Profile

Cover photo
sahar h.z
Lives in Germany
838 followers|107,838 views
AboutPosts

Stream

sahar h.z

Shared publicly  - 
 
 
طبق معمول بیشتر مثال ها و تشبیهات سر کلاسم از غذا و آشپزیه تا یکی از خانومها میپرسه شما آشپزی دوست داری؟
-بله،هم دوست دارم هم بلدم
×ولی آقایون خودشون هم بکشن مثل خانوما آشپز خوب نمیشن
-مثل خانوم ها که خودشون هم بکشن به خوبی برنامه نویس های آقا نمیشن
×شما این نگاهتون جنسیتیه !
-نگاه شما چیه اونوقت؟
×من تجربه شخصی خودم رو گفتم،چیزی که دیدم.
-خب منم تجربه خودم رو گفتم.
×ولی شما یه جوری گفتید انگار تلافی حرف منه
-خب فکر کردم شاید 1% بفهمی اون جمله رو به طعنه گفتم که بفهمی حرفت زشته که دیدم کیلومترها از این برداشت فاصله داری و نگاه جنسیت زده برای شما وقتی معنا داره که به جنسیت خودت برگرده

 ·  Translate
6 comments on original post
7
Add a comment...

sahar h.z

Shared publicly  - 
 
 
از عجایب تولدهای امروزی
دوستم تولد برای دخترش گرفته تو مهد ، دو میلیون هزینه تولد شده. ششصد هزار تومن فقط پول کیک بوده
#تولدبازی 
 ·  Translate
7 comments on original post
16
Add a comment...

sahar h.z

Shared publicly  - 
 
 
یکی از مشکلات ما تو یادگیری زبان دوم و سوم اینه که وقتی یک کلمه رو یاد گرفتیم برای تمام موقعیت‌های مشابه ازش استفاده می‌کنیم در حالیکه در هر زبانی برای هر وضعیت و حالتی بسته به شرایط از کلمات متفاوتی استفاده می‌شه. الان داشتم این لیست رو نگاه می‌کردم که به جای کلمه‌ی
Said
در موقعیت‌های مختلف چی باید گفت و متوجه شدم چندتایی از این کلمات رو بلد نیستم و چندتایی رو هم که بلدم، خیلی کم استفاده می‌کنم! استاد زبانم همیشه می‌گفت هرچقدر دامنه‌ی لغات اکتیو‌ت بیشتر باشه، نمره‌ت جهش بیشتری خواهد داشت.


بعضی از پیشنهاداتش رو نپسندیدم ولی در کل جالبه...

برای ماها که تیپ شخصیتی
J
هستیم، اینطور جدول‌بندی شده شاید راحت‌تر به ذهن‌مون بشینه...

متاسفانه منبع عکس رو یادم نیست... پیدا کنم همینجا می‌نویسم. 
 ·  Translate
4 comments on original post
10
Add a comment...

sahar h.z

Shared publicly  - 
 
 
۱. یک عباس معروفی داشتیم نویسنده‌ی رمان «سمفونی مردگان» که در کویر دهشت‌زای ادبیات وطنی گل کرد، هم به کام منتقدان خوش آمد و هم به دل مخاطب عام نشست. بعدها اسیر تیغ سانسور شد و به چاپ زیرزمینی رفت و دوباره مجوز گرفت و خلاصه از روی هر دست‌اندازی که رد شد بیشتر و بیشتر دیده و ستوده شد.

۲. یک عباس معروفی داریم که قربانی شرایط زمانه است. فعال سیاسی و اکتیویستی است که به عنوان مطلع در شبکه‌های تلویزیونی خارج‌نشین ظاهر می‌شود و نظرات ممتنع صادر می‌کند و با گونترگراس فالوده می‌خورد و پشت مواضع سیاسی صدایش چنان می‌لرزد که دل آدم را می‌سوزاند. در بی‌بی‌سی فارسی نظرات مشعشعی در باب زن صادر می‌کند و خلاصه از هر فرصتی برای کم‌رنگ کردن عباس معروفی شماره یک بهره می‌جوید.

۳. یک عباس معروفی داریم که دلش برای وطن تنگ شده. به مثابه‌ی هخا عزمش را جزم کرده که اسفند ماه به وطن برگردد. نوشته چیزی نمی‌تواند مانع برگشتنش شود، اما آن‌قدر مردد است که ته بیانیه‌اش می‌نویسد: «می‌تواند؟» یادم می‌آید احمدرضا احمدی در آن مستند «وقت خوب مصائب» گفته بود علت این‌که در آکسیون‌های سیاسی شرکت نمی‌کردم این بود که ظرفیت خودم را می‌شناختم و می‌دانستم با اولین کشیده کل تشکیلات را لو خواهم داد. به نظرم عباس معروفی شماره ۲ و ۳ باید با احمد رضا احمدیِ این روزها اسیر بیماری در این خصوص صحبت مختصری داشته باشد.

۴. یک عباس معروفی است که دلش می‌خواهد شاعر باشد. که شعر کیت‌کت را می‌گذارد کنار یک سلفی و توی فیس‌بوک لایک‌های رقیق درو می‌کند به طوری که آدم حیرت می‌کند این همان آدم است که کارگاه‌های داستان زمانه را برگزار می‌کرد و سمفونی مردگان را نوشته است. البته چهار دیواری اختیاری است، منی که شعر معروفی را دوست ندارم آنفالویش می‌کنم و خلاص.

۵. یک عباس معروفی هم هست دلش می‌خواهد هم‌زمان هم شاعر باشد هم بیزینس‌من. این‌جور می‌شود که به گواه منابع تایید نشده مبالغی پول از نویسنده‌ای نوپا می‌گیرد و بعد که به عهدش برای انتشار کتابش وفا نمی‌کند مدعی می‌شود که معادل این مبلغ را هر روز صرف خریدن پرتقال می‌کند که خواب‌های پرتقالی ببیند. همین نمونه کیس کلاسیک امتزاج شاعرانگی و بیزینس است، برای آنان که می‌اندیشند.

۶. یک عباس معروفی هم هست که مطلوب ماست، که باید بیزینس و سیاست و نشر و شاعری را کنار بگذارد و بنشیند در یک جای امن فقط داستان بنویسد. نمی‌دانم این پیشنهاد تا چه حد عملی است، اما به نظرم باید یک خیرخواه برود زیر گوشش نجوا کند، عباس جان به خدا داستان نوشتن کار چندان کوچکی هم نیست. که برود مجابش کند همان عباس معروفی شماره ۱ باشد که هنوز خیلی هم دیر نیست.
 ·  Translate
15 comments on original post
11
1
Eli Mzn's profile photo
Add a comment...

sahar h.z

Shared publicly  - 
 
 
ارگ دریایی زادار در کرواسی، با 70 متر طول، از چندین پله در کنار دریا تشکیل شده. لوله هایی که در پشت سوراخها کار گذاشته شده اند، با دریافت موجهای دریا و هوایی که به وسیلهء امواج یا باد ایجاد میشه، سیستم را تبدیل به یک ارگ میکنند. صدای موسیقی بسته به میزان باد و موج هر لحظه تغییر میکنه. موسیقی تولید شده به وسیلهء این سیستم رو در لینک زیر میتونید گوش کنید:
http://bit.ly/1OTyQGw
 

ویکیپدیا:
http://bit.ly/1OTyobs

#فناوری #هنر
#technology  
 ·  Translate
11 comments on original post
7
Add a comment...

sahar h.z

Shared publicly  - 
 
یکی از دلایل درس نخوندنم اینه که تا لای کتاب رو باز می‌کنم، گشنم میشه و مجبورم برم یک چیزی درست کنم.
 ·  Translate
29
Shahram Gh's profile photo
 
سلام صبحتون بخیر آفرین منم تا کتاب باز می کنم خوابم میاد
 ·  Translate
Add a comment...

sahar h.z

Shared publicly  - 
 
 
آگهی است

به مشاوره و همفکری در مورد آینده کاریم نیازمندم اگه کسی رو میشناسین متخصص در زمینه فروش، بازار یابی اختراعات (بین المللی و نه داخلی) یا در زمینه همکاری با شرکتهای ابزارالات صنعتی که میتونه به من همفکری و مشاوره بده درخصوص ارائه اختراعات و طرحهای من، خوشحال میشم معرفی کنین.
مزین امتنان خواهد بود دست به دست کردن این پست 
 ·  Translate
View original post
3
nader madakto's profile photosahar h.z's profile photo
2 comments
 
