Profile cover photo
Profile photo
‫یاقوت | جستاری در گرافیک‬‎
513 followers -
جستاری در گرافیک
جستاری در گرافیک

513 followers
About
Posts

Post has attachment
🔸تصویرسازی جعبه موسیقی ایرانی / محیا فرمانی🔸
جعبه موسیقی ایرانی عنوان پروژه ای موسیقایی است که با ابتکار موزه موسیقی برای اولین بار در ایران انجام شده‌است. این پروژه با هدف ترویج و ثبت موسیقی‌های اصیل و ناب ایرانی در بین مردم و شناساندن آن در بین سایر ملل، در قالبی هنرمندانه و جذاب انجام گرفت و در بهار سال ۱۳۹۴ عرضه گشت. این جعبه‌ها به شکل خاصی برای مخاطبان خود جذاب و چشم‌نواز بودند و یکی از دلالیل این جذابیت تصاویر ثبت شده بر روی آن ها بود. محیا فرمانی طراح گرافیک و تصویرساز جوان که دانش‌آموخته‌ی رشته‌ی ارتباط تصویری دانشگاه هنر تهران است، مسئولیت تصویرسازی این جعبه‌ها را بر عهده داشته است. از این رو گفت و گویی با او داشتیم تا کمی بیشتر درباره این پروژه برایمان بگوید. یاقوت شما را به مطالعه این گفت و گو و تصاویری از این پروژه دعوت می‌کند.
Add a comment...

Post has attachment
🔸“سواد و بیاض” مسعود نجابتی در یک نگاه“🔸
سواد و بیاض” نام جدیدترین نمایشگاه انفرادی مسعود نجابتی است که پس از مدت‌ها از سوی این هنرمند طراح گرافیک، روز  ۲۲ فروردین با حضور جمعی از هنرمندان در گالری اشراق شهر قم افتتاح گردید. این نمایشگاه شامل بیش از ۲۰۰ اثر از نجابتی در غالب نشانه، نشانه‌نوشت است.

نام این نمایشگاه برگرفته از یکی از اصول مهم در خوشنویسی است که به معنای رعایت تناسب در سیاهی و سفیدی حروف است و قالب نمایش آثار نیز متناسب با نام نمایشگاه در فضای سیاه و سفید صورت گرفته است.

این نمایشگاه تا ۱۶ اردیبهشت در ساعات ۹ الی ۱۳:۳۰ و ۱۷ الی ۲۰:۳۰ میزبان علاقمندان خواهد بود.

اولین نمایشگاه انفرادی مسعود نجابتی سال ۸۵ با عنوان “الف” در اصفهان برگزار شده‌است و آخرین نمایشگاه انفرادی وی مربوط به حدود ۶ سال پیش است.
در ادامه، یاقوت شما را به دیدن آثار این نمایشگاه دعوت می نماید.

تصاویر بیشتر در👇👇
http://yaghout-art.ir/?p=17576
#مسعود_نجابتی   #نشانه   #سواد_بیاض  
Add a comment...

Post has attachment
🔸آثار هنرمندان جوان ایرانی در هفته گرافیک استانبول🔸
براساس دعوت دپارتمان طراحی گرافیک «دانشگاه هنرهای زیبای معمار سنان استانبول» از مدرسه ویژه، تعدادی از هنرجویان این مدرسه با راهنمایی‌های مجید عباسی در مسابقه طراحی پوستر با موضوع «فجایع انسانی دنیای پیرامون ما» شرکت کردند.
در این مسابقه که به مناسبت نکوداشت هفتادمین سال تولد و پنجاهمین سال کار حرفه‌ای «پروفسور صادق قره مصطفی» برگزارشد، ۸۰ پوستر از میان ۴۴۰ پوستر ارسالی مراکز آموزشی کشورهای مختلف توسط هیات داوران انتخاب و به نمایشگاه راه یافتند که از میان آنها ۹ اثر متعلق به ۸ هنرجوی مدرسه‌ی ویژه است.
رسول خسروی، الهام اسحقی، مصطفی بهزادی، سمیرا عدیلی پور، حامد شاملو، پریزاد حسینی، پونه شفیعی و بهنام عزیزی از مدرسه ویژه در میان پذیرفته شدگان هستند.
ماکسیم آربوزوف، رالف بورخاردت، نیکی گونیسن، صادق قره مصطفی، امره سنان، آسترید استاورو، وحید تونا و هالوک تونسای آثار ارسال شده را داوری کردند.
جایزه نفر اول این مسابقه، یک هزار یورو است که به «میشل سانتلا» از کشور ایتالیا - دانشگاه CFP Bauer di Milano - Armando Milano تعلق گرفت و در میان ۵ نفر برگزیدگان مورد تقدیر، نام رسول خسروی به چشم می‌خورد.
علاوه بر این با موافقت پروفسور صادق قره مصطفی، ۵ نفر از هنرجویان مدرسه ویژه نیز در کارگاه‌های تخصصی ۵ روزه این رویداد پذیرفته شده‌اند که با راهنمایی ماکسیم آربوزوف، رالف بوخاردت، نیکی گونیسن (پرزیدنت AGI) و وحید تونا از ۲۹ فروردین تا ۲ اردیبهشت در دانشگاه معمار سنان برگزار می‌شود، شرکت خواهند کرد. محمدرضا خاکساری، پریزاد حسینی، سمیرا عدیلی پور، بهنام عزیزی و پونه شفیعی 5 هنرجوی شرکت کننده در کارگاه های تخصصی خواهند بود.
هفته‌ی گرافیک استانبول که هر ساله در این شهر برگزار می‌شود به مناسبت بیستمین سالگرد این رویداد مهم، «گرافیست ۲۰» نام گرفته است.
گرافیست ۲۰ امسال از ۱۸ آوریل تا ۱۸ می (۳۰ فروردین تا ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۵) با مدیریت پروفسور صادق قره مصطفی طراح گرافیک نامدار ترکیه، که یکی از پایه‌گذاران هفته گرافیک استانبول است برگزار می‌شود.
در ادامه پوستر برنده ی این رقابت و آثار هنرمندان ایرانی را مشاهده می نمایید.
http://yaghout-art.ir/?p=17555
Add a comment...

Post has attachment
🔸گرافیک بهارستان در یک قاب / نگاهی بر آثار برگزیده🔸
کسانی که در تهران سکونت دارند و یا در ایام عید امسال به تهران سفر کرده اند، قطعا شاهد آثار گرافیک اکران شده در سطح شهر بوده اند که در کنار آثار سایر بخش‌های سالانه بهارستان، حال و هوای بهاری شهر را دوچندان کرده بود. آثاری که طی برگزاری سه کارگاه طراحی گرافیک فشرده تحت عنوان بهارستان که از سوی سازمان زیباسازی برگزار شد، تولید شدند تا هم اهالی شهر تهران و هم مسافران نوروزی، فضای جدید و نویی را در ایام عید تجربه نمایند.
در ادامه، نگاهی داریم به برخی از آثار برگزیده‌ی این رویداد.
گرافیک بهارستان در یک قاب / نگاهی بر آثار برگزیده👇👇
http://yaghout-art.ir/?p=16977  یاقوت
#گرافیک #بهارستان #اکران_شهری #تهران #سازمان_زیباسازی #بهار #نوروز 
Add a comment...

Post has attachment
🔸دوشمبه پوستر | کشتار حیوانات را متوقف کنید / حسین اسکندری🔸
دوشمبه پوستر این هفته میزبان پوستری اجتماعی در حمایت از حیوانات و علیه کشتار بی رحمانه آن ها است. حسین اسکندری این پوستر را در سال 1393 در مقابل جریان بی رحمانه کشتار حیوانات که بصورت غیرقانونی انجام می شود طراحی نموده است. وی درباره این اثر با اشاره به طولانی بودن قدمت این جریان و ریشه ی آسیب رساندن انسان به پیرامون خود می گوید :
"بشر از دیرباز هماره به طور ناخودآگاه و از روی عدم آگاهی به پیرامون خود آسیب رسانده و این آسیب وامدار گذشته ی بشر بوده و هست و اکنون نیز ادامه دارد."
اسکندری این پوستر را با استفاده از تصویرسازی خلق کرده و در آن شمایی از حیوانات آسیب دیده از سوی انسان را به تصویر کشیده است که فضای تار و غم آلودی را بوجود آورده است.
http://yaghout-art.ir/?p=16629 #graphic #poster #animals
#گرافیک #پوستر #حیوانات #حسین_اسکندری #یاقوت #دوشمبه_پوستر
Add a comment...

Post has attachment
🔸آثار برگزیده مسابقه طراحی پوستر خلع سلاح از سوی سازمان ملل/ کاظم بکایی شایسته تقدیر🔸
در اواسط ماه آبان سال 94 بود که دفتر امور خلع سلاح سازمان ملل متحد به مناسبت هفتادمین سال صدور قطعنامه حذف سلاح های هسته ای مسابقه طراحی پوستر در این زمینه برگزار نمود. این مسابقه به منظور افزایش سطح آگاهی اجتماعیدرباره خلع سلاح هسته ای را و الهام بخشیدن به شهروندان سراسر جهان برای بیان نظرات و استفاده از استعدادهای هنری شان به منظور ترویج جهانی عاری از سلاح های هسته ای برگزار شد.
این رقابت در نهایت سه برنده داشت که نفر اول از کشور پرو و نفرات دوم و سوم از کشور آمریکا بودند. 9 اثر دیگر نیز از سوی سازمان ملل متحد مورد تقدیر قرار گرفتند که پوستر کاظم بکایی، هنرمند ایرانی نیز یکی از این 9 اثر برگزیده بود.
در ادامه آثار برتر و شایسته تقدیر این مسابقه را مشاهده می نمایید.
آثار بیشتر در :
http://yaghout-art.ir/?p=16604 #گرافیک #پوستر #کاظم_بکایی #سازمان_ملل #خلع_سلاح #هسته_ای
Add a comment...

Post has attachment
🔸دوشمبه پوستر | شهره ی شهر / بهراد جوانبخت🔸
دوشمبه پوستر این هفته میزبان اثری از طراح گرافیک خوشنام ایرانی، بهراد جوانبخت است با عنوان شهره ی شهر. این پوستر با محوریت شعری از حافظ شیرازی برای جشنواره سالانه بزرگداشت حافظ و شعر فارسی در سال 1386 طراحی شده است. عنوانی که از سوی جوانبخت برای این پوستر در نظر گرفته شده نیز برگرفته از یکی از غزلیات مشهور حافظ است.
شعر نقش بسته در پوستر، روایتگر حکایتی پیرامون خاکسپاری حافظ است و سنگ مزاری که پوستر به چشم می خورد نیز به همین موضوع اشاره دارد:
قدم دریغ مدار از جنازه حافظ که گرچه غرق گناه است، می رود به بهشت
از ویژگی های جذاب این پوستر می توان به تایپوگرافی آن که الهام از نستعلیق دارد و انتخاب بافت مناسب اشاره نمود. بهراد جوانبخت در این پوستر سعی کرده با نشان دادن فضایی ساده و بی تکلف، حال و هوای مزار و سنگ قبر را برای بیننده ترسیم نماید.
http://yaghout-art.ir/?p=16583
یاقوت
‫#‏دوشمبه_پوستر‬ ‫#‏گرافیک‬ ‫#‏بهراد_جوانبخت‬ ‫#‏حافظ‬
Add a comment...

Post has attachment
دوشمبه پوستر | عبدالحمید زنگانه
دوشمبه پوستر این هفته اثری است از عبدالحمید زنگانه، طراح گرافیک ساکن گرگان. این پوستر در کارگاه طراحی پوستر اجلاس بین المللی ناشران جهان اسلام سال ۱۳۹۰ با هدایت و راهنمایی فرزاد ادیبی طراحی شده و توانسته است در میان پوسترهای این کارگاه، مقام سوم را کسب نماید.
زنگانه در این پوستر به جهتاشاره به موضوع کارگاه و اجلاس بین المللی ناشران از المان کتاب استفاده نموده و با استفاده از بکارگیری فرم دورانی در زمینه ی پوستر سعی نموده است مفهوم اسلام را در نمای کعبه و طواف بگنجاند. بطور کلی با دیدن این پوستر می توان به دو مفهوم اسلام و نشر از طریق کعبه و کتاب پی برد. او برای تکیه بیشتر بر مفهوم اسلام، برای نشان دادن کتاب در این پوستر از قرآن استفاده نموده است.👇👇
http://yaghout-art.ir/?p=16483

#گرافیک #پوستر #زنگانه
Add a comment...

Post has attachment
یک توده ی سنگین / نگاهی بر تایپ فیس “توده” اثر علیرضا عسکرى فر
در این روزها از تولد دوباره ی تایپ فیسی با خبر شدیم که نحوه شکل گیری و بازتولیدشبیش از هرچیزی جذاب بود. تایپ فیسی با وزن نسبتا سنگین که در همین چند روزه ی به دنیا آمدنش توانسته محبوبیت خوبی پیدا کند.
طراحی تایپ فیس های با وزن سنگین خیلی کمتر از سایر تایپ فیس ها رقم می خورد، شاید این به دلیل حساسیت و نوع کاربرد آنها باشد. توده نیز به شکل جالبی از میان کتب و دکان های کتاب فروشی قدیمی دوباره پا به دنیای رنگارنگ فونت ها نهاد و خاک بر چهره نشسته اش را تکاند تا بار دیگر در جایگاه تیترها و عناوین جای گیرد. در این مطلب میخواهیم پای صحبت های کتبی و تصویری علیرضا عسکری فر بنشینیم و کمی درباره توده بیشتر بدانیم.
ادامه مطلب و تصاویر بیشتر در👇👇
http://yaghout-art.ir/?p=16376

#گرافیک #تایپ_فیس #توده #طراحی_فونت #علیرضا_عسکری_فر
Add a comment...

Post has attachment
دوشمبه پوستر | معنای امروزی کمک / مریم خالقی یزدی
در دوشمبه پوستر این هفته میزبان پوستری هستیم از طراح گرافیک ایرانی، خانم مریم خالقی یزدی. پوستری اجتماعی که به موضوع یاری رساندن در جامعه مدرن امروزی پرداخته است.

کمک رساندن به هم نوعان امروزه معنا و شکل متفاوتی پیدا کرده است. کمتر می توان یافت که کسی بدون چشم داشت به هم نوع خود کمک کند و از او انتظار جبران یا مقابل به مثل نداشته باشد. معمولا افرادی که اقدام به کمک کسی می کنند به دنبال جبران از سوی طرف مقابل هستند و مفهومی بنام یاری رساندن بی منت و چشم داشت کم یاب گردیده است. این نوع یاری رساندن ها برای کسی که دچار مشکل شده و نیاز به کمک دارد، در حقیقت یک نوع عذاب است زیرا او هراس دارد که از طرفی آیا می تواند جبران نماید یا خیر، و از طرفی به شدت نیاز به کمک دارد، از هر دو سو تحت فشارقرار خواهد گرفت و همین باعث افزایش استرس و مشکلات او خواهد شد.

مریم خالقی یزدی برای نقد به این اخلاق که منفعت طلبی در یاری رساندن است و جایگزین کمک های بی منت و بی چشم داشت شده است، پوستر زیر را طراحی نموده است.
#گرافیک #پوستر #یاقوت #دوشمبه_پوستر #مریم_خاقی_یزدی
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded