Profile cover photo
Profile photo
motti efrati
About
Posts

Post has attachment

שותף מפרסום בפייסבוק ונערך ונכתב  על ידי עזרה חדד .

מאי שנת 1914 פרסם האב שמיץ מאמר בירחון גרמני על
 עולם הציפורים בים כנרת בחודשי החורף אוקטובר 1913 עד אפריל 1914 .
האב שמיץ בילה באזור הטבחה בשטח של כ - 2000 דונם של האיגוד הגרמני למען ארץ הקודש בחוף הצפון מערבי - של אגם הכנרת,שמיץ מתאר במאמר את בית הגידול שהיה בחוף הכנרת לאורך כ - 2 ק"מ כבית גידול מעניין בקטעים מסוימים הוא חולי ופעם הוא מורכב מאבני בזלת גדולות, משיחים עבותים ומצמחיה צפופה, לכיוון היבשה ולכיוון הגבעות יש הרים ויש שפע מגוון נרחב בקרבת החוף, באזור הבניין והאורוות יש הרבה עצי אקליפטוס שמגיעים עד לגובה של 40 מטר, בנוסף גינות ירק, פרדס פרי הדר ומטעים עם גידולי בננות ובנוסף שטחים חקלאים עם שדות, שדות מרעה, שטחים סלעים , סבכי קוצים מרשימים וביצה עם צמחית קנה מסביב. הוא כותב גם על מעינות שחלקם עם מי שתייה מרעננים וחלקם עם מים חמים עשירים בגפרית.
הוא כותב כי אין ישובים קרובים אלה רק אוהלי בדואים והכי קרוב קיים הישוב מג'דל המוסלמי ולידו יש חווה גדולה של יהודים.
וכך הוא כותב "עכשיו אנסה למנות את מיני העופות שראיתי. רוב ההסתכלויות שלי היו הסתכלויות מקריות, וגם העיניים שלי כבר לא הכי חדות, אך אני בטוח שאפשר לחשב את המספר האמיתי של מיני העופות הקיימים במיקום התצפית ביותר מכפול ממה שאני מציין".
האב שמיץ מפרט את רשימת המינים שהוא ראה יום יום בתקופה של 6 חודשים ואת המעניינת ביותר ברשימותיו אני מצטט כפי שכתב במאמר.
 "אחרי שקיעת השמש בא במעוף חירשי עוף גדול והתיישב על בניין החצר, מאוד קרוב לצייד, שברובה צייד הכפול היה עוד כדור אחד, שהיה מתוכנן לצייד דרורים. מיד הוא יורה בעוף הלא מוכר שמתגלגל מהגג. הייתה זו קטופה הנדירה כל כך (Ketupa zeylonensis). היריה נכנסה בעין אחת ויצאה בחזה בצד. הקשתית של העין שלא נפגעה הייתה מאוד דקה אבל בהקה בצבע זהוב-צהוב. הציציות האוזניים הגדולות עמדו כמעט בניצב לראש. רגליה המיועדות לצייד דגים ערומות לגמרי מנוצות, אף פעם לא שמעתי קריאה שלה. כמה דקות מאוחר יותר הופיעה פרט נוסף, כנראה מאותו המין, והתיישב בקרבת המקום. אבל עד שטענו את הרובה מחדש הוא כבר עף לו ונעלם".

 
.


Like ·

Post has attachment
אני לא מבין מגדוע עיתון הארץ לא מאפשר להגיב על הכתבה שלו
יש הרבה מה לומר בנדון ואי אפשר להגיב.
כנראה שצריך לשלם עליהם

Post has attachment
ארבעה ימים הייתי בבית שלי בהר גילה מסביב הכל לבן ומקסים
היה לנו חם ואלו התמונות שלכדה המצלמה שלנו
Animated Photo
PhotoPhotoPhotoPhoto
2013-12-17
22 Photos - View album

פרשת ויקץ
פרשנות חילופית
 פרשה זאת אשר בה מככב יוסף, אשר נמכר לעבד למצרים מובילה אותנו היישר לתקופה מאוד רגישה במלכות מצרים. בתקופה זאת שולטים במצרים התחתונה (צפון) מלכי החיקסוס, מלכים אלו מגיעים מהצפון ומאמצים לעצמם את הסגנון והתרבות המצריים הפרעונית ,המצרים יקרא להם "חקה קסה" שזה עם זר. זאת הסיבה למעשה שליוסף כנראה לא תהיה בעיה לטפס לצמרת השלטון , כי השלטון אינו באמת פרעוני.
יוסף פותר את חלומותיהם של שרי פרעה אשר יושבים עימו בבית האסורים, וגם של פרעה עצמו. חלום הוא חוויה סובייקטיבית של מראות דמיוניים ותחושות במהלך השינה, מדענים משערים כי כרבע מהשינה מוקדשת לחלום. דמויות היסטוריות רבות ידועות כמי שהיו מושפעות מחלומותיהן. לפותרי החלומות היה מעמד מיוחד בחצרותיהם של מלכים, ולרוב הם שימשו ככוהנים, בשל החשיבות הרבה שבני אדם ייחסו לחלומות בעולם העתיק.
מזה נובע מעמדו של יוסף בחצרו של פרעה. יוסף יודע למנף את מעמדו זה לכיוון יותר פוליטי ,כלומר להיות אחראי על גורלו של כל העם במצרים התחתונה בתקופה של בצורת קשה. באופן מסורתי מתייחסים לבצורת כאל תופעה שלילית, בשל התלות ההיסטורית של האנושות במים שמקורם במשקעים. לפני התקופה המודרנית בצורת סימלה סכנת כליה עקב מוות ברעב, ועקב כך היוותה נושא דרמטי במיתוסים בתרבויות שונות, וכך גם בתרבות המצרית או אפילו אצלנו עד היום. אבל אנו כאן מקדימים את המאוחר כי אנו יודעים למה תוביל ההתחזקות של יוסף. יוסף אשר בהתחלה משמש כאנדרדוג לאחיו ,הופך למנהיג חזק מאוד ,בעל יכולת השפעה חזקה. למעשה יוסף יניח את התשתית להפיכת המשפחה המורחבת של יעקוב עם ילדיו הרבים ל12 שבטים גדולים וחזקים שיפרו וירבו בחסות מצרית בארץ גושן. מכאן תפקידו ההיסטורי של המנהיג הדגול הזה. ולמעשה כאן הוא גם יסיים את תפקידו ושליחותו ההיסטורית. משל לבן אשר נסע לארץ רחוקה ע"מ להכין את הקרקע לבו משפחתו בעת צרה וסכנה.
מה אנו למדים מכך:
שהכול היה מוכוון מראש על ידי כוח עליון? הכי נוח לנו להאמין בכך. ואולי המזל הטוב שיחק ליוסף, ומכאן למעשה לנו כעם.? אני חושב שכוחות הרבה יותר חזקים מממזל שחקו כאן את משחקם. ואולי נסתפק בכך שזה סיפור עם מוסר השכל שלכל מעשה שנעשה רע או טוב אף אחד לא יוכל לצפות לתוצאות שלו, במקרה הזה המרוויח הגדול הוא העם שלנו.

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment

ביום שבת ערכתי סיור הכרות עם ארצנו לנשיא אוניברסיטת אולבני ניו יורק מר ג'ונס רוברט ג'יימס MR JONES ROBERT JAMES ועם אנשי הסגל בעיקר מהתחום הביולוגיה דוקטור סאני פרדין SANAI FARDIN וכן פרופסור טניסווד מרטין פול TENNISWOOD MARTIN PAUL והמדען הראשי דוקטור סם סלמן SAM SALMAN הסיור היה במצדה ,ים המלח ,השומרוני הטוב ואתרים שונים בירושלים. זו הייתה חוויה מרגשת לעמוד עימם בכותל המערבי ולראות נוצרי פרוטסטנטי או בפטיסטי או בהאי שמים פתקים בכותל. הסיור היה מדהים ואני מקווה לראות אותם שוב במאי 2014 .
Photo

Post has attachment
ביום ה ה7-11-2013 יצאנו לטיול בהדרכתי ,קבוצה מאוד איכותית של עובדי מל"מ של התעשייה האווירית. הפעם יצאנו לחבל ארץ מוכר, אך שתמיד שווה לחזור אליו. ואני מתכוון לדרום ים המלח .הסיור התחיל כרגיל במפעל בבאר יעקוב משם יצאנו דרך ירושלים לצומת הלידו. במשך כל הדרך בין הדרכת דרך אחת לשנייה ערכתי למטיילים (שככולם היו מהנדסי תוכנה או כימיה או כל דבר אחר סודי שהם עוסקים בו), חידונים בהיסטוריה ובידיעת האץ ,החידונים היו נושאי פרסים. כאשר הגענו ללידו אחרי הפסקת הקפה ערכתי להם הדרכה על המבנה של המסעדה ההרוסה, ומשם יצאנו למצדה , אחרי הדרכה באתר ערכנו למטיילים פעילות ODT ,ומשם יצאנו לנחל בוקק, והסתבר לי על אף שמדובר ביושבי שולחנות כושרם הגופני הוא בהחלט לא רע ,את הצהרים עשינו בקרלטון בחדר האוכל ומשם יצאנו לבסוף לסיור במפעלי ים המלח.
בסך הכול תמיד טוב לטייל בחבל ארץ זה כן ירבו הסיורים בו.
כמובן שיש אלבום תמונות מהסיור.
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
2013-11-09
13 Photos - View album

Post has attachment
PhotoPhotoPhotoAnimated Photo
Photo
סיור גיאולוגיה אילת 2013
53 Photos - View album
Wait while more posts are being loaded