Profile cover photo
Profile photo
‫گروه علمی و پژوهشی دعوت‬‎
134 followers -
به سوی دانش فرهنگ و ارتباطات
به سوی دانش فرهنگ و ارتباطات

134 followers
About
Posts

Post has attachment
هيچ تصميم سياسي داوطلبانه، و هيچ تغيير شکل مداخله گرانه اي در شرايط و روند توليد، اگر موفق نشود که ژست ها و مدل هاي زندگي روزمره را مستقيماً براي خود ترجمه و تفهيم کند، نمي تواند تغييري واقعي در برنامه و ماهيت ارزشها ايجاد کند.  زندگي روزمره اي که امروزه به طور اساسي و بنيادي يا بوسيله دنياي رسانه ها و ارتباطات، که گذشته و راز را بيان مي کنند، تحت تاثير قرار گرفته است. ... مذهب مي تواند نقشي مشخص و قطعي در اين روند بازي کند. همچنين مي تواند با زندگي روزمره ممزوج شود؛ اما اگر همه اينها خودشان به زندگي روزمره نزديک باقي نمانند، لزوما سودمند وتاثيرگذار نخواهند بود......
Add a comment...

Post has attachment
متن پیش رو مربوط به یادداشتی چکیده گونه است که محمد امین تولی، فارغ التحصیل کارشناسی ارشد معارف اسلامی و فرهنگ و ارتباطات، دانشگاه امام صادق(ع) در رساله کارشناسی ارشد خود با عنوان تصویر تصوف در سینمای معناگرای ایران بعد از انقلاب اسلامی، به نگارش درآورده است. این پژوهش با راهنمایی دکتر عبدالله گیویان و مشاوره دکتر حسام الدین آشنا صورت گرفته است و دعوت نیز در راستای معرفی فعالیت های پژوهشی دانشجویان به این مهم اقدام ورزیده است......
Add a comment...

Post has attachment
تلويزيون بر اين نظريه ي پرسش برانگيز متکيست که بايد بتوان در همه جا به هر چيزي که در هر جا اتفاق مي افتد، آگاه شد.اگر قرار بر اين باشد که هر کسي قادر به ديدن هر چيزي باشد، در بلند مدت همه ي چيزهاي ديدني که زماني ارزش آنها به کميابي شان بود، بي ارزش خواهند شد.و اگر افراد بتوانند همه چيز را عملا ببينند و بشنود،شايد روزي فرا رسد که تقريبا به هيچ چيزي بطور خاص، علاقه نداشته باشند.
.....
Add a comment...

Post has attachment
در اين نوشتار در ابتدا با تعريف "فلسفه ارتباطات" به عنوان حوزه اي از دانش گسترده­ي ارتباطات که به مطالعه­ي عقلاني ارتباطات بما هو ارتباطات مي­پردازد، به بررسي موضوع تعريف ارتباطات به عنوان يکي از مهم­ترين مسائل فلسفه ارتباطات پرداخته مي­شود. در ادامه با معرفي اصل ابزارانگاري تعريف، کليات مدلي منطقي- فلسفي معرفي مي­گردد. با اتکا به اين تحليل از تعريف ارتباطات، چارچوب نظري "فلسفه مضاف" مطرح شده و فلسفه ارتباطات به دو بخش "ارتباطات به عنوان يک امر" (فلسفه ارتباطات بسيط) و "ارتباطات به عنوان يک رشته دانشگاهي" (فلسفه ارتباطات مرکب) تقسيم مي­گردد. پس از طرح کلياتي در رابطه با اين دو بخش، دو رهيافت "شروع از فلسفه" و "شروع از ارتباطات" براي رسيدن به فلسفه ارتباطات معرفي مي­شود. در نهايت نيز برخي مراکز فعال در سطح جهاني در حوزه فلسفه ارتباطات معرفي گرديده و به برخي منابع مطرح در اين زمينه اشاره مي­گردد.
.....
Add a comment...

Post has attachment
مراسم هفته پژوهش در دانشگاه امام صادق(ع) برگزار شد.  و این مراسم همراه بود با انتخاب برگزیدگانی از دانشکده معارف اسلامی و فرهنگ و ارتباطات که جا دارد بدین مناسبت به آقای دکتر حسن بشیر به دلیل انتخاب ایشان به عنوان پژوهشگر برتر دانشگاه و نیز دکتر محمدهادی همایون به دلیل انتخاب در محور تالیف کتاب، و همچنین سیدمجید امامی و حسین مهربانی فر در محور تالیف کتاب و همچنین مجتبی صمدی(خودم) در محور پایان نامه برتر و  حسین مهدی پور در محور پایان نامه برتر و نیز کاظم موذن در محور تالیف مقاله تبریک گفته و برای آنان آرزوی بهروزی و موفقیت نماییم، هر چند دانشکده معارف اسلامی و فرهنگ و ارتباطات ظرفیت های بیشتری برای تبلور داشته و دارد.
اما نکته ای که در یادداشت ویژه قبلی که روز قبل از برگزاری این مراسم نگاشته شده بود، با انتخاب وبسایت انجمن علمی دانشجویی الهیات مرا شوکه کرده است. به راستی وبسایتی که انتخاب وبسایت خود را به عنوان وبسایت برتر دانشگاه امام صادق(ع) ! منعکس نمی کند، آیا خود در گیر ودار چنین انتخاب هایی است؟(مراجعه تا روز چهارشنبه گویای این مطلب است)البته در یادداشت قبلی خواسته بودیم تا متخصصان و کارشناسان با توجه به ملاک ها، خود به ارزیابی دست بزنند، چراکه مقایسه  کارشناسی این ابهام را برطرف می کند. هر چند این جشنواره آخرین حضور بنده در جشنواره پژوهشی دانشگاه امام صادق(ع) بود اما افسوس که نتوانستیم دعوت را با عنوان افتخاری دیگر از این دانشگاه همراه کنیم.

اما یک نکته قابل تامل پیرامون این جشنواره انجاست که، با گذر کردن بسیاری از فعالان پژوهشی دانشکده فرهنگ و ارتباطات از این دانشکده به سایر دانشگاه های کشور و فاصله گرفتن از بستری که زمان زیادی از فعالیت های خود را در آن گذرانده بودند، ایا امیدی به نسلی از پژوهشگران آینده خواهد بود؟
چیزی که در سه، چهار سال اخیر در انتخاب پژوهشگران! به چشم می خورد،عدم حضور ورودی های جدید در عناورین برتر این عرصه است. پاسخ این سوال ها شاید ما را با پاسخی که برای  سرنوشت ادامه دوره دعوت و فعالیت های انجمن علمی در سالهای اخیر به ذهنمان می رسد، گره بزند. اما بهتر است کمی بهتر بیندیشیم و از ظرفیت های دانش آموختگان رشته و حتی اساتیدی که روزی هادی دانشجویان در امر پژوهش بودند(بررسی افراد و پژوهشگران و فارغ التحصیلان موفق دانشکده معارف اسلامی و فرهنگ و ارتباطات دانشگاه امام صادق(ع) گویای این موضوع است) غافل نشویم.
Add a comment...

Post has attachment
خودتان داوری کنید: بهترین وبلاگ و سایت علمی دانشگاه امام صادق علیه السلام
در آستانه مراسم هفته پژوهش 92 در دانشگاه امام صادق علیه السلام، و تقدیر از پژوهشگران و دانشجویان، در ابتکاری جالب که البته هر ساله از سوی معاونت پژوهشی دنبال می شود، قرار است تا بهترین سایت و یا وبلاگ دانشگاه نیز انتخاب گردد. هر چند در برخی از سالها شاهد بودیم که هیچ کاندیدایی در این زمینه مورد اقبال داوران قرار نگرفتند، اما امسال سردبیران این سایت بر آن شدند تا گروه علمی و پزوهشی دعوت را در این جشنواره شرکت دهند، البته رقیبان دیگری نیز برای ما هستند و از ان جمله می توان به وبسایت انجمن علمی دانشجویی الهیات و نیز انجمن علمی دانشجویی علوم سیاسی اشاره نمود و البته رقبایی که شاید برای ما آشنا نیستند.
موارد ذیل، ملاک های داوری بهترین وبسایت علمی دانشگاه امام صادق(ع) است، البته مخاطبان می توانند با توجه به این شاخص ها خود نیز به ارزیابی دست بزنند و با برنده فردا مقایسه کنند. ما منتظر مراسم فردا(سه شنبه 26 آذر ماه 1392) در محل سالن همایش های دانشگاه هستیم تا ببینیم سایت دعوت توفیقی پیدا می کند یا نه؟
....
Add a comment...

Post has attachment
خانم خلقتی در آخرین یادداشت خود، موضوع کامنت های گسترده ایرانیان در صفحه فیس بوک لیونل مسی بازیکن مطرح جهان را از سوی کاربران ایرانی مورد توجه قرا داده و ضمن ارائه تحلیلی از این رویداد، فعالیت ها در فضای مجازی را ادامه زندگی واقعی ترسیم نموده و در ادامه به ابعاد دیگر این اتفاق پرداخته است. متن زیر از وبلاگ ایشان نقل شده است:
....
Add a comment...

Post has attachment
رسانه ها در کشورهاي شمال اروپا در زمينة گسترش و کنترل افق هاي مذهبي مردم چه نقشي ايفا مي کنند و در اين زمينه چگونه با دولت ارتباط برقرار مي کنند؟ مطلب کلي اي که در کنفرانس «مذهب و رسانه ها» مطرح شد، به اين سوال پاسخ مي دهد. در اين زمينه، به نظر مي رسد که منطقه ي شمال اروپا نمونه مناسبي است از گذر از وضعيتي با يک شيوه گسترش و تبليغ، به وضعيتي که اين شيوه، جاي خود را به چند شيوه مي دهد. در اين نمونه، ارتباط بين مذهب و رسانه ها، تحت عناوين «فرهنگ مذهبي» و «فرهنگ رسانه اي» بررسي مي شود. چيزي که بين فرهنگ ها مشترک است، اين است که، بين وضعيت اول و دوم، آثار تفاوت حس مي شود. در کشورهاي شمال اروپا، دولت از طريق تنظيم قوانين دخيل در روند تفاوت هاي اجتماعي و طبقاتی، در ارتباط اين دو وضعيت دخالت مي کند. محدودة قدرت دولت در اين زمينه، در اينجا از طريق بررسي چند نمونه متفاوت آزموده مي شود : بازشناسي رسمي يک جامعه جديد کافر و بي دين در ايسلند، بازگشت از مذهب آاِسير به عقايد باستاني موجود در شمال اروپا و عکس العمل هاي مسلمانان در برابر کتاب آيات شيطاني نوشتة سلمان رشدي.
نقش رسانه ها در کشورهاي اروپاي شمالي و اشاعه و نظارت بر جنبه هاي ديني چيست و چگونه رسانه ها در اين موضوع با دولت ارتباط برقرار مي کنند؟ من در پي تحليل اين روابط با "فرهنگ ديني" و"فرهنگ رسانه اي" به مثابه اصطلاحات کليدي هستم.
.....
Add a comment...

Post has attachment
شيوه‌‌هاي سانسور
اِعمال سانسور مي‌تواند در وضعيت‌ها و مراحل مختلفي از فرآيند توليد و انتقال پيام انجام گيرد. گزارش كميسيون بين‌المللي مطالعه در مسائل ارتباطات كه در سال 1980 از سوي يونسكو منتشر گرديد (مك‌برايد، 1369، ص 139) شرح نسبتاً جامعي از شيوه‌هاي سانسور ارائه مي‌دهد و ضمن آن شيوه‌هاي متعدد اِعمال سانسور را چنين برمي‌شمرد :
1. سانسور قبلي. پيش از بازتوليد و توزيع مطلب
2. سانسور پس از انتشار و پيش از توزيع. به معني لزوم تاييد محتواي روزنامه يا کتاب قبل از توزيع
3. سانسور بعد از توزيع. که برمبناي آن نسخه‌هاي توزيع‌شده جمع‌آوري و ضبط مي‌شوند.
4. دستورالعمل‌هاي حکومتي دربارة ‌شيوه ارائه برخي اخبار و برخي مطالب
5. تهيه فهرست متن‌ها يا موضوعات ممنوع
6. بازرسي پيام‌هاي ارسالي بوسيلة نمايندگان خبري پيش از مخابره و انتقال آنها
7. ممنوعيت انتشار و يا توقيف نشريات، فيلم‌ها و غيره
8. تعطيل، ممنوعيت يا توقيف تاسيسات و تجهيزات مطبوعات يا راديو و تلويزيون
9. تحريم يا ممنوعيت آثار برخي مؤلفان يا برخي از آثار
10. تدوين فهرست آثار ممنوع
11. اخراج افراد از سازمان‌هاي حرفه‌اي نويسندگان يا روزنامه‌نگاران و محروميت آنها از امکان انتشار آثار و گزارشها
.......
Add a comment...

Post has attachment
پیش از این در یادداشتی به مروری کوتاه بر ارائه جلسه دفاعیه پایان‌نامه کارشناسی‌ارشد «سیاست‌های آموزش و پرورش جمهوری اسلامی ایران در مواجهه با رسانه­های جدید» در دانشکده فرهنگ و ارتباطات دانشگاه امام صادق علیه‌السلام که توسط سیدمحمدعلی شکیب به نگارش درآمده بود، پرداختیم. در ادامه و به دلیل اهمیت موضوع از ایشان خواستیم تا چکیده پایان نامه خود را در اختیار سایت دعوت قرار دهند. انچه که در ادامه می اید چکیده پایان نامه سیاست های اموزش و پروروش جمهوری اسلامی ایران در مواجهه با رسانه های جدید است که به قلم محقق به نگارش درآمده است.
......
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded