Profile

Cover photo
Hamed Zarandi
Worked at behave.ir
62 followers|93,751 views
AboutPostsPhotosVideos

Stream

Hamed Zarandi

Shared publicly  - 
 
 
یک ماه با شما در روزنامه خراسان
پولی که نباید به خاطر دیگران بپردازیم - ترنم صارمی
http://ow.ly/vzId306baBd
 ·  Translate
View original post
1
Add a comment...

Hamed Zarandi

Shared publicly  - 
 
 
"زن و شوهری سالیان زیادی در کنار هم زندگی می کردند. آنها که در خوشبختی بین مردم شناخته شده بودند، زندگی بسیار خوبی داشتند و هردو بسیار از پیوند زناشویی خود راضی بودند تا اینکه مرد از دنیا رفت.
بر خلاف تصور همگان، همسر وی پس از فوت او، برایش سوگواری نکرد و تمام ثروت مرد را تصاحب کرد و پس از گذشت مدت بسیار کوتاهی با ثروت همسر سابقش با مرد دیگری ازدواج کرد."
با شنیدن این داستان دچار چه احساسی شدید؟ بدون شک دلتان برای مرد بیچاره به درد آمد و از بیرحمی همسر او ناراحت شدید!
بیایید از بعد دیگری به این داستان نگاه کنیم. مردی که زندگی و همسر بسیار خوبی داشته و تا لحظه ی مرگ احساس خوشبختی می کرده. شما برای این مرد ناراحت می شوید؟ قطعا خیر!
داستان زندگی افرادی که از دنیا رفته اند نیز ممکن است ما را تحت تاثیر قرار دهد در واقع، حقارت دانشمندی را حس می کنیم که کشف مهمی انجام داده، اما پس از مرگش مشخص شده است که دستاورد او اشتباه بوده، اگرچه خود او این حقارت را احساس نکرده است
دلیل حس ناراحتی ما بعد از شنیدن این داستان ها این است که ما در واقع برای خودمان ناراحت می شویم. احتمال اینکه همسرمان پس از مرگ ما با ما همچین کاری بکند ما را اندوهگین می سازد، مهم ترین نکته اینست که، همه ی ما بیش از هر چیز، نگران روایت زندگی خودمان هستیم و بسیار زیاد علاقه داریم که داستان خوبی با یک قهرمان متشخص از آب در بیاید.
#گروه_اقتصادی_رفتار
http://ow.ly/NZul304BMBi
 ·  Translate
View original post
1
Add a comment...

Hamed Zarandi

Shared publicly  - 
 
کمتر کسی که در حوزه روانشناسی و بازاریابی مطالعه کرده باشد وجود دارد که اسم کتاب قدرت نفوذ یا همان influence را نشنیده باشد. این کتاب که بیش از سه میلیون نسخه از آن چاپ شده است را رابرت چیالینی نوشته است. رابرت چیالدینی، پروفسور داشگاه آریزونا استیت می باشد که در حوزه های روانشناسی و علم فروش و ...
1
Add a comment...

Hamed Zarandi

Shared publicly  - 
 
گمان نمی کنم کسی تا کنون اسم تمرین ذهنی به گوشش نخورده باشد، بارها مباحث کامل و مفصلی از تمرین ذهنی در مورد مسائل مختلف ارائه شده است. اینکه در ذهنتان موقعیتی را تصویر سازی کنید و آن طور که ترجیح می دهید شرایط را جلو ببرید. از گروهی از دانشجویان دانشگاه UCLA خواسته شد که به یک مشکل جاری در ...
1
Add a comment...

Hamed Zarandi

Shared publicly  - 
 
پرفروش ترین کتاب به گفته ی نیویورک تایمز برنده ی جایزه ی بهترین کتاب از آکادمی ملی علوم در ۲۰۱۲ یکی از ۱۰ کتاب سال ۲۰۱۱ در حوزه ی اقتصاد از نظر منتقدان کتاب نیویورک تایمز این ها برخی ازعناوین افتخارات کتاب تفکر سریع و کند است. کتابی که توسط دنیل کانمن، برنده ی جایزه ی نوبل اقتصاد نوشته شده است.
1
Add a comment...

Hamed Zarandi

Shared publicly  - 
 
ریچارد تالر، اقتصاددان ۷۰ ساله ی آمریکاییست که به صورت تخصصی بر علم اقتصاد رفتاری تمرکز داشته است. او همچنین پروفسور علم اقتصاد رفتاری در دانشگاه بوث شیکاگو می باشد. او به خاطر تئوری هایش در مبحث رفتار مالی و همکاری هایش با دنیل کانمن در همین حوزه مشهور است. همچنین به دلیل تالیف کتاب های مشهور ...
1
Add a comment...

Hamed Zarandi

Shared publicly  - 
 
توصیه می کنم این پست رو بخونید خیلی خوبه
در پست جداگانه ای در مورد خستگی تصمیم صحبت کردیم، در این پست یکی از علت های به وجود آمدن خستگی تصمیم رو بررسی می کنیم.
نواحی بالایی (قشر پیشانی مغز) نقش اساسی در خود مهاری دارند. مناطقی از نواحی میانی مغز هستند که وقتی دست به کار میشوند همه چیز را خراب می کنند، یعنی فرد نمی تواند خود مهاری داشته باشد.
آیا خود مهاری را می شود تقویت کرد؟ آیا خود مهاری یک مهارت محسوب می شود یا از جنس انرژی می باشد؟ اگر مهارت باشد در نتیجه قابل افزایش هست اما اگر انرژی باشد محدود است یعنی بعد از اینکه ازش زیاد استفاده کنیم تموم میشه.
این سوال بالا چه فایده ای میتواند داشته باشد؟ در آزمایشی برای عده ای که قصد داشتند سیگار را ترک کنند و از قشر بالایی استفاده کنند، متوجه شدند احتمال موفقیت ترک سیگار همین امروز ۱۰% می باشد در نتیجه به آن ها گفتند یک ماه با دست غیر قالب بنویسید و بعد از یک ماه از آن ها خواستند که دیگر سیگار نکشند، این عمل باعث شده سه برابر احتمال ترک سیگار بیشتر شود. این یعنی اینکه خود مهار را تقویت کردند، و نکته ی جالب اینکه توانایی خود مهارقابل انتقال هم است. و مرتبط به ناحیه ی خاصی از مغز نیست.
اما از طرفی میدانیم که این توانایی خود مهاری به صورت انرژی هست و میتواند مصرف و تمام شود.
در یک فروشگاه برای اینکه انرژی سلف کنترل را از بین ببریم، در ورودی فروشگاه یک سری لوازم گران قیمت و غیر قابل خرید می گذاریم این باعث میشه انرژی خود مهاری مصرف شود و در پایان راضی به خریدن چند عدد شکلات یا پاستیل اضافی شویم.
ما به طور مثال به اندازه ی یک باک محدود انرژی داریم، با تمرین های بیشتر اندازه ی این باک بیشتر می شود. تمرین های مختلف همانند: یک ماه با پشت صاف بر روی صندلی بنشینید، یا خرید های روزانه خود را یادداشت کنید، باعث افزایش ظرفیت این باک انرژی خودمهاری در ما می شود.
راه هایی وجود دارد که این باک انرژی زود خالی شود. مثلا به مدیران گفته می شود شما تصمیم های بیهوذه نگیرید. همچنین راه هایی وجود داره که این باک زود پر شود، مثلا همین که یک نفر از شما تعریف کند این باعث می شود باک انرژی خود مهاری شما پر شود.
زمانی که انرژی خود مهاری ما تمام شود در حالت خستگی تصمیم قرار می گیریم و هزینه های مالی و روانی خودمان را بالا می بریم.
چند ثانیه به عکس پست نگاه کنید، به نظر شما چه ارتباطی با خود مهاری دارد؟

منبع: علوم اعصاب شناختی دکتر اختیاری
 ·  Translate
در پست جداگانه ای در مورد خستگی تصمیم صحبت کردیم، در این پست یکی از علت های به وجود آمدن خستگی تصمیم رو بررسی می کنیم. نواحی بالایی (قشر پیشانی مغز) نقش اساسی در خود مهاری دارند. مناطقی از نواحی میانی مغز هستند که وقتی دست به کار میشوند همه چیز را خراب می کنند، یعنی فرد نمی تواند خود مهاری داشته ...
1
Add a comment...

Hamed Zarandi

Shared publicly  - 
 
 
سه شنبه ها با گروه اقتصادی رفتار در روزنامه خراسان
امروز سه شنبه، 4 آبان، اولین مطلب اقتصاد رفتاری که توسط اعضای گروه اقتصادی رفتار نوشته شده، در صفحه ی 8 روزنامه خراسان، قدیمی ترین روزنامه ی شرق کشور، چاپ شد.
در این مطلب و مطالب بعدی، تمرکز ما تحلیل علم اقتصاد رفتاری برای مشتریان و خریداران می باشد، با هدف اینکه برای همگان کارساز باشد.
این مطلب که در مورد "رایگان" می باشد، توسط ترنّم صارمی عضو گروه اقتصادی رفتار نوشته شده و در آن، با ذکر مثال هایی از تجربیات مردم و پژوهش های انجام شده توسط اقتصاددانان رفتاری به تحلیل تصمیم گیری های ما برای مواجهه با محصولات و خدمات رایگان می پردازد. که شما می توانید این مطلب را در هشتمین صفحه از روزنامه ی خراسان صبح امروز مطالعه کنید.
پیش از این در مدرسه ی اقتصاد رفتاری هم مطالبی در این مورد منتشر کرده بودیم که با مراجعه به وبسایت گروه اقتصادی رفتار می توانید این مطالب را مطالعه کنید.
علاوه بر آن، طبق درخواست روزنامه خراسان از گروه اقتصادی رفتار، ازین پس، روزهای سه شنبه ی هر هفته، می توانید در روزنامه خراسان نیز، همراه گروه اقتصادی رفتار باشید.
شما می توانید مطلب صبح امروز را در آدرس زیر مطالعه کنید.
http://ow.ly/kylX305viCR
#گروه_اقتصادی_رفتار
 ·  Translate
View original post
1
Add a comment...

Hamed Zarandi

Shared publicly  - 
 
 
بسیاری از ما افرادی را دیده ایم که پس از پایان رابطه ی احساسیشان، دائما از خصوصیات مثبت طرف مقابل صحبت می کنند و ایرادات شخص را نادیده می گیرند. حتی هنگامیکه می خواهند از آن رابطه یاد کنند، شروع به مرور بهترین خاطرات و بهترین روزهایشان می کنند حتی اگر تعداد آن خاطرات بسیار کم و محدود باشد. تا مدتی پس از اتمام رابطه، کاستی ها، بحث ها و اختلافات را به یاد نمی آورند.
دلیل علمی این مسئله آن است که وقتی دسترسی ما به چیزی کمتر می شود و آزادی ما برای داشتن آن محدود می شود، تمایل بیشتری نسبت به آن احساس می کنیم. ولی به ندرت متوجه این واقعیت هستیم که واکنش روان شناختی باعث شده است چیزی را بیشتر از قبل بخواهیم، تمام آنچه می دانیم این است که آن را می خواهیم. برای معنی دادنمان به افزایش تمایل‌مان به آن چیز، شروع به نسبت دادن ویژگی های مثبت به آن می کنیم.
در همه ی انسان ها، میل به خواستن آنچه ممنوع و محدود شده و ارزشمند تر فرض کردن آن وجود دارد. این احساس هنگامیکه در مورد دانشگاهی باشد که می دانیم تنها در رشته ی مورد نظرمان 5 دانشجو می گیرد بسیار مفید است و باعث افزایش انگیره و تلاش ما می شود، اما در موارد دیگر باید طوری آن را کنترل کنیم که صرفا به خاطر محدود بودن چیزی، تصمیم اشتباهی در مورد آن نگیریم.
#گروه_اقتصادی_رفتار
#برگزیده_اقتصاد_رفتاری
http://ow.ly/kuep304xedg
 ·  Translate
View original post
1
Add a comment...

Hamed Zarandi

Shared publicly  - 
 
 
معرفی رابرت چیالدینی
کمتر کسی که در حوزه روانشناسی و بازاریابی مطالعه کرده باشد وجود دارد که اسم کتاب قدرت نفوذ یا همان influence را نشنیده باشد. این کتاب که بیش از سه میلیون نسخه از آن چاپ شده است را رابرت چیالینی نوسته است.
رابرت چیالدینی، پروفسور داشگاه آریزونا استیت می باشد که در حوزه های روانشناسی و علم فروش و بازاریابی در این دانشگاه تدریس میکرده، علاوه بر آن به عنوان استاد مدعو در دانشگاه استنفورد نیز حضور داشته است.
چیالدینی 71 ساله، کتاب های پرفروش و موفقی را تا کنون منتشر کرده، که از جمله‌ی آنان می توان به کتاب قدرت نفوذ، بله گرفتن، The small big اشاره کرد که دو مورد اول به زبان فارسی نیز ترجمه شده اند. لازم به ذکر است کتاب قدرت نفوذ چیالدینی، تا کنون به 30 زبان مختلف ترجمه شده است. علاوه بر آن، این کتاب در لیست پر فروش ترین کتاب های نیویورک تایمز قرار دارد و مجله ی فورچون نیز این کتاب را در دسته ی 75 کتاب هوشمندانه‌ی کسب و کار قرار داده است.
رابرت چیالدینی تئوری در مورد قدرت نفوذ دارد که به نام تئوری تاثیرگذاری مشهور است و از 6 اصل کلیدی تشکیل شده که توضیح مختصری در مورد این شش اصل برایتان آماده کرده ایم.
1. اصل عمل متقابل: مردم ترجیح می دهند به کسانی محبت کنند که قبلا به صورت متقابل در حقشان لطفی کرده‌اند.
2. اصل تعهد و ثبات: اگر مردم برای انجام کاری تعهد دهند، چه شفاهی چه کتبی، احتمال اینکه آن کار را انجام دهند، افزایش می یابد.
3. اصل ثبات اجتماعی: مردم ترجیح می دهند مار هایی را انجام دهند که دیگران انجام داده اند.
4. اصل مرجع قدرت: مردم از مرجع قدرت یا متخصصین پیروی می کنند حتی اگر کاری که از آنها خواسته شده باشد سوال بر انگیز باشد.
5. اصل تمایل داشتن: مردم براحتی توسط کسانی که بهشان تمایل دارند متقاعد می شوند.
6. اصل کمیابی: فهمیدن کمیابی، باعث افزایش درخواست می شود
چیالدینی تا کنون با کمپانی هایی از جمله گوگل، مایکروسافت، سیسکو، کوکاکولا، ای بی ام، دانشگاه هاروارد و ... همکاری کرده است.شما میتونید برای آشنایی بیشتر با رابرت چیالدینی، به آدرس وبسایت وی مراجعه کنید.
https://www.influenceatwork.com/
خواندن کتاب های رابرت چیالدینی، علاوه بر کمک کردن به شما برای بهبود روابط کاریتان، به بهبود روابط اجتماعیتان نیز کمک خواهد کرد.
 ·  Translate
View original post
1
Add a comment...

Hamed Zarandi

Shared publicly  - 
 
در این بخش از معرفی اقتصاددانان رفتاری، تصمیم به معرفی دن آریلی که از برترین پژوهشگران مبحث اقتصاد رفتاری می باشد، گرفتیم. پروفسور دن آریلی، پژوهشگر ۴۹ ساله‌ی متولد نیویورک است که در علم اقتصاد رفتاری تلاش بسیاری کرده.وی در حال حاضر مشغول تدریس علم روانشناسی و اقتصاد رفتاری در دانشگاه دوک است و ...
1
Add a comment...

Hamed Zarandi

Shared publicly  - 
 
مردم بر اساس اطلاعاتی که دارند روی یک مساله مقاومت می کنند، مثلا استفاده از یک برند به صورت لنگر در آمده و مردم تحقیقات جدید رو در مورد برند دیگر انجام نمی دهند و این به دلیل انحراف ذهنی به تایید است. تایید، که سخت در عادت ها و خرد رایج ما جا افتاده، می تواند خطایی خطرناک باشد.
مثلا کلاس های درس یک میدان است، زندگی واقعی میدانی دیگر. ما حتی اگر کارشناس هم باشیم، از یاد می بریم چگونه دانسته هایمان را درست پردازش کنیم مگر این که حواسمان باشد.
خبر خوش این است که راهی برای دور زدن تجربه گرایی زودباورانه داریم.

ساز و کار “تخمین ها و ابطال ها” که کاربرد آن به این شکل است: شما با اطمینان کامل تخمینی را می پرورانید و آن گاه به جست و جوی مدارکی می پردازید که نادرستی تخمین شما را اثبات کند. این روش، جانشین جست و جو برای مدارک تایید کننده است.
با این راه حل به جای اینکه مرتکب نابخردی تایید شویم به دنبال ابطال می گردیم.
یافتن یک توده ی بدخیم نشان از سرطان دارد، اما نبود آن به کسی اجازه نمی دهد بی گمان بگوید خبری از سرطان نیست.
بر همین قیاس، جورج سوروس پیش گو، هنگامی که شرط مالی می بندد، دنبال مواردی می گردد که فرضیه ی آغازین او را باطل نماید. شاید اعتماد به نفس حقیقی همین باشد: نگاه به جهان، بدون نیاز به یافتن نشانه هایی برای ارضای خودخواهی خویش. دریغا که موضوع اثبات جویی، ریشه در گفتمان و عادات فکری ما دارد.
اگر به کودک تصویر آدم های تیره پوست را نشان دهید و از او بخواهید هم قبیله ای های ایشان را وصف کند او فرض را بر این خواهد گذاشت که آن ها هم باید پوست تیره داشته باشد. بدین ترتیب به نظر می رسد غرایز استقرایی خاص و پیچیده ای به ما ارزانی شده که راه را به ما نشان دهند.
باور دیوید هیوم بزرگ، و سنت گرایی تجربی انگلیسی این است که، ” باور از عادت برمی خیزد”
انحراف ذهنی به تایید معمولا با نابخردی های دیگر ترکیب می شوند و باعث تصمیم گیری اشتباه می شود.

منبع: قوی سیاه نیکلاس طالب
 ·  Translate
مردم بر اساس اطلاعاتی که دارند روی یک مساله مقاومت می کنند، مثلا استفاده از یک برند به صورت لنگر در آمده و مردم تحقیقات جدید رو در مورد برند دیگر انجام نمی دهند و این به دلیل انحراف ذهنی به تایید است. تایید، که سخت در عادت ها و خرد رایج ما جا افتاده، می تواند خطایی خطرناک باشد.
1
Add a comment...
Work
Employment
  • behave.ir
    behavioral economist
Basic Information
Gender
Male