Profile

Cover photo
Verified name
Refika'nın Mutfağı
161,628 followers
AboutPostsPhotosYouTube

Stream

Refika'nın Mutfağı

Shared publicly  - 
 
30 Ağustos Cumartesi günü ben de TEDxAlsancak'ta, Çeşme-Alaçatı'dayım. Yolunuz düşerse beklerim.:)

Basın Bülteni: 
Havuzda konferans keyfi

“Aklındaki Soru Ne?” temasıyla bu yıl ilk defa TED markalı bir konferans salonu dışında, Çeşme Alaçatı’da gerçekleştirilecek olan TEDxAlsancak Konferansı’nda arzu eden misafirler etkinliği kokteylleri eşliğinde havuzun içinden takip edebilecek!

Bu sene üçüncü kez gerçekleştirilecek olan TEDxAlsancak Konferansı, ilk defa TED markalı bir konferans salonu dışına çıkıyor. 30 Ağustos Cumartesi günü Çeşme-Alaçatı Curcuna Otel’de düzenlenecek olan, bu seneki konsepti Be Cool tarafından tasarlanan TEDxAlsancak Konferansı'na katılacak davetlilerden arzu edenler, etkinliği havuzun içinden takip edip çok özel TEDxAlsancak kokteyllerini yudumlayabilecek. Davetliler, kahve aralarında TEDxAlsancak konuşmacılarıyla havuz başında sohbet edip, gece yarısı saat 00:30'a dek sürecek TEDxAlsancak AfterParty'de dilediği gibi eğlenme fırsatını yakalayacak. TEDxAlsancak Küratörü Umut Mustafa Göçmen, TEDxAlsancak katılımcılarına bu sıradışı etkinliğe pantolon, gömlek ya da etekle değil havlularıyla ve parmak arası terlikleriyle gelmelerini tavsiye ediyor. 

Bu senenin kesinleşen TEDxAlsancak konuşmacıları arasında Refika'nın Mutfağı'nın kurucusu ve Hürriyet gazetesi yazarı Refika Birgül, yönetmen Ezel Akay, Coca-Cola İnteraktif Pazarlama Müdürü ve CNN TÜRK & Radikal gazetesi yazarı Yüce Zerey, psikolog Mehmet Şakiroğlu, senarist-yazar ve aynı zamanda tıp doktoru Ercan Kesal, yatırımcı Özgür Bayraktar, sahne sanatçısı ve oyuncu Ece Ercan, girişimcilik eğitmeni ve Digital Age dergisi köşe yazarı Berke Sarpaş ve ünlü seksoloji uzmanı Haydar Dümen yer alıyor. 
Davetiyeler Biletino'da! Bu benzersiz ve uzun yıllar unutulmayacak TED deneyimini yaşamak isteyenler www.biletino.com web sitesi üzerinden TEDxAlsancak'a kayıt yaptırabilecekler. TED nedir? TED, “paylaşmaya değer fikirlerin” dile getirildiği, dünyanın önde gelen düşünürlerinin, bilim insanlarının, sanatçıların, tasarımcıların konuşmacı olarak katılarak kendi ilham verici, yaratıcı, yenilikçi fikirlerini ve öykülerini cesurca paylaştığı bir konferanstır. TEDxAlsancak nedir? TEDxAlsancak İzmir'de, Ege Bölgesi'nde ve hatta Anadolu'da gerçekleşmiş olan TED markalı ilk konferans. 2012 ve 2013 yıllarında başarıyla gerçekleştirilen ve bu sene üçüncü kez düzenlenen TEDxAlsancak, 7 milyondan fazla kişiye ulaşmış, TEDxAlsancak videolarının internette izlenme sayısı 200 bini geçmiştir. TED “Paylaşmaya Değer Fikirler” anlayışıyla, kişiler ve organizasyonların TED benzeri kendi yerel etkinliklerini yapabilmeleri için TEDx’i yaratmıştır. Bu program topluluklara TED gibi organizasyonlar sunmak, bireyleri de iletişime teşvik etmek için tasarlanmıştır. TED yeni bir platform yaratmaktadır ve bu global hareket fikirlerin güçlenmesinde etkileyici değişiklikler meydana getirmeyi hedeflemektedir. 

http://www.tedxalsancak.com/
 ·  Translate
57
4
E.H.B Bayrak TC's profile photoFatih UÇAR's profile photoMehmet Yıldırım's profile photoKubra Arslan's profile photo
3 comments
 
Refika hanim iyi guzelde hic hijyenik değilsiniz

 ·  Translate
Add a comment...

Refika'nın Mutfağı

Shared publicly  - 
 
Bu hafta midemin sesini dinlerken kulağıma fısıldananlardan, http://www.refikadan.com/ 'dan bahsetmek, hikayesini anlatmak istedim.:)

Şimşir kaşık, klasik emaye yapımı gibi öyle özel ve orijinal zanaatlarımız var ki, icra edeni ölünce kaybolup gidecek olan. Ehil ellerde inanılmaz lezzette zeytinyağlarına dönüşebilen zeytinlerimiz de...Bunlar üzerine kafa yorarken hayal kurmaya başladım. "ya biri çıksa şu emayeleri tekrar yapsa!’ ‘neden bu şekerci kavanozları bu kadar büyük ve pahalı?’ ‘Fırıncı kürekleri nefis servis tahtaları değil mi?’ gibi sorular da yükselmeye başlayınca, kendimce bir umut ve çıkış bulduğum yol olan, limitli kaynaklarla oluşturduğumuz "Refikadan" ortaya çıkmış oldu. Bu projeye bizim kadar inanmış fotoğrafçımız Bahar Kitapcı’nın tecrübesi, gözü, maddi ve manevi katkıları bu projeyi şekillendirdi.

Kaybolmakta olan ama çok kıymetli olduğunu düşündüğümüz zanaatları seçtik. Bunları Türkiye’de en iyi yapan ustaları bulup, tekrar tasarladık. Evlerimizde kullanılabilir boyutlara, şekillere ve renklere getirdik. Kullandıkça mutlu olmak, uzun yıllar keyfini çıkarmak, farklılıklarımızla var olmak için...:)

Hürriyet Cumartesi yazım: Midemin Sesini Dinlerken Kulağıma Fısıldananlar : http://www.refikaninmutfagi.com/cumartesiyazilari/midemin-sesini-dinlerken-kulagima-fisildananlar-hurriyet-cumartesi/
 ·  Translate
137
7
Reyan DÖLARSLAN's profile photoZeynep Ünal's profile photoAslin Burak's profile photoAysegul Serova's profile photo
8 comments
 
Görselliği güzel gözüküyor 
 ·  Translate
Add a comment...

Refika'nın Mutfağı

Shared publicly  - 
 
19 Nisan Cumartesi, yani yarın, 15:00 - 17:00 arası İstanbul Marmara Forum'dayız. Beklerim efendim.:)
 ·  Translate
131
9
ömer ceyhun öztürk's profile photoarzu aysu's profile photoelif kocaoğlu's profile photoZeynep Ünal's profile photo
6 comments
 
Kanallarda daha cok gormek istiyoruz refikayi
 ·  Translate
Add a comment...

Refika'nın Mutfağı

Shared publicly  - 
 
Arçelik’le Mucize Lezzetler başlıyor.:)
Bugün saat 13:00’te ilk bölümüyle Star TV’de!
 ·  Translate
163
12
Esref Tunali's profile photoSevdiye Nurgün's profile photoFatma Dışlık's profile photoEmir Şişeci's profile photo
19 comments
 
+elif kocaoğlu evet aynen
 ·  Translate
Add a comment...

Refika'nın Mutfağı

Shared publicly  - 
 
Diyelim ki mutfağa 2-3 günde bir girebiliyorsunuz, bir girişte de birkaç günün yemeğini kurtarmak istiyorsunuz. Tüm bunları düşünerek sizinle birkaç pratik tarif paylaşmak istedim.

Bu haftaki tariflerim herkese ama daha çok salata yemeği seven, kendine dikkat eden, vakti dar olup pratikliği arayan hanımlara ve beylere.:)

http://www.refikaninmutfagi.com/cumartesiyazilari/kavanozda-dizi-dizi-salatalar-hurriyet-cumartesi/
 ·  Translate
123
20
Mustafa mustfa's profile photonaniş mantı's profile photoAslin Burak's profile photoEMELI's profile photo
7 comments
 
Add a comment...
 
Sevgilinizi gerçekten sevmek ve hayatı paylaşmaktan daha güzel bir hediye, hayat gibi daha güzel bir yolculuk var mı?

Gazeteye vermek için hazırladığım tarifleri bir kenara bıraktım, size yemek tarifi yerine kendimce oluşturduğum “hayatı aşkla yaşama tarifini” vermek istedim bu hafta. Hayatı çok güzel yaşamayı, becermiş dünyanın sırrını çözmüş biri olarak değil; hayatını anlamlandırmak isteyen, yaptığı yemeği, yazdığı yazıyı içi titreyerek hazırlayan biri olarak yazıyorum.

Bu haftaki Hürriyet Cumartesi yazım: "Hayatı Aşkla Yaşama Tarifi" http://www.refikaninmutfagi.com/cumartesiyazilari/hayati-askla-yasama-tarifi-hurriyet-cumartesi/
 ·  Translate
69
3
Zeynep Naz Acar's profile photoNeziha Koç's profile photoAhmet Ugur's profile photoümran serhat's profile photo
2 comments
 
%
Add a comment...
Have them in circles
161,628 people
Jale Kale's profile photo
Kamuran Bozan's profile photo
fobe yazılım's profile photo
ömer doğan's profile photo
zahire beyza karaman's profile photo
Yusuf Daş's profile photo
Ferhat Durmuş's profile photo
Antakya Kömbe Cafe's profile photo
Filiz Topcam's profile photo

Refika'nın Mutfağı

Shared publicly  - 
 
Isırdığınızda etin lezzetli sularının parmaklarınızdan aktığı, yemeye bayıldığımız iyi bir hamburger ve patates ikilisini evde kendi malzemelerimizle yapabiliriz desem?:)

Geçen haftaki Sulu Çizburger, Soğanlı Sirkeli Patates ve Sakızlı Gazoz tarifleriyle "Hızlı Yemeği Yavaşlatmak" bölümünü kaçıranlar için, siteye ekledik. Buradan izleyebilirsiniz.
 ·  Translate
109
10
Mehmet Yıldırım's profile photoEmir Şişeci's profile photoZeynep Ünal's profile photoAslin Burak's profile photo
7 comments
 
...!!!
Add a comment...

Refika'nın Mutfağı

Shared publicly  - 
 
Yarın (27 Nisan Pazar) Esma Sultan Yalısı'nda, Time Out İstanbul'un bu yıl ikincisini düzenlediği 101 İstanbul Lezzeti festivali var. İstanbul'da işini en iyi yapan restoranlarının yemeklerinin tadına, bir arada bakabilmek gibi inanılmaz bir fırsat veriyor. Biz de elimizden geldiğince bir şeyler yapacağız. Eğlenceli bir yarışmamız da var. Bekleriz.:)

http://www.101lezzet.com/2014/
 ·  Translate
32
1
semina sarimehmet's profile photoموسى الاحمد's profile photoYücel Tonga's profile photoBarış Yılmaz's profile photo
5 comments
 
?
Add a comment...

Refika'nın Mutfağı

Shared publicly  - 
 
Bir süredir hararetli bir hazırlık içerisindeyiz. Sizlere bir sürprizimiz var. Tahminleri bekliyoruz.:)
 ·  Translate
133
7
amles nıgras's profile photoramazan ercin's profile photoMehmet Yıldırım's profile photoBetül Kahraman Karadeniz's profile photo
39 comments
 
Başarılı
 ·  Translate
Add a comment...

Refika'nın Mutfağı

Shared publicly  - 
82
6
Fatma Kyk's profile photoSavaş Çoban's profile photoAslin Burak's profile photosadettin kokak's profile photo
2 comments
 
Yemek yapmayı bilmiyorsun
 ·  Translate
Add a comment...

Refika'nın Mutfağı

Shared publicly  - 
 
Sürpriiiz! Ve ödülümüzü kazandık. Herkese ve her şeye teşekkürler:) 
 ·  Translate
112
3
Mehdi Gecer's profile photoİffet Diler's profile photoAbdullah HızlıTürk's profile photoSavas Yildirim's profile photo
11 comments
 
I
Add a comment...
 
Sevgilisi olan ve olmayanlara bir hediye, kendisi için de başkası için de yapsa, mutluluk garantisi veren bir çikolata tarifi vermek istedim bugün. Bu yıl aşkta hep düşeş gelmesi dileğiyle:)

Çiçeksulu Truffle Çikolata

Bu tarif ismini trüf mantarına benzerliğinden alıyor aslında. İşe önce en az %70 kakao içeren 250 gr bitter kuvertürü rendelemek ile başlayın. Bitter kuvertür bulamazsanız 250 gr’lık bitter damla çikolata ile de hazırlayabilirsiniz. Ayrı bir soslukta 100 gr kremayı kaynama kıvamına getirin. Kaynayınca içine rendelenmiş çikolatayı ilave edin. Daha sonra 50 gr tereyağı ilave edip karışımın iyice eriyip, pürüzsüz bir kıvam almasını sağlayın. Krema, bu karışımı yumuşak ve hamurumsu bir hale getirecek, tereyağı ise sertleştirecek. Tatlı tatların yukarı çıkması için içine yarım tutam tuz ilave edin. Son olarak 1 çorba kaşığı çiçek suyunu ekleyip, aromanın homojen şekilde dağılmasını sağlayın. Karışımı bir kaba aktarıp, buzdolabında en az 2 saat sertleşene kadar bekletin. Sonra kaşık ya da dondurma kaşığı ile karışımdan toplar yapın. Muhteşem yuvarlaklar elde edemezseniz sorun değil, üst kaplamasına bularken ister istemez yuvarlaklaşıp, top kıvamına geliyorlar. Hazırladığınız topları mutfak robotunda çekilmiş krokan, Antep fıstığı veya kakaoya bulayarak servis edebilirsiniz.

Malzemeler

250 gr bitter kuvertür
100 gr krema
50 gr tereyağı
Yarım tutam tuz
1 çorba kaşığı çiçek suyu
Kaplamak için;
Krokan
Kakao
Antep fıstık
 ·  Translate
161
8
Zeynep ACAR's profile photoSeyhan Zat's profile photoCanan gürateş's profile photosueda su's profile photo
18 comments
 
Yaptım beeennnn enfes oldu 
 ·  Translate
Add a comment...
People
Have them in circles
161,628 people
Jale Kale's profile photo
Kamuran Bozan's profile photo
fobe yazılım's profile photo
ömer doğan's profile photo
zahire beyza karaman's profile photo
Yusuf Daş's profile photo
Ferhat Durmuş's profile photo
Antakya Kömbe Cafe's profile photo
Filiz Topcam's profile photo
Story
Tagline
Refika Birgül'ün yemekleri, yazdıkları, takıldıkları! Refika'nın Mutfağı ve Hürriyet Gazetesi Yazarı, NTV Mucize Lezzetler, Fusion of life & cooking.
Introduction
Tat, yaratıcılık, estetik, paylaşım ve bunları hem ayrı ayrı hem de bir arada yaşamanın verdiği haz! Yemek yemenin ve yapmaya çalışmanın bana yaşattığı en önemli duygular…

Tüm bu duyguları bana yaşattıran Türk mutfağı, insanı şaşırtan, heyecanlandıran, kıskandıran, öğrendikçe ne kadar az bildiğini yüzüne vuran köklü bir mutfak kültürü… Yüzyıllardır kendi kendine yetmiş bir toplumun olağan ve tatlı şımarıklığına da sahip. Köklü kültürlere sahip başka toplumlarla birleşip servetine servet eklemiş, rengarenk ve şaşırtıcı bu mutfak, hayal bile edemediğim malzeme ve yemeklerle dolu. Bir de bu güzel ülkenin herhangi bir köşesine bir tek tohum ektiğinizde, toprak size fışkıran bollukla cevap veriyor.

Biz yeni nesil olarak, tıpkı çok varlıklı ailelerin üzerine rehavet çökmüş torunları gibi, bu zenginliği anlamak ve üzerine yeni güzellikler eklemek yerine, mevcudu korumakla yetindik; hatta mutfağımıza özgü pek çok tarifi unuttuk ve başka kültürleri, başka lezzetleri kendi mutfağımızdan üstün görür hale geldik. Hayat koşulları, yazılı ve görsel medya yoluyla fazlasıyla aşina olduğumuz modern yaşam biçimleri, tercihlerimizi sanki zorunlulukmuş gibi yorumlamamıza bir hayli yardım etti.

Özellikle son 10-15 yıldır, kendilerini hayli iyi pazarlayan yabancı mutfakları ithal ediyor, bunlara akıl almaz paralar harcıyoruz. Televizyon programlarındaki Bolulu şişman aşçılarımızın yerini, bize hayli yabancı yemekleri yapan ve samimiyeti ile hepimizin kalbini çalan bir İngiliz çocuk aldı. O ve onun gibilerin çabaları, 20 yıl önce mutfağında çok fazla enteresan yemek çeşidi olmayan ve evde yemek pişirme âdeti bulunmayan ülkesini de değiştirmeye başladı. Bu çabalar, bugün Londra’yı dünyanın en önemli gastronomi merkezlerinden birine dönüştürdü. Mesela Jamie Oliver bunu neredeyse bazı şeyleri yoktan var ederek başardı. Oysa bizim başvurabileceğimiz, tekrar keşfedebileceğimiz, keşfettiklerimizi günümüz şartlarına uyarladığımızda keyiften içinde kaybolabileceğimiz bir mutfağımız var.

Contact Information
Contact info
Email
Address
Bican Efendi Sok. N:10 K:3 Kuzguncuk Üsküdar İstanbul