Profile cover photo
Profile photo
Vzory zmlúv zadarmo
22 followers -
Hľadáte vzor zmluvy či iného dokumentu? Ste na správnom mieste!
Hľadáte vzor zmluvy či iného dokumentu? Ste na správnom mieste!

22 followers
About
Vzory zmlúv zadarmo's posts

Post has attachment
TIP: 11 krokov k založeniu živnosti

V súčasnosti zamestnáva ľudí na živnostenský list čoraz viac spoločností. Ak aj vy patríte ku skupine uchádzačov, ktorí chcú pracovať ako SZČO, no nevedia ako na to, ponúkame vám detailný postup, ako si založiť živnosť krok za krokom. Nemusíte sa obávať nekonečnej administratívnej byrokracie - ak ste dobre pripravený, založenie živnosti môžete zvládnuť aj za jeden deň!
 
 
1. Ak odchádzate zo zamestnania
Ak ste zamestnaní a dávate kvôli podnikaniu výpoveď, pred odchodom zo zamestnania si vypýtajte potvrdenie o príjmoch a zaplatených preddavkoch na daň. Budete ho potrebovať k daňovému priznaniu.
 
2. Predmety činnosti
Napíšte si na papier zoznam všetkých predmetov činnosti, ktoré budete chcieť na živnosť vykonávať. Pre každý predmet činnosti vám živnostenský úrad vydá osvedčenie o živnostenskom oprávnení (po starom živnostenský list). Za každé osvedčenie sa platí poplatok (čítajte v ďalších bodoch).
 
3. Pvá návšteva živnostenského úradu
Choďte na živnostenský úrad.
Vyzdvihnite si tam tlačivá potrebné na založenie živnosti.
Prekonzultujte s úradníkmi vaše predmety činnosti. Môže sa stať, že niektoré z vašich predmetov činnosti nie sú voľnými živnosťami. Môže to byť napríklad remeselná živnosť,viazaná živnosť, alebo môže ísť o činnosť, ktorá sa nevykonáva na základe živnostenského oprávnenia. Toto všetko vám úradníci na živnostenskom úrade povedia presne podľa vašich vybratých predmetov činnosti.
4. Poplatok
Kúpte si kolky, ktorými zaplatíte živnostenskému úradu poplatok za vydanie osvedčenia o živnostenskom oprávnení (živnostenský list). Pri klasickom "papierovom" založení živnosti zaplatíte za každú voľnú živnosť 5 eur, za každú remeselnú alebo viazanú živnosť 15 eur. 
Od 1. januára 2012 sú poplatky za voľné živnosti v prípade elektronického ohlásenia živnosti zrušené a v prípade remeselných alebo viazaných živností sa platí iba polovičný poplatok, teda 7,50 €. 
 
5. Obchodné meno
Rozhodnite sa, aké obchodné meno bude mať vaša firma. Pre obchodné mená fyzických osôb - SZČO (samostatne zárobkovo činná osoba - živnostník) platí pravidlo, že na začiatku názvu musí byť vaše meno a priezvisko (môže byť aj s titulmi Ing., Mgr., atď.). Za ním môže, ale nemusí, nasledovať ešte názov firmy. Ak by ste sa napríklad volali Ján Novák, vaše obchodné meno by mohlo pozostávať:
iba z vášho mena, teda: Ján Novák
alebo z vášho mena a názvu firmy, napríklad: Ján Novák Kovotechnika
6. Vyplnenie a odovzdanie tlačív
Vyplňte tlačivá zo živnostenského úradu. S vyplnenými tlačivami choďte na živnostenský úrad. Doneste si zo sebou aj občiansky preukaz a kolky. (DOPLNENÉ: Po novom už kolky nie sú povinné. Poplatky môžete zaplatiť aj v hotovosti.) Tam všetko odovzdajte.
Živnostenské úrady fungujú ako jednotné kontaktné centrá (JKC). Založenie živnosti vám uľahčia tým, že za vás automaticky vybavia formality ako sú:
prihlásenie do zdravotnej poisťovne na platbu zdravotných odvodov,
prihlásenie na daňový úrad na platbu dane z príjmu fyzických osôb.
Osvedčenie o živnostenskom oprávnení (živnostenský list) vám vydajú do 3 pracovných dní.
 
7. Sociálna poisťovňa
Do sociálnej poisťovne sa zatiaľ nemusíte prihlasovať. Povinnosť prihlásiť sa do sociálnej poisťovne vám vznikne až v druhom roku podnikania.
Ak sa rozhodnete neprihlásiť sa v prvom roku podnikania do sociálnej poisťovne, nebude sa vám za tento čas započítavať nič do dôchodku, nebudete mať nárok na nemocenské a ani na podporu v nezamestnanosti, ak by ste ukončili živnosť a boli nezamestnaní.
Ak chcete, môžete sa prihlásiť do sociálnej poisťovne ako dobrovoľný platca.
 
8. Daňový úrad
Z daňového úradu vám poštou príde oznámenie o pridelení daňového identifikačného čísla (DIČ). Toto DIČ budete uvádzať na faktúrach a budete ho používať ako váš identifikátor pri kontakte s daňovým úradom.
 
9. Podnikateľský účet
Založte si podnikateľský účet v banke. Nie je to povinné, ale z praktického hľadiska je to takmer nevyhnutnosť.
 
10. Trvalý platobný príkaz
Zriaďťe si trvalý platobný príkaz na vašom podnikateľskom účte, ktorým budete platiť odvody do zdravotnej poisťovne. Neskôr, keď začnete platiť aj odvody do sociálnej poisťovne, tiež si na ne zriaďte trvalý platobný príkaz.
Nie je síce povinné platiť odvody trvalým platobným príkazom z účtu, ale je to oveľa praktickejšie a pohodlnejšie ako akýkoľvek iný spôsob.
 
11. Nahlásenie účtu na daňovom úrade
Nahláste svoj podnikateľský účet na daňovom úrade. Musíte tak urobiť do 15 dní od jeho založenia.
 
Keď toto všetko vybavíte, mali by ste mať:
Osvedčenie o živnostenskom oprávnení (živnostenský list)
DIČ
Zdravotné poistenie
Podnikateľský účet
Ak by ste sa chceli stať aj dobrovoľnými platcami DPH, treba o to požiadať na daňovom úrade a vyplniť tam príslušné tlačivá.
 
Teraz máte založenú živnosť a vaše podnikanie sa môže začať.
 
TU NÁJDETE VŠETKY MOŽNÉ DOKUMENTY SÚVISIACE S PODNIKATEĽSKOU ČINNOSŤOU: http://www.vzory-zmluv-zadarmo.sk/podnikanie-a-zivnost/

Post has attachment
Photo
Wait while more posts are being loaded