Profile cover photo
Profile photo
Muzeum Historii Polski | Polish History Museum
256 followers -
Nowoczesne, multimedialne muzeum poświęcone historii Polski
Nowoczesne, multimedialne muzeum poświęcone historii Polski

256 followers
About
Posts

Post has attachment
Wydarzenie Historyczne Roku 2016: Rozpoczynamy głosowanie w II etapie konkursu!

Poniżej prezentujemy listę 15 najlepszych projektów wybranych przez Jury, na które teraz do 14 maja mogą głosować internauci na stronie www.whr.muzhp.pl! Czekamy na Wasze głosy!

KATEGORIA „WYDARZENIE”

- Otwarcie Muzeum Polaków Ratujących Żydów im. Rodziny Ulmów w Markowej (organizator: Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej),
- Obchody jubileuszu 50-lecia Muzeum Więzienia Pawiak (organizator: Muzeum Więzienia Pawiak – oddział Muzeum Niepodległości w Warszawie),
- Film „Wołyń” (organizator: Producenci: Dariusz Pietrykowski, Andrzej Połeć, Feliks Pastusiak Reżyser: Wojciech Smarzowski),
- 40. rocznica Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec '76 (organizator: Prezydent Miasta Radomia Radosław Witkowski, Stowarzyszenie Radomski Czerwiec '76, NSZZ "Solidarność" Ziemia Radomska),
- Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego (organizator: Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego).

KATEGORIA „WYSTAWA”

- Wystawa stała „Wrocław 1945-2016” (organizator: Ośrodek "Pamięć i Przyszłość"),
- Wystawa stała Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu (organizator: Urząd Miasta w Opolu),
- Szkło, metal, detal. Architektura Gdyni w szczegółach (organizator: Muzeum Miasta Gdyni),
- Jeńcy wojenni w Krakowie 1939–1945 (organizator: Muzeum Historyczne Miasta Krakowa),
- „Maria. Mater Misericordiae” (organizator: Muzeum Narodowe w Krakowie).

KATEGORIA „EDUKACJA I MULTIMEDIA”

- Filmowa Encyklopedia Powstań Śląskich (organizator: Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach),
- „Poznań w 56 sekund” - konkurs filmowy z okazji 60. rocznicy wydarzeń Poznańskiego Czerwca (organizator: „Głos Wielkopolski”, Polska Press Grupa),
- Muzeum. Udostępnij! (organizator: Muzeum Emigracji w Gdyni),
- „Historia w ożywionych obrazach” - cykl filmów edukacyjnych (organizator: Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych),
- Muzeum na kółkach (organizator: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN).

Przypominamy, że kolejność wydarzeń (ich numeracja) na platformie do głosowania jest przypadkowa.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Przypominamy, że jeszcze tylko do 27 listopada można składać wnioski o stypendium MHP projekty promujące za granicą wiedzę o historii Polski!

Fundusz Stypendialny finansowany przez Muzeum Historii Polski ma za zadanie wspierać badania naukowe nad historią Polski, a także przedsięwzięcia propagujące za granicą wiedzę o dziejach naszego kraju. Oferta stypendialna adresowana jest do cudzoziemców, którzy zajmują się lub chcą się zajmować historią Polski.
Add a comment...

Post has attachment
Ruszył projekt „Zapisy Terroru” - jeden z największych zbiorów świadectw ludności cywilnej okupowanej Europy przygotowany przez Ośrodek Badań nad Totalitaryzmami im. Witolda Pileckiego.
Więcej: www.zapisyterroru.pl
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Z kalendarza historycznego: 2 sierpnia 1755 roku w Pierzchowcu koło Bochni urodził się Jan Henryk Dąbrowski, twórca Legionów Polskich we Włoszech, uczestnik insurekcji kościuszkowskiej, generał armii Księstwa Warszawskiego.

Więcej: http://dzieje.pl/postacie/jan-henryk-dabrowski-1755-1818

Ilustracja: Portret Jana Henryka Dąbrowskiego, XIX wiek. Źródło: Muzeum Wojska Polskiego / domena publiczna
Add a comment...

Post has attachment
„Dzieci rządzą” pod takim hasłem odbędzie się rodzinny piknik przygotowany z okazji Dnia Dziecka w Kancelarii Premiera. Już po raz 4. rządowe ogrody będą gościć całe rodziny, a zwłaszcza dzieci. W tym roku swoje atrakcje zaprezentuje także Muzeum Historii Polski, które przygotowało „Wizytę na Dworze Jagiellonów”. Zapraszamy 5 czerwca (niedziela) w godz. 10.30-16.00. Wejście od Al. Ujazdowskich 1/3. Wstęp wolny.
Więcej o atrakcjach Muzeum: http://muzhp.pl/pl/c/1695/dzien-dziecka-w-kancelarii-premiera
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Wystawa „Polacy i Niemcy. Historie dialogu” w Berlinie została otwarta! W uroczystości udział wzięli między innymi: Marszałek Sejmu RP Marek Kuchciński, Przewodniczący Bundestagu Norbert Lammert oraz Dyrektor Muzeum Historii Polski Robert Kostro.

Ekspozycja została przygotowana z okazji 25. rocznicy podpisania przez Polskę i Niemcy Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy. Celem jej jest pokazanie skomplikowanych relacji polsko-niemieckich od wybuchu II wojny światowej do dzisiaj.

Wystawę można oglądać do 17 czerwca 2016 r.

Więcej: http://muzhp.pl/pl/c/1693/-wystawa-mhp-polacy-i-niemcy-historie-dialogu-w-berlinie

Fot. MHP/Natalia Cetera
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
2016-05-31
9 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
Tylko do 29 kwietnia można oglądać wystawę planszową "Passage to India [Droga do Indii]" w budynku Kwatery Głównej ONZ w Nowym Jorku. Wystawę o polskich uchodźcach w Indiach w weekend uroczyście otworzyła Premier RP Beata Szydło w towarzystwie dyrektora Muzeum Historii Polski Roberta Kostro.
Wystawa została przygotowana przez Muzeum Historii Polski, przy współpracy Stałego Przedstawicielstwa RP przy Narodach Zjednoczonych.

Więcej: http://muzhp.pl/pl/c/1671/otwarto-wystawe-muzeum-historii-polski-w-nowym-jorku

Fot. MHP/ Krzysztof Niewiadomski
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
Wystawa "Droga do Indii"
7 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
Już jutro (22 kwietnia) w siedzibie ONZ w Nowym Jorku otwarta zostanie wystawa „Droga do Indii. Polskie osiedla w Balachadi i Valivade 1942-1948” (wersja angielska: „Passage to India. The Wartime Odyssey of Polish Children and the Good Maharaja”) przygotowana przez Muzeum Historii Polski we współpracy ze Stałym Przedstawicielstwem RP przy NZ w Nowym Jorku.
 
Ekspozycja przedstawia losy polskiej ludności cywilnej ewakuowanej w 1942 roku do Iranu z ZSRS wraz z Armią Andersa. Spośród ponad 40 tysięcy cywilów, około 6 tysięcy znalazło schronienie w Indiach, gdzie powstały dwa stałe osiedla – w Balachadi i Valivade.
 
Wystawę będzie można oglądać do 29 kwietnia 2016 r.

Więcej: http://muzhp.pl/pl/c/1667/droga-do-indii-wystawa-muzeum-historii-polski-w-nowym-jorku
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Dziś ruszyło głosowanie internetowe na Wydarzenie Historyczne Roku 2015!
Zapraszamy na stronę projektu, gdzie zamieściliśmy 15 wydarzeń, które zostały wyselekcjonowane przez jury spośród ponad 200 nadesłanych z całego kraju zgłoszeń.
Można oddać 3 głosy - wybrać po 1 wydarzeniu w każdej kategorii: “Wystawa”, “Wydarzenie” oraz “Edukacja i multimedia”.
Głosować można do 8 maja.
Lista propozycji dostępna jest na platformie do głosowania: http://whr.muzhp.pl/
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Ostatnia szansa na zgłoszenie projektów z 2015 roku do Plebiscytu „Wydarzenie Historyczne Roku”!
Tylko do piątku – 25 marca – można rejestrować wydarzenia związane z szeroko rozumianą historią, filmy historyczne, wystawy, portale internetowe, odkrycia archeologiczne, powstanie nowych placówek działających na rzecz historii, konferencje i sympozja, innowacyjne przedsięwzięcia edukacyjne, gry, książki, audiobooki, konkursy etc.
Formularz zgłoszeniowy i więcej informacji na stronie projektu: http://whr.muzhp.pl/
Photo
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded