Profile cover photo
Profile photo
Piráti
Držíme kurz
Držíme kurz
About
Posts

Post has attachment
Public
Představujeme nový web, který ukazuje volební výsledky alternativních volebních systémů pro volby do Poslanecké sněmovny PČR s větší mírou spravedlivého poměru rozdělení mandátů stranám. Simulace v aplikaci má pomoci s rozhodnutím o případné podpoře některého alternativního výpočtu a současně vysvětlit veřejnosti jeho nedostatky.

„Piráti výši bariér pro vstup do zastupitelských sborů dlouhodobě kritizovali, proto jsme nyní navrhli snížení volební klauzule z pěti na čtyři procenta a zrušení kvóra pro koalice, přestože to pro nás není výhodné. Máme za to, že o spravedlivější volební systém je potřeba usilovat navzdory aktuálním zájmům jednotlivých stran,” říká Mikuláš Ferjenčík.
Add a comment...

Post has attachment
Public
Premiér Andrej Babiš se rozhodl “odpískat” zákon o sociálním bydlení, ale dlouhodobé řešení problémů s bydlením, které pálí statisíce lidí, nenabídl. Proč už neplatí programové prohlášení vlády se ptají poslanci Pirátů Ivan Bartoš a Olga Richterová, kteří se dlouhodobě věnují problematice dostupného a sociálního bydlení.

„Pracovních skupin i odborných setkání jsme se já i místopředsedkyně Pirátů Olga Richterová osobně účastnili. Na téma dostupného bydlení i připravované legislativy původního zákona o sociálním bydlení jsme uspořádali či se zúčastnili i několika expertních panelů za účasti desítek specialistů, zástupců měst a obcí, včetně zástupců MMR i MPSV,” zdůrazňuje Ivan Bartoš.

„Z komplexního problému, který se dotýká v širším kontextu statisíců našich spoluobčanů, se náhle stal investiční program, který nereflektuje potřebu koncepčního postupu zvyšování dostupnosti bydlení ani souvisejících sociálních služeb a práce,” dodává Olga Richterová.

www.bydlimevsichni.cz
Add a comment...

Post has attachment
Public
Piráti se Kremlu nebojí. Moskva se snaží přinutit Radu Evropy, aby zrušila sankce, které na Kreml byly uvaleny kvůli anexi Krymu. Pirátští poslanci Jan Lipavský a František Kopřiva otevřeně varují před nebezpečím, které by schválení návrhu Evropě přineslo.

Historie tvrdě odsoudí ty, kteří by se poddali vydírání od nedemokratických států, kde vláda silnějšího je nadřazena právu.
Add a comment...

Post has attachment
Public

Dnes se nám ve Sněmovně podařilo s Piráty prosadit dvě super věci!

Zaprvé, Sněmovna schválila návrh Vojtěcha Pikala, který dramaticky zvyšuje šance na závaznost místních a krajských referend. Tato referenda se totiž nyní budou konat ve stejný den ve stejných místnostech jako volby. Sníží se tak finanční náročnost referend a je velmi pravděpodobné, že zákon povede k vyšší účasti.

Druhá věc se týká pozměňovacího návrhu Olgy Richterové a povinné výplaty části podpory v poukázkách. Lidé, kteří mají zdravotní problémy a vyžadují specifickou formu diety předepsanou lékařem (nesnášenlivost lepku, intolerance laktózy), budou nově dostávat podporu pouze v penězích, protože potřebují chodit do specializovaných prodejen, které poukázky většinou nepřijímají. Spolu s omezenou nabídkou obchodů, které poukázky přijímají, by byl jiný než námi prosazený stav hned dvojí diskriminací.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Public

Piráti nejen v Praze bojují proti korupci a klientelismu!

Zastupitelstvo schválilo prodej bytu za 19 milionů tomu, kdo podal nejvyšší nabídku. V usnesení byl seznam dalších nabídek v pořadí. Úřad ale nakonec byt prodá uchazeči, který podal 2. nejnižší nabídku (první 4 uchazeči z nějakého důvodu z výběrka odstoupili), a sice za 7,1 milionů korun. Akorát že o tom už zastupitelstvo znovu nerozhodne, takže zastupitelstvo nemá absolutně žádnou kontrolu nad tím, za kolik se byty nakonec prodají.

Kdyby si úřad udělal znalecký posudek na cenu obvyklou, zjistil by, že cena bytu se pohybuje okolo 16 milionů korun, a pak by logicky byt za 7 milionů neprodal, protože to je v rozporu s péčí řádného hospodáře. Praha 1 se na to ale vykašlala a starosta a příslušný radní smlouvu za 7 milionů podepsali.

Tohle je jediný byt. Na tomto jediném bytu městská část tratila 9 milionů korun oproti obvyklé ceně. A takto se bytů prodaly stovky.
Add a comment...

Post has attachment
Public
Hledáme posilu! Sháníme parťáka s tahem na branku a zkušenostmi s PR, sociálními sítěmi a/nebo médii na juniorní pozici do mediálního odboru Pirátů.

Chceš získat zkušenosti, které jen tak někdo nemá? Záleží ti na této zemi a lidech, kteří v ní žijí? Chceš se podílet na zlepšování politických poměrů? Zkus to u nás!
Add a comment...

Post has attachment
Public

Sesílám fialový kouzlo na zavádějící novinové titulky :D

Žerty stranou, s Piráty postupně zveřejňujeme povolební strategie, ve kterých se jasně říká, že jsme ochotni vyjednávat se všemi kromě SPD a KSČM. Strany však nesmí nominovat do rady lidi, co budou sedět na více židlích nebo mají korupční minulost. Voliči nám dali důvěru mimo jiné právě proto, abychom usilovali o efektivní a transparentní státní správu a zkrátka není možné, aby jeden člověk dělal poslance, primátora a starostu. Takto se mandát slušně vykonávat nedá a voliči si to prostě nezaslouží. Stačí přitom velmi málo a cesta ke koalici může být otevřená.

Přesto už 14 dní čtu a následně vyvracím editory různých médií živenou zkratku, že Piráti nechtějí jednat s nikým. Naopak, cesta ke spolupráci s demokratickými stranami je otevřená, ale i ony si musí zamést před vlastním prahem. Přece nedává smysl jednat s někým, s kým jednat nepůjde, protože bude sedět na židli někde jinde, nebo dokonce s někým, kdo hned začne hledat, kde by vykopal další tunel.

Pánové a dámy - editoři a editorky … nevytvářejte prosím v titulcích alternativní realitu :-)

A o čem mluvím? Tak třeba: http://echo24.cz/a/SLMxH/pirati-v-praze-predstavili-podminky-pro-koalici-zatim-vyhovuje-jen-ano

Ivan Bartoš
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Public
Budeme opět čelit sankcím jen kvůli střetům zájmů některých nejmenovaných politiků?

„Pirátský analytický tým díky registru smluv zjistil, že Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) uzavřel 4 dohody o poskytnutí dotace se společnostmi z koncernu Agrofert (Výkrm Tagrea s.r.o., SCHROM FARMS spol. s.r.o., SADY CZ, s.r.o.) ovládaného Andrejem Babišem a rovněž se společností Xaverov, a.s. ovládané pro změnu otcem ministra zemědělství Miroslava Tomana,” informoval šéf poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek. Tím mohlo podle Pirátů dojít k porušení nového finančního nařízení EU proti střetu zájmů (2018/1046), které vešlo v účinnost 2. srpna letošního roku.

„SZIF jako platební agentura je v těchto případech odpovědná za uzavření dohod o poskytnutí dotace a dle našeho názoru měla dostatek času se s nově vzniklým nařízením EU seznámit. V tomto ohledu jsme o konfliktní situaci informovali také vedení fondu. Dle našeho názoru by měl fond tyto konfliktní žádosti o dotaci přehodnotit a od závazku poskytnout dotační prostředky v souhrnném plnění cca 6,5 mil. Kč odstoupit nebo alespoň uzavření smluvního vztahu odložit na dobu, než bude zřejmé, jak v těchto konkrétních případech střetu zájmů postupovat,” uvedl Štěpán Rattay, vedoucí analytického týmu poslaneckého klubu Pirátů.

Piráti vyvíjí značné úsilí, aby čeští vládní činitelé případným porušováním právních předpisů upravující střet zájmů nepoškozovali české ani evropské finanční zájmy. Soustavným monitoringem dotací se snaží předcházet riziku pozastavení čerpání dotačních programů a případnému vracení dotací. Právě z těchto důvodů dodali europoslanci panu Bartu Staesovi klíčové materiály dokládající porušování finančního nařízení EU. Europoslanec Staes je společně s pirátskou europoslankyni Julií Redou ve frakci Zelených/Evropské svobodné alianci a zasazuje se o důkladné projednání porušování předpisů ke střetu zájmů na půdě Evropského parlamentu.

Česká republika již jednou čelila ze strany EU možné sankci ve výši 800 tis. EUR, kterou v minulosti způsobil střet zájmů Jaroslava Faltýnka, v letech 2014-2016 působil souběžně v dozorčí radě SZIF a v představenstvu holdingu Agrofert, a.s. Zástupci SZIF komisi předložili argumentaci a zjištění, které nepotvrdili, že v tomto případě došlo k naplnění možného rizika střetu zájmů. Evropská komise následně od vymáhání sankce ve výši 22 mil. Kč opustila. „Nicméně na základě vzniklé situace pan Faltýnek z funkcí odstoupil. Navzdory tomu, že současná situace střetu zájmů ministra zemědělství a premiéra není identická, vláda a ministerstvo zemědělství jsou rozpočtově odpovědní za uvolnění finančních prostředků, ze kterých SZIF proplácí úspěšným žadatelům o dotaci přislíbené finanční prostředky,” řekl Michálek.

Nově vydané nařízení EU mimo jiné ukládá veřejnému činiteli povinnost možný konflikt zájmů ohlásit svému nadřízenému, který nastalou situaci vyhodnotí a rozhodne o tom, zda se ve střetu nachází.
Photo
Add a comment...

Public
Návrh zákona proti nepoctivým směnárnám prošel do druhého čtení. Na návrh Jakuba Michálka byla zkrácena lhůta na projednání novely na jeden měsíc, aby mohla začít platit co nejdříve. Zákazníci směnáren budou moci do dvou hodin od uzavření obchodu transakci stornovat a dostat peníze zpátky. Jo, ty zákony se hrozně vlečou, ale jde to.
Add a comment...

Post has attachment
Public
Protože základním ideálem Pirátů je informovaná a digitálně propojená společnost, připravili jsme pro vás sérii animáků, jejímž prostřednictvím chceme otevřít Sněmovnu lidem.

Dnes si představíme interpelace, nástroj, jak může Poslanecká sněmovna kontrolovat vládu. Co nás nejvíc zajímalo? Například obsazování pozic ve státní správě a státem ovládaných firmách nebo v komisi pro kontrolu GIBS. Ptali jsme se také na celou řadu věcí, které trápí občany bezprostředně: například na nedostatek lékařů v regionech či těžbu uhlí v obydlených oblastech.
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded