Profile

Cover photo
rahmi akatay
Worked at Herbalife
Attended itü
Lived in kocaeli\ izmit
44 followers|24,814 views
AboutPostsPhotosVideos

Stream

rahmi akatay

Shared publicly  - 
 
 
 Cep telefonunu DNA tarayıcı mikroskobuna çevirdi !
Türk bilim adamından önemli buluş
Amerika’da 2012 yılında 'dünyanın en parlak bilim insanı' seçilen Türk profesör önemli bir buluşa imza attı. Prof. Aydoğan Özcan, kanser ve Alzheimer hastaları için istenen bin dolarlık testleri 10 dolarlık cihazla 10 saniyede yapıyor.

ABD’deki Kaliforniya Üniversitesi UCLA Elektrik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Aydoğan Özcan, daha önce cep telefonlarını taşınabilir laboratuvara çevirecek bir cihaz geliştirmişti. Bu cihaz sıtmadan HIV'e, tüberkülozdan anemiye kadar pek çok hastalığı teşhis edebilecek sıradan testler yapabiliyordu. Özcan cihazı daha da geliştirerek pahalı genetik testlere yöneldi. Kendi laboratuvarında yaptığı icatlarda sınır tanımayan Özcan’ın son icadı, hastalar için önemli kolaylık sağlıyor.

Prof. Özcan, 3D yazıcıyla oluşturduğu aparat sayesinde cep telefonunu DNA tarayıcı mikroskobuna çevirdi. Bütün akıllı telefonlara monte edilebilen 10 dolarlık aparat sayesinde Alzheimer ve kanser gibi hastalıklarda istenen yaklaşık bin dolarlık testler uygun fiyata yapılabiliyor. Üstelik 10 saniye gibi kısa bir sürede. 

DNA MOLEKÜLÜ GÖRDÜK

Prof. Özcan “Yeni geliştirdiğimiz bu sistem dünyada ilk kez DNA molekülünü cep telefonu üzerinden görmemizi sağladı” dedi.

DÜNYANIN EN PARLAK BİLİM ADAMI SEÇİLDİ

2000 yılında Bilkent Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra Amerika’ya giden 35 yaşındaki genç bilim adamı Prof. Dr. Aydoğan Özcan, kendi laboratuvarında yaptığı araştırmalar nedeniyle Populer Science dergisi tarafından, tüm dünyada 2012 yılının en parlak 10 bilim adamı arasında gösterildi. Aynı yıl Beyaz Saray’ın 94 genç bilim adamı ve mühendise verdiği ‘Başkanlık Kariyer Başlangıç Ödülü’ne layık görüldü. (Ntv)

+TARiH ve BiLiM PLATFORMU 

#bilim   #dna   #buluş   #teknoloji   #AydoğanÖzcan  
 ·  Translate
2 comments on original post
1
Add a comment...

rahmi akatay

Shared publicly  - 
 
 
ZEYTİN MUCİZESİ
Zeytin Çekirdeği,Zeytin Mucisesi Nedir

www.organikhane.biz
 ·  Translate
View original post
1
Add a comment...

rahmi akatay

Shared publicly  - 
1
Add a comment...

rahmi akatay

Shared publicly  - 
 
 
Aç Karnına Yeşil Elma Yemenin Faydaları
Bilirsiniz, elma giren eve doktor girmez. Bu yazımızda da protein, lif, vitamin ve mineral deposu olan hem lezzetli hem de sağlıklı yeşil elmadan bahsedeceğiz.
 ·  Translate
Mutlaka elmanın faydalarını belirten “günde bir elma doktoru uzak tutar” atasözünü duymuşsunuzdur. Bu yeşil elma için de geçerlidir. Bütün elma türleri sağlığınız açısından çok önemli faydalara sahiptir, ancak özellikle yeşil elma proteinler, vitaminler, mineraller ve lif açısından çok zengindir. Yeşil elma sindirim bozukluklarına iyi gelmesiyle bilinir. Ayrıca glikoz seviyelerinizi düzenleyici ve iştahınızı iyileştirici özelliklere de sahiptir.
View original post
1
Add a comment...

rahmi akatay

Shared publicly  - 
 
 
"HOROZ ve TİLKİ" Hikâyesi...

ABD'de, bir askeri okulda ders olarak anlatılan "Horoz ve Tilki" hikayesi!

Dershanede hocayı beklerken ışıklar kapanmış ve bir çizgi film gösterilmeye başlanmış.
Filmin adı ”Küçük Tavuk“... 

Bir kümes var. Kümeste bir çok tavuk ile genç ve küçük horozlar, bir de kümesin yaşlı ve büyük horozu bulunuyor. Kümesin etrafında da bir tilki dolaşıyor.
Yaşlı ve büyük horoz, tilki içeri girmesin diye kümesin kapısını sıkı sıkıya kapatmış, tavukları dışarı bırakmıyor.
Tabii dışarı çıkamadıkları için doğru dürüst yemlenemeyen tavuklar da zayıf ve küçük tavuklar.
Yaşlı ve büyük horoz ise dışarı bırakmadığı tavuklara ölmeyecek kadar mısır tanesi dağıtarak yaşamalarını sağlıyor.

Kümese giremeyen tilki bunun üzerine kümesin tellerinde küçük bir delik açarak küçük ve genç bir horoza sesleniyor ve ona biraz mısır veriyor. Mısırı yiyen küçük ve genç horoz her gün gelip tilkiden mısır alıyor. Bir süre sonra tilki küçük ve genç horoza tek başına yiyebileceğinden fazla mısır verince, genç horoz hem kendisi yiyor, hem de diğer tavuklara mısır dağıtıyor.

Böylece yavaş yavaş yaşlı ve büyük horozun kümesteki gücü kırılıyor. Horozun etrafındaki tavuklar azalmaya başlıyorlar. Artık popüler olan genç ve artık irileşen horozun etrafında ise tavuklar toplanıyor. Bu aşamada tilki kümesin kapısının önüne mısır bırakıyor.
Kümeste bir tartışma çıkıyor:
"Kapıyı açalım mı, açmayalım mı" diye... Sonunda korkarak kapıyı açıyorlar ve kafalarını dışarı uzatıp yemlenip hemen geri çekiyorlar. Bir süre böyle devam ediyor. Hiçbir şey olmuyor. Kümesteki tavuklar rahatlıyor. Korkuları azalıyor.

Nihayet bir gece tilki kümesin önündeki avluya mısır döküyor. Artık korkusuz olan tavuklar(!) genç ve artık güçlü horozun öncülüğünde dışarı çıkıyor ve rahat rahat yemleniyorlar. Kümesteki her tavuk semiriyor. Tilki bir süre sonra gece kümesin kapısından kendi mağarasına kadar mısır tanelerini döküyor.

Sabah kümesten çıkan ve korkusuzca yemlenen tavuklar yemlene yemlene mağaraya kadar gidiyorlar. Sonra mağaraya giriyorlar. Onları içeride bekleyen tilki bütün kümes mağaraya girince mağaranın kapısını kapatıyor...

Çizgi film burada bitmiş. Işıklar yanmış. Ve dersin hocası kürsüye çıkarak, “İşte Üçüncü Dünya ülkeleri böyle yönetilir” diyerek derse başlamış...

SORULAR:

1- Kümes NERESİ?
2- Yaşlı horozlar KİMLER?
3- Genç horoz KİM, şu anda neler yapıyor?
4- En önemlisi TİLKİ KİM?

Buna göre içinde bulunduğumuz durumu sorgular isek, binlerce yorum ortaya çıkar.
Unutmayalım:
Ulusların dostları yoktur. Sadece çıkarları vardır!

Şimdi sorulara cevap verebilecek, dürüst ve ideolojik görüşünü katmadan (yemlendiği mısır tanelerini sunmadan) yorum yapabilecek kimse var mıdır?
 ·  Translate
20 comments on original post
1
Add a comment...
Have him in circles
44 people
Mehmet Çınar's profile photo
T.C . Ali aktaş's profile photo
Yasar Aynacigil's profile photo
Fatih dilitatlı's profile photo
salman saeed's profile photo
Lorena Sanchez's profile photo
Kika Mulet's profile photo
Dallas Pullman's profile photo
dewi arifiani's profile photo

rahmi akatay

Shared publicly  - 
 
 
Paylaşalım..
1
Add a comment...

rahmi akatay

Shared publicly  - 
1
Add a comment...

rahmi akatay

Shared publicly  - 
 
 
YUMURTA AKI VE YANIK
*Yararlı bilgi mutlaka okuyun.. Bu yöntem itfaiyecilerin eğitimi sırasında ders olarak verilmiş)
-------------------------------
Bir yanık meydana geldiğinde, soğuk suyun altına tutmak ve sonrasında bu bölgeye yumurta akı uygulamaktan oluşmaktadır. Bir kimsenin elinin büyük bir kısmı kaynar su ile yandığında, duyduğu büyük acıya rağmen elini soğuk su musluğunun altına tutmuş ve sonrasında 2 yumurta kırmış, aklarını ayırmış ve çırpmış ve elini içine daldırmıştır. Eli o denli yanmış durumdadır ki yumurta akı uygulanır uygulanmaz derisi kurumuş ve yumurta akı bir film tabakası oluşturmuştur. Daha sonra bu kişi yumurta akını en az bir saat boyunca eline tabaka üzerine tabaka gelecek şekilde yumurta akı uygulamıştır. Öğleden sonra hiçbir acı duymaz olmuştur. Ertesi sabah yanık bölgesinde nerdeyse belirsiz bir kırmızımsı leke kalmıştır. Elinde sürekli ve feci görünüşlü bir yara izi kalacağını düşünürken 10 gün sonra geride hiçbir yanık izi kalmamış ve hatta deri eski normal rengine yeniden kavuşmuştur. Yanan bölge yumurta akı sayesinde tamamen yenilenmiştir.
 ·  Translate
View original post
1
Add a comment...
People
Have him in circles
44 people
Mehmet Çınar's profile photo
T.C . Ali aktaş's profile photo
Yasar Aynacigil's profile photo
Fatih dilitatlı's profile photo
salman saeed's profile photo
Lorena Sanchez's profile photo
Kika Mulet's profile photo
Dallas Pullman's profile photo
dewi arifiani's profile photo
Work
Employment
  • Herbalife
Places
Map of the places this user has livedMap of the places this user has livedMap of the places this user has lived
Previously
kocaeli\ izmit
Links
Story
Introduction

kandıralı

Bragging rights
herbalife bağımsız ditribütörü olmak
Education
  • itü
Basic Information
Gender
Male