Profile cover photo
Profile photo
رضا کلانتری
2 followers -
رضا کلانتری ، موسیقی هنری ایرانwww.persianartmusic.com
رضا کلانتری ، موسیقی هنری ایرانwww.persianartmusic.com

2 followers
About
Posts

Post has attachment
Add a comment...

Post has attachment
جا به جا کردن ساز در زمستان و هوای سرد
در هوای سرد، تا جایی که ممکن است، از جا به جا کردن سازتان خودداری کنید. سازهای چوبی، با تغییر دمای ناگهانی، دچار آسیب های شدیدی می شوند. بافت چوب در هوای سرد، و تغییر دما، صدمه می بیند و ممکن است در بخش هایی دچار ترک خوردگی شود. همانطور که نور مستقیم خورشید در فصل تابستان می تواند به ساز آسیب برساند، سرما نیز می تواند ساز بدنه ساز را از بین ببرد.
بیشتر هنرجویان به نوازندگی با ساز خود عادت دارند و نمی توانن به خوبی با سازهای آموزشگاه موسیقی درس ها را اجرا کنند.
در بیشتر آموزشگاه های موسیقی، ساز برای تمرین هنرجو وجود دارد، ولی اگر ناگزیر به جابه جایی ساز در هوای سرد هستید، حتما ساز را در جعبه محکم که در آن کاملا بسته شود و جریان هوا به راحتی به داخل نفوذ نکند، قرار دهید. در صورت امکان، ساز را در پارچه ای نخی بپیچید و در جعبه قرار دهید.
در هوای سرد، ساز را از جعبه بیرون نیاورید. هیچگاه سازتان را ....
ادامه مطلب را در این لینک بخوانید
https://www.musicshamim.com/index.php/faq/562
آموزشگاه موسیقی شمیم
نوشته رضا کلانتری

Photo
Add a comment...

Post has attachment

Post has attachment
آموزشگاه موسیقی و آموزش موسیقی در فصل مدارس
آموزش موسیقی برای کودکان و نوجوانان، در فصل هایی که مدارس باز هستند متفاوت است.
زمان زیادی از وقت دانش آموزان باید به یادگیری درس های مدرسه بگذرد و به همین نسبت، میزان تمرین ساز کمتر شده و بازدهی کمتری نیز خواهند داشت.
با توجه به این موضوع، آن دسته از آموزشگاه های موسیقی که نسبت به چگونگی آموزش موسیقی حساسیت بیشتری دارند، با همراهی اساتید با تجربه، برنامه ریزی مناسبی برای یادگیری هنرجویان در این فصل ها دارند.
این تغییرات، می تواند تدریس سبک تر درس ها باشد تا دانش آموزان بتوانند بر روی درس های مدرسه بیشتر تمرکز داشته باشند.
هجدهم آبان نود و هفت
نوشته رضا کلانتری
#آموزشگاه_موسیقی
#آموزشگاه_موسیقی_شمیم
#رضاکلانتری
#رضا_کلانتری
@musicshamim
@rezakalantarimusic
#آموزش_موسیقی
#مدرسه_موسیقی
#مدارس
#تمرین_ساز
http://www.musicshamim.com/index.php/faq/532
Photo
Add a comment...

Post has attachment

Post has attachment
چگونه از خراب شدن و تغییر رنگ ساز جلوگیری کنیم
نگهداری ساز
نگهداری رنگ ساز
چگونگی حفاظت از رنگ ساز
در فصل تابستان و در هوای گرم و مرطوب، بهتر است قسمتی از ساز، که با بدن در تماس است، با یک پارچه نخی پوشانده شود.
در سازهای تار و سه تار، گیتار، عود (بربت) و سازهایی که قسمتی از بدنه و کاسه با بدن در تماس است، بر اثر گرمای هوا و رطوبت و در نتیجه عرق بدن، به مرور باعث تغییر رنگ بدنه و کاسه ساز (رنگ لاک) می شود.
نوشته رضا کلانتری
هفدهم شهریور نود و هفت
http://www.musicshamim.com/index.php/faq/525
Add a comment...

Post has attachment
فیلم های آموزشی موسیقی و نقش آموزشگاه موسیقی
فیلم های آموزشی همیشه می توانند برای هنرجویان الگوهای خوبی باشند. شما با دیدن نوازندگی و اجراهای نوازندگان بزرگ، می توانید با تکنیک ها و شیوه های نوازندگی به صورت تصویری آشنا شوید و در مسیر نوازندگی، از بسیاری از حالات و شیوه های آن ها الگوبرداری کنید.
بسیاری از این نوازندگان، در کنسرت هایشان، و برای اجرای قطعات مختلف، تسلط و چیرگی در نوازندگی سازشان را با مهارت کامل به نمایش می گذارند و دیدنشان می تواند برای هنرجوی آن ساز راهگشا باشد.
دسترسی به آرشیوی کامل از اجراهای نوازندگان برتر شاید کمی سخت به نظر بیاید. ولی آموزشگاه موسیقی یکی از جاهایی است که می تواند با فراهم کردن این گونه فیلم های آموزشی، کمک بزرگی به هنرجویان بدهد.
یک آموزشگاه موسیقی خوب، دارای آرشیو و بایگانی صوتی و تصویری و نوشتاری قوی است.
داشتن کتابخانه موسیقی، آرشیو صوتی و تصویری خوب می تواند سطح علمی هنرجویان را ارتقا دهد.
آموزش ساز و یادگیری، با حضور در کلاس و راهنمایی های استاد و تمرین مناسب به دست می آید، و دیدن فیلم های آموزشی مناسب می تواند این راه را سرعت ببخشد.
آموزشگاه موسیقی شمیم با داشتن آرشیو صوتی و تصویری بسیار قوی، به شما در یادگیری سریع تر ساز کمک می کند.

نوشته: رضا کلانتری
سیزدهم مهر نود و هفت
http://www.musicshamim.com/index.php/faq/522
Add a comment...

Post has attachment
از چه سنی موسیقی را در آموزشگاه موسیقی آغاز کنیم؟
یادگیری موسیقی از کودکی، و از سنین پایین یکی از بهترین راه های تربیت و پرورش کودک است و می تواند نقش بسیار پررنگی در آینده موسیقی کودک داشته باشد.
سن آغاز موسیقی را در نوشته "بهترین زمان شروع موسیقی برای کودکان چه سنی است؟" به صورت کامل توضیح دادیم، حال ببینیم زمان فرستادن کودک برای موسیقی، در آموزشگاه موسیقی از چه سنی بهتر است؟
گاهی دیده می شود که افرادی یادگیری موسیقی را ابتدا به صورت کلاس های خصوصی و سپس در آموزشگاه موسیقی ادامه می دهند.
همانطور که می دانیم، یادگیری موسیقی و آموزش موسیقی، به پارامترها و شرایط مختلفی بستگی دارد، که مهمترین آن، استاد یا مدرس موسیقی است.
اگر مدرس خوبی برای آموزش موسیقی، در آموزشگاه موسیقی یافتید، برای یادگیری موسیقی فرزندتان، حتما به سراغش بروید.
زیرا آموزشگاه های موسیقی با توجه به تعداد زیاد هنرجویان موسیقی کودک، دارای امکانات لازم برای آموزش موسیقی کودک هستند و همینطور، کودک شما با قرارگیری در کلاسی که کودکان دیگری نیز هستند، می تواند ضمن یادگیری موسیقی، در زمینه ارتباط اجتماعی و رفتاری نیز آموزش ببیند.
مزیت یادگیری موسیقی در آموزشگاه موسیقی، نسبت به کلاسهای خصوصی، بر هیچ کسی پوشیده نیست و از هر نظر مورد تایید است.
یکم مهرماه نود و هفت
نوشته رضا کلانتری
http://www.musicshamim.com/index.php/faq/520
Add a comment...

Post has attachment
چپ دست بودن چه تاثیری بر نوازندگی دارد؟
و این پرسش که اگر من چپ دست هستم، بهتر است نواختن و آموزش ساز را همانند افراد راست دست شروع کنم؟
همه کسانی که چپ دست هستند، این پرسش را در نخستین جلسه می پرسند. و جالب اینجاست که بیشتر مصر هستند که ساز را برعکس نوازندگان راست دست بنوازند.
از گذشته تا به حال، تعداد زیادی نوازنده چپ دست بودند و هستند که ساز را برعکس نوازندگان راست دست میگرفتند، چه در موسیقی ایران، چه در سایر نقاط و کشورها.
حال ببینیم این تغییر دادن چه مقدار می تواند منطقی باشد.
بیشتر سازهایی که توسط نوازندگان چپ دست دستخوش تغییر می شوند، سازهای زهی هستند.
سازهایی که با جابه جایی سیم ها و خرک و احیانا پل، از حالت عادی به سازی برای نوازندگی چپ دست تغییر شکل می دهند. هرچند در بعضی از سازها این تغیرات کامل نمی شوند، مانند سه تار که ضخامت صفحه را نمی شود تغییر داد، مگر اینکه ساز بر اساس تغییر برای یک نوازنده چپ دست ساخته شود.
....ادامه دارد.....نوشته رضا کلانتری
برای خواندن ادامه مطلب به سایت آموزشگاه موسیقی شمیم بروید
http://www.musicshamim.com/index.php/faq/494
Add a comment...

Post has attachment
موسیقی را گوشی یاد بگیریم یا از روی نت؟

پرسش تعدادی از هنرجویانی که در آغاز راه، به دو راهی یادگیری موسیقی با روش های مورد سوال می رسند

که کدام روش بهتر است، ساز را گوشی و بدون نت یاد بگیریم یا از روی نت..

در آغاز راجع به روش گوشی، بدون نت، شفاهی یا اصطلاحا سینه به سینه اشاره می کنیم.

در گذشته ساز و موسیقی به روش شفاهی تدریس و آموزش داده می شد، در واقع به دلیل نبود خط موسیقی و نت (نوت)، اساتید موسیقی، شاگردان را با این روش آموزش می دادند. آموزش مکتبخانه ای بود و شاگرد هر روز به مدت چند ساعت در کلاس حضور پیدا کرده و آموزش می دید. استاد جملات را اجرا و شاگرد تقلید می کرد. در مدت زمان نسبتا زیادی که در مکتب خانه حضور داشت درس اصلاح و تا روز بعد باید تمرین می شد.

لازم به ذکر است که در آن زمان، امکان ضبط صوتی، تصویری، نوشتاری و... وجود نداشت و برای یادگیری، شاگرد باید به صورت مستمر، در کلاس یا مکتبخانه حضور پیدا می کرد.

اساتید بسیار زیادی و در واقع تمامی کسانی که در گذشته نوازندگی می کردند، به این روش آموزش دیده اند.

آنچه از آن روش گفته شد، شیوه کلی آموزش مکتبخانه ای است. روش شفاهی، سینه به سینه، بدون نت، گوشی و... همگی در این شیوه تدریس جای می گیرند.

با ورود نت، یا در واقع بازگشت نت به شکل امروزی، سرعت انتفال مطالب، امکان برگشت و اشکال گیری، تمرین یکسان و... به وجود آمد.

به همین دلیل، مدت زمان حضور شاگرد در حضور استاد، کمتر شده و البته با توجه به تعداد رو به افزایش شاگردان نیز، اساتید را به سمت به کارگیری هرچه بیشتر نت (نوت) برای آموزش موسیقی تشویق کرد.

نت در موسیقی، مانند نوشتار در زبان است. دانستن زبان نوشتاری برای کسی که در جامعه امروزی زندگی می کند، لازم است، به همین شکل، دانستن خط موسیقی یا همان نت (نوت) نیز برای موسیقی دان یا نوازنده و هر کسی که با موسیقی سر و کار دارد واجب است.

اگر نتوانیم بخوانیم و بنویسیم، ولی خوب صحبت کنیم، در واقع بی سواد محسوب می شویم، در موسیقی نیز نوازنده ای که فقط بتواند خوب بنوازد و نتواند خط نت موسیقی را بخواند، بخشی از سواد موسیقی را دارا نیست.

البته اساتید بسیاری بودند و هستند که بدون دانستن خط نت موسیقی، از هر نظر دارای رتبه ممتازی هستند، مانند اساتید موسیقی محلی و فولکلور مناطق مختلف ایران و اساتید موسیقی سنتی، ولی انسان امروزی، باید از هر وسیله ای برای یادگیری بهتر، آسان تر و دقیق تر استفاده کند. از نت موسیقی به عنوان بهترین وسیله کمک آموزشی می شود استفاده کرد.

رضا کلانتری، هفتم مردادماه نود و هفت

http://www.musicshamim.com/index.php/faq/493
مطلب بر روی اینستاگرام
https://www.instagram.com/p/Bl5RQC6nPT1/
مطلب بر روی تلگرام
https://t.me/music_shamim/2161
مطلب بر روی لینکدین
https://www.linkedin.com/feed/update/urn:li:activity:6430028182551818240
موسیقی شمیم آموزشگاه on LinkedIn: " موسیقی را گوشی یاد بگیریم یا از روی نت؟ پرسش تعدادی از هنرجویانی که در آغاز راه، به دو راهی یادگیری موسیقی با روش های مورد سوال می رسند که کدام روش بهتر است، ساز را گوشی و بدون نت یاد بگیریم یا از روی نت.. در آغاز راجع به روش گوشی، بدون نت، شفاهی یا اصطلاحا سینه به سینه اشاره می کنیم. در گذشته ساز و موسیقی به روش شفاهی تدریس و آموزش داده می شد، در واقع به دلیل نبود خط موسیقی و نت (نوت)، اساتید موسیقی، شاگردان را با این روش آموزش می دادند. آموزش مکتبخانه ای بود و شاگرد هر روز به مدت چند ساعت در کلاس حضور پیدا کرده و آموزش می دید. استاد جملات را اجرا و شاگرد تقلید می کرد. در مدت زمان نسبتا زیادی که در مکتب خانه حضور داشت درس اصلاح و تا روز بعد باید تمرین می شد. لازم به ذکر است که در آن زمان، امکان ضبط صوتی، تصویری، نوشتاری و... وجود نداشت و برای یادگیری، شاگرد باید به صورت مستمر، در کلاس یا مکتبخانه حضور پیدا می کرد. اساتید بسیار زیادی و در واقع تمامی کسانی که در گذشته نوازندگی می کردند، به این روش آموزش دیده اند. آنچه از آن روش گفته شد، شیوه کلی آموزش مکتبخانه ای است. روش شفاهی، سینه به سینه، بدون نت، گوشی و... همگی در این شیوه تدریس جای می گیرند. ادامه مطلب بر روی سایت آموزشگاه موسیقی شمیم https://lnkd.in/dbydRw2 رضا کلانتری، هفتم مردادماه نود و هفت "
July 31, 2018: موسیقی شمیم آموزشگاه posted an article on LinkedIn
linkedin.com
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded