Profile cover photo
Profile photo
محمد تقی انوشه مشاور تغذیه و رژیم درمانگر
139 followers
139 followers
About
Posts

Post has attachment
چگونه لاغر شوید

قسمت اول
چاقی علاوه بر شیوع بیماری‌های مرگبار، آسیب‌های روانی بسیاری نیز در پی دارد، مانند: پذیرفته نشدن در اجتماع، مشکل تهیه لباس، محدودیت‌های اجتماعی و مورد تمسخر واقع شدن. رژیم‌های غذایی من در آوردی،داورها و وسایلی که ادعا م یکنند به طرق شگفت انگیزی چربی‌ها را از بین می‌برند. درافراد، توقعات دور از انتظار و مغایر حقیقت ایجاد می‌کنند. امروزه تجارت چاقی، تجارتی بسیار پرسود است چرا که سالانه در سراسر جهان حدود 40 میلیارد دلار صرف امور لاغری می‌شود.
معمولاً گفته می‌شود برای از دست دادن وزن باید کالری‌ای کمتر از نیاز مصرف کرد. ممکن است این گفته برای تغییرات طولانی مدت وزن؛ صحیح باشد، اما به نظر می‌آید که تغییرات کوتاه مدت وزن بدن با این اصول علمی در تعارضند. مثلاً اگر فرد لاغری یک شب شام نخورد ممکن است 9/0 کیلوگرم وزن کم کند؛ در صورتی که یک فرد چاق ده روز تمام غذا نخورد ممکن است وزنش را از دست ندهد.
همچنین حتی افراد بسیار چاقی که رژیم غذایی آنها به 400 کیلوکالری در روز محدود است و تنها از پروتئین و یا چربی و یا مخلوطی از آنها تغذیه می‌کنند، ممکن است تنها 9/0 کیلوگرم در روز وزن کم کنند. نکته پنهان پشت چنین مشاهدات متناقضی این است که میزان کاهش وزن نه تنها در نتیجه از دست دادن چربی، بلکه نتیجه از دست دادن مقادیر فراوانی آب و پروتئین از بافت‌ها ونسوج نیز هست. به هر صورت؛، کاهش کالری، تنظیم رژیم غذایی مناسب با وضعیت هر فرد با افزایش فعالیت‌های بدنی و تغییر عادت­های ناپسند غذایی مطمئن ترین روشهای کاهش وزن هستند.
تنظیم رژیم غذایی 
هرکس که استعداد چاق شدن دارد به یک رژیم متعادل نیازمند است، تا مواد مغذی مورد نیاز اولیه را فراهم کند، ولی باید از نظر میزان کالری زیاد نباشد. انجام چنین برنامه‌ای با کمک متخصصان تغذیه آسان می‌شود.
رژیم نامتعادل
امروزه به جای واژه قدیمی رژیم مخصوص، از این واژه استفاده می‌کنند، زیرا متخصصان تغذیه می‌خواهند کاری کنند که هرکس از رژیم پایه‌ای آغاز کند که برای بیشتر مردم مناسب است و شامل کاهش مواد غذایی‌ای است که از نظر کربوهیدرات‌های ساده (شکر، شکلات، شیرینی، ....) و چربی، غنی هستند و افزایش غذاهایی که منابع خوبی از پروتئین ها، مواد معدنی و ویتامین‌ها هستند. مثلاً بهتر است از موادی مانند شیرینی ها، کلوچه ها، کیک ها، بستنی، کره، مارگارین و شکر پرهیز کرد و به جای آنها از نان‌های سبوس دارد، میوه ها، سبزی‌ها و روغن‌های مایع استفاده شود.
همچنین لازم است از تکه‌های کوچک و کم چربی ترگوشت استفاده نمود. چنین تعدیل­های رژیمی به تنهایی برای کاهش وزن کافی نیستند، زیرا ممکن است مقدار فراوانی غذاهای کم کالری خورده شود. بنابراین، لازم است که در آغاز، کالری مورد نیاز محاسبه شود.
· کسانی که در خارج از خانه غذا می‌خورند ممکن است چاق شوند، زیرا هر چه برای آنها آورده می‌شود می‌خورند. ·
تخمین کالری مورد نیاز
کالری رژیم متعادل برابر است با مقدار کالری مورد نیاز، منهای کالری‌ای که برای کاهش وزن مناسب است. بیشتر مردم به ازای هریک کیلوگرم وزن مطلوبشان به 30 کالری یا کمتر در روز نیاز دارند و با کاهش روزانه 1000 کالری می‌توان حدود یک کیلوگرم در هفته وزن را کاهش داد.
انتخاب غذاها برای تنظیم رژیم
عاقلانه نیست که غذاها را فقط براساس محتوای کالری آنها انتخاب کنیم، زیرا ممکن است به کمبودهای تغذیه‌ای منجر شود. به جای آن فرد باید غذاها را از بین گروه‌های غذایی مختلف انتخاب کند. بهتراست انتخاب غذا از منابع خوب مانند محصولات لبنی، تخم مرغ، ماهی، میوه‌های تازه، سبزی ها، گوشت ها، حبوب و غلات کامل باشد.
باید توجه داشت که محتوای انرژی آنها از کالری تعیین شده فراتر نرود تا کاهش وزن ممکن باشد. بنابراین بهتر است از فهرست­های جانشینی غذا که متخصصان تغذیه ارائه می­کنند، استفاده شود.
باید بدانید که:
 1- غذاهایی که از نظر انرژی پایین هستند، باز هم موادغذایی و قوت دهنده­اند.
2- چگونه اندازه‌ها را برای انواع غذاها برآورد کنید.
3- روش‌های مختلف آمیختن غذاها و به اندازه خریدن را یاد بگیرید.
غذا خوردن خارج از خانه
کسانی که در خارج از خانه غذا می‌خورند ممکن است چاق شوند، زیرا هر چه برای آنها آورده می‌شود می‌خورند. کسی که رژیم می‌گیرد باید راهکاری از پیش طراحی شده برای پیشبرد موفقیت آمیز رژیم خود در خارج خانه داشته باشد. کسانی که ناهار خود را از خارج خانه می‌آورند می‌توانند هم رژیم غذایی را رعایت کنند و هم در پول خود صرفه جویی کنند.
تغییر عادت­های غذایی
این روش مبارزه با چاقی، با نخوردن غذا و کاهش ناگهانی میزان آن تفاوت دارد و به دنبال تغییرات پایدار در عادت‌هایی است که به چاقی منجر می‌شود. بسیاری از کسانی که با روش‌های غیرعلمی به یکباره وزن از دست می‌دهند، دوباره آن را به دست می‌آورند، زیرا نتوانسته اند عادت‌های غذایی خود را تغییر دهند.پیش از آنکه کسی رژیم غذایی خود را آغاز کند، بهتر است همه عواملی را که ممکن است موجب پرخوری‌اش شوند، امتحان و شناسایی کند، مثلاً برخی افراد از روز عادت چه گرسنه باشند چه نباشند، به غذا خوردن می‌پردازند:
1- وقتی سرگرم گفت و گو، خواندن و تماشا کردن تلویزیون هستند.
2- در هنگام بروز هیجانات و احساس‌ها مانند ناراحتی، اضطراب، کسالت، ناامیدی، شادی و تنهایی پرخورد می‌شوند و به مقدار و نوع غذایی که می‌خورند توجه نمی‌کنند.
عادت‌های غذایی در خانه
