Profile cover photo
Profile photo
Türk Tıp Öğrencileri Birliği
68 followers -
Bir tıp öğrencisinden daha fazlası...
Bir tıp öğrencisinden daha fazlası...

68 followers
About
Communities and Collections
Posts

Post has attachment
Add a comment...

Post has attachment
Add a comment...

Post has attachment
Add a comment...

Post has attachment
Add a comment...

Post has attachment
Berkin ELVAN'ın Ölümü Hakkında

16 Haziran 2013 tarihinde, evinden sadece ekmek almak için dışarı çıkan ve bu esnada devam eden "Gezi Olayları" sırasında kafasına isabet eden gaz fişeği sonucu 269 gün boyunca yaşam mücadelesi veren 15 yaşındaki Berkin ELVAN, bugün 11 Mart 2014 tarihinde saat 07.00’da ne yazık ki hayatını kaybetmiştir.

3 Ocak 1960 tarihinde Bakanlar Kurulu Kararnamesi ile yürürlüğe koyulan Tıbbi Deontoloji Tüzüğü'ne göre “tabip ve diş tabibinin başta gelen vazifesi, insan sağlığına, hayatına ve şahsiyetine ihtimam ve hürmet göstermektir.” Biz geleceğin hekimleri olarak bu görevimiz dâhilinde insan sağlığı ve hayatının yok sayılıp Berkin ELVAN’ın bu şekilde ölmesini kabul edilemez buluyoruz ve yaşananları kınıyoruz.

27 Mayıs 1949 tarihinde Türkiye’nin de imzalayarak taraf devlet olduğu “İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi”nin birinci maddesi  “Bütün insanlar özgür, onur ve haklar bakımından eşit doğarlar. Akıl ve vicdana sahiptirler, birbirlerine karşı kardeşlik anlayışıyla davranmalıdırlar.“ hükmünü içerir. Aynı beyannamenin üçüncü maddesi ise “Yaşamak, özgürlük ve kişi güvenliği herkesin hakkıdır.” ibaresini içermektedir. Aynı zamanda ülkemiz anayasasının onikinci maddesi de “Herkes, kişiliğine bağlı, dokunulmaz, devredilmez, vazgeçilmez temel hak ve hürriyetlere sahiptir.”  hükmünü taşımaktadır.

İşte bu maddelerde geçen bu haklar, kişilerin doğuştan sahip olduğu haklardır. Bu haklar hiçbir kişi veya kurum tarafından insanlara lütuf olarak verilmemekte, doğuştan gelmektedir.  Ve işte bu nedenle de vicdanlarımız 14 yaşında bir çocuğun ağır yaralı olarak yattığı hastanede 15. yaşına girmesini ve 16 kiloda hayatını kaybetmesini sindirememektedir.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Hekimlik Meslek Etiği Kuralları Hekimin Görev ve Ödevleri yazısının beşinci maddesinde “Hekimin öncelikli görevi, hastalıkları önlemeye ve bilimsel gerekleri yerine getirerek hastaları iyileştirmeye çalışarak insanın yaşamını ve sağlığını korumaktır. Meslek uygulaması sırasında insan onurunu gözetmesi de, hekimin öncelikli ödevidir. Hekim, bu yükümlülüklerini yerine getirebilmek için, gelişmeleri yakından izler.” ibaresi ve 33. maddesinde “Her hekim, başta İnsan Hakları Evrensel Bildirgesi olmak üzere tüm insan hakları belgelerine ve hekimlikle ilgili ortak kurallara uymakla yükümlüdür.” açıklaması yer almaktadır.

Bizler her bireyin cinsiyeti, ırkı, milliyeti, dini, mezhebi, ahlâki düşünceleri, mevkii ve siyasi kanaati ne olursa olsun sağlıklı yaşam hakkını korumaya, tıp fakültesine adım attığımız ilk gün söz vermiş bireyleriz. İnsanların doğduğu, büyüdüğü ve öldüğü yaşam üçgeninde yaşam hakkını her şeyin üstünde tutan, bu konuda kendimizi mesleğimize adayıp mücadele yürüten biz geleceğin hekimleri olarak ülkemizdeki ölümlerin bu derece bayağılaşmış olmasına karşı çıkmaktayız.

Berkin ELVAN'ın ailesine, yakınlarına ve kendisini yakını hisseden herkese sabır ve baş sağlığı diliyoruz. Aynı zamanda; ülkemizde devam eden insan hakları ihlallerinin, şiddetin, orantısız güç kullanımının, bayağılaştırılmış ölümlerin artık durmasını,  bu hususta yetkililerinin kamu vicdanını rahatlatacak kararları hızlıca almasını, insanların yaşama hakkının her değerin üzerinde olduğunun bir kez daha farkına varılmasını talep ettiğimizi saygı ile duyururuz.

Türk Tıp Öğrencileri Birliği

http://turkmsic.net/icerik/berkin-elvan-olumu-hakkinda
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Add a comment...

Post has attachment
Add a comment...

Post has attachment
Değişim Sınavı 2. Tercihler Başladı!

Tercih yapmak için: http://tercih.turkmsic.net/

Güncel kontratları incelemek için: http://tercih.turkmsic.net/kontratlar.php

Önemli Bilgiler

1. tercihlerde bir programa yerleşmeye hak kazanıp bu hakkından vazgeçenler 2. tercihlerde bulunamazlar.
Sınavda İngilizce bölümünde 40 netin altında kalan adaylar 2. tercihlere katılamaz.
2. tercihler için son tarih 22 Şubat 2014 saat 23.59'dur.
2. tercihlerde bir programa yerleştirilecek adaylar için belgeleri doldurma ve değişim ücretlerini gönderme için son tarih 1 Mart 2014 saat 23.59'dur.

Ülkelerin değişim koşulları için SCOPE: http://www.ifmsa.org/Exchange-Conditions/Professional-Exchange ve SCORE: http://www.ifmsa.org/Exchange-Conditions/Research-Exchange2 adreslerini ziyaret edebilirsiniz.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Sempozyumun Ardından

Geçtiğimiz hafta sonu Birliğimiz için çok önemli bir organizasyonu gerçekleştirdik. Son yılların güncel konusu, hiç olmasa dediğimiz "Sağlık'ta Şiddet" temasında 52 Tıp Fakültesinden 300'ün üzerinde katılımcı ile İstanbul'da bir araya geldik.

Devamı: http://turkmsic.net/haber/sempozyumun-ardindan
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded