین اسناد رایج انبار است و به آن رسید دائم هم می گویند، انبار به محض این که کالایی تحویل گرفت، اقدام به تکمیل و صدور رسید انبار بعد از رسید موقت و کنترل های لازم می نماید. این رسید به منزله تایید نهایی تحویل کالا تلقی می شود.
برگ درخواست کالا از انبار:
برای این که هر واحدی اعم از واحدهای تولیدی و غیر تولیدی اجناس مورد نیاز خود را از انبار دریافت کند، بوسیله ی تکمیل فرم درخواست کالا تقاضای خود را به اطلاع انبار می رساند، فرم در خواست کالا از انبار تکمیل و به امضای واحد متقاضی رسیده و توسط مدیر مربوطه تائید و برای تحویل گرفتن اجناس مورد نیاز به انبار مربوطه مراجعه می شود.
انبادار بر حسب موجودی و مشخصات اجناس یا کالای مورد تقاضا و صحت برگ درخواست کالا از انبار چنانچه اجناس یا کالای مورد تقاضا موجود باشد اقدام به تحویل کالای درخواستی متقاضی و صدور سند حواله انبار می نماید، در غیر اینصورت در صورت نداشتن موجودی اقدام به تهیه و تنظیم فرم درخواست خرید کالا و ارجاع آن به واحد تدارکات و خرید می نماید.
حواله انبار:
از مهم ترین اسناد رایج دیگر انبار حواله انبار است، انبار بعد از دریافت فرم درخواست کالا از انبار و تحویل هر گونه کالا از انبار به واحدهای متقاضی یا خریداران و خروج کالا از انبار اقدام به صدور سند حواله نموده و این سند به منزله تایید نهایی خروج کالا از انبار می باشد و در حسابداری انبار ریالی و ثبت سند می گردد.
برگ سفارش خرید:
برگ سفارش خرید خرید فرمی است که توسط انبار در صورت کسری موجود کالاها و با در نظر گرفتن سیستم کنترل موجودی صادر و با استفاده از آن واحد بازرگانی و خرید قادر است اقلام را به استناد آن خریداری و کالای مورد نیاز را تامین نماید.
http://nikanmehr.com/%D8%A7%D9%86%D9%88%D8%A7%D8%B9-%D8%A7%D8%B3%D9%86%D8%A7%D8%AF-%D8%A7%D9%86%D8%A8%D8%A7%D8%B1/
Photo
Add a comment...

Post has attachment
تفاوت‌های بازاریابی سنتی و مدرن
به یمن وجود اینترنت و رسانه های ارتباطی مدرن مانند تلفن همراه ، بازاریابی و تعیین دقیق بازار هدف طی سال‌های اخیر پیشرفت بسیاری داشته است.
مشتریان، دیگر برای آگاهی از محصولات جدید، متکی به تبلیغات تلویزیونی و بیلبورد‌ها یا به اصطلاح‌‌ همان بازاریابی سنتی،نیستند. زیرا استفاده از وب ، شیوه‌های جدیدی برای کشف، خریداری و جست‌و‌جوی محصولات را برای آنان فراهم کرده است.
بازاریابی به شیوه جدید یا بازاریابی به یک گفت‌و‌گوی دو طرفه تبدیل شده که بخش عمده‌ای از آن توسط رسانه‌های اجتماعی تسهیل شده است.
امروزه بازاریابی با شیوه‌ای متفاوت از گذشته انجام می‌گیرد که این نوع بازاریابی در موارد زیر نسبت به بازاریابی سنتی متفاوت می‌باشد.
۱-نظر مشتری:
در بازاریابی سنتی نظرات گروه مشتریان مهم است اما در بازاریابی مدرن نظر تک‌به‌تک مشتریان. در بازاریابی سنتی وقتی نظرسنجی انجام می‌شود نظرات مشتریان و فراوانی آن‌ها در تحقیقات و گزارش‌ها آورده می‌شود نه نظر تک‌به‌تک مشتریان درحالی‌که در بازاریابی مدرن نظر تک‌تک مشتریان کسب و مورد ارزیابی قرارگرفته و در طراحی و ارائه خدمت و محصول موردتوجه قرار می‌گیرد.
۲-تصویر مشتری:
بازاریابی سنتی تصویری روشن از مشتری ندارد؛ اما بازاریابی مدرن به دلیل نیاز به شناخت مشتری و امکانی که فناوری اطلاعات و ارتباطات در اختیار قرار می‌دهد تصویر روشنی از مشتری، نیازها و خواسته‌هایش در بانک‌های اطلاعاتی سازمان داشته و از آن بهره می‌گیرد. توجه به ارتباطات در بازاریابی و امکان ذخیره‌سازی و بهره‌برداری از اطلاعات حاصل از رفتار و خصوصیات مشتری این مزیت را برای سازمان ایجاد می‌کند که مشتریان خود را به‌خوبی بشناسد.
۳-محصول:
برای سازمان‌های پیشین ارائه محصول استاندارد مزیت و سود به همراه داشت؛ اما برای سازمان‌های امروزی تولید انبوه سفارشی سود به همراه دارد. در بازاریابی سنتی محصولاتی استاندارد برای مشتریان طراحی و ارائه می‌شود درحالی‌که در بازاریابی مدرن تولید اگرچه به‌صورت انبوه صورت می‌گیرد اما سفارش هر مشتری در آن لحاظ شده است.
۴-تبلیغات:
در بازاریابی مدرن با توجه به امکانات و رسانه‌های خصوصی مانند اینترنت، ایمیل و تلفن همراه و دیگر فضاهای اختصاصی مجازی برای هر فرد و پشتیبانی بانک‌های اطلاعاتی قوی در این زمینه که فناوری اطلاعات آن را امکان‌پذیر ساخته است ما شاهد تبلیغات اختصاصی برای یکایک مشتریان هستیم. درحالی‌که در بازاریابی کلاسیک تبلیغات برای همه انجام می‌شود حال‌آنکه بسیاری از هزینه‌های تبلیغات مربوط به کسانی می‌شود که نه در بازار هدف قرار داشتند و نه آن را می‌دیدند.
۵-ارتباطات:
در بحث ارتباطات هم ما با دو پدیده جدید در بازاریابی مدرن روبه‌رو هستیم. یکی اینکه سازمان‌ها دیگر اجازه ندارند بدون مجوز از مشتریان با آن‌ها ارتباط برقرار کنند. حال‌آنکه در نگرش بازاریابی سنتی بدون توجه به این حق مسلم سازمان‌ها به خود مجوز می‌دهند تا بر روی تلفن همراه مشتریان بدون اجازه و آگاهی آن‌ها پیام ارسال کنند. از سوی دیگر در این نگرش تنها به ارتباط یک‌سویه توجه می‌شود درحالی‌که در بازاریابی مدرن تمام تلاش‌ها برای برقراری ارتباطی دوسویه سامان می‌یابد. سازمان‌ها در تلاش‌اند تا مشتریان با آن‌ها تماس بگیرند.
۶-سهم:
در بازاریابی سنتی هدف سهم از بازار است درحالی‌که در بازاریابی مدرن به دلیل اشباع شدن بازارها و رقابت سخت میان رقبا سازمان‌ها به دنبال افزایش سهم خود از سبد مشتریان فعلی هستند. تحقق این سهم به دلایلی چون: هزینه کمتر مشتریان فعلی، وفاداری آن‌ها و تثبیت سودآوری آن‌ها و آشنایی با نیازها و خصوصیات مشتریان تحقق سود سازمان‌ها را بیشتر از گذشته امکان‌پذیر ساخته است.
۷-هدف:
هدف در بازاریابی مدرن با کلاسیک از دو تغییر اساسی برخوردار است. یک اینکه هدف در این بازاریابی توجه به مشتریان سود ده بازار هدف است درحالی‌که در بازاریابی کلاسیک معیاری برای سوده دهی به معنای کنونی آن وجود ندارد و بنابراین بر تمامی مشتریان بازار هدف تکیه می‌شود. از سوی دیگر امروزه نگهداری مشتریان اولویت اول سازمان‌ها است نه جذب آن‌ها.
۸-نگرش به بازاریابی:
درگذشته بازاریابی اصولاً فعالیتی هزینه زا تلقی می‌شد. تبلیغات، تحقیقات، پیشبرد و ترویج و … تماماً فعالیت‌هایی هزینه زا محسوب می‌شدند حال اینکه در شرایط فعلی و بدون انجام درست فعالیت‌های بازاریابی و استراتژی‌های اثربخش امکان بقا و رشد وجود ندارد لذا امروزه بازاریابی یک سرمایه‌گذاری محسوب می‌شود که در صورت انجام اثربخش و کارای آن می‌توان امیدوار بود که سازمان به اهداف خود نائل آید.
http://nikanmehr.com/%D8%AA%D9%81%D8%A7%D9%88%D8%AA%E2%80%8C%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%A7%D8%A8%DB%8C-%D8%B3%D9%86%D8%AA%DB%8C-%D9%85%D8%AF%D8%B1%D9%86/
Photo
Add a comment...

Post has attachment
فروش سرد وگرم

یکی از روشهای پخش مویرگی ، روش فروش در محل مشتری یا اصطلاحاً hot sale فروش گرم میباشد. دراین حالت راننده به عنوان انبار متحرک محصول را در اختیار داشته و بر اساس تور ویزیتی که قبلاً برای راننده مشخص شده، به مشتریان سر زده و محصول را در اختیار آنها قرار میدهد.در این حالت مشتری تعیین کننده تعداد خرید از راننده بوده و پس از تایید خریدار فاکتور صادر میگردد.
در این حالت مشتری تعیین کننده تعداد خرید از راننده بوده و پس از تایید خریدار فاکتور صادر میگردد. نحوه صدور فاکتور به شکل های متفاوتی می‌باشد. به عنوان مثال میتوان یک حواله فروش صادر نموده و بعد از اینکه راننده به مرکز بازگشت، حواله های فروش و تسویه با خریداران را تحویل داده و سپس فاکتور نهایی صادر شود. یا اینکه اگر راننده از دستگاه‌ هایی مانند تبلت و … استفاده می‌نماید، با در اختیار داشتن فرمی که در آن راننده میتواند فاکتور صادر نماید فاکتور مورد نظر صادر میگردد. نحوه اطلاع رسانی به مرکز نیز میتواند متفاوت باشد.
فروش سرد وگرم
پخش سرد نوعی از پخش مویرگی است که در آن ابتدا ویزیتور عمل ویزیت یا سفارش گیری را انجام می دهد سپس جنس سفارش داده شده برای سفارش دهنده ارسال می گردد . و در آخر فاکتور در محل دفتر مرکزی پخش صادر می شود از این نوع پخش مویرگی برای فروش محصولاتی است که تاریخ انقضاء نداشته و یا تاریخ انقضاء آنها محدود نیست . به عنوان نمونه می توان شرکت های پخش لوازم آرایشی و بهداشتی را نام برد. این روش از ثبت سفارش مشتری در سیستم یا ثبت سفارش آنلاین آغاز می گردد و در نهایت با تسویه فاکتور مشتری و گزارشات مربوط به این روش به پایان میرسد. پورسانت ویزیتور مربوطه با توجه به تعداد فاکتورهای فروش سفارشات ثبت شده توسط آن ویزیتور یا نوع کالاهای فروخته شده توسط او محاسبه و پرداخت می گردد.در پخش سرد روال کار از هنگام سفارش تا ثبت ان در سیستم و درخواست به انبار و در نهایت ارسال جنس به مشتری در مدت زمان بیشتری صورت می گیرد .
http://nikanmehr.com/%D9%81%D8%B1%D9%88%D8%B4-%D8%B3%D8%B1%D8%AF-%D9%88%DA%AF%D8%B1%D9%85/

Photo
Add a comment...

Post has attachment
چرا توازن فروش مهم است ؟!

یکی از شاخص های مهم در ارزیابی ویزیتور رعایت توزان در فروش است . به این معنی که وی فروش ماه خود را به صورت یکنواخت (متوازن) بدست آورد . علت نامتوازن شدن فروش نیز عمدتا ناشی از این مسئله است که پورسانت پرداختی به عوامل فروش برای هرماه جداگانه محاسبه می شود و اگر فروشنده به فروش بودجه شده خود در ماه مورد نظر دست نیابد هم بایستی پورسانت کمی بگیرد و هم احتمالا بابت نرسیدن به برنامه فروش خود با جریمه یا مواخذه یا حتی اخراج مواجه شود !

به چند مورد از اشکالاتی که در اثر فروش ناهمگون ایجاد می گردد می پردازیم :

چرا توازن فروش مهم است ؟!
۱-افزایش مرجوعی:

بدلیل بالا بودن سفارشات در روزهای پایانی ماه و کمبود زمان کافی برای توزیع کنندگان احتمال برگشت از توزیع به شدت بالا می رود

۲-کسری کالا:

با توجه به اینکه سفارشات زیادی قرار است در بازه زمانی کوتاهی توزیع گردد طبعا احتمال کسری کالا نیز بیشتر می شود

۳-سرویس دهی نامناسب :

توزیع کنندگان به علت اینکه می خواهند زودتر به توزیع بقیه سفارشاتشان برسند طبعا از سرویس دهی خوبی به مشتریان برخوردار نخواهند بود

۴- بالا رفتن مطالبات :

باز به همین دلیل احتمال بالا رفتن مطالبات از مشتریان بیشتر میگردد

۵-افزایش استهلاک ناوگان توزیع :

خودروهای توزیع بدلیل اینکه می خواهند سریعتر به توزیع کلیه سفارش هایشان برسند فشار بیشتری به خودروها وارد می کنند

۷- دریافت سفارش بیش از نیاز از مشتری :

معمولا ویزیتور ها برای اینکه در روزهای کم باقی مانده به هدفهای تعریف شده برسند مجبورند فشار بیشتری به مشتریان وارد کنند و با استفاده از ترفندهایی که بلدند سفارشات مشتری را بیش از نیاز ارسال نمایند

اشتراک این مطلب

Photo
Add a comment...

برگشت از فروش : دلایل و راهکارهای کاهش آن !
به نظر میرسد بین تاریخ مصرف کالاها و مرجوعی آنها ارتباط معکوسی وجود دارد . به این ترتیب که هرچقدر تاریخ مصرف کمتر باشد ، احتمال مرجوعی آن بیشتر است . مثلا در لبنیات و کالاهای سریع المصرف مشابه آن احتمال نفروختن کالا در موعد مقرر و طبعا مرجوعی آن بالا است و از این رو می باشد که تولید کنندگان آن رسما درصدی از فروش را به عنوان مرجوعی می پذیرند که البته منطقی است .
اما معضل مرجوعی برای آن دسته از شرکتهای پخشی وجود دارد که کالاهایی با تاریخ مصرف دو الی سه ماهه و بیشتر تولید میکنند. در این شرکتها همیشه با معضل کالاهای مرجوعی مواجهند . از طرفی ابزار اعمال فشار برای مرجوعی کالا نزد مغازه داران است .
برگشت از فروش : دلایل و راهکارهای کاهش آن !
آنان با شرط مرجوع نمودن کالایی که دیگر برایشان قابل فروش نیست اقدام به خرید مجدد می نمایند و در غالب موارد نیز ویزیتور مربوطه مجبور به قبول مرجوعی بوده و در صورتی که شرکت نیز این مرجوعی را قبول نکند ، وی با یک حساب سرانگشتی در صورتی که پورسانت فروش جدید برایش جذاب تر از تقبل هزینه مرجوعی باشد اقدام به مرجوع نمودن کالا می نماید و در غیر اینصورت سعی می کند از شر آن خلاص شود .
متاسفانه موارد زیادی وجود دارد که یک مشتری خو ب تنها بدلیل عدم پذیرش کالای مرجوعی اش از لیست مشتریان عملا حذف میشود
همانطور که ملاحظه فرمودید این موضوع به سادگی میتواند یک چرخه معیوب را ایجاد کند . اما بهتر است در اینجا به ذکر مهمترین دلایل درخواست مرجوعی کالا از طرف مشتریان بپردازیم :
۱- سفارش بیش از نیاز : مهم است که ویزیتور در دریافت سفارش در نقش یک مشاور صادق و مورد اعتماد ، به اندازه ای کالا برای مشتری سفارش گیری کند که با نیاز وی متناسب باشد . یک ویزیتور خوب هیچ گاه به هیچ دلیل واهی فشاری برای خرید بیشتر به مشتری وارد نمی آورد . شاید یکی از مهمترین دلایل درخواست مرجوعی کالا همین نکته باشد. فروش بیش از نیاز یک کالا به مشتری می تواند نقطه شروع همان چرخه معیوب باشد
۲-عدم چیدمان یا چیدمان ناصحیح کالا : این علت اگرچه در ابتدا به نظر میرسد ایراد مشتری است ، اماهر مامور فروشی به عنوان یکی از وظایف بازاریابی اش موظف است در هر تور ویزیت سراغ اجناسی که قبلا فروخته برود و از چیدمان صحیح آن اطمینان حاصل کند .
۳- تغییر قیمت : عمدتا در مواردی که کالا شاهد کاهش قیمت است و یا از یک کالای مشابه بیش از یک قیمت داریم و قیمت بر روی آن درج شده باشد شاهد رکود آن در قفسه ها هستیم. از اتفاقات ناخوشایندی که معمولا در این گونه موارد می افتد (حتی در صورت افزایش قیمت) اقدام به مخدوش یا پاک کردن قیمت مندرج است که عمل ناپسندی بوده و باید به شدت ازآن پرهیز کرد
۴- خرابی بسته بندی یا رنگ و رورفتگی آن : ممکن است کالا از ابتدا که برای مشتری ارسال شده دچار مشکل خرابی در بسته بندی باشد یا در فرایند چیدمان و.. دچار نقص گردیده باشد
برگشت از فروش : دلایل و راهکارهای کاهش آن !
حال به این نکته بپردازیم که چه اقداماتی مناسب است تا مرجوعی کالا به حداقل برسد :
۱-سفارش متناسب : به میزان نیاز سفارش گیری کنیم . تشخیص این نیاز با توجه به نوع مشتری ، منطقه قرار گرفته در آن ، مساحت مغازه ، وضعیت رسیدگی و چیدمان آن و.. از وظایف یک ویزیتور خبره می باشد .
۲-اطلاع رسانی : هرگونه محدودیتی در مرجوعی کالا را قبلا به اطلاع مشتری برسانیم تا مشتری باعلم به محدودیت های موجود سفارش بدهد
۳-گزارشگیری : روند مرجوعی کالا ها را با جزئیاتی شامل مناطق مرجوعی و کالاهای دارای بیشترین مرجوعی و .. رصد کنیم
۴-سرکشی : حتما حتما از طریق واحد بازاریابی نسبت به بازدید از کالاهای خریداری شده مشتری اقدام کرده و در صورت نیاز نسبت به اصلاح چیدمان ، مرتب کردن کالا ، ارائه پروموشن و اقلام تبلیغاتی و معرفی کالا، و دست آخر در صورت لزوم مرجوع نمودن کالاقبل از اینکه دیر شود اقدام کنیم
۵-قیمت گذاری : مناسب است در قیمت گذاری کالای مرجوع شده از یک رویه واحد (روشهای رایج قیمت گذاری نظیر فایفو – لایفو و.. ) استفاده شود نه اینکه هر بار مرجوعی را به گونه ای قیمت گذاری کرد که مشتری صرفا متضرر شود
۶- تعویض بسته بندی : در مواردی که بسته بندی کالا به راحتی قابل اصلاح می باشد مناسب است تا کالا هرچه سریعتر جهت اصلاح بسته بندی و ارسال مجدد تعویض گرددhttp://nikanmehr.com/%D8%A8%D8%B1%DA%AF%D8%B4%D8%AA-%D8%A7%D8%B2-%D9%81%D8%B1%D9%88%D8%B4-%D8%AF%D9%84%D8%A7%DB%8C%D9%84-%D9%88-%D8%B1%D8%A7%D9%87%DA%A9%D8%A7%D8%B1%D9%87%D8%A7%DB%8C-%DA%A9%D8%A7%D9%87%D8%B4-%D8%A2/
Add a comment...