1- تعیین مکان و زمان خاصی برای غذا خوردن فقط در آن محیط و شرایط. مثلاً وقتی فرد در خانه است غذا باید سر میز یا سفره و در ساعت مشخص مانند 12 ظهر و یا 8 شب خورده شود. هرگز در حال کار در آشپزخانه یا زمانی که مهمانی بین فاصله غذاها به خانه شما می‌آید، غذا نخورید. ممکن است مهمان به غذا خوردن بپردازد، اما کسی کسی که رژیم دارد باید یاد بگیرد از خوردن فقط به این علت که دیگران هم می‌خورند، اجتناب کند و در ساعت تعیین شده غذای خود را میل نماید.
2- هنگام غذا خوردن فقط بر روی خوردن غذا تمرکز کنید. از سایر اعضای خانواده بخواهید تا با پرهیز از حرف زدن سرسفره یا میز، با شما همکاری کنند.
3- دیس‌ها و ظرف‌های محتوی غذا را روی میز و یا سفره قرار ندهید، زیرا ممکن است بخواهید دوباره بشقابتان را پرکنید.
4- استفاده از ظرف‌های کوچک برای تأکید بر مقدار غذا و سهم هریک و زیاد نشان دادن مقدار غذا مؤثر است.
5- سرعت غذا خوردن را با روش‌های زیر کم کنیدک
الف) جداکردن لقمه‌های کوچک برای هر بار
ب) جویدن کامل هر تکه غذا
ج) برداشتن لقمه بعدی پس از جویدن کامل هر لقمه. جویدن کامل غذا به جای بلعیدن ناگهانی آن باید در مورد غذاهایی مانند نان‌های خشک، گوشت سفت، میوه‌های فیبردار و سبزی‌ها رعایت شود.
6- ممکن است سرعت غذا خوردن با صرف غذاهایی که زمان بیشتری برای خوردن لازم دارند کاهش یابد.
کالری رژیم متعادل برابراست با مقدار کالری مورد نیاز، منهای کالری‌ای که برای کاهش وزن مناسب است.
الف) ماهی یا گوشتی که استخوان دارد.
ب) آجیل با پوست
ج) میوه‌هایی با پوست و دانه  
7- هنگامی که همه غذا خوردند باید بلافاصله بساط سفره یا میز را برچینید و اجازه ندهید فرصت کافی برای ناخنک زدن پس از صرف غذا فراهم شود.
8- از میان وعده‌های مناسب استفاده کنید تا هنگام غذا عجله­ای برای خوردن نداشته­باشید.
عادت‌های غذایی خارج از خانه
برخی بایدها و نبایدها برای تغییر عادت‌های غذایی در خارج از خانه عبارتنداز:
1- تلاش کنید تا از صحبت کردن در باره کار با تجارت هنگام غذا خوردن اجتناب کنید، زیرا بحث­های هیجانی و آزارنده ممکن است:
الف) سبب تحریک جریان اسید معده و تشدید حرکت دستگاه گوارش شود. این دو عامل تمایل به خوردن را بیشتر می‌کنند.
ب) سبب منحرف کردن توجه انسان به غذا می‌شود، به طوری که غذا بدون احساس رضایت معمول صرف می‌شود.
ج) در افراد مستعد سبب تحریک به غذا خوردن می‌شود.
2- داشتن طرح و برنامه  غذایی به هنگام مسافرت
3- سعی کنید در مهمانی‌ها زمانی که میزبانتان یا دیگران شما را به خوردن و نوشیدن بیشتر ترغیب می‌کنند، استوار و محکم باشید و نپذیرید.
ورزش
بیشتر برنامه‌های کنترل وزن، بر انجام یک نوع فعالیت ورزشی مانند پیاده روی، دوچرخه سواری، دویدن آرام، تنیس و شنا که سبب تنفس عمیق‌تر و افزایش سرعت ضربان قلب می‌شوند؛ تأکیددارند. این ورزش‌ها باید حداقل چهار بار در هفته وهر بار حداقل یک ساعت در روز باشد. کسانی که شرایط بدنی مناسبی ندارند؛ نباید به صورت ناگهانی شروع به ورزش کنند، زیرا فشار زیادی بر روی قلب، مفاصل و ماهیچه‌های آنها وارد می­شود.
بنابراین، کسانی که می‌خواهند یک برنامه ورزشی را آغاز کنند، بهتر است با پزشک خود در مورد میزان و نوع ورزش مشورت کنند. افرادی که عادت به ورزش کردن ندارند می‌توانند از قدم زدن با یک سرعت متوسط به مدت 30 تا 60 ثانیه در روز آغاز کنند.
برخی از فایده‌های ورزش عبارتنداز:
1- کاهش اشتها:
اشتهای افراد بی تحرکی که فعالیت بدنی متوسطی را آغاز می‌کنند، کاهش می‌یابد. زمان مناسب برای آرام دویدن یا ورزش‌های مشابه، پس از کار و دردست پیش از شام است.
2- کاهش چری خون:
بررسی‌ها نشان می‌دهند که وقتی شخصی با یک برنامه روزانه ورزش می‌کند،‌تری گلیسیرید خون او به سرعت کاهش می‌یابد همچنین ممکن است کاهش تدریجی ولی چشمگیری در میزان کلسترول فرد پدید آید.
3- مصرف زیاد انرژی و از دست دادن وزن:
ورزش سبب افزایش مصرف انرژی می‌شود و سرعت مصرف کالری در حالت استراحت را افزایش می‌دهد.
بدن حتی تا چند ساعت پس از ورزش حدود 15 درصد بیشتر از حد معمول کالری مصرف می‌کند.
4- سفت شدن عضلات و بهبود ظاهر اندام:
مردان و زنانی که بدون ورزش وزن کم می‌کنند، ممکن است دارای یک شکم برآمده یا دچار افتادگی سینه شوند؛ زیرا عضلات شل شده بافت‌ها اجاره فرونشستن می‌دهند. گرچه بیشتر متخصصان تغذیه معتقدند که یک فرد نمی‌تواند چربی نقطه به خصوصی را کاهش دهد. سفت شدن ماهیچه­های مجاوردر جلوگیری از آویزان شدن گوشت مؤثر است.
· بهتر است کاهش وزن به کمک رژیم و ورزش باشد و استفاده از داروها تنها به عنوان آخرین راه حل مورد استفاده قرار بگیرد. ·
5- افزایش تحمل در برابر استرس‌های شدید:
به تازگی مشخص شده است که تحمل افراد در برابر استرس‌های شدید، زمانی که آنها به مدت 6 هفته و هر روز یک ساعت به ورزش‌هایی مانند: بسکتبال، هندبال، دویدن آهسته ودو و میدانی پرداخته اند؛ افزایش یافته است.
6- افزایش جریان خون به اندام‌های میانی و بافت ها:
ورزش سرعت ضربان قلب و جریان خون محیطی را زیاد می‌کند. اگر جریان خون در ماهیچه‌ها زیاد شود، مانند ورزش‌های شدید،کاهش در جریان خون در یکی از اندام‌های داخلی دیده می‌شود. بنابراین، عاقلانه این است که چنین ورزش‌هایی پس از صرف غذا انجام نشود، زیرا ممکن است در معده مشکلاتی ایجاد شود.
7- کاهش فشارخون:
ورزش به دو طریق سبب کاهش فشار خون می‌شود:
1- بازشدن مجراهای کوچک خون در ماهیچه‌ها
2- اتساع عروق خونی در پوست به عنوان عضوی از بدن که گرما را دفع می­کنند.
8- کاهش میزان قند خون:
ورزش مقدار قند خون را حتی در بیماران دیابتی پایین می‌آورد. بنابراین، به نظر می‌رسد فعالیت شدید اثری مشابه انسولین داشته باشد. دیابتی‌هایی که انسولین تزریق می‌کنند، می‌توانند دوز این دارو را تا زمانی که ورزش می‌کنند کمتر کنند.
9- بازشدن رگ‌های خونی در قلب:
ورزش منظم، بیمه‌ای در برابر مرگ بر اثر حمله قلبی است. بنابراین، فعالیت ملایم ماهیچه قلب باعث بزرگ شدن شاخه‌های سرخرگ کرونر می‌شود.
Add a comment...

Post has attachment
کاهش وزن و لاغری بدون رژیم غذایی

بسیاری افراد رژیم گرفتن را بسیار دشوار می یابند؛ شاید به سبب تجارب بدی که در گذشته داشته اند و بارها اقدام به کاهش وزن کرده و موفق نبوده اند و یا به سبب رژیم های غذایی سخت و دشواری که به آنها داده شده است، یا آنکه اصلاً نمی­توانند از لذت خوردن چشم بپوشند و یا آنکه غذا را منبع آرامش خود می­دانند و یا هزاران علت دیگر. آنها از کلمه رژیم غذایی نفرت دارند. وقتی به سال های پشت سر می نگرند، همه عمر را در رژیم گرفتن، نخوردن غذاهای دلخواه و چشم پوشی از لذت های خود سپری کرده اند؛ اما در عین حال هنوز میل به کاهش وزن و داشتن اندامی مناسب و زیبا در وجود آنها جوانه می زند. برخی شب ها را با این رویا سپری کرده اند که وقتی صبح چشم باز می کنند، معجزه ای اتفاق بیفتد تا آنها اندامی متناسب و موزون داشته باشند.
چگونه می توان هم از وزن خود کاست و هم رژیم غذایی خاصی را دنبال نکرد. باید بدانید که کاهش وزن با ایجاد تغییرات کوچکی در زندگی روزانه شما هم به دست می آید. برای این هدف چند راهکار عملی وجود دارد که با پیروی کردن از آنها می توانید بدون گفتن اینکه رژیم دارید، از وزن خود بکاهید.
1-عادت های غذایی خود را ارزیابی کنید.
یک قلم و کاغذ بردارید و ببینید چه عادت های غذایی غلطی دارید و سعی کنید به تدریج آنها را کنار بگذارید. هرچیزی را که می خورید و نیز زمان خوردن آن را یادداشت کنید. ببینید در چه ساعت هایی بیشتر غذا می خورید و انتخاب های شما در آن ساعت ها چیست. در این صورت به راحتی می توانید به مشکل خود پی ببرید و آن را به تدریج برطرف کنید.
2- وعده های غذایی و میان وعده های خود را منظم و سروقت بخورید.
منظم غذا خوردن ضمن افزایش میزان سوخت و ساز بدن سبب می شود که بین وعده های غذایی فاصله زیادی نمی افتد. ایجاد فاصله سبب می شود که فرد در وعده غذایی بعدی اشتهای فراوانی داشته باشد و دچار پرخوری شود. بی برنامه غذا خوردن و یک یا دو وعده ای غذا خوردن سبب ایجاد واکنش دفاعی بدن و در نتیجه کاهش متابولیسم می شود. داشتن میان وعده مناسب سبب می شود که فرد دچار گرسنگی شدید و در نتیجه پرخوری نشود.
3- حتماً صبحانه بخورید.
بیشتر افراد چاق صبحانه نمی خورند. خوردن صبحانه راهی به سوی لاغر شدن است. روزی که صبحانه نمی خورید، ممکن است تا عصر احساس گرسنگی نکنید. ولی وقتی صبحانه می خورید حتی احساس گرسنگی بیشتری می کنید . در حقیقت خوردن صبحانه موتور متابولیسم بدن را روشن می کند. مهمترین استراتژی برای کاهش وزن خوردن صبحانه است.
4- آهسته غذا بخورید.
با ورود اولین لقمه غذا به دهان مرکز سیری در مغز شروع به فعالیت می کند. 20-30 دقیقه طول می کشد تا پیام سیری از مغز برسد، در حالی که کسی که تند غذا می خورد در 5-10 دقیقه اول غذای خود را تمام کرده است ( پیش از رسیدن پیام مغز). برای آرام غذا خوردن از بشقاب، قاشق و چنگال کوچک استفاده کنید. قاشق راهمیشه در دست خود نگه ندارید و در بین جویدن لقمه های غذا آن را پایین بگذارید. به جای پر کردن کامل قاشق، یک سوم آن را پر کنید. به جای فرو کردن چنگال در غذا، اندکی از غذا را با چنگال بردارید. تا وقتی که لقمه ای را نجویده اید، لقمه بعدی را برندارید.
5- غذای خود را با سالاد شروع کنید.
مصرف سالاد پیش از شروع وعده غذایی، به سبب داشتن فیبر فراوان سبب پر شدن دستگاه گوارش می شود و به احساس سیری کمک می کند انواع ترشی ها مانند آب لیمو، آب غوره، آب نارنج و سرکه بالزامیک را می توانید به سالاد خود بیفزائید. سالاد را کم نمک درست کنید. اگر خیلی سس دوست دارید، حداقل نوع کم چرب آن را به مقدار کم مصرف کنید و یا آنکه با کمی ماست، ترشی و روغن زیتون خودتان سس بسازید.
6- غذای خود را در بشقاب بکشید و با پایان خوردن آن از سر میز یا سفره برخیزید.
وقتی غذای خود را خورده اید دیگر لزومی ندارد سرمیز یا سفره بنشینید. این کار سبب می شود حتی اگر میلی هم به غذا نداشته باشید، چند لقمه ای ناخنک بزنید و این کار یعنی رساندن کالری های بیشتر به بدن.
7- لبنیات کم چرب بخورید.
از شیر، ماست و پنیر کم چرب استفاده کنید. رعایت همین نکته ساده می تواند از رساندن کالری های اضافه به شما جلوگیری کند. در ضمن هرچه شیر و ماست کم چرب تر باشد، قابلیت جذب کلسیم آن نیز بیشتر است.
8- مصرف غذاهای سرخ کردنی و پرچرب را کاهش دهید.
بهتر است 25- 30 درصد کالری روزانه شما از چربی ها تأمین شود. متأسفانه مصرف بیش از اندازه غذاهای سرخ شده و چرب می تواند این میزان را به 40-45 درصد برساند. در میان چربی ها انتخاب های خوبی داشته باشید. مثلاً روغن زیتون و کانولا را جایگزین چربی های دیگر کنید. با آنکه روغن زیتون روغن خوبی است ، اما به یاد داشته باشید که هر گرم چربی از هر نوع که باشد 9 کالری انرژی دارد و از نظر ارزش کالری زایی روغن زیتون با سایر روغن ها و چربی ها تفاوتی ندارد. پس در مصرف آن نیز افراط نکنید.
9- مصرف هله هوله ها را کاهش دهید.
در مصرف چیپس، کیک ، شیرینی و موادی از این قبیل افراط نکنید. این مواد حتی وقتی که اندک به نظر می رسند، کالری فراوانی دارند و در تهیه آنها از قندهای ساده یا روغن استفاده شده است. اگر هر روز از آنها استفاده می کنید، مصرف آن را به تدریج کم کنید و به یک یا دو بار در هفته کاهش دهید. این مواد را دم دست و در معرض دید خود قرار ندهید.
10- پروتئین های گیاهی را در رژیم غذایی خود بگنجانید.
از پروتئین های گیاهی مانند قارچ، سویا و حبوبات در برنامه غذایی روزانه خود قرار دهید.
11- چای سبز بنوشید.
مصرف چای سبز ضمن خواص فراوان دیگری که دارد به کاهش چربی های شکمی کمک می کند. مصرف روزانه 2-4 لیوان کفایت می کند.
12- برنامه خواب خود را تنظیم کنید.
تحقیقات نشان داده اند که خواب نامنظم هورمون های مرتبط با اشتها را تحریک می کند. کسانی که دچار بی نظمی در خواب هستند، بیشتر دچار پرخوری می شوند و به مواد غذایی چرب و شیرین تمایل بیشتری پیدا می کنند.
13- شام را دیروقت نخورید.
بهتر است وعده شام را سرشب بخورید تا بدن فرصت کافی برای سوزاندن آن داشته باشد. شام دیروقت ضمن ایجاد اختلال خواب باعث می شود که فرد فرصت کمی برای سوزاندن کالری دریافتی داشته باشد و در نتیجه کالری مازاد به چربی تبدیل می شود.
14- برنامه ورزشی منظم داشته باشید.
سعی کنید روزی یک ساعت و یا حداقل هفته ای پنج بار ورزش کنید. بهترین ورزش ها برای کاهش وزن، ورزش های ایروبیک هستند. لازم نیست حتماً به باشگاه بروید، یک ساعت پیاده روی تند نیز همان کار را برای شما انجام می دهد. ورزش ضمن کاهش چربی های بدن سبب افزایش متابولیسم بدن نیز می شود.
15- هر روز خود را وزن نکنید.
وزن کردن هر روزه به شما استرس وارد می کند و می تواند سبب ناامیدی شما شود. نگرانی در مورد وزن فایده ای ندارد، پس بهتر است به جای این کار بر روی کارهای مفید دیگری که می توانید برای کاهش وزن انجام دهید، تمرکز کنید. بهتر است هر دو هفته و یا حداقل هر هفته یک بار خود را وزن کنید. اگر موفقیتی در کاهش وزن نداشتید، نگران نباشید، ولی به این نکته باور داشته باشید کارهایی که انجام داده اید، اثر مثبتی برروی سلامت شما خواهد داشت و سرانجام کاهش وزن را نیز در پی خواهد داشت.
16- اهداف واقعی را دنبال کنید.
فکر نکنید با انجام این کارها باید به سرعت از وزن شما کاسته شود. بهتر است کاهش وزن روندی تدریجی داشته باشد تا بدن فرصت بیشتری برای سوزاندن چربی های اضافه داشته باشد. حتی اگر 10درصد از وزن خود کم کنید، کاهش قابل ملاحظه ای در سایز خود خواهید داشت و لباس هایی را که قبلاً نمی توانستید بپوشید، اکنون اندازه بدن شما می شوند. این کار خود سبب ایجاد انگیزه بیشتر می شود و شما را در روند کاهش وزن به جلو حرکت می دهد. اهداف کوچک در نظر بگیرید. مثلاً اگر10 کیلو اضافه وزن دارید ابتدا به 2-3 کیلو کاهش وزن فکر کنید، بعد به کیلوگرم بعدی ، سپس به کیلوگرم بعدی و همینطور الی آخر. 
Add a comment...

Post has attachment
اصلاح عادت خوردن فست فود و غذاهای آماده برای کاهش خطر چاقی
کسانی که به غذاهای فست فودی و غذاهای آماده روی می آورند ، کسانی هستند که می خواهند از غذاهایی استفاده کنند که زود آماده می شود، بسته بندی شده است ، فریزری است و قابل مایکروویو شدن است . آنهایی که به خوردن غذاهای حاضری عادت دارند، تلفن را بر می دارند و به یکی از رستوران ها و فست فودی ها و مراکز تهیه غذا زنگ می زنند و غذا سفارش می دهند و یا آنکه به رستوران می روند و همانجا غذا می خورند. اگر در خانه غذا آماده می کنند، غذاهایی است که در مایکروویو آماده می شود.
در سال های اخیر خارج از خانه غذا خوردن و از بیرون سفارش غذا دادن بسیار متداول شده است . البته میزان مراجعه به رستوران های فست فودی بیشتر از سایر رستوران ها است . این غذاها معمولاً پر کالری ترند و میزان چربی ها به ویژه چربی های اشباع ، کلسترول و سدیم ( نمک ) آنها بیشتر است. همچنین این غذاها کم فیبرترند و کلسیم و آهن کمتری دارند.
به طور معمول خوردن غذاهای فست فودی در هر وعده 200 کالری بیشتر از غذاهای خانگی به بدن می رساند. بنابر این هر چه خوردن آنها بیشتر شود ، کالری بیشتری دریافت می شود.
کسانی که خارج از خانه غذا می خورند و یا از بیرون سفارش غذا می دهند، کسانی هستند که معمولاً بسیار عجله دارند ، آنقدر خسته اند که نمی توانند غذا بپزند ، به دنبال یک غذای خوشمزه می گردند و یا آنکه فکر می کنند انتخاب دیگری ندارند. هدف از این مقاله ارایه راهکارهایی است تا کمک کند چگونه این افراد کمتر به این غذاها روی آورند و یا در صورت سفارش دادن اینگونه غذاها ، انتخاب های بهتری داشته باشند.
 
1- تکه های کوچک بخورید .
وقتی خارج از خانه غذا می خورید ، کاهش اندازه غذا راهکار بسیار مهمی است . تحقیقات نشان داده اند، وقتی افراد تکه ها یا قسمت های بزرگ غذا می خورند، 43 درصد ( حدود 700 کالری ) بیشتر می خورند. اندازه غذاهای خارج از خانه بسیار بزرگتر از غذاهای خانگی است.
چند راهکار :
- اگر خارج از خانه غذا می خورید ، اندازه ها یا پرس های کوچک غذا را سفارش دهید.
- همراه غذای خود سالاد یا سوپ را نیز سفارش دهید. شاید آنقدر که به نظر می رسد گرسنه نباشید و با خوردن مقداری سالاد یا سوپ از اشتهای زیادتان کاسته شود.
 

چند راهکار :
- وقتی چلوکباب سفارش می دهید ، کره را از روی آن بردارید و یا سالاد بدون سس مایونز سفارش دهید.
- به جای غذاهای سرخ شده و نان های کره ای و غیره ، غذاهای کبابی ، تنوری و آب پز سفارش دهید.
- غذاهای کم کاری و کم چرب به راحتی می توانند به غذاهای پرکالری و پرچرب تبدیل شوند. مثلاً یک سالاد ساده کم کالری فقط با افزودن مقداری سس می تواند به غذایی پر کالری تبدیل شود.
- به جای نوشابه از آب سالم استفاده کنید.
کسانی که رژیم های 1200 تا 1600 کالری دارند ، غذای رستورانی آنها باید 300 تا 500 کالری داشته باشد ( حدود 30 درصد کل کالری دریافتی روزانه ).
کسانی که رژیم های 1600 تا 2000 کالری دارند، غذای رستورانی آنها باید حدود 500 تا 700 کالری داشته باشد ( حدود 30 درصد کل کالری دریافتی روزانه ).
3- پختن سریع غذا در خانه را تمرین کنید.
پختن برای لذت راهکاری عالی در مورد کسانی بوده است که از وزن خود کاسته اند و در حفظ آن نیز موفق بوده اند. یاد بگیرید چه غذاهایی را می توانید به آسانی و سریع در خانه تهیه کنید. کسانی که بیرون از خانه غذا می خورند و یا از بیرون سفارش غذا می دهند ، کسانی هستند که عجله دارند، بسیار خسته اند تا آشپزی کنند و یا به دنبال غذاهایی هستند که طعم و مزه خوبی داشته باشند. بنابر این بسیار مهم است که پختن غذا در خانه سریع ، آسان و نیز خوشمزه باشد.
چند راهکار :
- غذاهای مورد علاقه رستورانی و فست فودی خود را در فهرستی بنویسید. وقتی همان غذاها در خانه تهیه شوند بسیار سالم تر و کم کالری ترند و احتمالاً به همان سرعت نیز می توان آنها را آماده کرد. مثلاً اگر غذای مورد علاقه شما میگوی سرخ شده است ، می توانید با تهیه کردن میگوی آماده و پاک شده و افزودن مخلفات آنها را در اسرع وقت آماده کنید. وقتی در یک رستوران فست فودی سفارش همبرگر می دهید ، همبرگری را تصور کنید که پر از سس سفید است و در روغن فراوان سرخ شده است. وقتی همان همبرگر را در خانه با گوشتی سالم تر تهیه می کنید، می توانید به آن سس سفید نزنید و در روغن فراوان سرخ نکنید. بدین ترتیب کالری آن بسیار کمتر خواهد بود.
- وقتی در رستوران سفارش غذا می دهید و یا از بیرون غذا سفارش می دهید ، مدتی طول می کشد تا غذای شما حاضر شود . تهیه غذا در خانه نیز همان اندازه زمان می برد.
توجه : از این قسمت به بعد مربوط به مقاله چهارم است
3- برنامه معمول شبانه خود را تغییر دهید .
بسیاری از کسانی که دچار پرخوری شبانه اند، اظهار می کنند وقتی در همان جای همیشگی می نشینند و همان برنامه شبانه همیشگی را دارند، نمی توانند از خوردن غذا دست بکشند. نشستن بر روی همان صندلی ، نگاه کردن به تلویزیون و خوردن یک غذا یک برنامه معمول شبانه برای آنهاست . برای تغییر این عادت و برنامه چند راهکار پیشنهاد می کنم.
- مکان جدیدی برای فعالیت های شبانه خود تعیین کنید. مثلاً در اتاق دیگری تلویزیون تماشا کنید و یا مکان نشستن خود را تغییر دهید.
- فهرستی از کارهای معمول شبانه تهیه کنید ،سپس آنها را مرور کنید و ببینید چه کارهایی را می توانید جایگزین آنها کنید. مثلاً به جای تماشای تلویزیون ، کتاب و مجله و روزنامه بخوانید و یا جدول حل کنید.
- 20 دقیقه را به انجام کارهای ریلاکسی مانند تنفس عمیق ، شل کردن عضلات ، گوش کردن به موسیقی آرام و دوش گرفتن اختصاص دهید. ثابت شده است که انجام این کارها حتی در مورد کسانی که دچار سندرم خوردن شبانه هستند، نیز موثر است .
Add a comment...

Post has attachment
روش های کاهش وزن
1- رژیم درمانی

این روش بر اساس کاهش انرژی دریافتی و افزایش انرژی مصرفی از طریق افزایش فعالیت بدنی و ورزش استوار است. رژیم های زیادی برای کاهش وزن وجود دارد، اما بهترین روش پیروی از رژیمی است که همه مواد مغذی را به بدن برساند و در آن از همه گروه های غذایی استفاده شده باشید و دارای تنوع غذایی باشد. این رژیم ها به طور متعادل باعث کاهش وزن به میزان 2 – 4 کیلوگرم در ماه می شوند.
رژیم هایی که بسیار کم کالری هستند و معمولا فاقد مواد نشاسته ای هستند، وزن را به سرعت کاهش می دهند، اما این کاهش وزن ارزش چندانی ندارد و کاهش وزن به دست آمده به علت از دست دادن آب بدن و تحلیل عضلانی است، نه به سبب از دست دادن چربی و در حقیقت بافت چربی کاهش چندانی نمی یابد. این رژیم ها باعث کاهش فشار خون، ریزش مو، خشکی پوست و افسردگی می شوند.

2- درمان از طریق جراحی
این روش شامل عمل کوچک کردن معده و یا برداشتن قسمتی از روده باریک است.
در کوچک کردن معده قسمتی از معده را به اصطلاح به هم منگنه می کنند (حلقه) تا معده کوچک شود و فرد غذای کمتری بخورد. در جراحی روده کوچک نیز قسمتی از روده کوچک را بر می دارند تا جذب مواد غذایی کاهش یابد. هر دو این روش ها به عنوان آخرین راه حل به کار می روند و در افراد زیر 50 سال و وزن بیش از 140 کیلوگرم توصیه می شود. مهم ترین عوارض کوچک کردن معده تهوع استفراغ و گشاد شدن مجدد معده است. در جراحی روده کوچک نیز عدم تعادل مایعات و الکترولیت های بدن روی می دهد.

3- گذاشتن بالن در معده
این روش نیز بسیار پر خطر است و در افراد بالای 100 تا 120 کیلو که به هیچ وجه نمی توانند رژیم بگیرند، انجام می شود. اما متاسفانه مشاهده می شود افرادی که وزنی به مراتب کمتر از این مقدار دارند به سبب عجله و یا اینکه نمی خواهند رژیم بگیرند این کار را انجام می دهند. از خطرات این کار می توان به حالت تهوع، استفراغ، ناراحتی های روحی و عصبی، ترشح بیش از حد اسید معده و ناراحتی های گوارشی اشاره کرد. همچنین ممکن است فرد پس از برداشتن بالن به تدریج به وزن قبلی برگردد، زیرا شیوه زندگی و عادت های غذایی خود را تغییر نداده است.

4- لیپوساکشن
در این روش با ایجاد شکافی به اندازه 1 – 2 سانتی متر از طریق لوله ای که از بیرون به بافت چربی متصل می شود، مقداری از چربی ها از بدن خارج می شوند. این جراحی بیشتر روشی برای زیبایی است و در هر بار جراحی فقط 2 – 5/2 کیلوگرم چربی خارج می شود. بنابر این برای کسی که مثلا 15 – 30 کیلوگرم اضافه وزن دارد، روش مناسبی نیست و تاثیر چندانی در ظاهر شخص بر جای نمی گذارد. ضمن اینکه این روش می تواند خطرات بسیاری داشته باشد و در برخی موارد حتی به مرگ منجر شود. تازه پس از همه این کارها فرد باید رژیم غذایی خاصی را دنبال کند تا دوباره چاق نشود. معمولا کسانی که این کار را انجام می دهند اگر دوباره چاق بشوند، چربی در جاهای دیگر بدنشان ذخیره می شود.

5- استفاده از داروها
مهم ترین این داروها سیبوتراسین است که میزان استها را کاهش و مصرف انرژی را افزایش می دهد. این دارو دستگاه مرکزی اعصاب را بیش از حد تحریک می کند و شخص را عصبی می سازد و فشار خون را بالا می برد. پس از مدتی فرد با دارو سازش می یابد. حداکثر کاهش وزنی که با مصرف این دارو به دست می آید 5 – 10 درصد است.
داروی دیگر ارلیتات است (ونوسفات یا زنیکال) است که بازدارنده چربی است و هضم چربی را در روده کاهش می دهد و جذب چربی را تا 30 درصد کاهش می دهد. بدین ترتیب قسمتی از چربی خوراکی با مدفوع دفع می شود و در نتیجه جذب انرژی کاهش می یابد. این کار می تواند سبب دفع ویتامین های محلول در چربی شود.
متاسفانه امروزه داروهای فراوانی به صورت غیرمجاز توزیع می شوند که ادعای کاهش وزن فراوان در مدت کوتاهی دارند، این داروها بسیار خطرناک بوده و در موارد متعددی سبب مرگ مصرف کننده شده اند.
Add a comment...

Post has attachment
تعدیل رفتارها برای کاهش وزن و پیشگیری از برگشت وزن
گفتن جمله "نه ممنونم" می تواند نخستین تغییر رفتاری باشد.
وقتی تشخیص دادید چه رفتارهایی باید عوض شوند، نمی توانید همه را به یکباره تغییر دهید. نخست اولویت ها را تشخیص دهید و آن هایی را تغییر دهید که می توانید. سپس چندین بار آن را تکرار کنید تا به عادت همیشگی شما تبدیل شود. سپس به فکر تغییر در عادت دیگر بیفتید.
شش عنصر مهم تعدیل رفتارها که باید انجام شود تا عادت های مناسب جدید جایگزین شوند:
1- روش های نادرست غذا خوردن را کنار بگذارید. مثلا می توانید در زمان و مکانی معین غذا بخورید و یا هنگام غذا خوردن تلویزیون را خاموش کنید.
2- عادت های غذایی را که نمی توانید تعدیل کنید، سرکوب کنید. مثلا در ظروف کوچک غذا بخورید و یا وقتی برنج می کشید آن را در تمام سطح بشقاب بریزید تا زیاد به نظر برسد.
3- روش های شدیدتر برای تعدیل رفتارها، مثلا درباره اندازه های مناسب غذا بیشتر بدانید. دیس ها و ظرف های محتوا غذا را روی میز یا سفره قرار ندهید، زیرا ممکن است بخواهید دوباره بشقابتان را پر کنید.
4- روش درست را تکرار کنید، مثلا آهسته غذا بخورید، قاشق و چنگال را پس از خوردن هر لقمه پایین بگذارید، مقداری از غذای کشیده شده را کم کنید، برنامه ورزش منظم داشته باشید.
5- برای رفتار بد مجازات تعیین کنید.
6- برای رفتار خوب پاداش تعیین کنید.
Add a comment...

Post has shared content
http://www.anooshehdiet.com/
مشاور تغذیه و رژِم درمانگر
محمد تقی انوشه 
برای مشاوره و طرح سوال رایگان درباره رژیم لاغری و کانادایی و تناسب اندام به سایت من مراجعه کنید.
آیا رژیم لاغری 15 روزه یا کانادایی قابل اعتماد است؟
تا به حال اسم «رژیم 15 روزه» یا «رژیم کانادایی» به گوشتان خورده است؟ یک رژیم غذایی 15 روزه که ادعا می‌کند با رعایت دقیق آن می‌توان در زمان کوتاه و بدون برگشت وزن کم کرد. طبیعی است چنین ادعایی هرکسی را وسوسه می‌کند که برای یک ‌بار هم که شده، این رژیم را امتحان کند اما سوال اینجاست که این رژیم غذایی واقعا چقدر موثر است و آیا عوارضی هم دارد؟
خانم پایا یکی از خوانندگان «سلامت» با این رژیم 4 کیلوگرم وزن کم کرده اما دچار مشکلاتی شده و در پایان به این نتیجه رسیده است که «رژیم کانادایی» روش مناسبی برای کاهش وزن نیست. برای اطلاع بیشتر این مطلب را تا انتها مطالعه کنید.

خانم پایا از سختی‌های رژیم لاغری «15 روزه» می‌گوید:

بیشتر اوقات دچار ضعف و افت قندخون می‌شدم

سلامت: چه شد که سراغ این رژیم غذایی رفتید؟

سال گذشته برای شرکت در یک امتحان درس می‌خواندم و هر روز 8 صبح تا 10 شب به کتابخانه می‌رفتم و تحرک نداشتم. موقع درس خواندن هم شکلات و انواع مغز زیاد می‌خوردم در نتیجه طی 6 ماه وزنم 8 کیلوگرم افزایش پیدا کرد و از 70 به 78 کیلوگرم رسید. بعد از امتحان دنبال راهی برای کاهش وزن بودم که شنیدم این رژیم برای کاهش وزن فوری در مدت کوتاه خوب است، خیلی زود جواب می‌دهد و برگشت هم ندارد. در اینترنت هم درباره این رژیم جستجو کردم و دیدم برخی افراد با این رژیم تا 8 کیلوگرم هم وزن کم کرده‌اند. این شد که تصمیم گرفتم «رژیم 15روزه» را امتحان کنم.

سلامت: نتیجه چه شد؟

2بار این رژیم را امتحان كردم؛ بار اول نتوانستم تا آخر آن را ادامه بدهم و 3 کیلوگرم وزن کم کردم. بار دوم یک دوره رژیم گرفتم و وزنم به 74کیلوگرم رسید.

سلامت: چرا بار اول نتوانستید رژیم را ادامه دهید؟

این رژیم واقعا سخت است. اسمش 2 هفته است و به نظر کوتاه می‌آید اما واقعا آزاردهنده است. مقدار غذا در وعده‌های اصلی خیلی کم است و میان‌وعده هم ندارد. مثلا صبحانه یک فنجان قهوه با یک حبه قند بود ولی من اصلا قهوه تلخ دوست نداشتم و اذیت می‌شدم. یا یک روز صبح تا شب باید فقط آبمیوه و ماست می‌خوردم که این كار بیرون از خانه آسان نبود. یادم می‌آید که در آن مدت خیلی عصبی بودم. در ضمن به‌دلیل نداشتن میان‌وعده بیشتر اوقات دچار ضعف و افت قندخون می‌شدم. بعد از پایان رژیم هم ولع شدید به خوردن پیدا کردم. البته سعی کردم با ورزش تاحدی خودم را کنترل کنم. پس از آن هم ورزش را ادامه دادم و وزنم ثابت ماند.

سلامت:پس برای کاهش وزن ورزش هم می‌كردید؟

بعد از امتحان به باشگاه ورزشی رفتم و در کلاس پیلاتس شرکت کردم. در کنار آن روزی نیم تا یک ساعت پیاده‌روی می‌کردم. البته در رژیم «15 روزه» گفته شده بود روزی 6بار و هربار 11 نفس عمیق معادل 3کیلومتر دویدن است. که این کار را هم انجام می‌دادم.

سلامت: حرف یا نکته آخر؟

برای کاهش وزن رژیم‌های مختلفی را امتحان کرده‌ام. تجربه به من نشان داد بعد از رژیم‌های سفت و سخت مثل این رژیم، ولع شدید به خوردن پیدا می‌کنم و عادت‌های غذایی‌ام تغییر نمی‌کند بنابراین به این نتیجه رسیدم که رژیم غذایی باید اصولی و منطقی باشد و ورزش و کم‌خوری بهترین و ماندگارترین روش کاهش وزن است.

نگاه متخصص تغذیه

هشدار دکتر محمدرضا وفا به سوژه «میزگرد تغذیه»

با این رژیم وزنتان کم می‌شود ولی ترکیب بدنـتان به هم می‌خورد

سلامت: رژیم «کانادایی» یا رژیم 15 روزه، برنامه غذایی‌ای است که افراد برای کاهش وزن سریع سراغ آن می‌روند. میهمان این هفته «میزگرد تغذیه» با این رژیم وزنش را از 78 به 74 کیلوگرم رسانده است. شما این روش را تایید می‌کنید؟

این نوع رژیم‌های غذایی علمی نیستند و اغلب جنبه تجاری دارند. اگر در اینترنت جستجو کنید، بیش از 3هزار رژیم مختلف کاهش وزن خواهیددید که در مناطق مختلف دنیا استفاده می‌‌شوند. اغلب این رژیم‌ها از نظر علم تغذیه مورد تایید نیستند و اغلب با برنامه غذایی نامتعادل و تغییر در مصرف برخی مواد خوراکی باعث به هم خوردن متابولیسم پایه بدن و کاهش وزن غیرطبیعی می‌شوند. مثلا در رژیمی که خانم پایا برای کاهش وزن استفاده کرده‌اند، گروه نان و غلات تقریبا حذف شده در حالی که حذف هیچ‌یک از گروه‌های غذایی توصیه نمی‌شود. اگرچه با این کار ممکن است وزن کم شود اما کمبود موادمغذی آثار نامطلوب روانی برجای خواهدگذاشت و اشتهای کاذبی که پس از پایان این رژیم داشته‌اند، در نتیجه فشاری بوده است که هنگام کاهش وزن تحمل کرده‌اند.

سلامت: این رژیم ممکن است چه خطرهایی داشته باشد؟

اگرچه مدت زمان این برنامه غذایی کوتاه است اما نامتعادل بودن آن به شدت سلامت بدن را به خطر می‌اندازد. کاهش وزن با این روش به‌هیچ‌وجه پایدار نیست و مهم‌تر اینکه کاهش وزن به‌وجود آمده الزاما ناشی از کاهش چربی نخواهدبود و ممکن است به علت از دست دادن آب و الکترولیت‌های بدن و مهم‌تر از آن از دست دادن بخشی از بافت ماهیچه‌ای بدن باشد که به‌هیچ‌وجه اتفاق خوبی نیست بنابراین ممکن است فرد روی ترازو وزن کم کرده باشد اما متوجه شود متاسفانه ترکیب بدنش دچار تغییرات نامطلوب شده است. برای کاهش وزن باید همه گروه‌های غذایی به مقدار متعادل مصرف شوند در غیر این صورت مشکلات مختلفی برای فرد ایجاد خواهدشد.

سلامت: معمولا افراد برای اینکه سریع وزن کم کنند و در مدت زمان کوتاه لاغر شوند، سراغ این رژیم می‌روند. کاهش وزن سریع چه عوارضی دارد؟ کسی که می‌خواهد لاغر شود، باید چند کیلوگرم در ماه وزن کم کند تا دچار آسیب نشود؟

معمولا مدت طولانی و حتی سال‌ها طول می‌کشد تا فردی دچار چاقی و اضافه وزن شود و اگر فردی بخواهد به شرایط طبیعی برگردد، باید روند کاهش وزن تدریجی و آرام را انتخاب کند. اندام داخلی بدن افرادی که سریع وزن کم می‌کنند، نمی‌تواند تطابق مناسبی با شرایط جدید پیدا كند. رژیم‌های سریع، اختلال‌های شدید متابولیکی ایجاد می‌کنند و معمولا با شکست مواجه می‌شوند. رژیم‌های سخت معمولا با محدودیت‌های شدید غذایی همراه هستند که افراد مدتی آن را تحمل می‌کنند اما بعد از اینکه رژیم را کنار می‌گذارند، ولع خاصی برای خوردن غذاهایی که نمی‌توانستند در مدت رژیم بخورند، پیدا می‌کنند و همین موضوع باعث می‌شود دوباره به وزن قبلی و حتی وزنی بیشتر از قبل برگردند. به‌طور متوسط 5/3 تا 4 کیلوگرم کاهش وزن در ماه مناسب است. البته در ابتدا سرعت کاهش وزن بیشتر است و بعد از مدتی به‌دلیل تطابق‌های فیزیولوژیک سرعت آن کمتر می‌شود.

سلامت: در رژیم 15 روزه، پروتئین و غذاهای چرب مانند پنیر و کالباس مصرف می‌شود اما مقدار کربوهیدرات بسیارکم است. این كار چه مشکلی ایجاد می‌کند؟

رژیم پرپروتئین و پرچرب متابولیسم بدن را بالا می‌برد و در درازمدت باعث کاهش وزن می‌شود. کربوهیدرات‌ها سالم‌ترین موادمغذی انرژی‌زا هستند. گاز دی‌اکسیدکربن و آب، ترکیب‌های حاصل از متابولیسم کربوهیدرات هستند که از طریق بازدم و ادرار دفع می‌شوند در حالی که باقیمانده متابولیسم پروتئین‌ها ترکیب‌های ازته‌اند که سم محسوب می‌شوند و برای دفع ابتدا باید در کبد به اوره تبدیل و همراه با مقدار آب زیاد از طریق کلیه‌ها دفع شوند. ترکیب‌های واسطه متابولیسم چربی‌ها اسیدهای کتونی‌اند که مقدار زیاد آن می‌تواند از سد خونی مغز عبور و مشکلات جدی برای مغز ایجاد کند. ترکیبات اسیدهای چرب اشباع نیز می‌توانند باعث افزایش کلسترول و تری‌گلیسرید در خون شوند و زمینه‌ ابتلا به بیماری‌های متابولیک را فراهم کنند و اگر کنترل نشوند، خطرناک و کشنده خواهندبود. نکته دیگر این است که فرد از خوردن چربی و گوشت زیاد خسته می‌شود و بعد از رژیم به خوراکی‌های دارای کربوهیدرات‌های ساده مانند شیرینی‌ها رو می‌آورد و دریافت کالری زیاد باعث افزایش وزن مجدد و اختلال متابولیک در بدن خواهدشد.

سلامت: یکی از ویژگی‌های این رژیم غذایی نداشتن میان‌وعده است که باعث ضعف و افت قندخون افراد می‌شود. نظر و توصیه شما در این‌باره چیست؟

در برنامه غذایی همه افراد سالم و بزرگسال باید 3 وعده غذای اصلی و 3 میان‌وعده وجود داشته باشد. با حذف هرکدام از وعده‌های اصلی و میان‌وعده‌ها پایداری و ضریب موفقیت رژیم لاغری کاهش پیدا می‌کند. بدترین حالت، حذف وعده‌های غذایی اصلی یا به هم خوردن ترکیب آنهاست.

سلامت: حرف آخر؟

نکته دیگر در این برنامه غذایی ثابت بودن آن برای همه افراد است. یعنی هر فردی با هر شرایط و هر سن و سالی برای کاهش وزن سراغ این رژیم می‌رود درحالی که برنامه غذایی باید با توجه به مسائل رفتاری، اجتماعی، زیست‌محیطی و شرایط زندگی هر فرد جداگانه تنظیم شود.

نگاه متخصص قلب و عروق

مصرف نمک و چربی را حذف نکنید، محدود کنید

دکتر منوچهر قارونی

استاد دانشگاه علوم پزشکی تهران

رژیم لاغری، روش خاص خودش را دارد؛ کمتر فرد چاقی است که در طول عمرش ‌بارها رژیم لاغری سخت نگرفته باشد و وزنی حدود 10 تا 15کیلوگرم کم نکرده باشد ولی طی 2سال نه‌تنها به وزن قبلی بلکه مقداری هم بیشتر برمی‌گردد. لاغر شدن ساده است ولی نگهداری وزن در محدوده طبیعی مشکل. کاهش وزن ناگهانی که باعث شود به بیمار فشار بیاید و ظرف مدت یک ماه 5 یا 6کیلوگرم یا طی 2ماه بیشتر از 10کیلوگرم وزن کم كند، خطرناک است و نه‌تنها باعث ماندن در وزن طبیعی نمی‌شود بلکه باعث ریزش شدید مو و سنگ‌سازی در مجاری صفراوی و کلیه هم خواهدشد. بهترین نوع رژیم کاهش وزن، رژیمی ‌است که فرد در طول زمان با کاهش چربی‌ها وزن خود را هر هفته 200یا 300گرم یا حداکثر نیم کیلوگرم کم کند و بتواند این وزن را نگه‌دارد. رژیم‌های کاهش وزن ناگهانی باعث بی‌اشتهایی شدید، افسردگی و پریشانی‌خاطر می‌شوند و گاهی فرد مجبور می‌شود به روان‌پزشک مراجعه کند. اینکه در برخی رژیم‌ها تبلیغ می‌شود فرد با رژیم پرچرب و مصرف پنیر و کالباس و نخوردن مواد نشاسته‌ای می‌تواند لاغر شود، مورد تایید نیست. در رژیم لاغری اصولی مصرف مواد انرژی‌زایی مانند چربی و قند باید به حداقل برسد و مواد پروتئینی و میوه و سبزی استفاده شود. نکته دیگر این است که نمک و چربی نباید به‌طور کلی حذف شوند بلکه مصرفشان را باید محدود كرد. در ضمن، توصیه می‌کنم برای طبخ غذا بیشتر از مایکروویو و ظرف‌هایی که بدون روغن می‌توان غذا را در آنها سرخ كرد، استفاده شود و غذاها به روش آبپز و کبابی طبخ شوند.

نگاه نفرولوژیست

رژیم‌های پرپروتئین سنگ‌سازند

دکتر آریا جنابی

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران

رژیم‌های غذایی‌ای که پروتئین بالایی دارند، ممکن است در افراد سالم در مراحل اولیه مشکلی ایجاد نکنند اما انتخاب مناسبی نیستند. این رژیم‌ها هم پرهزینه‌اند و هم احتمال ابتلا به سنگ کلیه را در آینده افزایش می‌دهند. برای کاهش وزن باید کالری دریافتی متناسب با فعالیت فرد کم شود و رژیم غذایی حاوی سبزی و میوه زیاد و لبنیات کم چرب باشد تا به کلیه‌ها آسیب نرسد. البته به شرطی که فرد نارسایی شدید کلیه نداشته‌باشد. اگر فردی مشکل کلیوی و زمینه خانوادگی نداشته باشد، می‌تواند در کوتاه‌مدت برای کاهش وزن از این رژیم‌ها استفاده کند و بعد به رژیم عادی برگردد اما به‌دلیل نداشتن تعادل تغذیه‌ای ممکن است در بلندمدت مشکلاتی برایش ایجاد شود. به‌طورکلی بهتر است کاهش وزن تدریجی باشد چون کاهش وزن ناگهانی‌ احتمال ابتلا به سنگ کلیه را بیشتر می‌کند و احتمال عود مجدد هم وجود دارد.

نگاه متخصص پزشکی ورزشی

رژیم سخت امکان ورزش را از شما می‌گیرد

دکتر احمد باقری‌مقدم

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

استفاده از رژیم‌های غذایی غیرعلمی، درست نیست و کاهش وزن ناشی از آنها دوام و پایداری کمی دارد. کاهش وزن نیز از طریق کاهش چربی و با انجام ورزش‌های هوازی امکان‌پذیر است. ورزش‌های هوازی شامل حرکات تکرارشونده، با شدت متوسط و طولانی‌مدت است. طناب زدن، دو و دوچرخه‌سواری نمونه‌هایی از ورزش‌های هوازی هستند که با استفاده از اکسیژن و اکسیداسیون چربی باعث چربی‌سوزی و در نتیجه کاهش وزن می‌شوند. اینکه تنفس عمیق می‌تواند باعث‌ سوزاندن چربی‌ها و کاهش وزن شود، یک تصور نادرست و یک ادعای غلط است. درست است ورزش‌های هوازی خاصیت چربی‌سوزی دارند اما اینطور نیست که با تنفس عمیق و افزایش دریافت اکسیژن، سیستم هوازی فعال شود. هنگام انجام ورزش برای کاهش وزن تنفس باید خوب باشد اما این تنفس نیست که باعث کاهش وزن می‌شود بلکه افزایش متابولیسم و افزایش مصرف کالری در نتیجه انجام منظم ورزش‌های هوازی است که باعث کاهش وزن می‌شود.

نکته دیگر اینکه در رژیم‌های غذایی سخت، فرد دچار افت قندخون می‌شود و توان انجام ورزش را که نقش مهم و موثری در کاهش وزن دارد، از دست می‌دهد، درحالی که برای ورزش و فعالیت لازم است نیاز بدن به انرژی حتی در حداقل مقدار مورد نیاز و به‌صورت محدود اما متعادل و متناسب تامین شود. دریافت غذای ناکافی باعث سرگیجه، اختلال دید، ضعف، تعریق و افت قندخون می‌شود و در برخی افراد مستعد ممکن است خطرناک باشد. رژیم غذایی‌ای که خانم پایا داشته‌اند برای کسی که برنامه ورزشی منظمی دارد، مناسب نیست و باید اصلاح شود.
http://rastineh.ir/%D8%A2%DB%8C%D8%A7-%D8%B1%DA%98%DB%8C%D9%85-%D9%84%D8%A7%D8%BA%D8%B1%DB%8C-15-%D8%B1%D9%88%D8%B2%D9%87-%DB%8C%D8%A7-%DA%A9%D8%A7%D9%86%D8%A7%D8%AF%D8%A7%DB%8C%DB%8C-%D9%82%D8%A7%D8%A8%D9%84-%D8%A7/
Add a comment...

Post has shared content
Mohammad taghi anoosheh
Nutrition Consultant and Nutritionist
http://www.anooshehdiet.com/
Eat Right is featured in Kids World today. Grab a copy and learn the tips of being a fit and healthy mum from Martin.
Photo
Add a comment...

Post has shared content

Post has shared content

Post has shared content
http://www.anooshehdiet.com/
مشاور تغذیه و رژِم درمانگر
محمد تقی انوشه
خواص و فواید درمانی توت فرنگی
توت فرنگی، که بعنوان ملکه میوه ها در آسیا شناخته می شود، میوه ای سرشار از ویتامین ها، مواد مغذی بود و خواص و فواید درمانی زیادی دارد. توت فرنگی میوه ای محبوب بوده و حاوی مقادیر زیادی آنتی اکسیدان، فیبر و ویتامین می باشد. این میوه مغذی و پرفیاده چربی خوب خون را افزایش داده، فشارخون را پایین می آورد و به شما برای محافظت در برابر سرطان کمک می نماید. این میوه جزو 20 میوه پر از آنتی اکسیدان بوده و منبعی خوب برای تامین پتاسیم و کلسیم می باشد. فقط 8 عدد توت فرنگی، ویتامین C ای بیشتر از 1 پرتقال دارند. در ادامه به بررسی خواص و فواید این میوه خوشمزه و پرطرفدار می پردازیم.

مصرف توت فرنگی چه خاصیت و فایده درمانی دارد؟

مصرف انواع میوه ها و سبزیجات، از جمله توت فرنگی فوایدی بی پایان در پی دارد. با خوردن خوراکی های گیاهی، خطر بیماری های قلبی، دیابت و سرطان کاهش می یابد. همچنین مصرف مقادیر بالای میوه و سبزیجات برای سلامت پوست و مو، افزایش انرژی و کاهش وزن مفید می باشد.

بیماری قلبی و توت فرنگی - مصرف منظم آنتوسیانین نوعی فلانوئید که در خانواده توت ها موجود است، خطر حمله قلبی را تا 32 درصد در زنان جوان و میانسال کاهش میدهد. همچنین کوئرستین، نوعی دیگری فلانوئید که در توت فرنگی موجود است، یک ضدالتهاب طبیعی بوده و تصلب شریان را کاهش داده و در تحقیقاتی که برروی حیوان ها انجام شد، آسیب ناشی از کلسترول بد خون (LDL) را کاهش داد. همچنین ممکن است کوئرستین خواص ضدسرطانی نیز داشته باشد، با اینحال تحقیق بیشتری در اینباره لازم می باشد. نتنها پتاسیم و فیبر موجود در توت فرنگی برای قلب مفید است، بلکه تحقیقات نشان داده است که توت فرنگی باعث کاهش نوعی آمینواسید که به لایه داخلی رگ ها آسیب می رساند، می شود.
سکته مغزی و توت فرنگی - آنتی اکسیدان های موجود در توت فرنگی و همچنین پتاسیم بالای درون توت فرنگی باعث کاهش خطر لخته های خون خطرناک در مغز که باعث سکته مغزی می شوند، کمک می نمایند.
سرطان و توت فرنگی - همانطور که در بالا گفته شد، توت فرنگی حاوی آنتی اکسیدان هایی بوده که در برابر رادیکال های آزاد عمل کرده، رشد سلول های سرطانی را مهار کرده و باعث کاهش التهاب بدن می شود.
فشارخون و توت فرنگی –  بدلیل پتاسیم بالا در توت فرنگی، این میوه پرطرفدار برای افرادیکه دچار فشارخون بالا هستند، توصیه می شود. پتاسیم به خنثی کردن اثر سدیم در بدن کمک می نماید. مصرف کم پتاسیم همانقدر برای فشارخون بالا بداست که مصرف بالای سدیم برای فشارخون بالا بد می باشد.
یبوست و توت فرنگی - مصرف خوراکی هاییکه پر از فیبر و آب هستند به کاهش یبوست و اجابت مزاج راحت کمک می نمایند.
دیابت و توت فرنگی – توت فرنگی قندی پایین و میزان فیبری بالا داشته و هردو این فاکتور ها به حفظ تعادل قندخون کمک می نماید. توت فرنگی یکی از خوراکی های مناسب برای افراد دیابتی می باشد. تحقیقات نشان می دهد که خوردن 37 توت فرنگی در روز می تواند بطرز چشم گیری عوارض دیابت همچون نارسایی کلیه و نوروپاتی محیطی را کاهش دهد.
بارداری و توت فرنگی – دریافت میزان کافی اسید فولیک برای زنان باردار لازم می باشد و توت فرنگی حاوی مقادیر مناسبی فولیک اسید است.
افسردگی و توت فرنگی – فولیک اسید موجود در توت فرنگی برای افسردگی نیز می تواند مفید باشد.
حافظه کوتاه مدت و توت فرنگی – مواد موجود در توت فرنگی نشان داده اند که می توانند باعث بهبود حافظه کوتاه مدت شوند.
خطرات و احتیاط ها در مصرف توت فرنگی

توت فرنگی یکی از میوه هایی است که مقادیر زیادی سم و آفت کش برروی آن استفاده می شود. برای اطمینان از سالم بودن میوه ای که میخورید از انواع ارگانیک آن استفاده نمایید. اگر قادر به خرید محصولات ارگانیک نیستید، مصرف توت فرنگی را ترک نکنید چراکه هنوز هم خاصیتی بسیار بیشتر از خطراتش در پی دارد.

بتابلاکر ها، داروهایی هستند که برای افراد مبتلا به بیماری های قلبی عموما تجویز شده و باعث بالا رفتن سطح پتاسیم خون می شوند. میوه ها و خوراکی های حاوی پتاسیم زیاد میبایست به اندازه و مناسب مصرف شوند. مصرف مقادیر بالای پتاسیم می تواند برای افرادیکه کلیه شان بخوبی عمل نمی کند، مضر باشد.
http://rastineh.ir/%D8%AE%D9%88%D8%A7%D8%B5-%D9%88-%D9%81%D9%88%D8%A7%DB%8C%D8%AF-%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%86%DB%8C-%D8%AA%D9%88%D8%AA-%D9%81%D8%B1%D9%86%DA%AF%DB%8C/
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded