Profile cover photo
Profile photo
seyed hosein morakabi
971 followers -
در هوس خیال او همچو خیال گشته‌ام
در هوس خیال او همچو خیال گشته‌ام

971 followers
About
seyed hosein's posts

باید روی حوزه‌ی علمیه نفت بریزیم و آن را بسوزانیم و تلاش کنیم حوزه را از نو بسازیم.

إن علينا أن نصب عليها النفط ونحرقها ثم نعمل علی تأسيس حوزة جديدة.

#شهید_صدر، السیرة و المسیرة في الحقائق ووثائق، ج۳، ص۱۲۰
#حوزه_علمیه #آخرین_فقیه

یک فهرست چهارصدتایی دارم از عباراتی که تنها دوبار در قرآن تکرار شده‌اند و حدس می‌زنم تا ده برابر قابل توسعه باشد. تا امروز نه «قلب سلیم» ابراهیم، نه «سراج منیر» که شمس الحق و پیامبر است، نه «ینادُون» که گره‌گشای تفسیر غامض حُجُرات شد و نه هیچ کدام از موارد دیگرِ این فهرست نتوانسته بود من را به یقین برساند. اما امروز باور کردم این که یک عبارت دو بار عینا در قرآن تکرار شده باشد معنای عمدی دارد.

#مثانی

Post has attachment
این کتاب یکی از مجلداتی است که برای کنگره‌ی بزرگداشت شیخ عیسی قاسم در جامعة المصطفی تهیه شده و بریده‌هایی از متن خطبه‌های نمازجمعه‌ی ایشان است. اگر اشتباه نکنم آخرین خطبه‌ها مربوط به سال ۲۰۱۳ (زمان تدوین کتاب) بود. آیت الله قاسم (حد اقل در سال‌های اخیر) خطبه‌های نمازجمعه‌اش را تماما از روی متن می‌خواند. گرچه نمازجمعه‌ی ایشان از نیمه‌ی سال ۲۰۱۶ تا امروز تعطیل است و خود ایشان نیز سلب تابعیت شده. از هنگام اعلام خبر سلب تابعیت ایشان، هزاران نفر از مردم (کشور یک میلیون نفری) بحرین در اطراف منزل ایشان گرد آمده و اعتصاب کرده‌اند و نمی‌گذارند ایشان دستگیر و زندانی یا محاکمه یا تبعید شوند. چه این جنبش به نتیجه برسد و چه نرسد تا این لحظه آیت الله قاسم یکی از تنها نمونه‌های nonviolent resistance در میان علمای شیعه و حتی مسلمان است. خوانش ادبیات زلال و عمیق و اجازه دهید بگویم مدرن ایشان (که متأسفانه این کتاب اصلا این منظور را براورده نمی‌کند) برای امروز ما یک ضرورت به نظر می‌رسد.

ضمنا درباره‌ی ترجمه‌ی کتاب هم باید بگویم افتضاح و گیج‌کننده بود.

#بحرین #nonviolent #resistance #اسلام
https://www.goodreads.com/review/show/1962590916

نشسته بودم سر سفره‌ی صبحانه گردو می‌شکستم که ناگهان از خودم پرسیدم ما باید آمریکا را نابود کنیم یا نجاتش دهیم؟ یکهو هول برم داشت که نکند باید نجاتش بدهیم!

#مادرانه

در حجة الوداع وقتی پیامبر مناسک حج را به پایان برد، در منی ایستاد و گفت: مردم، به آن‌چه می‌گویم گوش کنید و آن را نزد خود نگه دارید که نمی‌دانم شاید پس از این سال دیگر شما را این‌جا نبینم.
سپس پرسید: حرمت کدام روز از همه‌ی روزها بیش‌تر است؟
گفتند: امروز.
پرسید: حرمت کدام ماه از همه‌ی ماه‌ها بیش‌تر است؟
گفتند: همین ماه.
پرسید: حرمت کدام شهر از همه‌ی شهرها بیش‌تر است؟
گفتند: این شهر.
پس گفت: تا روز دیدار او که از اعمالتان از شما می‌پرسد، حرمت خون‌ها و اموالتان بر شما همچون حرمت این روز در این ماه و در این شهر است. «ألا هل بلّغتُ؟» آیا [رسالتم] را ابلاغ کردم؟
گفتند: آری.
گفت: خداوندا تو شاهد باشد.

عن أبي عبد الله عليه السلام قال: إن رسول الله صلى الله عليه وآله وقف بمنى حين قضى مناسكه في حجة الوداع فقال: أيها الناس اسمعوا ما أقول لكم فاعقلوه عني فإني لا أدري لعلي لا ألقاكم في هذا الموقف بعد عامنا هذا، ثم قال: أي يوم أعظم حرمة؟ قالوا: هذا اليوم، قال: فأي شهر أعظم حرمة؟ قالوا: هذا الشهر، قال:
فأي بلد أعظم حرمة؟ قالوا: هذا البلد، قال: فإن دماء كم وأموالكم عليكم حرام كحرمة يومكم هذا في شهركم هذا في بلدكم هذا إلى يوم تلقونه فيسألكم عن أعمالكم ألا هل بلغت؟ قالوا: نعم، قال اللهم اشهد.

الكافي - الشيخ الكليني - ج ٧ - الصفحة ٢٧٥

#حدیث #دین #انسان #کرامت_انسان #حقوق_بشر

رجب جان‌فزا با کوله‌باری از نوید رسید. چرا رجب ماه حرام است و اصولا ماه حرام چیست؟
چهار ماه حرام داریم. ذی الحجة و ماه قبل و بعدش و رجب. چرا این چهار ماه حرامند؟ سه تای اول به دلیل اعمال حج سالانه و مسیر یک‌ماهه‌ی رفت و برگشتش و رجب به خاطر عمره‌ی مفرده. به عبارتی، ماه‌های حرام، تسری حرمت مکان بیت الله، به زمان هستند. اگر بخواهیم کمی بیش از حد کنجکاوی کنیم باید بپرسیم مگر خدا لامکان نیست؟ پس چرا بیت الله حرمت دارد؟ و به نظرم سؤال اصلی این است.

عبارت «حَرَّم الله» در شش آیه‌ی قرآن به کار رفته است. سه آیه به صورت صریح از «النَّفْسَ الَّتِي حَرَّمَ اللَّهُ» صحبت می‌کنند و یک آیه به «الْمَسْجِدَ الْحَرَامَ (توبه/۲۸-۲۹)» اشاره می‌کند و دیگری به «الشَّهْرُ الْحَرَامُ (توبه/۳۷)». یعنی به ترتیب انسان، مکان و زمان. این سه، ساختمانی استعاری را می‌سازند با نام «حُرُمَاتِ اللَّهِ- حریم‌های خداوند (حج/۳۰)».
اصیل‌ترین بخش و زیربنای این ساختمان، مردم هستند، بنا بر آیه‌ی:«وَإِذْ جَعَلْنَا الْبَيْتَ مَثَابَةً لِّلنَّاسِ وَأَمْنًا- و هنگامی که ما خانه‌ی خدا را مایه‌ی بهره و امان مردمان قرار دادیم. (بقره/۱۲۵)» یعنی «خانه‌ی خدا» همان محل بهره و امان مردمان است در تقابل با مفهوم «خانه‌ی خویش» در آیه‌ی «وَمَن يَخْرُجْ مِن بَيْتِهِ مُهَاجِرًا إِلَى اللَّهِ- هر کس از خانه‌ی خویش خارج شود برای هجرت به سوی خدا… (نساء/۱۰۰)». پس «الْمَسْجِدَ الْحَرَامَ» (مکان) و «الشَّهْرُ الْحَرَامُ» (زمان) تسری حرمت «النفس التی حرم الله» (انسان) به مکان و زمان‌اند.
به همین دلیل در بسیاری از نصوص دینی، نفس به المسجد الحرام و حتی حرمت‌دارتر از آن تشبیه شده است. نفس انسانی در تمام مراتب آن (مال/ جسم/ جان/ کرامت) از حرمات الله است و علت حرمت دزدی، زنا، قتل و غیبت در دین، همین حرمت اصیل نفس است.

احادیث زیر را به یاد بیاورید:
- الغیبة (کرامت) أشد من الزنا (جسم). - غیبت شدیدتر از زناست. که برساخته از آیه‌ی:«الْفِتْنَةُ (کرامت) أَشَدُّ مِنَ الْقَتْلِ ۚ (جسم) (البقرة/۱۹۱)» است.
- عرض المؤمن (کرامت) كدمه (جان). - آبروی مؤمن همچون خون اوست.
- المؤمن (کرامت) أعظم حرمة من الكعبة (مکان). - حرمت مؤمن از کعبه عظیم‌تر است.
- الربا (مال) سبعون جزءا فأيسره مثل أن ينكح الرجل أمه في بيت الله الحرام (مکان). - ربا هفتاد جزء دارد و ساده‌ترینش آن است که فردی با مادرش در مسجدالحرام زنا کند.
- ولان أعول أهل بيت من المسلمين (انسان) أسد جوعتهم وأكسوا عورتهم فأكف وجوههم عن الناس أحب إلي من أن أحج حجة وحجة وحجة ومثلها ومثلها حتى بلغ عشرا ومثلها ومثلها حتى بلغ السبعين (مکان). - اگر یک خانواده‌ی مسلمان را سیر کنم و عیوبشان را بپوشانم و آبرویشان را در مقابل مردم حفظ کنم نزد من دوست‌داشتنی‌تر است از آن که هفتاد حج به‌جا بیاورم.

ماه رجبتان مبارک. ماهی که حریم الهی است برای حفظ حرمت انسان. هوای اطرافیانتان را بیش‌تر داشته باشید و نگذارید انسان‌ها که حامل روح الهی هستند در اطرافتان تباه شوند. ماه حرامتان مبارک.

#دین #قرآن #اسلام #تفسیر #انسان #کرامت_انسان #حقوق_بشر #حدیث

أهلا برجب

Post has attachment
روستایی هست در دل تهران. می‌گویم روستا چون ده‌یاری دارد و می‌گویم در دل تهران چون در شمال غربی ایستگاه باقرشهر مترو است. از ایستگاه ترمینال جنوب به پایین وقتی مترو می‌آید روی زمین، کنار ریل مترو دیوارهای حائل بتنی گذاشته‌اند. کاش می‌دانستید پشت این دیوارها چه خبر است. کلونی مهاجران غیرقانونی، ورشکسته‌ها، معتادها، خانواده‌های بدسرپرست و بی‌سرپرست و طبیعتا ایتام. این کتیبه را روی دیوار مسجد آن روستا دیدم. آیه‌ی ۲۹ اعراف:«قُل أمَرَ ربّي بالقِسطِ و أقيموا وجوهَكُم عندَ كلِّ مسجد - بگو پروردگارم به عدالت فرمان می‌دهد و آن‌که به تمام مساجد رو کنید». طبیعتا جمله‌ی اول جا افتاده است. نمی‌دانم به چه حقی خدا را و جهان را و انسان را و دین را و نهایتا این آیه را تکه تکه کردیم.
کاش دل و دماغش را داشتم و می‌نوشتم برایتان که مسجد در قرآن، استعاره از انسان است و چهار پاره آجر نیست. و این یعنی: برای مؤمن، هر انسان یک مسجد است. این حرف یک اعمال سلیقه‌ی ابطال‌ناپذیر و خارج از روش نیست، روش‌مند و ثابت‌کردنی است. آن کسی که ادعا می‌کند مسجد آجر است باید بیاید روشش را توضیح دهد.
و کاش فرصت بود درد دل کنم که ترجمه‌ی قِسط به عدل و اصولا تلقی ما از عدالت چقدر بوی چپ‌گرایی و ماتریالیسم می‌دهد و اصلا در قرآن این حرف‌ها نیست. قسط، کمال است و سامان.
خلاصه که قسط چیز دیگری است و وجه الله چیز دیگری است و مسجد چیز دیگر.
مبادا فریب ظاهرگرایان بی‌سواد را بخورید و غافل شوید و سهروردی و مولانا نخوانید. اگر دیوان شمس را به عربی ترجمه کردند و یک عرب‌زبان از ترجمه‌اش چیزی سر در آورد، لابد یک فارسی‌زبان هم می‌تواند از ترجمه‌ی قرآن بفهمد قرآن چه می‌گوید.
هیچ کدام از این‌ها را هم نخواندید، حد اقل گاهی از دودوتا چهارتا و هزینه‌فایده و زندگی‌طلبی یک گام بیرون بگذارید و بروید ببینید پشت دیوارهای مرگ چه خبر است. خدا را چه دیدید! شاید چیز به‌درد بخوری پیدا شد.

#قرآن #مسجد #انسان #شهر #یتیم #مرگ #دیوار #زبان #سوء_تفاهم #سهروردی #مولانا
Photo

Post has attachment
Photo
Photo
3/8/17
2 Photos - View album

اگر کسی گفت: من خدا را دوست دارم؛
در حالی که برادرش را دوست نداشت،
دروغ‌گوست.

إذا قَالَ أحدٌ:«أنا اُحِبُّ الله»
و هو يكرَهُ أخاهُ كانَ كاذِبًا.

#عهد_جدید، نامه‌ی اول #یوحنا
Wait while more posts are being loaded