Profile cover photo
Profile photo
paradigmasal
11 followers -
Paradigmasal, marka ve kurumsal kimliğinizi etkili web teknolojileri ile buluşturarak sanal çözümler sunmaktadır.
Paradigmasal, marka ve kurumsal kimliğinizi etkili web teknolojileri ile buluşturarak sanal çözümler sunmaktadır.

11 followers
About
Posts

Post has attachment
Bootstrap 4 Sürümüne geçti

Başlangıçta Twiter'dan 1 tasarımcı ve 1 yazılımcının oluşturduğu kütüphane, zamanla tüm dünyada kullanılan en popüler Front-End Frameworklerden biri haline geldi. Sürüm 4 ün diğer sürümlerden en önemli farkları SASS a geçiş ve CSS tarafında Flexbox kullanıyor olması. #bootstrap4

https://getbootstrap.com/
Bootstrap
Bootstrap
getbootstrap.com
Add a comment...

Post has attachment
Visual Studio 2017

Microsoft'un uygulama geliştirme platformunun son sürüm lansmanı dün bitti. #vs2017 lansman videolarını aşağıda yer alan linkten izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/user/VisualStudio/playlists
Add a comment...

Post has attachment
Developer Summit İstanbul 2017

15 konuşmacı 15 farklı oturum

Birçok farklı konunun anlatılacağı etkinliğe kayıt olmak için geç kalmayın.

#DeveloperSummit

http://summit.devnot.com/
Add a comment...

Post has attachment
SEO Dostu Blog Yazmanın 10 Tavsiyesi

Google, Bing ve Yandex gibi arama motorlarında organik aramalarda yukarılara çıkmak için web sayfanıza hazırlayacağınız bloglarda dikkat etmeniz gerekenleri şu şekilde sıralayabiliriz.

1. Yazacağını konu ne olmalı. Konunuzu iyice düşünmelisiniz. Bloğunuzun amacı nedir, okuyucuya ne veriyor. Arama motorları için değil kullanıcılarınıza faydalı olması için yazın.

2. Giriş, gelişim ve sonuç bölümlerinden oluşsun. Edebiyat dersindeymiş gibi bloğunuzu hazırlayın.

3. Mutlaka paragraflardan oluşsun. Kullanıcıların yazınızı okumasını kolaylaştırır.

4. Yönlendirici kelimeler kullanabilirsiniz. Bundan dolayı, çünkü, bu yüzden, her şeyden önce gibi kelimeler.

5. Alt başlıklar ile okunurluğu arttırabilirsiniz. Teknik olarak h2,h3,h4 Html tag li alt başlıklar arama motorları tarafından sevilen yapılardır. İmla kurallarına da dikkat etmelisiniz.

6. SEO bloğunuzun toplam kelime sayısının 1000 kelime ve fazlası olmasına dikkat edebilirsiniz.

7. Blog içerisinde web sayfanızdaki diğer sayfalara link kullanabilirsiniz.

8. Web yönetim panelinizden SEO başlık, SEO Açıklama gibi Meta Tag leri olması gerektiği gibi girmelisiniz. Başlık uzunluğu, açıklama uzunluğu gibi kurallara dikkat etmelisiniz.

9. Bloğunuzun okunmasını sağlamalısınız. Arkadaşlarınıza mail atarak, sosyal medyada paylaşarak bloğunuzu çok kişiye ulaşmasını sağlayabilirsiniz.

10. Düzenli olarak web sayfanıza blog hazırlamalısınız.

Unutmayın, bloğu Google SEO için değil okuyucularınız için hazırlayın ve faydalı bilgiler verin.  İyi okunan blog Google tarafından da iyi okunacaktır. Kısacası kullanıcılarınız bloğunuzu severse Google da sevecektir.

#googleblog #bingblog #yandexblog
Photo
Add a comment...

Windows 10 Update 1607 ile IIS AppPool error ya da IIS status 503 hatası alıyorsanız aşağıda yer alan çözümü deneyebilirsiniz.

Windows 1607 güncellemesi sonrası IIS üzerinde localhost tarafında çalışırken 503 hatası alıp Application Pool shutdown sorunu ile karşılaşmışsanız (Local tarafta geliştirdiğiniz web sayfanız çalışmıyorsa ve tarayıcıda 503hatası alıyorsanız) Windows Event Viewer ile hatayı görebilirsiniz.

ÇÖZÜM:

1)
Kontrol Panel (Control Panel) > Programlar ve Özellikler (Programs and Features) ekranından "IIS URL Rewrite Module 2" başlığını bulup üzerine tıklayarak üst kısımdan Onar (Repair) linkine tıklamalısınız.

2)
Kontrol Panel (Control Panel) > Programlar ve Özellikler (Programs and Features) ekranından "Microsoft .NET Core 1.0.0 - VS 2015" başlığını bulup üzerine tıklayarak üst kısımdan Onar (Repair) linkine tıklamalısınız. Başlık yoksa bu işlemi yapmanıza gerek yok.

3)
IIS Manager ekranından > Application Pools kısmında orta ekranda durmuş olan application pool u Start yapmanız gerekecektir.
Add a comment...

Post has attachment
Windows 10 Yıldönümü Güncellemesi Yenilikleri (Update 1607)

Windows geçtiğimiz aylarda 1607 güncellemesini yayınladı.
Bu güncelleme ile birlikte karşımıza birçok yeni özellikler geliyor.

Windows Ink
Bu özellik, tablet ve dokunmatik ekranlı PC lerde elektronik kalemin daha etkin kullanılmasını sağlıyor

Windows Hello
Bu özellik kullanıcıların biyometrik güvenlik ile giriş (Login) yapılmasını sağlıyor. Fakat bu özellik 3B sensörlü bilgisayarlarda aktif olacak. Bu özelliğe sahip olmayan PC lerde kullanılamayacak.
3 boyutlu yüz tanıma sistemi ile cihazınızda oturum açmaya yarayan özellik 2 boyutlu resim ile çalışmayacak.

Edge Tarayıcıya Eklentiler
Microsoft'un Explorer'ın yerine getirdiği yeni tarayıcısı Edge için eklentiler yüklenmesine izin veriliyor.

Yeni güncelleme ile Cortana Outlook ile etkileşim haline getirilmiş.
Sanal Asistan Cortana şu an için Türkiye'de kullanılmıyor (2017 gibi yönetebilir olacağımız söylentiler arasında).

Açılış ekranları, temalar ve başlangıç (start) butonunda değişiklikler olmuş. Kullandıkça küçük detayların da olduğunu göreceksiniz.

#windows10update #windows1607
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Web tasarımında kullanacağınız Google fontların hangilerinin birbiri ile uyumlu olabileceklerini gösteren ve sizlere fikir verecek bir sayfa.

http://fontpair.co/
Photo
Add a comment...

Post has attachment
300 milyon aktif kullanıcıya sahip WhatsApp üzerinden günlük 100 milyon arama yapılıyormuş. Saniyede ortalama 1100 arama...
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Web Sayfanızda Ziyaretçileri Daha Uzun Tutmanın Yolları

Ziyaretçilerinizin web sayfanızda vakit geçirmelerini sağlamak için en önemli şey aradıklarını bulmalarını sağlamak. İçeriğinizin kaliteli olması ve kullanıcıya fayda sağlaması en önemli etken.

Sitenizde kullanıcının vakit geçirmesi ve hemen çıkmaması Google tarafında Bounce Rate dediğimiz oranın da düşmesini sağlayacaktır. Düşük Bounce Rate oranı sitenizin Google'daki aramalarda da etkisini gösterecektir.

Kısaca bazı dikkat edilmesi gerekenleri sıralayalım.

** İçeriğinizin ziyaretçinizin aradığına uygun ve zengin olması. 

** Responsive dediğimiz cihaz uyumlu web tasarımına sahip olmanız. Bu şekilde kullanıcı hangi cihazla bağlanırsa bağlansın içeriğinizi rahat inceleyecektir ve iyi bir kullanıcı deneyimi yaşayacaktır.

** Tasarımınızın sade, basit ve web sayfanızın hızlı açılır olması. Menü yapısının karışık olmaması. Web tarafında bilgiye çok hızlı ulaşıldığı için dikkat dağıtıcı bir tasarım yerleşimleri yerine kullanıcıya aradığını veren tasarımın tercih edilmesi.

** Konuyu anlatmak için gerekiyorsa resimli anlatım kullanabilirsiniz.

** İçeriğinizin olduğu sayfada kullanıcıyı yararlı olacağını düşündüğünüz başka linklere yönlendirme yapabilirsiniz. Diğer linklerdeki içerikleri dolaşarak sayfanızda daha fazla vakit geçirilmesini sağlayabilirsiniz.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Sosyal Mühendislik Hakkında

Web kullanıcısının, web sayfalarında tehlikeli bir şey yapması için kandırıldığı durumlara sosyal mühendislik saldırısı denir.

Şifre, kredi kartı bilgisi, telefon numarası gibi kişisel bilgileri isteyen kimlik avı saldırıları sosyal mühendislik saldırılarına girmektedir.

Her zaman ziyaret ettiğiniz bir sayfanın aynısı gibi gözüken siteleri de sosyal mühendislik saldırılarına örnek verebiliriz. Sizleri istemediğiniz bir yazılımı indirmeye zorlayan içerikler de bu kapsamdadır.

Chrome tarayıcısı Google Güvenli Tarama ile sosyal mühendislik reklamları gösteren siteler için uyarı vererek web kullanıcılarını bu tür saldırılara karşı korumaya çalışıyor.

#sosyalmuhendislik
Photo
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded