Profile

Cover photo
Hamed Zarandi
Worked at behave.ir
62 followers|45,520 views
AboutPostsPhotosVideos

Stream

Hamed Zarandi

Shared publicly  - 
 
بلینک استعدادی عجیب و غریب نیست. روش اساسی است که انسان ها از آن استفاده می کنند. ما از بلینک زمانی استفاده می کنیم که به طور مثال، فرد جدیدی را می بینیم یا باید به سرعت چیزی را بفهمیم یا با موقعیت جدیدی رو به رو می شویم ما مجبوریم به روی این توانایی حساب کنیم زیرا در این امر مشت های پری پنهان شده است. موقعیت هایی وجود دارد که توجه دقیق به جزییات حتی برای یکی دو ثانیه می تواند اطلاعات ذی قیمتی به ما بدهد.
بلینک اولین داوری در برخورد با مسائل لحظه ای و زودگذر است و کاملا به صورت ناخودآگاه صورت میگیرد.
دنیای ما، ما را وا می دارد چرایی تصمیم گیری هایمان را شفاف کنیم. اگر فقط بگوییم چه احساسی داریم، باید توضیح دهیم که چرا این چنین احساس می کنیم، به همین دلیل است که توجیه بلینک با منطق و دلیل امری دشوار است.
#اقتصاد_رفتاری  #blink
 ·  Translate
1
Add a comment...

Hamed Zarandi

Shared publicly  - 
 
حال که به طور کامل با سیستم های دوگانه فکری و نحوه واکنش آنها آشنا شدیم ، در این مطلب وظایف این سیستم ها ، انحرافات آنها و چگونگی مقاومت در برابر خطایشان را توضیح خواهیم داد .
تقسیم کار میان سیستم های ۱ و ۲ بسیار تاثیرگذار است ، چرا که تلاش را به حداقل و کارکرد را به حداکثر می رساند .

سیستم ۱ انحرافاتی نیز دارد، مثلا در موقعیت های خاص میل به انجام دادن خطاهای حساب شده ای دارد. به پرسش های آسان تری نسبت به آنچه پرسیده شده است پاسخ می دهد و درک کمی از منطق و آمار دارد. یکی دیگر از محدودیت های سیستم ۱ این است که نمی تواند خاموش شود ، به معنای دیگر این سیستم هیچگاه نمی تواند از فعالیت بایستد . برای مثال اگر روی یک صفحه ی کاغذ، کلمه ای به زبانی که شما بلد هستید نشان داده شود، آن را حتما می خوانید، مگر اینکه حواستان کاملا جای دیگری باشد ، این مسئله مثالی ساده از فعالیت دائمی سیستم شماره یک می باشد .
ادامه را در سایت بخوانید
 ·  Translate
حال که به طور کامل با سیستم های دوگانه فکری و نحوه واکنش آنها آشنا شدیم ، در این مطلب وظایف این سیستم ها ، انحرافات آنها و چگونگی مقاومت در برابر خطایشان را توضیح خواهیم داد . تقسیم کار میان سیستم های ۱ و ۲ بسیار تاثیرگذار است ، چرا که تلاش را به حداقل و کارکرد را به حداکثر می رساند .
1
Add a comment...

Hamed Zarandi

Shared publicly  - 
 
جمله ی معروفی در مورد اهمیت عادت وجود دارد که می گوید: ” ما آیندمون رو انتخاب نمی کنیم، ما عادت هامون رو انتخاب می کنیم و اون ها آیندمون رو انتخاب می کنند.”
همه ی ما تجربه ی برنامه ریزی های زیادی در زندگی را داریم که خیلی از اوقات نمی توانیم آن ها را کامل اجرا کنیم و این باعث کاهش عزت نفس ما می شود. افراد زیادی برای کنکور و آزمون ها برنامه ریزی سالانه می کنند تا رتبه ی عالی بیاورند اما افراد کمی هستند که می توانند برنامه را اجرا کنند.
افراد زیادی به دنبال تغییر در زندگی هستند و دست به کارهای زیاد متنوعی می زنند اما بعد از مدتی به روزمرگی قبلی بر می گردند.
عادت برای خیلی از افراد فقط یک لغت می باشد و هیچ تصوری از کنترل عادت های خود ندارند. در چندین پست مربوط به عادت متوجه خواهیم شد که می توانیم عادت های خود را کنترل کنیم.

برای اینکه دقیقا ساختار مغز در مورد عادت ها و تغییر عادت ها رو متوجه بشیم بخش هایی از کتاب معروف “قدرت عادت” از چارلز دوهینگ رو انتخاب کردیم و با یکدیگر بررسی می کنیم.
 ·  Translate
جمله ی معروفی در مورد اهمیت عادت وجود دارد که می گوید: ” ما آیندمون رو انتخاب نمی کنیم، ما عادت هامون رو انتخاب می کنیم و اون ها آیندمون رو انتخاب می کنند.” همه ی ما تجربه ی برنامه ریزی های زیادی در زندگی را داریم که خیلی از اوقات نمی توانیم آن ها را کامل اجرا کنیم و این باعث کاهش عزت نفس ما می ...
1
Add a comment...

Hamed Zarandi

Shared publicly  - 
 
تفاوت دو نوع سیستم فکری ذهن را در وبسایت ما بخوانید
سیستم ۱ به صورت خودکار و سریع، بدون نیاز به تلاش زیاد یا کنترل خود خواسته عمل می کند. دقیقا همان کاری که ذهن شما در هنگام دیدن عکس انجام می دهد یعنی همان تفکر سریع.
سیستم ۲ یعنی همان تفکر کند به فعالیت های ذهنی نیازمند تلاش، مانند محاسبات پیچیده، معطوف می شود. کارکردهای سیستم ۲ اغلب با تجربه های ذهن گرا مانند اختیار، انتخاب و تمرکز در ارتباط است
#اقتصاد_رفتاری  
 ·  Translate
برای اینکه ذهنتان را در حالت خودکار مشاهده کنید، به تصویر زیر نگاهی بیاندازید. Screen_Shot_2016-01-30_at_12.12.46_PM. به سرعت مشاهده کردید موهای این زن تیره است، به این پی بردید که او عصبانی است و احتمالا قصد دارد کلمات نامناسبی را به زبان بیاورد. این یک نمونه از اندیشیدن سریع است.
1
Add a comment...

Hamed Zarandi

Shared publicly  - 
 
استاد روانشناسی هاروارد, دن گیلبرت بیان می کند که اعتقادات ما در مورد چیزی هایی که ما را خوشحال می کنند غالبا غلط هستند.

این فرضیه ای است که او در تحقیقات جذاب و کتاب خود از آن حمایت می کند.دن گیلبرت اعتقاد دارد که ما در جستجوی خود برای خوشبختی نقشه ی اشتباه در دست داریم 


و دقیقا همان طور که خطاهای بصری چشمان ما را گول می زنند، در تصمیم گیری برای یافتن خوشبختی مشکل داریم. او بیان می کند که مغزهای ما به صورت سیستماتیک در مورد چیزی که ما را خوشحال می کند اشتباه می کنند و این خصلت در قدرت شناخت، ما انسان ها را در پیش بینی سعادت خود بسیار ضعیف می کند.

 تحقیقات وی با استفاده از روانشناسی و علوم اعصاب انجام شده و با آزمایش های منحصر به فرد تکمیل شده، اما چیزی که کار وی را متمایز می کند شیوه ی ارائه وی است. شیوه ی مشارکت دادن شنوندگان و مثال های قابل درک ومعمولا خنده دار دن گیلبرت در مورد رفتار انسان ها چیزی است که باعث می شود اکثر شنوندگان و خوانندگان کتاب های وی با موضوع مورد بحثش ارتباط برقرار کنند.

کتاب او با نام “تلوتلو خوردن بر شادکامی” شاید از زندگی خودش سرچشمه گرفته شده باشد.

او که در ۱۹ سالگی ترک تحصیل کرده بود، با رویای نوشتن کتاب های علمی تخیلی برای ثبت نام در کلاس نویسندگی خلاقانه به یک کالج محلی رفت، اما چون کلاس نویسندگی پر شده بود او در کلاس روانشناسی ثبت نام کرد، تنها کلاسی که هنوز ظرفیت داشت.

او به این موضوع علاقه مند شد و دکترای خود در این رشته را از دانشگاه پرینستون گرفت.

برای آشنایی بیشتر با دن گیلبرت و نظریات او سخنرانی مشهور او در کنفرانس TED را مشاهده کنید:
 ·  Translate
استاد روانشناسی هاروارد, دن گیلبرت بیان می کند که اعتقادات ما در مورد چیزی هایی که ما را خوشحال می کنند غالبا غلط هستند. این فرضیه ای است که او در تحقیقات جذاب و کتاب خود از آن حمایت می کند.دن گیلبرت اعتقاد دارد که ما در جستجوی خود برای خوشبختی نقشه ی اشتباه در دست داریم ...
1
Add a comment...

Hamed Zarandi

Shared publicly  - 
 
چگونه از سازگاری بهره ببریم؟
 ·  Translate
چگونه می توانیم با استفاده از سازگاری در زندگی بهره ی بیشتری ببریم؟ یکی از کلیدهای تغییر دادن فرآیند سازگاری متوقف ساختن آن است. در رشته ای آزمایش سنجیده شده که وقفه های کوچک – که آن ها را اختلال لذت جویانه می نامیم – در لذت و ناراحتی کلی که از رخدادهای خوشایند یا دردناک به ما دست می دهد چقدر ...
1
Add a comment...
Have him in circles
62 people
‫رصد - پایگاه تحلیلی دفتر پژوهش روزنامه خراسان‬‎'s profile photo
Mohammad Javad Badiei's profile photo
majid ghodrati's profile photo
Rasoul Rezaiyan's profile photo
Erfan Hoseyni's profile photo
Hamid SHS's profile photo
Farsad Ghaffarian's profile photo
amir Zandi's profile photo
Ali K's profile photo

Hamed Zarandi

Shared publicly  - 
 
آیا به این فکر کرده اید که استعداد هر شخص چه تاثیری بر روی سیستم ۱ و ۲ ذهن او دارد ؟
آیا می دانید سیستم ۱ و ۲ ذهن شما با چه روندی در کنار هم فعالیت می کنند ؟
حال که با خصوصیات کلی سیستم های ذهنی خود آشنا شده اید ، چه سوالاتی در این مورد برای شما پیش آمده است ؟

اگر به احتمال ضعیف از روی کتاب تفکر تند و سریع ( نوشته ی دنیل کانمن ) فیلمی ساخته شود سیستم ۲ نقش شخصیت مکملی را ایفا خواهد کرد که تصور می کند قهرمان است ( همانطور که در مطلب اول توضیح دادیم ، در اصل سیستم ۱ است که قهرمان است و حسی که سیستم ۲ دارد همانند یک توهم است ).
هنگامی که سیستم ۱ به درستی در حال انجام وظایف خود است ، ویژگی اصلی سیستم ۲ تنبلی است که منظور از این تنبلی ، یعنی بی میلی به صرف تلاش بیشتر از آن مقداری که دقیقا لازم است اما هنگامی که سیستم ۱ از انجام وظایف خویش دست بر می دارد ، مشخصه اصلی سیستم ۲ از حالت تنبلی خارج شده و بیشترین تلاش را برای جبران وظایف سیستم ۱ انجام می دهد .
در نتیجه افکار و کارهایی که سیستم ۲ باور دارد انتخاب کرده، توسط شخصیت اصلی داستان، “یعنی سیستم۱” تعیین می شود. با این حال وظایف خطیری نیز هستند که فقط سیستم۲ قادر به انجام دادن آن هاست، زیرا انجام یافتن این وظایف به تلاش و خویشتنداری نیاز دارد تا در مقابل احساسات و امیال سیستم ۱ مقاومت نشان داده شود
بدن ما نیز در برابر تلاش های ذهنی واکنش نشان می دهد .
#اقتصاد_رفتاری   #گروه_اقتصادی_رفتار  #سیستم_دوگانه
 ·  Translate
آیا به این فکر کرده اید که استعداد هر شخص چه تاثیری بر روی سیستم ۱ و ۲ ذهن او دارد ؟ آیا می دانید سیستم ۱ و ۲ ذهن شما با چه روندی در کنار هم فعالیت می کنند ؟ حال که با خصوصیات کلی سیستم های ذهنی خود آشنا شده اید ، چه سوالاتی در این مورد برای شما پیش آمده است ؟ اگر به احتمال ضعیف از روی کتاب تفکر ...
1
Add a comment...

Hamed Zarandi

Shared publicly  - 
 
عادت های هیچ وقت واقعا از بین نمی روند. مشکل اصلی این است که مغز نمی تواند به تفاوت بین عادت های خوب و بد پی ببرد بنا براین چنانچه عادت بدی داشته باشید این عادت های درونی مغز در انتظار محرک ها و پاداش های درست باقی می مانند. افرادی که سیگار می کشند محرک و پاداش های درستی دارند اما عمل روتین خود را به سیگار اختصاص داده اند، به این صورت که خیلی از دوستان بعد از اینکه در کنار هم قرار می گیرند ( محرک ) با یکدیگر سیگار می کشند ( عمل روتین ) و پاداش در کنار هم بودن و صحبت کردن را به دست می آورند. باید بدانیم که محرک ها باقی می مانند و مغز ما برای این محرک نیاز به پاداش دارد و ما باید در مورد انجام عمل روتین تصمیم بگیریم که به چه چیزی عادت کنیم.
 ·  Translate
فرآیند عادت در درون مغز ما یک حلقه ی سه مرحله ای است. ابتدا یک نشانه یا محرک وجود دارد. محرکی که به مغز شما فرمان می دهد به یک حالت خودکار وارد شده و نوع عادت مورد استفاده را تعیین کنید آنگاه یک کار روزمره یا تکراری فیزیکی ذهنی یا احساسی وجود دارد و در نهایت یک جایزه که به مغز شما در یافتن اینکه ...
1
Add a comment...

Hamed Zarandi

Shared publicly  - 
 
سیستم ۱ بی وقفه پیشنهادهایی به سیستم ۲ می دهد: عقاید، ادراکات، نیات و احساسات. چنانچه سیستم ۲ تایید کند، عقاید و ادراکات به باورها و امیال به اعمال ارادی تبدیل می شود. اگر همه ی مراحل بدون مشکل پیش رفت، که در بیشتر اوقات نیز چنین است، سیستم ۲ پیشنهاد های سیستم ۱ را بدون تغییر یا اندکی تغییر به کار می گیرد. شما به طور کلی عقاید و کارها و امیالتان را باور دارید و این در بیشتر موارد چیز خوبی است.
این پست ها خیلی خوبن حتما بخونید:)
 ·  Translate
همانطور که در پست قبل خواندید ، تحلیلی مختصر ازدو نوع اندیشیدن را برایتان توضیح دادیم. در ادامه ی این مطلب ، پس از ذکر خلاصه ای از مطالب مرتبط قبلی ، به بررسی برخی دیگر از ویژگی های سیستم ها می پردازیم . طبق مطالب منتشر شده ی گذشته ، سیستم فکری ما از دو نوع کند و سریع تشکیل شده است.
1
Add a comment...

Hamed Zarandi

Shared publicly  - 
 
در بخش اول بررسی کردیم که احساس های اولیه و کوچک می توانند در تصمیم هایی که در آینده می گیریم اثر بگذارند. به این ترتیب، احساس های اولیه در رشته ای طولانی از تصمیم هایمان نفوذ می کنند. وقتی خودمان را می بینیم که زمانی تصمیمی خاص گرفته ایم، فورا فرض می کنیم که در آن زمان تصمیمی منطقی گرفته ایم.
1
Add a comment...

Hamed Zarandi

Shared publicly  - 
 
اوقاتی که نباید تصمیم بگیریم ( بخش اول )
 ·  Translate
احساس ها، خواهی نخواهی زودگذر و ناپایدارند. گیر کردن در ترافیک ممکن است ناراحتمان کند اما ناراحتی از بین می رود، همانطور که خوشحالی حاصل از گرفتن یک هدیه نیز از بین می رود. اگر در واکنش به آنچه که در لحظه احساس می کنیم به گونه ای پیرو انگیزه های آنی همان لحظه واکنش نشان دهیم، امکان دارد به خاطر ...
1
Add a comment...

Hamed Zarandi

Shared publicly  - 
 
به این فکر کنید که خانه ای خریده اید و با انگیزه و تلاش زیاد مشغول طراحی و پیاده سازی دکور آنجا شده اید. بعد از پیاده سازی از کفپوش خانه بسیار راضی هستید و از کابینت های سبز احساس رضایت نمی کنید. پس از چند ماه رنگ سبز کابینت ها دیگر ما را ناراحت نمی کند و درعین حال از دیدن کفپوش زیبا چندان احساس خرسندی نمی کنیم. این نوع یکنواخت شدن احساسی – زمانی که برداشت های مثبت و منفی اولیه رفته رفته محو می شود فرآیندی است که آن را سازگاری لذت جویانه می نامیم.

با موفق نبودن در پیش بینی گستردگی سازگاری لذت جویانه مان در قالب مصرف کننده به طور روزمره بر میزان خرید های خود می افزاییم آن هم با این امید که چیز جدید ما را خوشحال تر می کند در واقع خودروی جدیدی که می خریم فوق العاده به نظر می رسد ولی متاسفانه این احساس تنها چند ماهی دوام دارد.
خودروی جدید خریداری شده بعد از چند ماه فقط احساس راحتی به ما خواهد داد و از شوق و لذت زمان خرید خبری نخواهد بود. در پست سازگاری لذت مفهوم تردمیل لذت را تعریف کردیم، در اینجا مفهوم تردمیل رضایت را از دنیل کانمن تعریف می کنیم. تردمیل رضایت،به اين معنيست که وقتی شما ۲۰ واحد از رضایت را داشته باشید و مدت زیادی روی این درجه از تردمیل باشید دیگر به ۲۰ واحد رضایت راضی نمی شوید و به دنبال سطح بالاتری از رضایت هستید. چندین سال پیش آمریکایی ها ۶۰ درصد کولر را برای ماشین ضرورى می دانستند اما در حال حاضر اين رقم به۴۰ درصد كاهش پيدا كرده است چراكه انتظاراتشان از امکانات جانبى ديگر بالاتر رفته است .
شاید بهتر باشد دفعه بعدی که هنگام خرید به خودمان می گوییم “این بار این چیز جدید مرا برای مدتهای طولانی خوشحال خواهد کرد” یاد این ضرب المثل بیافتیم که میگوید هرجا که بروید همان جا هستید.
#اقتصاد_رفتاری   #دن_آریلی   #دنیل_کانمن   #بری_شوارتز   #دشواری_انتخاب  #سازگاری
 ·  Translate
به این فکر کنید که خانه ای خریده اید و با انگیزه و تلاش زیاد مشغول طراحی و پیاده سازی دکور آنجا شده اید. بعد از پیاده سازی از کفپوش خانه بسیار راضی هستید و از کابینت های سبز احساس رضایت نمی کنید. پس از چند ماه رنگ سبز کابینت ها دیگر ما را ناراحت نمی کند و درعین حال از دیدن کفپوش زیبا چندان احساس ...
1
Add a comment...
People
Have him in circles
62 people
‫رصد - پایگاه تحلیلی دفتر پژوهش روزنامه خراسان‬‎'s profile photo
Mohammad Javad Badiei's profile photo
majid ghodrati's profile photo
Rasoul Rezaiyan's profile photo
Erfan Hoseyni's profile photo
Hamid SHS's profile photo
Farsad Ghaffarian's profile photo
amir Zandi's profile photo
Ali K's profile photo
Basic Information
Gender
Male
Work
Employment
  • behave.ir
    behavioral economist