Post has attachment
برگشت از توزیع : دلایل و عوامل !
شاید مهمترین نکته در برگشت از توزیع ، ایجاد سیستمی باشد که این قابلیت را داشته باشد بین برگشت از فروش و برگشت از توزیع تفاوت قائل شود چرا که اساسا دلایل شکل گیری این دو و نیز نحوه برخورد با آنها کاملا متفاوت است . نیز برای کنترل هر شاخصی ، ابتدا نیاز به اندازه گیری آن داریم . پس مهم است که دلایل برگشتی به طرز دقیقی ثبت و اندازه گیری شود .
همچنین نیازی به گفتن نیست که با توجه به هزینه بالای عملیات توزیع در شرکتهای پخش (شامل هزینه سوخت – استهلاک خودرو یا اجاره آن – نیروی انسانی و .. ) کاهش حتی ۱% در برگشت از توزیع کالا، می تواند منجر به افزایش بهره وری و نهایتا سودآوری شرکت گردد . از دیگر تبعات برگشتی بالای توزیع میتوان به کاهش توان و انگیزه پرسنل بخصوص پرسنل توزیع و انبار اشاره کرد . با این مقدمه مهمترین علت های برگشت از توزیع را به شرح زیر لیست می کنیم :
برگشت از توزیع
۱- ارسال با تاخیر : هرچقدر میزان تاخیر در ارسال کالای سفارش گرفته شده بیشتر باشد ، احتمال مرجوعی آن نیز بیشتر می شود . شاید یکی از دلایل این موضوع رقابت موجود در بازار و تامین کالا از رقیب می باشد . مصطلح است که “مشتری ، منتظر ما نمی ایستد“
۲- عدم انطباق ویزیت با توزیع : هرچقدر پرسنل فروش کمتر توجیه بوده و آموزشهای کمتری دیده باشند ، این علت پررنگ تر می شود . ناهماهنگی های متعددی می تواند بین ویزیت و توزیع و جود داشته باشد مثلا :تعارض بین شرایط تسویه توافق شده در ویزیت با شرایط واقعی شرکت، ارسال سفارش بیش از توافق،ارسال سفارش کمتر از توافق
۳- سفارش صوری !! : گاهی سرپرستان فروش یکی از شیوه های کنترلی خود در مواجهه با عملکرد ویزیتورها را اجبار ایشان به داشتن حداقل یک تعداد مشخص سفارش در روز می نمایند و گاها در صورتی که ویزیتوری به کف مورد نظر سفارش روزانه نرسد وی را جریمه می کنند . ویزیتورها نیز برای اینکه جریمه نشوند یا مورد توبیخ قرار نگیرند سفارش صوری تنظیم می کنند و..
۴- سیاستهای وصول : یکی دیگر از دلایل برگشت کالا از توزیع سیاستهای وصول میباشد . به این معنی که شرکتها قاعدتا برای نظم بخشی به جریان نقدینگی خود ضوابطی را تنظیم می کنند که این ضوابط و اجرای بدون نرمش آن در حین عملیات توزیع می تواند از دلایل مرجوعی گردد . دقت شود که در این مورد ، ویزیتور شرایط تسویه را در اخذ سفارش رعایت کرده است ، لیکن مشتری در هنگام تحویل بار بدلیل ناهمخوانی شرایط تسویه با وضعیت نقدینگی خودش از دریافت آن امتناع می کند .
۵- درخواست دریافت کالا بصورت اعتباری : امروزه اغلب شرکتهای پخش بدلیل مشکلات موجود در اعتبار دهی به مشتریان و همچنین مشکلات وصول مطالبات (ازجمله نیاز به نیروی اضافه تر برای تحصیلداری) تاکید زیادی بر وصول پای بار دارند ، از طرفی برخی از مشتریان بدلایل موجهی نظیر اتمام دسته چک ، یا در دسترس نبودن آن ، یا نبودن شخص صادر کننده چک ، یا اصرار به کنترل کالای دریافتی و سپس صدور چک و … درخواست دریافت اعتباری کالا را دارند که این موضوع می تواند منجر به برگشتی شود
۶- تغییر قیمت : موارد زیادی پیش می آید که بعد از دریافت سفارش ، کالا دچار تغییر قیمت می شود . قاعدتا شرکتها ملزم به پایبندی به سفارش دریافتی می باشند و می بایستی سفارش را مطابق با شرایط توافق شده ارسال نمایند ، اما بدلیل ناهماهنگی های داخلی ، کالا با قیمت جدید ارسال می شود که این موضوع علاوه بر دلخوری مشتری ، منجر به برگشت آن نیز می شود
۷- عدم انطباق مشخصات مشتری : برخی اوقات بدلیل نداشتن لیست مسیر توسط ویزیتور و ویزیت نامنظم وی ، مشخصات مشتری بصورت ناقص یا اشتباه اعلام می شود و یا برعکس مشخصات ثبت شده در سیستم با مشخصات واقعی مشتری مطابقت ندارد . در هردوی این حالات توزیع کننده قادر به پیدا کردن مشتری نبوده و کالا برگشت می شود
برگشت از توزیع
۸- برخورد نامناسب عوامل توزیع : دقت شود که از آنجاییکه مرجع ثبت دلایل برگشت از توزیع همین عوامل توزیع می باشند ، بنابراین احتمال اینکه این علت بدرستی اندازه گیری نشود کاملا وجود دارد . حتی در سایر موارد فوق نیز احتمال اینکه دلیل واقعی مرجوعی چیزی که بیان می شود نباشد نیز وجود دارد . به هر روی قطعا یکی از دلایل برگشتی کالا می تواند برخورد نامناسب عوامل توزیع باشد .
۹- مشکل زمان در توزیع : گاهی مشتریان انتظار دارند شرکتهای پخش زمان مشخصی را برای ارسال کالای ایشان در نظر بگیرندو در زمانهای غیر از زمان تعیین شده کالا دریافت نمی کنند . همچنین در برخی اوقات بدلیل حجم زیاد سفارشات عملا توزیع برخی از آنها امکانپذیر نمی گردد یا بدلیل شلوغی و ترافیک یا حتی تصادف ممکن است توزیع کننده نتواند در زمان مقرر توزیع خود را به انجام برساند
۱۰- مسیر بندی نامناسب : مهم است که سرپرست توزیع ، باآشنایی مطلوبی که از مناطق محدوده توزیع خود دارد اقدام به مسیرچینی منظم سفارشات دریافتی کرده و از قراردادن سفارشات با مسیرهای کاملا متضاد (یک سفارش در غرب شهر ، دیگری در شرق !!) پرهیز نماید . این موضوع البته به نحوه سفارش گیری ویزیتورها نیز می تواند بستگی داشته باشد
۱۱- انصراف مشتری : و بالاخره می توان انصراف مشتری (به هردلیلی ) را یکی دیگر از عوامل برگشت کالا توصیف نمود . دقت شود که گاها مشتری نیز از بیان علت واقعی عدم دریافت کالا طفره می رود . مهم است که در دسته بندی دلایل برگشت کالا این عامل حتی المقدور کمتر ثبت شود و دلیل واقعی عدم دریافت را با استفاده از تکنیک های رایج از مشتری بیرون کشید !
Photo
Add a comment...

Post has attachment
بازاریابی شفاهی یا بازاریابی دهان به دهان
بازاریابی شفاهی عبارت است از انجام تلاش‌های خلاقانه برای اینکه دیگران در مورد شما و محصولات شما صحبت کنند. این روش بازاریابی یکی از ساده‌ترین و کم‌هزینه‌ترین روش‌های بازاریابی است و می‌تواند توسط هر کسب‌وکار کوچک و حتی فردی به مرحله اجرا درآید. تنها نیازمند محصول یا خدماتی مشتری‌پسند و یک ایده است که مشتریان را وادار کند تا در نزد دیگران در مورد شما صحبت کنند. گاهی وقت‌ها لازم است که هزینه‌هایی کوچک هم انجام شود اما این هزینه‌های در مقابل روش‌های بازاریابی وتبلیغات مرسوم بسیار ناچیز است.
بازاریابی شفاهی
آنچه باعث می‌شود مردم درباره محصول یا خدمات شما صحبت کنند عبارت است از:
شما و خدمات شما را دوست داشته باشند
هر شرکت یا کسب‌وکاری می‌تواند با کمی تلاش محصول یا خدماتی ارائه دهد که مشتری را راضی کند. این نقطه شروع صحبت کردن در مورد کسب‌وکار شما است اما کافی نیست. این مورد به‌تنهایی فقط وقتی کفایت می‌کند که کسی از مشتری شما به‌صورت مستقیم در مورد محصول یا خدمات شما سؤال کند.
بنابراین یکی از گام‌های بعدی را بردارید:
توجه آن‌ها را جلب کنید
یکی از چیزهایی که می‌تواند باعث جلب‌توجه شود خدمات متمایز است.
موضوع دیگری که می‌تواند موجب جلب‌توجه شود نوآوری است
احساس تعلق ایجاد کنید
ایجاد باشگاه مشتریان اگر به‌درستی اجرا و مدیریت شود، می‌تواند یکی از بهترین روش‌های ایجاد بازاریابی دهان‌به‌دهان باشد.
در این روش هر مشتری احساس می‌کند که به گروه خاصی تعلق دارد و این احساس تعلق باعث می‌شود که در مورد آن با دیگران صحبت کند.
بازاریابی شفاهی
به مشتری احساس هوشمندی بدهید
اگر امکان دارد به مشتری اطلاعات ویژه‌ای در مورد کالا یا خدمات خود بدهید بطوریکه او بتواند با بیان آن اطلاعات به دیگران احساس هوشمندی کند و میل به فردی مهم بودن در گروه دوستان را ارضا کند.
http://nikanmehr.com/%D8%A8%D8%A7%D8%B2%D8%A7%D8 %B1%DB%8C%D8%A7%D8%A8%DB%8C-%D8%B4%D9%81%D8%A7%D9%87%DB%8C/
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Add a comment...

Post has attachment
Add a comment...

Post has attachment
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded