Profile cover photo
Profile photo
Hamed Zarandi
61 followers
61 followers
About
Posts

Post has shared content
یک ماه با شما در روزنامه خراسان
پولی که نباید به خاطر دیگران بپردازیم - ترنم صارمی
http://ow.ly/vzId306baBd
Photo
Add a comment...

Post has shared content
سه شنبه ها با گروه اقتصادی رفتار در روزنامه خراسان
امروز سه شنبه، 4 آبان، اولین مطلب اقتصاد رفتاری که توسط اعضای گروه اقتصادی رفتار نوشته شده، در صفحه ی 8 روزنامه خراسان، قدیمی ترین روزنامه ی شرق کشور، چاپ شد.
در این مطلب و مطالب بعدی، تمرکز ما تحلیل علم اقتصاد رفتاری برای مشتریان و خریداران می باشد، با هدف اینکه برای همگان کارساز باشد.
این مطلب که در مورد "رایگان" می باشد، توسط ترنّم صارمی عضو گروه اقتصادی رفتار نوشته شده و در آن، با ذکر مثال هایی از تجربیات مردم و پژوهش های انجام شده توسط اقتصاددانان رفتاری به تحلیل تصمیم گیری های ما برای مواجهه با محصولات و خدمات رایگان می پردازد. که شما می توانید این مطلب را در هشتمین صفحه از روزنامه ی خراسان صبح امروز مطالعه کنید.
پیش از این در مدرسه ی اقتصاد رفتاری هم مطالبی در این مورد منتشر کرده بودیم که با مراجعه به وبسایت گروه اقتصادی رفتار می توانید این مطالب را مطالعه کنید.
علاوه بر آن، طبق درخواست روزنامه خراسان از گروه اقتصادی رفتار، ازین پس، روزهای سه شنبه ی هر هفته، می توانید در روزنامه خراسان نیز، همراه گروه اقتصادی رفتار باشید.
شما می توانید مطلب صبح امروز را در آدرس زیر مطالعه کنید.
http://ow.ly/kylX305viCR
#گروه_اقتصادی_رفتار
Photo
Add a comment...

Post has shared content
"زن و شوهری سالیان زیادی در کنار هم زندگی می کردند. آنها که در خوشبختی بین مردم شناخته شده بودند، زندگی بسیار خوبی داشتند و هردو بسیار از پیوند زناشویی خود راضی بودند تا اینکه مرد از دنیا رفت.
بر خلاف تصور همگان، همسر وی پس از فوت او، برایش سوگواری نکرد و تمام ثروت مرد را تصاحب کرد و پس از گذشت مدت بسیار کوتاهی با ثروت همسر سابقش با مرد دیگری ازدواج کرد."
با شنیدن این داستان دچار چه احساسی شدید؟ بدون شک دلتان برای مرد بیچاره به درد آمد و از بیرحمی همسر او ناراحت شدید!
بیایید از بعد دیگری به این داستان نگاه کنیم. مردی که زندگی و همسر بسیار خوبی داشته و تا لحظه ی مرگ احساس خوشبختی می کرده. شما برای این مرد ناراحت می شوید؟ قطعا خیر!
داستان زندگی افرادی که از دنیا رفته اند نیز ممکن است ما را تحت تاثیر قرار دهد در واقع، حقارت دانشمندی را حس می کنیم که کشف مهمی انجام داده، اما پس از مرگش مشخص شده است که دستاورد او اشتباه بوده، اگرچه خود او این حقارت را احساس نکرده است
دلیل حس ناراحتی ما بعد از شنیدن این داستان ها این است که ما در واقع برای خودمان ناراحت می شویم. احتمال اینکه همسرمان پس از مرگ ما با ما همچین کاری بکند ما را اندوهگین می سازد، مهم ترین نکته اینست که، همه ی ما بیش از هر چیز، نگران روایت زندگی خودمان هستیم و بسیار زیاد علاقه داریم که داستان خوبی با یک قهرمان متشخص از آب در بیاید.
#گروه_اقتصادی_رفتار
http://ow.ly/NZul304BMBi
Photo
Add a comment...

Post has shared content
بسیاری از ما افرادی را دیده ایم که پس از پایان رابطه ی احساسیشان، دائما از خصوصیات مثبت طرف مقابل صحبت می کنند و ایرادات شخص را نادیده می گیرند. حتی هنگامیکه می خواهند از آن رابطه یاد کنند، شروع به مرور بهترین خاطرات و بهترین روزهایشان می کنند حتی اگر تعداد آن خاطرات بسیار کم و محدود باشد. تا مدتی پس از اتمام رابطه، کاستی ها، بحث ها و اختلافات را به یاد نمی آورند.
دلیل علمی این مسئله آن است که وقتی دسترسی ما به چیزی کمتر می شود و آزادی ما برای داشتن آن محدود می شود، تمایل بیشتری نسبت به آن احساس می کنیم. ولی به ندرت متوجه این واقعیت هستیم که واکنش روان شناختی باعث شده است چیزی را بیشتر از قبل بخواهیم، تمام آنچه می دانیم این است که آن را می خواهیم. برای معنی دادنمان به افزایش تمایل‌مان به آن چیز، شروع به نسبت دادن ویژگی های مثبت به آن می کنیم.
در همه ی انسان ها، میل به خواستن آنچه ممنوع و محدود شده و ارزشمند تر فرض کردن آن وجود دارد. این احساس هنگامیکه در مورد دانشگاهی باشد که می دانیم تنها در رشته ی مورد نظرمان 5 دانشجو می گیرد بسیار مفید است و باعث افزایش انگیره و تلاش ما می شود، اما در موارد دیگر باید طوری آن را کنترل کنیم که صرفا به خاطر محدود بودن چیزی، تصمیم اشتباهی در مورد آن نگیریم.
#گروه_اقتصادی_رفتار
#برگزیده_اقتصاد_رفتاری
http://ow.ly/kuep304xedg
Photo
Add a comment...

Post has attachment

Post has shared content
معرفی رابرت چیالدینی
کمتر کسی که در حوزه روانشناسی و بازاریابی مطالعه کرده باشد وجود دارد که اسم کتاب قدرت نفوذ یا همان influence را نشنیده باشد. این کتاب که بیش از سه میلیون نسخه از آن چاپ شده است را رابرت چیالینی نوسته است.
رابرت چیالدینی، پروفسور داشگاه آریزونا استیت می باشد که در حوزه های روانشناسی و علم فروش و بازاریابی در این دانشگاه تدریس میکرده، علاوه بر آن به عنوان استاد مدعو در دانشگاه استنفورد نیز حضور داشته است.
چیالدینی 71 ساله، کتاب های پرفروش و موفقی را تا کنون منتشر کرده، که از جمله‌ی آنان می توان به کتاب قدرت نفوذ، بله گرفتن، The small big اشاره کرد که دو مورد اول به زبان فارسی نیز ترجمه شده اند. لازم به ذکر است کتاب قدرت نفوذ چیالدینی، تا کنون به 30 زبان مختلف ترجمه شده است. علاوه بر آن، این کتاب در لیست پر فروش ترین کتاب های نیویورک تایمز قرار دارد و مجله ی فورچون نیز این کتاب را در دسته ی 75 کتاب هوشمندانه‌ی کسب و کار قرار داده است.
رابرت چیالدینی تئوری در مورد قدرت نفوذ دارد که به نام تئوری تاثیرگذاری مشهور است و از 6 اصل کلیدی تشکیل شده که توضیح مختصری در مورد این شش اصل برایتان آماده کرده ایم.
1. اصل عمل متقابل: مردم ترجیح می دهند به کسانی محبت کنند که قبلا به صورت متقابل در حقشان لطفی کرده‌اند.
2. اصل تعهد و ثبات: اگر مردم برای انجام کاری تعهد دهند، چه شفاهی چه کتبی، احتمال اینکه آن کار را انجام دهند، افزایش می یابد.
3. اصل ثبات اجتماعی: مردم ترجیح می دهند مار هایی را انجام دهند که دیگران انجام داده اند.
4. اصل مرجع قدرت: مردم از مرجع قدرت یا متخصصین پیروی می کنند حتی اگر کاری که از آنها خواسته شده باشد سوال بر انگیز باشد.
5. اصل تمایل داشتن: مردم براحتی توسط کسانی که بهشان تمایل دارند متقاعد می شوند.
6. اصل کمیابی: فهمیدن کمیابی، باعث افزایش درخواست می شود
چیالدینی تا کنون با کمپانی هایی از جمله گوگل، مایکروسافت، سیسکو، کوکاکولا، ای بی ام، دانشگاه هاروارد و ... همکاری کرده است.شما میتونید برای آشنایی بیشتر با رابرت چیالدینی، به آدرس وبسایت وی مراجعه کنید.
https://www.influenceatwork.com/
خواندن کتاب های رابرت چیالدینی، علاوه بر کمک کردن به شما برای بهبود روابط کاریتان، به بهبود روابط اجتماعیتان نیز کمک خواهد کرد.
Photo
Add a comment...

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment
Wait while more posts are being loaded