Profile cover photo
Profile photo
Vda Titanikas
23 followers
23 followers
About
Posts

Post has attachment
// ŠAKOTAS | Vilniaus Justino Vienožinskio dailės mokyklos mokytojų ir mokinių paroda //

Dalyviai: Arūnas Gudaitis, Kristina Inčiūraitė, Donatas Jankauskas (Duonis), Linas Jusionis, Džiugas Katinas, Linas Liandzbergis, Aurelija Maknytė, Tomas Martišauskis, Audrius Novickas, Birutė Zokaitytė kartu su savo mokiniais

Kuratorė: Kristina Inčiūraitė

2018 03 23‒04 15

Atidarymas: kovo 22 d., ketvirtadienį, 18 val.

Ant popieriaus skiautės nupiešiama kūno dalis, popierius su piešiniu užlenkiamas ir perduodamas tęsti kitam. Niekas nežino, kaip atrodys kelių žmonių pieštas kūnas, išlanksčius tą popierių. Tai kolektyvinis vaikų pamėgtas ir siurrealistų itin propaguotas žaidimas „le cadavre exquis“, tampantis atspirties tašku parodai, kurioje žymūs šiuolaikiniai Lietuvos menininkai, dirbantys pedagoginį darbą, dėlioja kūrybinę mozaiką kartu su savo mokiniais. Parodoje norima perteikti vienokį ar kitokį mokytojo ir mokinio bendradarbiavimą, neišryškinant nei vieno, nei kito viršenybės kūrybinio proceso metu.

Tai jubiliejinė Vilniaus J. Vienožinskio dailės mokyklos 60-ies metų veiklos sukaktį mininti paroda. Nenorima perteikti retrospektyvinės parodos iš gausaus mokyklos archyvo, bet labiau koncentruotis į dabartį, pristatant šiuo metu kartu kuriančius mokinius ir mokytojus. Tai specialiai šiai parodai rengiamas mokyklos dešimties kūrybinių grupių projektas, kuriam vykstant gimsta netikėti, į visas puses išsišakojantys kūrybiniai impulsai ir idėjos. Šioje parodoje akcentuojami komunikaciniai edukacijos aspektai ir kūrybinio proceso žaismė, stengiantis jaunuosius kūrėjus kuo anksčiau įtraukti į Lietuvos meno lauką ir modeliuoti tolimesnę šiuolaikinės meno mokyklos viziją.

Projekto organizatorius: Vilniaus Justino Vienožinskio dailės mokykla

Projekto partneris: Vilniaus dailės akademija
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Ričardas Nemeikšis | Tuštumos blizgesys *

// Parodos atidarymas: kovo 8 d., ketvirtadienį, 18 val.
Paroda veiks iki balandžio 1 d. //

VDA parodų salėse „Titanikas“ pristatoma žymaus viduriniosios tapytojų kartos atstovo, Akademijos profesoriaus, grupės „Angis“ nario Ričardo Nemeikšio personalinė paroda „Tuštumo blizgesys“. Tai pastaruoju metu šio menininko kūrybinę strategiją apibendrinanti, dar 2000 metais darbų ciklas, paties šmaikščiai pavadintas „blizgučiais“.

Pasak R. Nemeikšio, jo darbo procesas nėra skubus, kiekvienas atskiras kūrinys yra „brandinamas“ net keletą metų. Jausdamas, kad paveikslas yra dar nebaigtas, autorius jį tiesiog padeda į sandėlį. „Pasąmonėje darbas vis vien dirbamas. Po kiek laiko surandama užbaigta forma. Kartais laike darbas „pasensta“ ir aš jį perdarau. Man ‚blizgučių‘ ciklas yra lyg procesas, ‚mintantis‘ pirminės idėjos ‚energetiniu užtaisu‘. Yra pojūtis, kad ta ‚energetika‘ išsisėmė, todėl atsirado ši apžvalginė paroda. Nors niekada nesakyk niekada“.

Apie savo kūrybą R. Nemeikšis teigia: „Aš manau, kad menas yra (turėtų būti) sugestyvus. Jis siūlo visus įmanomus pasakojimus, interpretacijas, bet pats nieko konkretaus nepasako. Meno kūrėjas yra paskutinėje teiginio pozicijoje ir nieko labai išsamaus apie savo kūrinį neturėtų aiškinti – nes tai žiūrovo, meno vertintojo reikalas. Menininkas kurdamas apmąsto visas kūrinio interpretavimo galimybes ir tai yra ‚užkoduota‘ kūrinio struktūroje. Konkreti ir nuoširdi gali būti tik inspiracija. Tai man gali būti socialiniai reiškiniai, labai asmeniška patirtis, įvykis, labai individualus visumos pajautimas, įžvalgos, būsenos. Svarbiausia sąlyga: tai turi būti man įdomūs ‚giliai ‚užkabinantys‘ reiškiniai, kontempliuojami ‚blizgučių‘ ciklo kontekste“.

R. Nemeikšis gimė 1959 m. Čivyliuose (Rokiškio raj.). 1974–1978 m. mokėsi St. Žuko taikomosios dailės technikume (Kaunas), 1979–1986 m. studijavo tapybą LTSR valstybiniame dailės institute (dabar VDA). Nuo 1987 m. dalyvauja parodose, nuo 1990 m. – grupės „Angis“ narys, nuo 1992 m. – Lietuvos dailininkų sąjungos narys. 1998–1999 m. skirta aukščiausio laipsnio valstybinė LR Kultūros ministerijos stipendija. Kūrinių yra Lietuvos muziejuose, privačiose kolekcijose Lietuvoje ir užsienyje. Gyvena Vilniuje, dėsto Vilniaus dailės akademijoje, profesorius.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
// Severija Inčirauskaitė – Kriaunevičienė | With Love from... //

"Banalusis sentimentalizmas" - taip pati menininkė autoironiškai apibūdina savo kūrybos kryptį. Žinoma, tai tik gudravimas. Sąmoningai ir sarkastiškai imituojantis tokią apgaulę, kuomet po nubalinta dirbtine šypsena pridengiami visai kitokie, dažniausiai priešingi, kėslai. Iš pažiūros dailių siuvinėtų gėlyčių ir margų drugelių kamufliažu Severija maskuoja sudėtingų žmogiškų santykių - nuo buitiškų iki makiaveliškų politinių žaidimų - apmąstymus.
Parodos leitmotyvu pasirinkta ambivalentiška frazė. Viena vertus, tai banali, savimi patenkintų pramogautojų iš įvairių egzotiškų pasaulio kraštų artimiesiems siunčiamuose atvirlaiškiuose nuvalkiota klišė. Antra vertus, ji įgauna makabrišką išraišką kitoje specifinėje žmogaus saviveiklinio kūrybiškumo tradicijoje. Nuo I-ojo pasaulinio karo iki pat šių dienų įvairių šalių kariškiai praktikuoja "meilės laiškų" bei palinkėjimų rašymo ritualą ant bombų ir raketų, prieš paleisdami jas į priešų teritoriją sėti mirtį. Paradoksalu, tačiau šie ne vien letalinės sprogstamosios medžiagos atomais, bet ir nesuvaidinto sarkazmo, pagiežos, keršto, neapykantos, įsiūčio chemija įsodrinti "atvirlaiškiai" neša nesumeluotą žmogišką emociją. Kur kas tikresnę nei išoriškai dėmesį demonstruojantys, bet dažniausiai tik siuntėjo savimylą ir pasipuikavimą dangstantys turistų štampuojami dailių vaizdelių atvirukai.
Negatyvių žinučių ir emocijų srautas vyrauja šiuolaikinėse "laikraštinėse" naujienose, kurių skeveldros, persipynę su vaikystės prisiminimų nuotrupomis tampa skirtingų Severijos kolekcijų jungiamąją grandimi. Rytinė kava ir suplaktas šokiruojančių naujienų Molotovo kokteilis yra tai, kas leidžia normaliai prabusti šiuolaikiniam statistiniam piliečiui. Ant urvų ar virtualių socialinių tinklų sienų, rašmenimis ant popieriaus ar kryžiukais ant trūnijančio metalo - žmogus visuomet atras, kur ir kaip fiksuoti jį dirginančias aktualijas. Šaltojo karo pabaiga ir nauja pradžia su karštaisiais karais Europos pašonėje ir periodiniais dūriais į paširdžius bei sprogimais pačiose jos įsčiose, globalinis atšilimas ir globalus santykių atšalimas, geležinės uždangos griuvimas ir naujų sienų statymas, migracija kaip didžiausia galimybė, teikianti judėjimo laisvę, ir kaip didžiausias prakeiksmas, istoriniai klimato kaitos susitarimai ir staigūs istoriniai atkritimai... - mes nelinkę ir nepasirengę nuobodžiauti. Įvykių bus, o ir žinios apie sociokultūrinių formacijų bei ideologijų antagonizmo "istorijos pabaigą" ir taikos perspektyvą buvo smarkiai perdėtos - tai pasirodė tik dar viena "netikra naujiena".
Severijos "naujienos" ant yrančių, rūdimis apkrešėjusių metalinių senienų persipynę su efemeriškais jos pačios vaikystės ir kelionių prisiminimais. Donaldo gumos popierėlių kolekcija tampa vaikystėje išgyvento geležinės uždangos eižėjimo simboliu ir nuoroda į šiuolaikinių politikų "nuotykius" bei infantilumą. Kelionių kalnuose metu rastos ir drugeliais išsiuvinėtos konservų skardinės virsta atvirlaiškiais migracijos ir ekologijos tema. Sovietmečio nepritekliaus paskatintos paprastų žmonių kasdienio kūrybiškumo apraiškos tampa menininkės inspiracijos šaltiniu, o siuvinėjimas ir ironija - tai Severijos minkštosios galios, amortizuojančios šaltą kietą metalinį pasaulį.

Tomas Kriaunevičius

Speciali padėka kolekcininkams Irinai ir Maris Vitols (Latvija) ir “Herve Lancelin” galerijai (Liuksemburgas).

-------------------------------

Parodos atidarymas: vasario 22 d., 18 val. Titaniko I aukšto salėje.

Paroda veiks iki kovo 18 d.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
// Žaneta Jasaitytė–Bessonova | Tarpininkavimo santykiai: MANO KŪNAS TAVYJE //

Vasario 2 d., penktadienį, 17 val. VDA parodų salėje „Titanikas“ (II aukštas, Maironio g. 3, Vilnius) atidaroma Žanetos Jasaitytės – Bessonovos eksperimentinė paroda „Tarpininkavimo santykiai: mano kūnas tavyje“.

Projekte gali dalyvauti skirtingo amžiaus ir įvairių socialinių grupių gyventojai. Parodos lankytojai turės galimybę nevaržomai, interpretuodami įsitraukti į aktyvią kūrybinę (savi)edukacinę veiklą, tobulinti komunikavimo, pažinimo, kūrybingumo kompetencijas. Kitaip tariant, lankytojui suteikiama galimybė universalioje kūrybinėje erdvėje pačiam tapti aktyviu meninio proceso dalyviu, tam tikra prasme – kūrėju.

Menininkės Ž. Jasaitytės – Bessonovos grafikos stilius atpažįstamas iš tolo. Spalva, idėja, ryškumas – tai daugiau tiktų plakatui. Gal dėl to Žaneta ryžosi eksperimentinei parodai, kur paveikslai, jų istorijos tampa ir pavirsta objektais. Pati autorė šią parodą vadina eksperimentine, nes iki šiol ilgą laiką ją labiau viliojo grafinė abstrakcija.

Dabar autorė kuria darbus, kurie tiesiogine to žodžio prasme „įsitempia“ žiūrovą į vidų. Galima būtų tai įvardinti kaip autorės pasirinktą minkštąją tekstilę ar netgi socialinę plastiką. Tačiau nors kompleksinėje menininkės instaliacijoje tekstilinės medžiagos dominuoja, kalbėti vien apie tekstilę būtų banalu.

O gal tai imlioji skulptūra? Pagaulioji skulptūra? Žaneta šį kartą ėmėsi gana sudėtingo formato – išorės ir vidaus hibrido. Sakytum, pasinaudojusi šiuolaikinio meno kalba, leistų žiūrovams vaikščioti po gimdą, sudarytų sąlygas prisiliesti prie pirmapradžių refleksų, o tai suteikia daugiau pasirinktos temos interpretacijų. Objektai patys ima žiūrovus į glėbį, kinetinės konstrukcijos sudaro galimybę pačiam panirti į objektą, kur ypač svarbus taktilinis ryšys – medžiagos ir žiūrovo santykis.

Kurdama naują ciklą, Ž. Jasaitytė – Bessonova tyrinėja filosofines, fenomenologines reiškinių reikšmes – kad ir žmogaus gimimo esmę. Todėl ši paroda erdviškai tarsi suskaidyta į įvairius pažinimo lygius: tiek vaikui, tiek suaugusiajam. Joje mažai daiktų ir daug erdvės interpretacijai. Menininkė tarsi kelia sau užduotį – atsikratyti daikto kaip kūrybos išraiškos prasmės, išmokti palikti erdvės. Ypač sudėtinga palikti tuščią interjerą, tarkim, baltą sieną ir vieną meno kūrinį, – žmonės nori regėti visko daug, grožis dažnai vis dar suprantamas kaip gausa. O juk kuo mažiau turi, tuo laisvesnis jautiesi.

Žanetos kūryba įgauna vis daugiau dekoratyvumo bei išorinių puošmenų, o sykiu – ir socialinės pozicijos. Ironija, cinizmas, išskirtinumas – būtinos sąlygos, atskleidžiančios, kad juokas pro ašaras, taip pat, kaip ir įstabus nuoširdumas, yra taisyklių laužymo priežastis ir būdas. Ekspresyvumas – tai taktika, ekspresionizmas – strategija.

Ž. Jasaitytė – Bessonova Šiaulių universitete įgijo grafikos specialybės magistro diplomą. Dar studijuodama tobulinosi ESAD dizaino mokykloje Portugalijoje. Menininkė nuo 2001 m. aktyviai dalyvauja personalinėse ir bendrose parodose, tarptautiniuose meno projektuose, meno rezidencijose, kūrybiniuose simpoziumuose. 2007 m. Ž. Jasaitytė – Bessonova tapo Jaunųjų meno ir kultūros kūrėjų premijos laureate, 2010 m. jai buvo įteiktas Jaunųjų menininkų prizas. Nuo 2009 m. menininkė yra Lietuvos dailininkų sąjungos narė.


Parodos laikas: 2018.02.02 – 02.25


Maloniai kviečiame apsilankyti!
Photo
Add a comment...

Post has attachment
// Eglė Gineitytė | Naktis prasideda vidurdienį //

****************************************

Sausio 18 d., ketvirtadienį, 18 val. VDA parodų salėje „Titanikas“ (I aukštas, Maironio g. 3, Vilnius) atidaroma Eglės Gineitytės tapybos paroda „Naktis prasideda vidurdienį“.

„Mano tapyba ne tam, kad išsiaiškinčiau, bet tam, kad nutolčiau“, sako menininkė Eglė Gineitytė, besidalinanti ypatingų būsenų patirtimi, kai ribos tarp vidinio ir išorinio pasaulio nusitrina.

1994 m. baigusi Vilniaus dailės akademijoje tapybą, surengusi 7 personalines parodas bei dalyvavusi grupinėse parodose tiek Lietuvoje, tiek užsienyje, vidurinės kartos menininkė Eglė Gineitytė sugrįžta į Vilniaus dailės akademijos erdves kaip pripažinta menininkė parodyti savo kūrybos unikalumą.

Eglė Gineitytė šioje parodoje daugiausiai eksponuoja abstrakčius arba beveik abstrakčius paveikslus. Mažiau čia paverčiama daugiau. Minimalizmą Gineitytė pasitelkia ne ortodoksiškai, bet spontaniškai – įvesdama paklaidas. Geometrinė išklotinė, kontūrai netikėtai išplaukia, persilieja. Vienos ar kitos dominuojančios spalvos monochromija paveiksle pagyvinama artimos šiltos ar šaltos spalvos intarpais. Gamta, žmogus ir visa aplinka čia abstrahuojami į jausmingas priešybių kovas ir vienybės kontempliacijas: šviesa susiduria su tamsa, šilumą keičia šaltis, rytas persipina su vakaru, o naktis prasideda vidurdienį.

Menininkė, žinomos profesionalių šokėjų poros duktė, paveiksluose tarsi kuria scenines situacijas, artimas šešėlių teatrui ir muzikiniams kūriniams. Palangės ir lango rimas čia yra tarytum scenovaizdžio dalis, kaktuso siluetas, kaip ir kiekviena kita detalė, paklūsta apgalvotai ir taupiai choreografijai.

Parodos kuratorės, Vilniaus dailės akademijos profesorės dr. Ramintos Jurėnaitės sumanymu paroda pateikiama kaip tapybos instaliacija dialoge su jau esama architektūra – VDA parodų salės „Titaniko“ pirmo aukšto ekspozicine sale. Sukuriama erdvė, kurioje žiūrovas persismelkia Gineitytės paveikslams būdinga skaidria melancholija.

**************
Parodą lydintys renginiai:
2018 m. sausio 18 d. 12 val. – spaudos konferencija parodoje.
2018 m. sausio 27 d. 12 val. – edukacinis užsiėmimas vaikams (ir ne tik), padėsiantis įsigilinti į abstrakčios tapybinės raiškos specifiką. Užsiėmimą vyksiantį parodoje organizuos Contour Art Gallery, jį ves tapytoja Eglė Gineitytė.
2018 m. vasario 7 d. 18 val. – menininkės Eglės Gineitytės ir parodos kuratorės Dr. Ramintos Jurėnaitės pokalbis apie šiuolaikinę tapybą ir pačios Gineitytės kūrybos genezę. Pokalbį moderuos Contour Art Gallery steigėja Vilma Mačianskaitė.

*********
Parodos laikas: 2018.01.18 – 02. 18
Parodos kuratorė: VDA profesorė dr. Raminta Jurėnaitė
Parodos organizatorius: Contour Art Gallery, Vilnius
Parodą remia: LR Kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba, Clear Channel Lietuva, Vilniaus dailės akademija


Maloniai kviečiame apsilankyti!

Photo
Add a comment...

Post has attachment
2017 m. gruodžio 21 – 2018 m. sausio 14 dienomis VDA ekspozicijų salėse „Titanikas“ veiks Kęstučio Grigaliūno kūrybos paroda TU MANAI, KAD TU MANAI*. Atidarymas 2017 m. gruodžio 21 d. 18 val. VDA ekspozicijų salėse „Titanikas“ (Maironio g. 3). Parodos tęsinys VGMC galerijoje „Kairė-dešinė“ (Latako g. 3)

Surengti Kęstučio Grigaliūno parodą paskatino seniai kirbėjusi mintis, kad būtų įdomu bent dalį sunkiai aprėpiamos meninės Grigaliūno veiklos parodyti platesnei publikai. Pagrindinis tikslas – vienoje vietoje sutelkti daugiasluoksnę kūrybą, atskleidžiant įspūdingą jos panoramą. Iki šiol būdavo pristatomi tik pavieniai šio autoriaus kūrybos blyksniai, kai sukuriamas naujas ciklas ar projektas. Ši paroda „Titanike“ ir ją lydinti ekspozicija galerijoje „Kairė-dešinė“ aprėpia platų, nors toli gražu ne visą (sic!), daugiau kaip trijų dešimtmečių aktyvios dailininko meninės veiklos spektrą.

Apdovanotas išskirtiniu talentu ir būdamas pavydėtinai produktyvus, menininkas pelnė tiek dailės profesionalų – kolegų ir dailėtyrininkų – tiek žiūrovų pripažinimą. Grigaliūnas – vienas iš nedaugelio šilkografijos meistrų, ilgą laiką atkakliai nešančių lietuviško poparto vėliavą, aktyvus Fluxus propaguotojas, dailininko knygos parodų iniciatorius, istorinės atminties projektų autorius ir t. t. Šalia spalvingos ir šmaikščios postmodernistinės kūrybos nuolatos gvildeno ir tebegvildena rimtas ir skaudžias Lietuvos istorijos temas, visą laiką glūdėjusias kūrybos potekstėse, retsykiais įvairiais pavidalais išnirdavusias į paviršių, o pastaraisiais metais tiesiog užvaldžiusias menininką. Kęstutis Grigaliūnas būtent už konceptualų istorijos įvaizdinimą 2011 m. apdovanotas Nacionaline kultūros ir meno premija.

* Šį dviprasmišką parodos pavadinimą „pasiskolinome“ iš Kęstučio Grigaliūno žmonos, menininkės Laisvydės Šalčiūtės. Jos mėgstama vaikiška skaičiuotė taikliai apibūdina Grigaliūno kūrybos visumą – ji daugeliui lyg ir žinoma, tačiau iki galo nepažinta, neretai gvildena rimtas temas, tačiau primena lengvabūdišką pokštą.

Kuratorės Kristina Kleponytė-Šemeškienė ir Jurga Minčinauskienė

Organizatorius:
Vilniaus grafikos meno centras

Partneris:
Vilniaus dailės akademija

Rėmėjai:
LR Kultūros ministerija, Lietuvos kultūros taryba, Lietuvos dailininkų sąjunga, LOVE bar

Eksponatus skolino:
Vilniaus universiteto bibliotekos Grafikos kabinetas, Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, Vilniaus dailės akademijos muziejus

Informacija +370 5 261 19 95, graphic.lt
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Marius Bartkus | Vizualinių metaforų paroda „Santykis A B“

VDA lektorius ir meno doktorantas Marius Bartkus atidaro vizualinių metaforų parodą „Santykis A B“, kurioje žiūrovams pristatomas dizainerio tyrimas apie vizualines metaforas ir jų susidarymą.

Siekiant geriau suvokti vizualinių metaforų reikšmę, Marius Bartkus sukūrė unikalų vizualinių metaforų generatorių – automatinį įrankį dizaineriams, padedantį itin paprastai sugeneruoti kuo daugiau įvairesnių idėjų.

Dizaineris teigia, jog egzistuoja daugybė įrankių ir šablonų, padedančių kuriant grafinį dizainą, tačiau iki šiol nebuvo įrankio, skirto kurti idėjoms. Būtent todėl ir kilo mintis sukurti automatizuotą vizualinių metaforų generatorių, kuris pasitarnautų grafikos dizaineriams ir reklamų kūrėjams.

Parodoje apsilankę žiūrovai turės progą įsitikinti, jog iš tiesų vertingiausia iliustracijos ar plakato dalis yra koncepcija, metaforinė reikšmė, sukelianti žiūrovui įvairias asociacijas ir interpretacijas. „Metaforos yra skirtos gudriems žiūrovams, nes visada įdomu atkoduoti savas reikšmes vaizduose“, – sako Marius Bartkus.

Tam, kad patikrintų savo sukurto vizualinio metaforų generatoriaus veikimą, M. Bartkus pasiūlė kolegoms dizaineriams pasinaudoti šiuo įrankiu ir susigeneruoti pradines idėjas, pagal kurias dizaineriai vėliau sukūrė vizualus sau įprastu stiliumi.

Taigi, parodoje bus galima išvysti ne tik Mariaus Bartkaus, bet ir šių dizainerių eksperimentus, sukurtus vizualinių metaforų generatoriumi:

Andrius Kirvela (PetPunk)
Reda Tomingas (Animals in dresses)
Daukantė Subačiūtė
Marius Zavadskis
Martyna Jovaišaitė Paukštė (SOME edition)
Shaltmira (Eglė Tamulytė)
Gediminas Šiaulys (PetPunk)
Kotryna Žukauskaitė (Kata Kiosk)
Rimantas Juškaitis
Marius Žalneravičius (VDA)
Laima Kavaliauskaitė (Laima ir Simas)
Arnas Augutis (Arnau)
Živilė Spudytė (Žvėrūna)

Šiuo metu internete jau galima išbandyti M. Bartkaus sukurto metaforų generatoriaus eksperimentinę versiją ir patiems sukurti įvairių reikšmių vaizduose. Netrukus dizaineris planuoja startuoti su pilna generatoriaus versija internete, kuri galės būti plačiai naudojama visų, kam aktualus iliustracijų, plakatų, reklamų ar kitų vizualų kūrimas. Pilna generatoriaus versija, kaip tikina M. Bartkus, bus nuolat tobulinama ir pildoma nuotraukomis. Vizualinių metaforų generatoriumi galima naudotis kompiuterio, planšetės ir mobilaus įrenginio ekrane.

O kol kas kviečiame apsilankyti parodoje ir pabandyti atrasti savas reikšmes dizaine.

Paroda gruodžio 12–16 d. veiks VDA „Titaniko“ parodų salių I-ame aukšte. Atidarymas: gruodžio 12 d. 18 val.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Atidaroma Tarptautinė tęstinė paroda „Keliaujančios raidės ’17: X, Y, Z”
Lapkričio 23 d. 17:30 val. Vilniaus dailės akademijos parodų salių „Titanikas“ II-jame aukšte bus atidaryta Tarptautinė tęstinė paroda „Keliaujančios raidės ’17: X, Y, Z”. Parodoje pristatoma tarptautinės žiūri komisijos atrinktų 30-ties autorių iš dešimties pasaulio šalių darbai – Lietuvos, Suomijos, Graikijos, Kinijos, Izraelio, Belgijos, Prancūzijos, Portugalijos, Vokietijos ir Singapūro. Parodoje, kartu su lietuvių autorių darbais, bus eksponuojami pasaulinio garso tipografikos ir rašto meno meistrų, tokių kaip kaip Jean-Baptiste Levee, Matthias Hillner, Esa Ojala, UNDERVARE ir kt. darbai.

„Keliaujančios raidės“ – idealus pavadinimas tęstiniam grafinio dizaino projektui, kurio užuomazga, kaip pirmiausia galėtumėm spėti, kilo panorus parodyti raidėmis užkoduotos intormacijos vizualizacijos galimybes bei įvairovę, tam suburiant įvairių šalių grafinio dizaino srityje dirbančius žmones ir pristatant jų darbus parodų erdvėse skirtingose valstybėse, net kontinentuose. Į meno kūrinį transformuotos raidės atkeliauja iš įvairių vietų ir kuriam laikui tampa vientisu dariniu – paroda. Tokiu pavidalu jos pajuda į naują kelionę.
prof. dr. Giedrė Jankevičiūtė

Šia paroda visų pirma norima konstatuoti, kad raidės, raštas, tūkstantmečius buvęs tyliuoju nepaveldimos informacijos – kultūros liudininku, XX a. pabaigoje tampa vienu iš dabartinės noosferos, kaip globalios informacinės civilizacijos, pavidalo susiformavimo veiksnių. Antra, kad kartu su kitais fundamentaliaisiais žmonijos išradimais – spauda ir kompiuteriu, šrifto dizainas prisideda prie žmonijos kultūros raidos ne mažiau nei kiti menai. Ir trečia, kad raštas – reikšminga dvasinio ir materialaus žmonijos gyvenimo dalis, kultūros bei mokslo pasiekimų fiksavimo priemonė– istorijos bėgyje patyrė visą seką formos transformacijų, bet niekada nekeitė funkcijos: rašto ženklai buvo ir liko universaliais informacijos nešėjais. Garsus šveicarų tipografikos mokyklos atstovas, vienas iš jos kūrėjų, grafikos dizaineris ir tipografas Emil Ruder (1914–1970) teigė: „Šriftas yra kiekvieno tipografikos darbo pagrindas. Tačiau jis nėra mūsų laikų išradimas: tai amžių bėgyje susiklostęs ir mums atitekęs kultūros palikimas, kuris turi būti paliktas ateinančioms kartoms. Šrifto raidžių formos, kaip per žmonijos gyvavimo istoriją susiformavę meno kūriniai, yra kupinos prieštaravimų bei reikalauja vystymosi dėsningumų supratimo tam, kad ir toliau būtų galima dalyvauti jų evoliucijoje.“

Projektas „Keliaujančios raidės“ rengiamas nuo 2008 m. įvairiose šalyse ir kiekvienai parodai suformuluojama nauja koncepcija. 2017 m. parodoje pristatomas inovatyvus skirtingų pasaulio šalių grafikos ir tipografikos dizainerių, menininkų požiūris į rašto meną. Parodos koncepcija – X, Y, Z – atitinka koordinates dvimatėje Dekarto plokštumoje. Horizontalioji ašis vadinama X ašimi, vertikalioji – Y. Tašką, kuriame kertasi abi koordinatės vadiname pradžios tašku – 0, o kūryboje jis reiškia kūrybinio kelio pradžią. Autorius pats turėtų nustatyti šio savo kūrybos etapo koordinates. Ašyje X nustatoma, kiek tradiciškai (kryptis į kairę) ar inovatyviai (kryptis į dešinę) dirba autorius. Ašyje Y nustatoma, kokiame kontekste autorius kuria, kiek lokali (kryptis žemyn) ar globali (kryptis aukštyn) yra jo kūrybos erdvė. Kūrėjai visada yra kelionėje, o keliauti neprarandant vilties yra geriau negu atvykti. Pasiekęs kelionės tikslą žmogus dažnai aptingsta... Tad geriau keliauti trimate Dekarto erdve – kūrybinėje plokštumoje koordinatės Z link. Projekte „Keliaujančios raidės ’17“ siekta „kūrybinio gylio“, kuris leido darbų autoriams atrasti asmeninę koordinatę Z.

Unikalios parodos atidarymas prasidės specialiai šiai progai sukurtu suomių dizainerės Marion Robinson performansu Olio/Object, atliekamu kartu su Suomijos šiuolaikinio šokio atstovėmis – Meri-Tuuli Risberg and Reetta Kinnar (Liiketila šokių grupė). Parodos atidarymo metu žiūrovai turės vienintelę progą pamatyti kaip šiuolaikinis šokis bei video instaliacija jungiasi su piešiniais ir tipografika, sukuriant organišką ir vientisą performansą.

Parodos kuratorės - prof. Aušra Lisauskienė bei dailininkė Ritva Leinonen (Suomija)

Projektą organizuoja Vilniaus dailės akademijos Grafinio dizaino katedra.
Parodą vilniečiai ir miesto svečiai galės aplankyti iki gruodžio 17 d. VDA parodų salių „Titanikas“ II-ame aukšte, Maironio g. 3, Vilnius.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Giedrius Jonaitis | Mano istorijos

Atidarymas: lapkričio 3 d., 17 val.

Giedriaus Jonaičio „Mano istorijos“ – tai euristinis ir multimedialus projektas iš tekstų ir vaizdų. Dešimt graudžiai juokingų dailininko gyvenimo istorijų, kurios jau ne sykį pasakotos artimiausiems draugams ir paremtos tikrais įvykiais, derinama su piešiniais, fotografijomis, objektais. „Manau, kad šiuolaikiniams žiūrovams galiu būti įdomus kaip epochų virsmą patyręs žmogus, į asmenines negandas žvelgiantis su humoru“, – sako autorius. Asmeniški pasakojimai iš tiesų atskleidžia savitus XX–XXI amžiaus sandūros visuomeninės kultūrinės aplinkos niuansus. Vaizdų ir žodžių santykiai „Mano istorijose“ pranoksta iliustracijos ir interpretacijos ribas, jie – lankstūs, įtempti, trikdantys, prieštaringi ir anaiptol ne vien „asociatyvūs“. Kai kurie pasakojimai tarsi paaiškina Jonaičio jau seniai pamėgtus motyvus, vizualias strategijas, o vaizdai senoms istorijoms suteikia netikėtą prasmę. Juose neatsitiktinai dominuoja pasakotojo figūra, jungianti ir kartu atskirianti istorijos įvykius ir pasakojimo veiksmą. Jo veidas užrašytą pasakojimą priartina prie pokalbio akis į akį. Labai svarbus to pokalbio dalyvis – žiūrovas-skaitytojas. Parodoje eksponuojami tekstai ir paveikslai – tik kūrinio galimybė. Tikrasis pasakojimas gali atsirasti vien žiūrovų galvose, tekstų vaizdiniams vis kitaip susipynus su paveikslų siužetais.

Paroda veiks iki gruodžio 10 d.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Stebėti jaunosios menininkų kartos tapybos tendencijas bei susipažinti su naujais talentais kvies 9-ąjį kartą

Jau visai netrukus, spalio 26 dieną Vilniaus dailės akademijos parodų salėse Titanikas (Maironio g. 3, Vilnius) devintąjį kartą įvyks projekto „Jaunojo tapytojo prizas“ finalininkų parodos atidarymas, konkurso nugalėtojo paskelbimas bei apdovanojimai.
Šiemet konkurso paraiškų kriterijus atitiko ir į pagrindinį prizą pretendavo net 78 kūrėjai iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos. Kompetetingos komisijos darbo dėka, buvo išrinkta penkiolika finalininkų: Alexei Gordin (EE), Alo Valge (EE), Auksė Miliukaitė (LT), Barbara Ābeltiņa (LV), Danel Kahar (EE), Grisli Soppe-Kahar (EE), Joskaudė Pakalkaitė aka Yoshi (LT), Jurgis Tarabilda (LT), Kristaps Priede (LV), Povilas Ramanauskas (LT), Robin Nõgisto (EE), Sandra Strēle (LV), Simonas Kuliešis (LT), Vita Opolskytė (LT).
Visi šie menininkai turi realią galimybę laimėti pagrindinį prizą – 2 000 eurų bei dviejų mėnesių trukmės rezidenciją kitąmet savo darbus eksponuoti garsiajame „SomoS“ rezidencijų centre Berlyne, Vokietijoje bei Vilniuje įsikūrusioje „Pamėnkalnio galerija“.

Apie projektą „Jaunojo tapytojo prizas“
„Jaunojo tapytojo prizas“ – vienas reikšmingiausių meno renginių Baltijos šalyse, vykstantis nuo 2009 metų. Šis projektas sujungia Lietuvos, Latvijos ir Estijos jaunuosius menininkus bendram tikslui – pristatyti savo šalies tapatybę, meno mokyklų praktikas ir asmeninį kūrybos potencialą. Menotyrininkų teigimu, projektas jau tapo savotišku Baltijos šalių jaunosios kartos tapybos metraštininku, svarbia jaunųjų kūrėjų platforma.
Pagrindinis projekto tikslas – pristatyti perspektyviausius ir ryškiausius jaunosios kartos tapytojus, sudaryti galimybę visuomenei susipažinti su jaunųjų menininkų kūryba, o tikslinei auditorijai Lietuvoje ir užsienyje – meno kolekcininkams, meno vadybininkams ir kuratoriams – atrasti naujus talentus Baltijos šalyse.
Šis projektas – pirmasis tokio pobūdžio renginys jauniesiems menininkams Baltijos šalyse. JTP yra orientuotas į visų sričių menininkus iki 30 m., turinčius (ar beįgyjančius) meninį išsilavinimą. Amžiaus riba pasirinkta sąmoningai. Siekiame pristatyti pačius jauniausius menininkus, kurie ką tik baigė (ar yra bebaigią) aukštąsias mokyklas. Tai labiausiai palaikymo reikalaujanti ir labiausiai pažeidžiama kūrėjų kategorija.

Projekto mecenatai:
Dali Van Rooij Rakutyte, Mindaugas Raila, Nicolas Ortiz šeima ir Lewben Art Foundation

Photo
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded