Profile cover photo
Profile photo
Elżbieta Gizela Erban
602 followers
602 followers
About
Posts

Post has attachment
Dzisiaj przed 608 laty, 15 lipca 1410 r, na polach Grunwaldu, wojska polskie odniosły wspaniałe zwycięstwo nad Zakonem Krzyżackim. Była to jedna z największych batalii średniowiecznej Europy.W bitwie brali udział najsłynniejsi polscy rycerze z Zawiszą Czarnym z Garbowa na czele. Rycerz Zawisza, herbu Sulima, był nie tylko niezrównanym szermierzem i rycerzem bez skazy, jak o nim mówiono. Był również utalentowanym dyplomatą, zaufanym króla polskiego Jagiełły, który wysłał Zawiszę na słynny Sobór w Konstancji, gdzie polski rycerz odważnie bronił osoby Jana Husa. Będąc także dyplomatą na dworze króla Węgier i Czech, późniejszego cesarza Zygmunta Luksemburczyka, Zawisza towarzyszył mu do Aragonii. Tam w mieście Perpignan, w obecności papieża, królów i książąt, w 1415 r. Zawisza stoczył słynny pojedynek z największym rycerzem Zachodu Janem z Aragonii, strącając go jednym uderzeniem kopii. Stał się odtąd najsłynniejszym rycerzem średniowiecznej Europy. Symbolem nieustraszonej odwagi, honoru i lojalności.Poległ w 1428 r w bitwie z Turkami pod Golubacem, osłaniając odwrót króla Zygmunta Luksemburskiego. Jego symboliczny grób mieści się w kościele franciszkanów w Krakowie.Jest patronem Harcerstwa Polskiego. Jego potomkami byli m.inn. - prawnuk Zawiszy, Jan Tarnowski hetman wielki koronny. Stanisław Koniecpolski, hetman wielki koronny,.Książę Bogusław Radziwiłł, oraz mjr.Henryk Dobrzański "HUBAL"!
Na zdjęciu Zawisza Czarny z Garbowa. Fragment obrazu Jana Matejki "Grunwald".
Photo

Post has attachment
Dziś Narodowe święto Francji. Data zburzenia Bastylii. Oglądałam wielką paradę na Polach Elizejskich. Zachwycałam się swobodą, z jaką zachowywał się prezydent Francji, rozmawiając, śmiejąc się i żartując. Bez polskiego zadęcia i sztywności. Prezydent wojska nie pozdrawia, wojsko nie wrzeszczy. Widziałam fantastyczne pokazy niemal cyrkowej sztuki prowadzenia motocykli przez żandarmerię i woltyżerkę w wykonaniu kawalerzystów. To było takie swobodne, wesołe święto, bez kropideł, nabożeństw i politycznych kazań naszych biskupów. Święto wolnego, demokratycznego kraju, dobrze uzbrojonego i pewnego swej wartości. Bardzo im zazdrościłam tych wspaniałych maszyn bojowych, samolotów, helikopterów. Mamy takich świetnych pilotów, nie mają na czym latać. Mamy takich dobrych żołnierzy, nie mają broni. Mamy takich doskonałych marynarzy, nie mają okrętów, ani statków handlowych. Ale mamy msze za ojczyznę i wypisujemy na naszych sztandarach: Bóg Honor Ojczyzna. Lecz przykazań boskich nie szanujemy, honoru nie mamy, a ojczyznę niszczymy. My Naród!
Photo

Post has attachment

PARLAMENTARYZM - ALE JAKI?
                                                                                                       13 lipca 2018  r. Jak zwykle nabożeństwo w intencji.... Dziś,
13 lipca w piątek, (bardzo pechowo) świętujemy 550 rocznicę
parlamentaryzmu polskiego. Z wła...

Post has attachment
Przypominam pomijany starannie w naszej historii fakt, iż od 5 lipca do 23 sierpnia 1943 r. na Łuku Kurskim rozgrywała się najkrwawsza w dziejach wojen bitwa broni pancernej - czołgów. Bitwa ta miała decydujący wpływ na losy II wojny światowej, a więc i Polski. Mieliśmy także w niej swój znaczący udział, gdyż Anglicy, przesłali Rosjanom wiadomości o ruchach niemieckich wojsk pancernych, za pomocą enigmy, rozszyfrowanej przez polskich geniuszy matematycznych: - Mariana Rajewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygulskiego. W bitwie na Łuku Kurskiu Rosjanie odniósł wspaniałe zwycięstwo, czczone co roku uroczyście pod pomnikiem bitwy w Kursku.
Polscy geniusze odeszli w zapomnienie, niedocenieni i wegetujący w biedzie.
Photo

Post has attachment
A może sobie zatańczymy?

Post has attachment
Kto z Państwa znał kiedyś tę dziewczynkę?
Photo

Post has attachment
Kolejna rocznica ludobójstwa na Wołyniu! Program 1TVP zataił i przeinaczył ostre słowa prezydenta Ukrainy Poroszenki o zbrodni wołyńskiej. Specjalnie włączyłam program TVP, ale jak zwykle nie usłyszałam prawdy.
P A M I Ę T A M Y!
Photo

Post has attachment
Kilka moich aktualnych uwag o letnich przyjemnościach szarego obywatela.

Post has attachment
Róbmy swoje!
Wait while more posts are being loaded