خواهش می کنم
 ·  Translate
Add a comment...
Have her in circles
838 people
‫زوربا ایرانی‬‎'s profile photo
zhwan ibrahem's profile photo
alireza haghighi's profile photo
ulduz fa's profile photo
Homayoun Rezai's profile photo
Faranak Dastineh's profile photo
behzad esmaili's profile photo
Mostafa Erik's profile photo
Mandana Jam's profile photo

sahar h.z

Shared publicly  - 
 
خستگی درس خوندن رو اینجوری رفع می‌کنیم
 ·  Translate
6
Add a comment...

sahar h.z

Shared publicly  - 
 
 
دختری ۲۰ ساله که با کمربند مشکی تکواندو پاهایش را در یک تصادف رانندگی از دست می‌دهد، رشته ورزشی‌اش را عوض می‌کند. تبدیل به اولین زن تاریخ کشورش می‌شود که مدال طلای پارالمپیک را گرفته و بعد هم اولین ورزشکار معلول تاریخ کشورش که توانسته به المپیک (که آرزوی هر ورزشکار حرفه‌ای است)، راه پیدا کند.

این داستان را حتی روی پرده سینما هم سخت می‌توان باور کرد؛ کاری که زهرا نعمتی در دنیای عادی کرده، آن هم در کشوری مانند ایران که حتی زندگی عادی هم برای معلولان چندان آسان نیست. چنان که او مجبور شده شهرش را عوض کند و راهی جزیره کیش شود؛ جایی که به گفته خودش شرایط خوبی از نظر مناسب سازی شهری برای معلولان دارد.

حدود ۱۰ سال پیش بود که در یک تصادف رانندگی پایش را از دست داد، برای یک تکواندو کار پاها همان کارکردی را دارند که دست‌ها برای یک پیانیست دارند؛ تقریبا یعنی همه چیز.

خودش می‌گوید در یک دوره زمانی فقط خدا را شکر می کرد که زنده مانده، اما بعد تصمیم گرفت از شانس دوباره‌ای که برای زندگی بدست‌ آورده بود، استفاده کند. او به همشهری جوان گفت: "در یک برهه زمانی مجبور بودم به خاطر خانواده‌ام روحیه‌ام را حفظ کنم. بعد از یک مدت هم به خودم گفتم دلیلی ندارد که خانه‌نشین شوم. شاید پاهایم را نداشتم و نمی‌توانستم تکواندو کار کنم ولی دست‌هایم که بود".

اولین ورزشی که به ذهنش رسید، بسکتبال بود، اما برای این ورزش در کرمان –محل اقامتش- امکاناتی وجود نداشت. حدود دو سال از تصادف می‌گذشت که با دیدن تمرین تیروکمان در سالن بهزیستی کرمان از این رشته خوشش آمد: "فقط می‌خواستم ورزش کنم. تیروکمان را انتخاب کردم به خاطر اینکه هم افرادی که معلولیت دارند می‌توانند این ورزش را انجام بدهند و هم افراد سالم. یعنی هر دو در کنار هم".

روز اول تمرین همه مرد بودند جز او. وقتی کمان را گرفت، حتی نتوانست آن را بکشد تا بقیه به او بخندند و بگویند "برو عروسک بازی". چنین موقعیتی شاید بعضی‌ها را بترساند اما تنها کارکردی که در مورد زهرا نعمتی داشت، بیشتر کردن انگیزه‌هایش بود. او وقتی برای توجه به شوخی‌های دیگران نداشت، تصمیمش را گرفته بود: "راندن در جاده موفقیت با سرعتی بیشتر از راننده‌های فرمول یک."

شش‌ماه بعد از شروع دوباره‌اش در مسابقات قهرمانی کشور در رقابت با کمانداران سالم سوم شد. در اولین حضورش در مسابقات تیروکمان معلولان در مسابقات قهرمانی ٢٠١٠ جمهوری چک، رکورد جهانی را شکست و در مواد تیمی و انفرادی طلا گرفت. در مسابقات قهرمانی ٢٠١١ تورین ایتالیا رکورد جهانی را در چهار ماده شکست و پس از آن آماده حضور در بزرگ‌ترین تورنمنت معلولان جهان شد: پارالمپیک ۲۰۱۲ لندن.

لندن برای نعمتی هم فال بود و هم تماشا. اول در در ماده انفرادی ریکرو، اولین مدال طلای تاریخ ورزش زنان ایران در مسابقات پارالمپیک را گرفت، سپس در رقابت‌های تیمی یک مدال برنز گرفت و بعد هم در همان دهکده بازی‌ها با رهام شهابی‎پور عضو تیم‌ملی تیراندازی با کمان مردان معلول ایران ازدواج کرد.

بازتاب مدال‌آوری زهرا نعمتی در بازی‌های پارالمپیک ٢٠١٢ لندن در دنیا به حدی گسترده بود که "بنیاد بین‎المللی اسپورت‌آکورد" جایزه معتبر ورزشکار برتر پارالمپیک ۲۰۱۲ لندن را حدود یکسال بعد به او داد. سازمان ملل هم از او برای سخنرانی دعوت کرد و پیامش: "هرگز تسلیم معلولیت خود نشوید." جزو ۱۰ جمله برتر سال ۲۰۱۴ شد.

اگر قهرمانی در پارالمپیک رویای هر ورزشکار معلولی است، گام بعدی نعمتی دورخیز برای افتخاری بود که باورش در خواب هم سخت است؛ گرفتن سهمیه المپیک و بعد از آن را هم کسی چه می‌داند.

نعمتی برای گرفتن سهمیه المپیک شبانه روز تمرین کرد و هم در اردوهای افراد سالم و هم در کنار تیم معلولان. او در رقابت‌های تیراندازی با کمان قهرمانی آسیا، انتخابی المپیک در تایلند، با پیروزی مقابل حریفانی از ازبکستان، کره‌شمالی، مغولستان ویتنام به مرحله نیمه‌نهایی رقابت‌های انفرادی در کمان ریکرو رسید و سهمیه المپیک ریودوژانیرو را بدست آورد.

نعمتی تنها نماینده ایران در تیم‌های ملی مردان و زنان بود که توانست از مسابقات قهرمانی آسیای تایلند سهمیه المپیک بگیرد؛ تیمی که از یک سال قبل در کنار اعضایش تمرین کرده بود و تمریناتی که البته برایش دردسرساز هم بود. تا جایی که به نوشته روزنامه شرق موجب شد نام زهرا نعمتی در استارت لیست تیم ملی تیروکمان معلولین برای شرکت در مسابقات قهرمانی جهان ٢٠١٥ قرار داده نشود و او از حضور در این مسابقات محروم شود: "نعمتی سال گذشته در حالی تمریناتش را با تیم ملی سالم‌ها شروع کرد که به یکباره با تیم ملی تیروکمان جانبازان و معلولان یعنی کاروان پارالمپیکی‌ها دچار چالش شد. طوری که مجبور شد از بین دو تیم، یکی را انتخاب کند! خودش می‌گوید یک‌سری اتفاقات و سوءتفاهمات باعث شد تا کار به اینجا برسد. نارضایتی رئیس انجمن تیروکمان جانبازان و معلولان از حضور نعمتی در اردوی افراد سالم، عامل اصلی اختلاف بین طرفین بود".

نعمتی پس از گرفتن سهمیه المپیک به طور ‌ویژه از رئیس فدراسیون تیروکمان تشکر کرد. فردی که به گفته او "در این موفقیت سهم بسیار بزرگی دارد و همواره مشوق اصلی من در کسب این سهمیه بود".

این بار کمیته ملی پارالمپیک به پرافتخارترین قهرمانش مهربان بود و به او اجازه داده تا در نزدیکترین رویداد پیش روی معلولان به میدان برود و شانس خود را برای گرفتن سهمیه بازی‌های پارالمپیک هم امتحان کند. تصمیمی که نتیجه‌اش را از قبل هم می‌شد حدس زد: زهرا نعمتی اولین ورزشکار تاریخ ورزش ایران شد که هم سهمیه المپیک گرفت و هم پارالمپیک.

حالا با پیشنهاد رئیس فدراسیون معلولان و جانبازان گفته می‌شود او بخت بالایی برای پرچمداری کاروان ایران در المپیک دارد. اتفاقی که اگر رخ دهد برای اولین‌بار در تاریخ ورزش ایران است. هرچند که به نظر می‌رسد زهرا نعمتی کم‌کم به این قضیه عادت کرده. ماموریت غیر ممکن بعدی می‌تواند کسب طلای المپیک باشد. افتخاری که بدست آوردنش حتی برای ورزشکاران حرفه‌ای که از نظر شرایط جسمانی قابل مقایسه با نعمتی نیستند هم بسیار سخت است. اما غیر ممکن برای کسی که بدون پا روی ابرها راه می‌رود معنایی ندارد.

http://www.bbc.com/persian/sport/2015/11/151122_l51_100w_zahra_nemati
 ·  Translate
5 comments on original post
19
Majid Fa's profile photo‫امیر علی‬‎'s profile photosahar h.z's profile photo
3 comments
 
همین که این تعداد هم درباره این خانم بدونند کافیه.
 ·  Translate
Add a comment...

sahar h.z

Shared publicly  - 
 
هرجا چیزی درباره فمینیست‌ها می‌نویسند، یک عده جمع می‌شن و شروع می‌کنند از فمینیست‌ها بد گفتن. حرف‌ها و تصورشون از فمینیست هم کاملاً اشتباهه. اگر می‌خواهی با چیزی مخالفت کنی، حداقل یک کمی درباره‌اش بخون و بعد ازش بد بگو.
 ·  Translate
26
3
Majid Fa's profile photo‫جورج کارلین‬‎'s profile photoMohammadreza B's profile photo‫توکا رضائی‬‎'s profile photo
7 comments
 
حالا باز خوبه تو شهامتشو داری بگی نمی دونم همین دیروز بعضی از دشمنان رو دیدم چنان دهان نامیمون به گفتن فمنیست چنین است و چنان است باز کرده بودن که بوی گوه همه جا رو برداشته بود اونوقت از اطلاعات کم و غلط دیگران صحبت می کرد :)) قیر بر او باد
 ·  Translate
Add a comment...

sahar h.z

Shared publicly  - 
 
 
مستند خشونت خانوادگی: زندگی با ترس 

- وقتی از قربانیان خشونت های خانوادگی پرسیده می شود چرا یک رابطه پرخشونت را ادامه می دهی اغلب می گویند: «برای اینکه دوستش دارم» «چون به من قول داده که رفتارش را اصلاح کند» «چون خیلی از رفتارش پشیمان است»

- فکر می کردم با تغییر رفتارم می توانم مانع ضرب و شتم او شوم. مانع از اینکه من را با القاب زشت صدا کند. برای اینکه عصبانی نشود، رفتارم را مدام تغییر می دادم. تبدیل به فردی گوشه گیرشدم. کم کم «خودم و هویت واقعی خودم» را گم کردم.

- فرد آزارگر ممکن است در ابتدای رابطه به بهانه بیشتر حضور داشتن در خانه مانع کار کردن تان شود. بعد از گرفتن شغل، ماشینتان را می گیرد. مانع رفت و آمد و ملاقات با خانواده و دوستانتان می شود. تلفن همراهتان را کنترل می کند. و سعی می کند تمام ابعاد زندگی تان را تحت کنترل خود درآورد.


- وقتی دوستان و اطرافیانم متوجه آزار و اذیتی که در خانه میدیدم میشدند من را سرزنش می کردند که تو باعث رفتار او هستی.  لابد کاری انجام میدهی که او را عصبانی می کنی!

- اوایل وقتی رفتار بد و توهین آمیز همسرم را میدیدم میگفتم به خاطر عشقی که به او دارم تحمل می کنم اما بعدها فهمیدم عشق کافی نیست.


- هیچ وقت نفهمیدم چه طور ممکن است به کسی بگویی دوستش داری اما بتوانی او را مورد ضرب و شتم قرار دهی.. همیشه به من می گفت «تو زیباترین صورتی را داری که تا به امروز دیده ام. چهره ای که می توانم تا ابد به آن نگاه کنم» اما او همان کسی بود که بعدها با مشت به صورتم کوبید و دماغم را شکست.

- خشونت فقط کتک خوردن و ضرب شتم نیست. خشونت یعنی شنیدن کلمات اهانت آمیز. یعنی بی ارزش شمردن ات. یعنی محروم کردن تو از دسترسی به پول کافی. یعنی وادار کردنت به برقراری رابطه جنسی.


- شوهرم تلفنم را شکست. به همین خاطر وقتی می خواستم با خانواده ام تماس بگیرم باید التماس می کردم تا تلفنش را به من دهد. و در حالیکه کنار من ایستاده بود با خانواده ام صحبت می کردم. مکالمه ای کوتاه همراه با خنده. برای اینکه نمی خواستم کسی بفهمد در داخل خانه بر من چه می گذرد. 

- شما ممکن است بوسیله لباسی که اجازه دارید بپوشید کنترل شوید. ممکن است به خاطر غذایی که اجازه خوردنش را دارید یا اجازه خوردنش را ندارید کنترل شوید. شما ممکن است بوسیله داشتن اتومبیل شخصی و یا دسترسی به پول کنترل شوید. راه های زیادی برای مورد خشونت قرار گرفتن وجود دارد که لزوما فیزیکی هم نیستند.

- فرد آزارگر در ابتدا ممکن است شما را هل دهد. اشیا را نزدیک شما پرت کند. پیامش روشن است این شی می تواند دفعه بعد به تو برخورد کند. 

- 63 درصد از پسربچه های رنج سنی 11 تا19 سال که مرتکب قتل شده اند، مردی را به قتل رسانده اند که مادرشان را مورد آزار و اذیت قرار می داده است.

- 50 درصد از مردانی که همسران خود را مورد آزار و اذیت قرار می دهند غالبا کودکان خود را نیز مورد آزار و اذیت و ضرب و شتم قرار می دهند.

- 73 درصد از زنانی که مورد خشونت های خانوادگی قرار میگیرند هرگز درخواست کمک نمی کنند.

- براساس تحقیقات انجام شده زنان و مردان هردو می توانند در معرض انواع خشونت ها قرار بگیرند: خشونت هایی نظیر کنترل دارایی ها، محدود کردن فرد، حسادت و...

- «برابری» بر اساس یک رابطه سالم و رابطه متعادل به دست می آید. اما بیشتر رابطه ها براساس «قدرت و کنترل» شکل می گیرند. در خیلی از موارد برای افراد دیدن «چرخه برابری» تعجب آور است. در خیلی از موارد این افراد می پرسند «آیا اساسا همچین رابطه ای وجود خارجی دارد ؟» 

 
 ·  Translate
4 comments on original post
7
‫نیلی فر‬‎'s profile photo
 
وحشتناکه...
 ·  Translate
Add a comment...

sahar h.z

Shared publicly  - 
 
یک نگاه کوتاه انداختم، بعدا میام سراغش
 ·  Translate
 
شخصیت فردی و ارتباطات میان فردی

شخصیت شناسی علمی ه که این سالها بسیار مورد توجه و بحث قرار گرفته. تقریبا تمامی شرکت های معتبر دنیا از چند تست شناخته شده ی شخصیت شناسی مثل
MBTI
DISC
و... استفاده می کنن و نوع شخصیت شما تاثیر مستقیم در بدست آوردن شغل مورد نظرتون داره. با اینحال راستش رو بخواید من که سالهاست دارم تو این زمینه کار می کنم و شغل اصلی م هم همینه و دارم درباره ی شخصیت های مختلف آدمها تز می نویسم هم با همه ی تئوری های این مبحث آشنا نیستم. تو ویدیوی زیر سخنران تقریبا تلفیقی از چند مدل شخصیت شناسی رو خیلی خلاصه شده تحت عنوان یک مدل جدید ارائه می کنه و ربطش می ده به اینکه هرچقدر بیشتر به شخصیت خودتون و دیگران آگاهی داشته باشید اداره کردن و پیشبرد رابطه براتون راحت تر می شه. (که من خیلی باهاش موافقم)

اگر انگلیسی تون خوبه حتما خود سخنرانی رو ببینید. من مبحث رو خیلی تیتروار خلاصه کردم:


اسکات بنیانگذار بزرگترین کمپانی آموزش تکنولوژی در مینه سوتا و مشاور سازمانی ه. توی ویدیوی زیر توضیح می ده که چطور با شناخت خودمون و شخصیت خودمون و همچنین همکارانمون می تونیم روابط و ارتباطات و در نتیجه کیفیت زندگی رو بهبود ببخشیم.
نحوه ای که هر فرد هویت خودش رو تعریف می کنه در رفتار اون شخص تاثیر بسزایی می ذاره. هر روز صبح که از خواب بیدار می شیم با تصمیمی که درباره ی نحوه ی لباس پوشیدن مون می گیریم و اینکه کجا بریم چه کارک نیم و حتی خودمون رو چطور معرفی کنیم همه نشان از برداشت خودمون درباره ی هویت مون داره (آگاهی از خویشتن).  مشکل وقتی بروز می کنه که تصویری که ما از خودمون می بینیم معمولا با تصویری که دیگران از ما توی ذهنشون دارن متفاوته. قسمت بزرگی از رفتارهای ما نشات گرفته از ناخودآگاه ما هستند و اینقدر طبیعی به نظر می رسن که هیچ مشکلی باهاشون نداریم. در رابطه با دیگران ناخودآگاه ما اکثرا فرض های اشتباهی رو در اختیار ما می ذاره و ما بر طبق همونها قضاوت و رفتار می کنیم همین باعث به وجود اومدن تعارضات می شه. نکته ی کلیدی در موفقیت ارتباطات اینه که شما بیشتر از خودآگاه تون استفاده کنید و هر لحظه پیش فرض هاتون رو به چالش بکشید تا خودآگاه تون به جای ناخودآگاه براتون تصمیم بگیره.

برای اینکه کار شناخت آدمها و ارتباط گیری باهاشون راحت تر بشه معمولا علاقه داریم آدمها رو دسته بندی کنیم و در گروه های مختلف قرار بدیم. اسکات و همکارانش یه طبقه بندی جدید شخصیت شناسی رو از منظر میزان انرژی فردی و نحوه ی ابرازشون پیشنهاد می کنن که به طور خلاصه افراد رو در چهار گروه با رنگ ها و خصوصیات متفاوت قرار می ده

گروه قرمز آتشین، رقابت گرا، پرتوقع، انجام دهنده و هدفمند هستند و مشتاقند هرچه زودتر کارها رو به سر و سامون برسونن (به انجام دادن کارها بیشتر از افراد توجه می کنن، بهشون وظیفه گرا هم می گیم)

گروه زرد آفتابی، اجتماعی، پرنفوذ، رهبر، انرژی بخش و مجاب کننده هستند (به روابط بیشتر توجه دارند، معمولا مردم دارن، خوش بین هستند و بین مردم محبوبن)


این دو گروه بالا معمولا برونگرا هستند. دو گروه پایین معمولا درونگرا هستند.


گروه سبز زمینی، مهربان، آرام، پرحوصله و حمایتگر هستند. 

گروه آبی، رسمی، محتاط، قانونمند و تحلیلگر هستند و مایلند در چهارچوب تعیین شده حرکت کنند. 

اینجا اسکات بعد از معرفی کردن خصوصیات هر دسته هشدار می ده که کسی که به شخصیت خودش اگاهی نداشته باشه ممکنه ازش نتونه در راستای ایجاد انرژی مثبت و رفتارهای سازنده استفاده کنه و به سمت رفتارهای مخرب و افراطی پیش می ره که در روابطش با دیگران تاثیر منفی خواهد گذاشت.

در انتها اسکات پیشنهاد می کنه خودتون و دیگران رو بشناسید، از توانمندی ها و محدودیت های همدیگه آگاه بشید و بدونید چطور باید با هر گروهی ارتباط برقرار کنید و عمل کنید.


یه بازی بامزه در اول صحبت هاش هست. می گه هر کسی خودش رو یک جور تعریف می کنه، با شغلش یا نقش هایی که تو زندگی داره یا... می گه یه صفت به خودتون نسبت بدید که با اول اسم خودتون شروع شده باشه (مثلا من بگم  نازلیِ ناتمام بس که پروژه ی ناتمام دارم این روزها ولی خب البته ترجیح من نازلیِ نازنین یا نازلیِ نترس هست بیشتر) و دلیل این سوال هم اینه که شما به شیوه ی جدیدی درباره ی خودتون فکر کنید و از قسمت خودآگاه مغزتون کمک بگیرید چون معمولا ما در برآوردهای شخصی چندان علاقه ای به نگرش جدید نداریم و طبق عادت عمل می کنیم. راستی شما با چه صفتی خودتون رو خطاب می کنید؟
 ·  Translate
18 comments on original post
5
alireza X's profile photosahar h.z's profile photo
4 comments
 
شاید ویدیوش کاملتر باشه، ولی با همین توضیحات کلی و کم هم میشه فهمید، همین که برونگرا و درونگرا رو جدا کرده، کار راحت شده.
 ·  Translate
Add a comment...
People
Have her in circles
838 people
‫زوربا ایرانی‬‎'s profile photo
zhwan ibrahem's profile photo
alireza haghighi's profile photo
ulduz fa's profile photo
Homayoun Rezai's profile photo
Faranak Dastineh's profile photo
behzad esmaili's profile photo
Mostafa Erik's profile photo
Mandana Jam's profile photo
Basic Information
Gender
Female
Looking for
Friends, Networking
Work
Occupation
Translator
Places
Map of the places this user has livedMap of the places this user has livedMap of the places this user has lived
Currently
Germany
Previously
shiraz
Links