Profile cover photo
Profile photo
Музеј на македонската борба
2 followers
2 followers
About
Posts

Post is pinned.Post has attachment
„Познавањето на историјата и минатото е корисно средство за градење подобра иднина. Одлично водење“, - вака го доживеаја Музејот на македонската борба, посетители од Италија.
Photo
Add a comment...

НУ Музеј на македонската борба домаќин на годишната конференција на Европската музејска академија и на доделувањето на наградите - Наградата Микелети и наградата ДАСА. Повеќе на http://mmb.org.mk/index.php/en/component/content/article/101-current-events/421-%D0%B4%D0%BE%D0%B4%D0%B5%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D0%B8-%D0%BD%D0%B0%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%B5%D0%BC%D0%B0-%D0%B2%D0%BE-%D0%BC%D1%83%D0%B7%D0%B5%D1%98%D0%BE%D1%82-%D0%BD%D0%B0-%D0%BC%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%B1%D0%BE%D1%80%D0%B1%D0%B0-2?Itemid=0
Add a comment...

Post has attachment
Горди домаќини на гала вечерата на Фудбалска Федерација на Македонија - ФФМ по повод UEFA Supercup 2017. Во холот на Музејот на македонската борба беа претставени и пехарите на Лига на шампиони, Лига Европа и Суперкупот. Уживајте во натпреварот Реал Мадрид - Манчестер Јунајтед. #SUPERCUP2017
PhotoPhotoPhoto
8/9/17
3 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
Успешен ден за НУ Музеј на македонската борба на одбележувањето на Меѓународниот ден на музеите, 18 мај, во организација на Македонскиот национален комитет на ИКОМ ICOM Macedonia. Музејот на македонската борба освои награда за најдобар музејски проект во 2016г. за едукативниот проект Вики-клуб, на авторите Ана Вишинова и Даниела Митевска. Повеќе на http://tinyurl.com/l7heykf
Add a comment...

Post has attachment
НУ Музеј на македонската борба и оваа година беше дел од глобалната акција Часот на планетата Земја. На 25 март во 20.30 часот, симболично беа изгасени светлата на објектот на музејот и на Порта Македонија, во знак на поддршка на планетата Земја. Повеќе на http://tinyurl.com/klbxqan
PhotoPhotoPhoto
3/27/17
3 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
На 17 март (петок), во посета на НУ Музеј на македонската борба беше францускиот амбасадор во Република Македонија, НЕ г-дин Кристиан Тимоние. Амбасадорот оствари средба со директорот на музејот, д-р Бранислав Светозаревиќ, на која беа разменети мислења за работата на музејот и за можните соработки во иднина. http://tinyurl.com/mzjhn48
Add a comment...

Post has attachment
Музејот на македонската борба и оваа година работно го одбележа Меѓународниот ден на жената 8 Март преку креативни и едукативни дружења на ученици од неколку скопски училишта. Учесници на работилниците беа ученици од ООУ „Аврам Писевски“ од с. Бардовци, ООУ „Јан Амос Коменски“, ПОУ „Иднина“ и ООУ „Вера Циривири-Трена“, како и вредните википедијанци од вики-клубот. Творбите од работилниците можете да ги погледнете во Музејот на македонската борба. Повеќе на https://tinyurl.com/zhr7rkr
Add a comment...

Post has attachment
Една од последните посвети во нашата книга за впечатоци од далечната Костарика: „Едноставно најдобриот музеј во кој сум бил во мојот живот. Благодарам за критичката перспектива во презентирањето на историјата. Тоа најмногу се цени“
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Музејот се радува на секој коментар од нашите гости. Посетители од соседна Албанија, меѓу другото велат – „Ни се допадна градбата на музејот. Водичот беше добар и јасен во своите објаснувања. Многу ни се допаѓа македонската историја и македонскиот народ.“
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Доделени наградите за највредните членови на првиот вики-клуб во Македонија. Повеќе на http://tinyurl.com/hf5ktan
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded