Profile cover photo
Profile photo
Demir Küçükaydın
632 followers -
Devrimci, Marksist, Emekli Taksi Şoförü
Devrimci, Marksist, Emekli Taksi Şoförü

632 followers
About
Posts

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment
Örneğin Gezi üzerine yazdığımız ilk yazıda saatlerden söz ediyor ve şöyle diyorduk:
“Aslında biraz uzunca bir demokratik birikim ve hazırlık yapılmış olsa bir demokratik devrime bile yol açabilecek saatlerde yaşıyoruz.
Ama demokratik bir devrim olmayacak, olamaz. Çünkü bu birikimi ve hazırlığı yok. Örgütsel değil, fikri hazırlığı yok her şeyden önce. Michelet, Fransız İhtilalı Tarihini anlatırken, devrimin aslında çok önceden nasıl kafalarda olgunlaşıp gerçekleştiğini çok güzel anlatır.
Devrimler önce insanların kafasında olur, sonra gerçekleşirler. Türkiye’de insanlar henüz demokrat değil. Bu nedenle olmayacak.
Ama olaylar demokratik bir devrimin olabilirliğinin bir göstergesi ve belki bir habercisi.”
O günden bugüne geçen bütün olaylar bu önermelerin doğruluğunun bir kanıtını sunmuştur.

Post has attachment
Gezi'nin 5. Yılında "Gezi Direnişi Yazıları (1 Haziran - 29 Temmuz)"
Gezi
Direnişi boyunca neredeyse hemen her gün gelişmeleri yorumlayan ve yol
göstermeye çalışan yazılar yazdık. Bu
yazıların en önemlilerinden yapılan bu derlemede, ayrıca olayların bir kronolojisi , uzunca bir Önsöz ; Gezi Aynasında Marksizm Sempozyumu ’na ...

Post has attachment
“Uzlaşma vardır, uzlaşmacık vardır. Her uzlaşmanın ya da uzlaşma çeşidinin durumunu ve somut koşullarını tahlil etmesini bilmelidir. Haydutların yaptıkları kötülüğü en azma indirmek için ve onların yakalanmalarını ve cezalandırılmalarını sağlamak için haydutlara para ve silâh vermek zorunda kalmış olan adamın durumunu, haydutların yağmasından pay almak için onlara yardım eden adamın durumundan ayırt etmeyi öğrenmek gerekir. Siyasette durum her zaman benim verdiğim bu çocukça örnekte olduğu gibi basit değildir. Ama hayatın önlerine çıkaracağı bütün ihtimallere uyacak hazır çözüm yollarını önceden sunan bir reçeteyi hazırlamaya kalkacak olan kimse, ya da devrimci proletaryanın siyasetinde güçlüklerin ya da karışık durumların olmayacağı yolunda garantiler veren kimse, şarlatandan başka bir şey değildir." Lenin

Post has attachment
“Uzlaşma Yok!” Bir Anarşist Palavrasıdır - Uzlaşmalar Üzerine Lenin Neler Diyordu?
En keskin “devrimci” olduğunu düşünenler ve uzlaşmasız
olduğunu söyleyenler bile her an için fiili bir uzlaşma içindedirler. Düşünün bir devrimci, bir demokrat için, bu dünyada uluslar
ve ulusal devletler ve ulusçuluktan daha berbat, kendisine karşı savaşıl...

Post has attachment
Halkın kendi örgütlenmesi olmadan hiçbir hakkın garantisi olmaz. Hele Türkiye’deki gibi devlet cihazı yurttaşların haklarını korumanın garantisi değil, bu hakları engellemenin bir aracı ise.
Bir imza kampanyasında olsun bir araya gelmek küçük de olsa aşağıdan bir girişimdir.
Aslında küçük bir çabayla, yani örneğin bazı eşit ve adil bir seçimden yana olacağına kuşku duyulmayacak tanınmış isimlerin desteğini ilan etmesiyle, HDP’nin olsun sahip çıkmasıyla, diğer partilerin destekçilerinin de sahip çıkmasıyla kısa zamanda milyonları aşmak ve bir ağırlık oluşturmak mümkündür.
O halde tüm imzacıları kendi inisiyatifleri ile bu yönde çabalamaya davet ediyoruz.
Böyle imzalarla yakalanabilecek küçük bir başarı bile Demirtaş’ın serbest bırakılmasına ilişkin kararı etkileyebilir ve iktidarın seçimlere hile karıştırma çabalarını engelleyici bir etkide bulunabilir.

Post has attachment
40.000’i İmzayı Aşan “Adil, Özgür, Eşit ve Hilesiz Bir Seçim İçin Selahattin Demirtaş Serbest Bırakılsın” Kampanyası Raporu
“ Adil, Özgür, Eşit ve
Hilesiz Bir Seçim İçin Demokrasi Gönüllüleri ” adlı girişimin başlattığı
Selahattin Demirtaş’ın serbest bırakılmasına yönelik imza kampanyası 41.000
sınırını aştı ve 50.000’e gidiyor. Aslında kampanya 50.000 sınırını aşmış bulunuyor
a...
Wait while more posts are being loaded