Profile cover photo
Profile photo
MotoPlus | Motosiklet Aksesuarları
4 followers -
www.motoplus.com.tr
www.motoplus.com.tr

4 followers
About
Posts

Post has attachment
Kışın Motor Sürülür Mü?

Kış iyiden iyiye kendini göstermeye başladığına göre sıklıkla sorulan sorulardan bir tanesine değinmek istedik. Kışın motosiklet kullanılır mı? Evet, gerekli koşullar sağlandığı sürece neden kullanılmasın. Tabi ki yaz aylarında olduğu kadar talep olmasa da motosiklet tutkunları kış aylarında da motosiklet sürmekten vazgeçmiyor. “Gerekli koşullar” demiştik. Nedir bu koşullar ve neler yapılması gerekiyor ki kış aylarında da motosiklet kullanabilelim. Öncelikle motosiklet bakımının kış ayları başlamadan yapılması gerekir. Daha önce kış sürüşü ile ilgili bir tecrübeye sahip değilseniz sürüş sırasında dikkat edilmesi gereken hususlara önem vermelisiniz. Son olarak kışlık motosiklet aksesuarlarını temin etmelisiniz. Hava koşullarından birinci derece etkilendiğinizden dolayı kışlık motosiklet aksesuarları olmazsa olmazlar arasında yer alıyor.

Motosiklet Bakımları Yapıldı Mı?

Motosiklet kışın çalışırken daha çok kendini yıprattığı için kış başlamadan kesinlikle bakımlarının yapılması gerekir. Motosiklet kış bakımı yapılırken yağ filtresine, hava filtresine, radyatör bakımı gibi teknik parçaların kontrol edilerek değişimlerinin yapılması gerekecektir. Fren diskleri, balata ve hidrolik değişim kontrollerini özellikle vurgulamak istiyorum. Çünkü kışın frenleri haddinden fazla kullandığımız için kış ortasında bile bakım yaptırıldığı görülmektedir. Motosikletinizde orta sehpa kullanmıyorsanız motosikletin tekerlekleri direkt olarak yere temas etmektedir. Bu yüzden motosikleti kullanmaya başlamadan önce tekerleklerin hava basıncını kontrol etmenizde fayda var. Alınacak önlem ve bakım çalışmalarından sonra motosikletinizden daha fazla verim elde edebilirsiniz.

Sürüş Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yollar çetin ve zorlu olabilir ama bizde boş değiliz. Kışın motosiklet kullanmak zor olduğu için bir tık daha dikkatli olmalısınız. Kullanmaya başlamadan bir süre önce motoru çalıştırarak ısındırmanızda fayda var. Motor çalışmasını rahatlatacak bu faaliyetten sonra sürüşe geçebilirsiniz. Yağmurlu havalarda görüş açınız çok daralır. Bu yüzden sürüş esnasında aşırı hız yapmaktan kaçınmalısınız. Tam olarak önünüzü göremediğiniz için aşırı hızdan kaçınmalısınız. Yerler ıslak olduğu için fren tutma mesafesi de artacaktır. Bu yüzden takip sürüş sırasında önünüzdeki araçlarla takip mesafenizi iyi ayarlamalısınız.

Motosiklet Kış Ekipmanları

Hava şartlarından etkilenmemek için kışlık motosiklet aksesuarları alınmaya başlandı. Kışlık kıyafetlerinizin ince ve sıcak tutmasına dikkat etmelisiniz. Hareket etmenizi kısıtlayan ve sizi zorlayacak motosiklet aksesuarları sürüş esnasında motosiklet kontrolünüzü azaltacaktır. Kışlık motosiklet montu, motosiklet pantolonu, motosiklet eldiveni ve motosiklet botları yağmur ve karlı havalarda vücudunuzu korumanızı sağlayacaktır. Unutmayın ki kışın soğuk olabilir ama ekipmanlar da bu koşullara uygun olarak üretiliyor. Yani kaliteli ve sağlam motosiklet ekipmanları ancak sizi koruyacaktır.

Motosiklet eldiveninin yetersiz kaldığı durumlarda en etkili yöntemlerden bir tanesi de elcik ısıtmadır. Motosiklet ısıtmalı elcik korumalar ellerinizi daima sıcak tuttuğu için soğuktan dolayı ellerinizin hissizleşmesinin önüne geçebilirsiniz. Elcik ısıtmaların montajı kolaydır. Ancak teknik bir bilgiye sahip değilseniz diğer kabloları riske atmadan bir ustaya götürmeniz de fayda var. Kış aylarında kullanmanız için Oxford elcik ısıtmalarını tavsiye edebiliriz.

Motosiklet kullanmayı bir tutku olarak benimseyen insanlar için hava koşullarının bir önemi yoktur. Çünkü kışlık motosiklet bakım ürünleri ve kışlık aksesuarlar tercih edildiği zaman gayet de yol alınabilir. Motoplus olarak dikkatli ve kazasız sürüşler dileriz.
Add a comment...

Post has attachment
Uzun Yol İçin Gerekli Motosiklet Aksesuarları Nelerdir?

http://www.motoplus.com.tr/

Motosiklet ile uzun yol sürüşlerinin ayrı bir keyfi vardır. Kış aylarında zorlu hava koşullarından dolayı çok fazla uzun yolculukları tercih edilmese dahi kış aylarında uzun yola çıkan sürücülerimiz de bulunmaktadır. Ancak yaz aylarında uzun yolculukların daha çok arttığı da bir gerçektir. Yaz aylarının son demlerini yaşadığımız şu günlerde kış gelmeden bir hafta dahi olsa motosikletinizi alıp uzun bir yolculuk yapmak isteyebilirsiniz. Tabi ki çıkacağınız uzun yolculuğunuzda güvenliğinizi üst düzeyde tutmanız büyük bir öneme sahiptir. Sizin güvenliğinizi tam olarak sağlayacak motosiklet aksesuarları olan kask, motosiklet montu, motosiklet pantolonu, motosiklet botu, motosiklet çantası gibi temel ekipmanlarınızı temin ederek uzun yolculuklara çıkmanız sizin için daha iyi olacaktır. Motosiklet aksesuarlarının neden bu kadar önemli olduğunu gelin hep birlikte detaylı bir şekilde incelemeye çalışalım. İlk olarak kask dan başlayalım;

Kask her motosiklet sürüşü esnasında kullanmamız gereken bir motosiklet aksesuarıdır. Baş bölgemizden alabileceğimiz küçük şiddetli darbe dahi olsa ölüm ile sonuçlanabilir. Motosiklet sürücüsünün yüksek hız yaptığı uzun yolculuklarında kesinlikle kask kullanması gereklidir. Kask çeşitleri olan açık kask, kapalı kask ve çene açılır kasklar içerisinde güvenlik seviyesi en yüksek olan kapalı kaskları uzun yolculukları sırasında kullanmalarını tavsiye ediyoruz. Çünkü yolculuğunuz sırasında olabilecek bir kazada sizin can güvenliğinizi tehlikeye atmayacak kaskı tercih etmelisiniz. Alacağınız kaskın darbelere karşı dayanıklı maddelerden üretilmesi fiyatlarından önce dikkat etmeniz gereken husus olmalıdır. Yüksek hız testlerinden başarılı bir şekilde geçmiş olan kask markaları arasında yer alan Bell kask, Caberg kask, Ufo kask, Venom kask ve Astone kask modellerini uzun yolculuklarınız için tercih edebilirsiniz.

Motosiklet pantolonu bel altı bölgenizi en iyi şekilde koruyacak şekilde tasarlanmalıdır. Uzun yolculuklarınız sırasında rahatlığınızı sağlayacak motosiklet pantolonlarını yolculuk yaptığınız mevsime göre seçmelisiniz. Yazlık motosiklet pantolonlarında hava geçirgenliğine dikkat ederken kışlık motosiklet pantolonlarında sizi soğuktan ve yağmurdan koruyacak su geçirmez özelliğine dikkat etmelisiniz. Yazlık veya kışlık fark etmeksizin satın alacağınız motosiklet pantolonunda korumalıklarının olmasına dikkat etmelisiniz. Uzun yolculuklarda olası bir kaza anında motosiklet üzerinden düşebilir veya sürüklenebilirsiniz. Bu olasılığı göz önünde bulundurarak kaliteli malzemelerden üretilen motosiklet pantolonlarını tercih ederek yırtılmalara, sürtünmelere ve darbelere karşı dayanıklı modelleri tercih etmelisiniz. Motosiklet pantolon markalarından Venom motosiklet pantolonu, Oxford motosiklet pantolonu, Ixs motosiklet pantolonu ve kevlar kot çeşitlerinden beğendiğiniz ürünü temin ederek uzun yolculuklarınızı konforlu bir şekilde sürdürebilirsiniz.

Motosiklet montu sürücünün üst bölgesinde sırt, omuz, bel ve göğüs bölgesini korumaktadır. Hava şartlarından minimum düzeyde etkilenmenizi sağlayan motosiklet montları sizlerin can güvenliğini de sağlamaktadır. Yaz aylarında fileli motosiklet montlarını tercih ederek terlemenizi engelleyebilirsiniz. Kaliteli ürünler ile üretilen tüm motosiklet montlarında korumalıklar montun üzerinde yer almaktadır. Bazı mont modellerine ekstra korumalıklar takılabilmektedir. Uzun yol sürüşlerinde yüksek hız yapıldığından dolayı ekstra koruma takmanız sizin tercihinize kalmıştır. Motosiklet montu güvenlik testlerinden başarılı bir şekilde geçmiş ve kendini kanıtlamış markalar arasında Venom motosiklet montu, Oxford motosiklet montu, Ixs motosiklet montuna ait modelleri yolculuklarınız sırasında güvenle kullanabilirsiniz.

Motosiklet botu öncelikle ayaklarına uygun numarada olmalıdır. Motosiklet sürerken kontrolünüzü tam olarak sağlayabilmeniz için motosiklet botunuzu ayak yapınıza uygun olarak seçmelisiniz. Motosiklet botunun sizin ayağınızı tam olarak kavraması ve bileğinizden itibaren sizi koruması gereklidir. Uzun yolculuklarınızda belirli yükseklikte bir hız yapıldığını tekrar vurgulayarak olası bir kaza anında motosikletiniz direkt olarak ayağınızın üzerine düşebilir. Motosikletin ağırlığı ile ayağınızın ve bilek kısmının ezilmesini ve kırılmasını engellemek amacıyla motosiklet botunuzu ihmal etmemelisiniz.

Motosiklet çanta uzun yolculukların vazgeçilmez motosiklet aksesuarıdır. Motosikletlerin arabalar gibi geniş bagaj hacimlerine sahip olmayışından dolayı sürücüler motosiklet çantalarına ihtiyaç duymaktadır. Motosiklet çantaları farklı hacimlerde üretilip günlük kullanım ve uzun yolculuklar için kullanıma gayet uygundur. Şehir içi trafikte kullandığınız motosiklet çantası daha küçük boyutlarda olup yalnızca motosiklet aksesuarlarınız olan kask ve mont gibi küçük çaplı eşyaları taşıyabilir. Uzun yolculuklarınız için motosiklet arka çantasını büyük almalısınız. Tabi ki motosikletinizin boyutuna uygun bir büyüklükte tercih etmelisiniz. Çantanız ne kadar büyük olursa o kadar çok eşya alır ancak motosiklet çantasının büyük olması sürüş esnasında sizin hızınızı keseceğini de unutmayınız.

Uzun yolculuğa çıkmaya karar verdiğiniz zaman güvenli bir sürüş keyfi yaşamak için motosiklet aksesuarları tam olarak yola çıkmanız gerektiğini kesinlikle unutmayın. Can güvenliğinizi tehlikeye atmamak için vücut ölçülerinize uygun motosiklet aksesuarlarınız ile güvenli bir yolculuk yaşayabilirsiniz. Motosiklet aksesuarlarında kaliteyi ön planda tutan Motoplus sitesi üzerinden ekipmanlarınızı temin edebilirsiniz.

Motoplus Motosiklet Aksesuarları Uzun Yol Sürüşlerinde de Sizlerin Yanında…
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Motosiklet Sürüşüne Başlayacaklara Öneriler ve Kaza Riskini Azaltma Yolları

http://www.motoplus.com.tr/

Motosiklet sürücüleri belirlenen kurallara uyduğu zaman ve motosiklet aksesuarları tam olarak yola çıktıklarında güvenli bir sürüş keyfi yaşayabilirler. Zaten motosiklete uzun yıllarını vermiş kişiler yaşadıkları tecrübeler doğrultusunda nasıl davranmaları gerektiğini iyi bilirler. Ancak motosiklete bir hevesle dikkatsiz bir şekilde yeni başlayanların istenmeyen sonuçlarla karşılaşmaları kaçınılmazdır. Sürücülerin en sık yaptığı hata “Aceleci” davranmalarıdır. Gideceğinizin yolun kısa veya uzun olması hiç fark etmez. Sürüş esnasında kesinlikle aceleci davranmamalısınız. Çünkü telaş sizi dikkatsiz yapacak ve yanlış yapmanıza neden olacaktır.

Sürüş esnasında çevrenizi dikkatle gözetleyin. Her kornada veya sesli uyarılarda telaşa kapılmayın. Soğukkanlı bir şekilde sürüş hâkimiyetinizi kaybetmeden önünüze bakın. Arkanızdaki insanın acelesi olabilir bu yüzden sizi sıkıştırabilir. O zaman yol verin dönüp laf yetiştirmeye çalışırsanız tartışma çıkacak ve olay büyüyecek. Trafikte manevra konusunda 4 tekerlilerden daha avantajlı olduğunuzu unutmayın. Bu yüzden kendinizi riske atacak hamlelerde bulunmayın bakışlarınızı sadece sürüşünüze odaklayın.

Sürüş esnasında dışarıdan gelebilecek darbelere karşı kendinizi de korumalısınız. Motosiklet aksesuarlarınız tam olmadan trafiğe çıkmamalısınız. Çünkü bu ekipmanlar kaza anında sizin zarar görmemeniz için özel olarak tasarlanmıştır. Motosikletinizde sürüş pozisyonuna geçmeden önce Kask , Motosiklet Eldivenini, Motosiklet Montunu, Motosiklet Pantolonu ve Motosiklet Botunuzu eksiksiz bir şekilde giymiş olmalısınız. Hafife aldığınız veya göz ardı ettiğiniz motosiklet aksesuarlarınız sağlığınızı birinci dereceden etkilediğini unutmayın.

Güvenli bir sürüş için kask, motosiklet montu, motosiklet eldiveni , motosiklet pantolonu gibi motosiklet aksesuarları ile kendi korumanızı sağladıktan sonra motosikletinizi koruyacak adımlar da atmalısınız. Çünkü motosikletinizin zarar görmesi demek trafikte sorun oluşturur ve yine bu durum sizin korumanızı etkiler. Bu yüzden motosikletinizin düzenli olarak bakımlarını yaptırmalı, yağına suyuna baktırmalısınız. Dengenizi sağlamanızda yardımcı olacak lastiklerinizde patlak var mı, havası inmiş mi diye sürüş pozisyonuna geçmeden bir kontrol etmenizde fayda var. Ayrıca sürüş esnasında lastiğe çivi batabilir veya havası inebilir bu yüzden yanınızda lastik tamir çantanızı bulundurabilirsiniz. Sürüş esnasında siz dikkatli davranabilirsiniz ancak karşınızdaki sürücünün dikkatsizliği de size zarar verebilir. Bu yüzden çevrenizi iyi gözetlemeli ve motosiklet aksesuarlarınız ile kendinizi korumaya almalısınız.

Kaza Risklerini Azaltma Yolları

Motosiklet aksesuarlarınız tam ve donanımlı bir şekilde yolculuk yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra sizin can güvenliğiniz için belirlenmiş olan kurallara da uyarak kontrollü bir şekilde motosikletinizi sürmelisiniz. Motosiklet sürerken öncelikle kendinizden emin olmalısınız. Sürüş pozisyonuna geçtiğiniz zaman boş güven ve cesaretin size ancak zararı olur. Bu yüzden yaptığınız yanlış bir hamlenin ilk önce size zarar vereceğini aklınızdan çıkarmayın. Gereksiz hız yapmayın! Hız yapılabilecek yollar bulunuyor. Bu yollarda sürüş yaparken hız kurallarına uygun bir şekilde hızınızı arttırabilirsiniz. Önünüzdeki araç ile takip mesafenizi korumalısınız. Bir anda gaza yüklenip takip mesafenizi azaltırsanız önünüzdeki araç aniden durduğu zaman ağır bir çarpışma yaşayabilirsiniz. Bu yüzden takip mesafenizi koruyun ve sürüş esnasında elinizin fren üzerinde kalsın.

Hız yaparak öndeki araçları geçerken sürücüleri gözetleyerek ilerlemelisiniz. Siz geçerken önünüzdeki araç sinyal vermeden şerit değiştirebilir ve size çarpabilir. Kontrollü geçişler yapın. Geçişiniz esnasında öndeki aracı uyaran kısa bir korna çalabilir, selektör yapabilirsiniz. Emniyet şeridinden geçerken araçlarında ani bir şekilde şerit değiştireceğini unutmayın ve hızınızı buna göre ayarlayın. Sürücülerin en sık kaza sebeplerinden biri de kapı açma kazalarıdır. Kapı açma kazalarından kurtulmanın yolları hakkında da bilgi verecek olursak;

Sürüş esnasında yol kontrolünüzü sağlamanın yanı sıra iyi bir gözlemci olmalısınız. En çok karşılaşılan kapı açma kazalarından diğer sürücüleri gözlemleyerek kurtulabilirsiniz. Araç geçişleriniz sırasında kısa korna çalarak veya selektör yaparak kendinizi belli edebilirsiniz. Yavaşlayan araçların yanından geçerken sizde yavaşlayarak kapı açma ihtimalini düşünmelisiniz. İnsanlarımız yol ortasında kontrolsüz bir şekilde yolcu indirmekte bir zarar görmedikleri için motosiklet sürücülerinin tedbirini önceden almaları gereklidir.

Motoplus kontrollü ve kazasız sürüşler diler…
Photo
Add a comment...

Post has attachment
SW Motech Motosiklet Aksesuarları

http://www.motoplus.com.tr/

Motosiklet aksesuarlarında yenilik, kalite ve üstün korumayı esas alan SW Motech dünya genelinde 60’dan fazla ülkeye uzun yıllardır hizmet veren bir Alman markasıdır. Uluslararası alanda motosiklet aksesuarları üreten firmalardan ürün tedarik ederek satışını yapmanın yanı sıra kendi üretim tesislerinde de motosiklet aksesuarlarının üretimlerini gerçekleştirmektedir. Motosiklet aksesuarlarında çanta markası olan Legend Gear çanta modellerinin yanı sıra motosikletiniz için ihtiyacınız olan Gidon Yükseltme, Elcik Koruma, Vites Pedalı ve Motor Koruma ekipmanları gibi daha birçok motosiklet aksesuarlarını sürücülerin kullanımına sunmuştur.

Gidon Yükseltme

Motosiklet sürüşü esnasında duruş bozukluğuna dikkat etmelisiniz. Motosikletlerin gidon kısımları üretilirken tek bir uzunluk baz alınarak üretilmektedir. Bu yüzden sürücülerin motosiklet kullanırken rahat edebilmeleri için motosiklet aksesuarlarından olan motosiklet gidonlarını kendi vücut ölçülerine uygun şekilde ayarlamalıdır. Uygun gidon boyutunda sürüş yapılmadığı zaman sürücünün ellerinde uyuşma, karıncalanma ve hissizleşme meydana gelecektir. Buda sürücünün elleri kullanamamasına ve kontrolünü kaybetmesine neden olacaktır. Gidon yükselticiler farklı uzunluklarda olup sürücünün vücuduna göre seçilmelidir. Sw Motech Gidon Yükseltme ürünleri son derece sağlam alaşımlı hammaddelerden üretilmektedir. Motosikletinizi vücudunuza uygun bir hale getirmek için Sw Motech gidon yükseltme aparatlarını kullanabilirsiniz.

Elcik Koruma

Elcik korumalar motosiklet aksesuarlarında koruma ekipmanları arasında yer almaktadır. Motosiklet kullanırken sürücünün elleri darbe alabilir, sürtünebilir veya rüzgârdan dolayı zarar görebilir. Motosiklet aksesuarlarını tam olarak kullanan sürücülerin rahat bir sürüş yaşayacaklardır. Bu yüzden elcik korumalarını kullanarak yola çıkan sürücüler ellerini tam olarak korurlar ve rahat bir sürüş yaşarlar. Elcik korumalar sürücüyü dış etkenlerden korumanın yanı sıra motosikletinde elcik kısmını korumaktadır. Motosikletinize hoş bir görüntü kazandıran Sw Motech elcik korumaların motosikletinize monte edilmesi için teknik servisinizden yardım alabilirsiniz. Elcik kısmının çıkartılarak elcik korumaların takılması hassasiyet gerektiren bir durumdur. Kabloların zarar görmemesi için elcik korumanızı takarken yardım almanız sizin için yararlı olacaktır.

Vites Pedalı

Motosiklet Vites Pedalı, motosikletinizin markasına ve modeline göre değişiklik göstermektedir. Bazı motosiklet modellerinde vites değiştirmek sürücüleri zorlamaktadır. Motosiklet aksesuarlarından olan vites pedalı kullanılarak vites değiştirme sırasında rahat edebilirsiniz. Sw Motech vites pedalı ayarlama kolları sayesinde sürüş esnasında bacağınızı rahat hareket ettirerek size uygun bir pozisyonda vitesinizi değiştirebilirsiniz. Sw Motech ayarlanabilir motosiklet vites pedalı kollarından motosiklet modelinize uygun olanı satın alarak rahat bir sürüş keyfi yaşayabilirsiniz.

Motosiklet kullanırken kendinizi ve motosikletinizi koruyacak Sw Motech Motosiklet Aksesuarlarını uygun fiyatları ve taksit seçenekleri ile MotoPlus’dan Motosiklet Aksesuarları sitesinden güvenli bir şekilde satın alabilirsiniz.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Motosiklet Giyim ve Aksesuarları Nasıl Seçmeliyiz ?

http://www.motoplus.com.tr/yazi/13/Nasil-Giyinmeliyiz

Kış aylarında güvenli, sağlıklı ve konforlu bir şekilde motosiklet kullanmak için ilk önce motosikleti hangi amaçla kullandığımızı tespit edip bu kriterlere göre giyinmemiz daha doğru olacaktır. Motosikleti her gün 3-5km ev iş arasında trafiğe takılmamak için kullanan bir kullanıcı ile günde 150-200km yapan kişinin giyimi arasında fark olmalıdır. Ayrıca uzun yolculuklara çıkan kişilerin kıyafet seçimi de daha faklı olmalıdır. Kısaca, motosiklet giyiminde tek bir giyim tipi olmayıp, kişinin kullanım yoğunluğuna, mevsime, motosikletinin tipi, ve fizyolojisine(soğuğa olan dayanıklık, el ve ayakların kolay üşümesi gibi) göre değişim göstermektedir. Diğer ve önemli etken ise bütçedir.

Kışlık bir motosiklet giyimi genelde mont olarak düşünülmemesi gereken bir konu olup, dıştan değil iç giyimden başlamalıdır.

Terlemek, vücut sıcaklığını düşürmeye ve tenimizin nemli kalmasına yarar. Bunun için kış aylarında daha az terleriz. Erkekler kadınlara oranla daha çok terler. Bir kişi 24 saat içerisinde 12litreye kadar terleyebilir. Fakat hem yaz hem kış aylarında vücudumuz 3-4 milyon ter hücresinden 3-4 litre suyu tenimizden TERLEME VE BUHARLAŞMA ile dışarı atar. İnsanların %3ü aşırı terler, bu genlerle ilgili bir durumdur.

İç giyim konusunda motosiklette sentetik malzemelerin kullanımı, terleme ile vücuttan atılan terin tenden uzaklaşmasına yardımcı olacaktır. Bunun üzerine kişinin yapısına bağlı olarak Coolmax materyalinden yapılan termal içlik olarak bilinen malzemelerin kullanımı sürüş konforunu doğrudan etkilemektedir. Termal içlikler, sürücünün üzerindeki terin ve nemin vücuttan uzaklaştırılmasını sağlar ve bunların hızlı bir şekilde buharlaşmasını sağlayarak sürücüyü rahatsız etmesini engellemekte ve kuru hissedilmesini sağlamaktadır. Bu sebeple Termal içliklerin doğrudan ten ile temas etmesi gerekmektedir. Konforlu bir sürüş sağlamaktadır. Kış aylarında terleme nasıl olur şeklinde bir düşünce oluşabilir, fakat kış aylarında da tenimizden 3-4 litre sıvıyı dışarıya atmaktayız. Fakat terleme ile oluşan nemin vücudumuzdan uzaklaşması için üzerimizdeki bütün kıyafetlerin buna uygun olması gerekmektedir.

Sıradaki bölüm ise, motosiklet aksesuarlarında sıcaklığın korunmasıdır. İyi bir Motosiklet kıyafeti "ısıtmaz", vücudumuzun ısısını muhafaza ederken vücudumuzun dışarı attığı "teri ve nemi" bizden uzaklaştırır. Kış aylarında kamp yapanlar iyi bilirler: uyku tulumunun içerisine kalın kıyafetlerle değil, mümkün olan en ince kıyafetlerle girilir. Buradaki amaç vücut sıcaklığının korunmasıdır. Motosiklette de bu aynıdır. Boğazlı kazakların, polarların üst üste giyildiği durumlarda sürücülerin üşüdüklerini görmekteyiz. Vücut mont ve ten arasındaki boşluğun fazla olması sebebi ile daha çok alanı sıcak tutmak durumunda kalacaktır. Dolayısıyla, montun altına kat kat giyinmek montun işlevini doğru yapmasını engelleyecektir.

Sürücü, yapı olarak kolay üşüyen veya kış şartlarının ağır olduğu yerlerde motosiklet kullanıyorsa Wind-Stopper(Rüzgar Engeller) tarzı ürünler kullanarak sürüş konforunu üst seviyelere çıkarabilir. Wind-Stopper ürünler, üst, alt, eldiven ve boyunluk çeşitleri ile piyasada bulunmaktadır. Wind Stopper, teninize çok yakın giyilen ve vücudunuzun ısısını kaybetmeden yolculuk etmenizi sağlayan bir üründür. Sizi polar gibi terletmez ve soğuğun size ulaşmasını engeller. Dolayısı ile, kolay üşüyen, soğuk havalarda uzun yolculuk yapan, veya montu su geçirmez olup ağır kış şartlarına göre yapılmamış ise(3 mevsimlik-Sonbahar, yaz, ilkbahar) Wind-Stopper motosiklet aksesuarları mükemmel bir çözüm olacaktır.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Sezon Öncesi Motosiklet Bakımı

http://www.motoplus.com.tr/yazi/17/Sezon-Oncesi-Motosiklet-Bakimi

Yaz sezonu ile birlikte daha yoğun olarak kullanacağımız motorsikletimizin, bizi üzmeden ve problem çıkartmadan keyifli sürüşler sağlayabilmesi için muhakkak kontrol ve bakımlarını ihmal etmemeliyiz.

Motosiklet Aksesuarları ve motosikletinizin bakımlarından evvel iyice gözleyerek genel bir muayeneden geçirmemiz doğru olacaktır.

Motordan başlarsak, öncelikle yağ, buji gibi standart kontrolleri yapıp motoru herhangi bir sızıntı, paslanma veya aşınma gibi zarar verebilecek unsurlara karşı gözlemlemeliyiz. Uzun süre durmuş bir motorda korozyon veya paslanma başlamış olabilir.Motorun contaları da durmaktan kurumuş ve işlevlerini yitirmiş olabilirler. Göze çarpan bir şey olmasa bile motorun bakımlarını yaptıracağınız ustaya bir kez daha kontrol ettirmenizde fayda olacaktır.

Motorun yağı berrak ve akışkan olmalıdır, değilse mutlaka filtreler ile birlikte yağınızı yenileyin. Motorun içerisinde neredeyse her eleman bu yağ ile yağlanmaktadır. Daha sonra motorunuz su soğutmalı ise antifrizli suyu kontrol etmeli, gerekli ise tamamlamalı veya yenilemeliyiz. Bujiler kontrol edilmeli, ve ömrünü tüketmiş ise yenilenmelidir.Buji motorun çalışması ile ilgili bir çok bilgiyi yansıttığı için sık sık kontrol edilmesi gerekmektedir.Filtreleri yenilerken muhakkak orijinal malzeme kullanmaya dikkat ediniz, piyasada ne olduğu belli olmayan filtre ve yağlar motora zarar verebilirler.

Elektrik sistemi, motorsiklette adeta sinir sistemi gibidir. Farlar, fren lambarı ve sinyallerin ampuleri kontrol edilmeli, bir problem var ise yenilenmelidirler. Kablo ağı ve sigortalar, tek tek; herhangi bir paslanma veya korozyon gibi, motorsikletinize zarar verebilecek sorunlara karşı önlem almalıyız.

Motorsikletimizin şasisi de gözden geçirilmeli, bütün vida ve bağlantılar kontrol edilmelidir. Gevşek veya eksik bağlantı elemanları varsa elden geçirilmelidirler. Aynı zamanda korozyona karşı da şasi yoklanmalıdır.

Jant ve lastiklerin kontorlü motorsikletteki en önemli unsurlardandır.Havası azalmış lastikler bile yol üzerindeki hakimiyetinizi olumsuz yönde etkileyeceklerdir. Bu yüzden lastiklerin dişleri kontrol edilmeli, fazla aşınmış veya ömürlerini yitirmişlerse değiştirilmelidirler. Doğru lastik havasına sahip olmak için mutlaka motorsikletinizin kullanma kılavuzundaki değerlere göre lastiklerinizi şişirin.

Motorsiklette genelde akla sadece motor yağı değiştirmek gelir. Aslında fren hidrolik ve amortisör yağları da mutlaka periyodik olarak yenilenmelidir. Özelliğini yitirmiş fren yağları genel olarak her sene yenilenmelidir. Amortisör yağları da kullanım yoğunluğuna göre senede bir ya da her iki senede bir yenilenmeli, amortisör keçeleri sık sık sızdırmaya karşı kontrol edilmelidirler.

Uzun süre durmuş olan motorsiklet akümüz, şarj edilmediği için güç kaybetmiş olması yüksek ihtimaldir. Akümüzün şarjını tamamlayıp sezona hazır etmeliyiz. Bakım isteyen tip bir akü ise elektrolit seviyesini kontrol edip eksikse tamamlamalıyız.

Motorsikletin zinciri ne kadar temiz ve yağlı olarak muhafaza edilmiş olursa olsun, yeniden üzerindeki yağı uygun bir bakım spreyi ile temizlememiz gerekmektedir. Yeni nesil zincirler genel olarak ‘’O’’ ring veya ‘’X’’ ring tipi olduğu için, mazot, benzin gibi maddeler, bakla aralarındaki contalara zarar verecektir. Zinciri temizledikten sonra uygun bir zincir yağı ile tekrardan hazır hale getirmeli veya otomatik bir yağlayıcı sistem uygulamalıyız.Yağlandıktan sonra da gergisini kontrol etmeli, uzamış ise biraz germeliyiz . Zincirle beraber aşınan diğer elemanlar da dişlilerdir. Genel olarak ömrünü dolduran dişlilerin kenarları sivrilmeye başlar ve elipsleşirler. Bu da uzun vadede istenmeyen sonuçlar doğurabilir. O yüzden dişlileri de muhakkak kontrol etmeliyiz.

En son olarak ta motorumuzu yakışıklı ve aynı zamanda, güneş, hava şartları gibi dış etmenlere karşı koruyacak uyulamalar olacaktır. Motorumuzu güzelce temizledikten sonra; grenajlara UV korumalı bir cila uygulamak hem şıklık verecek, hemde tekrarladığımız sürece boya korunmuş olacaktır. Şasi ve jantlar için de metal koruyucu malzemeler; dış etmenlere karşı güzel bir kale görevi göreceklerdir.

Mutlaka motora tekrar binmeden evvel; kullanma kılavuzunda bulunan uyarıları dikkate alın, aklınızda soru işaretleri var ise yetkili servislere başvurun.Bakım ve kontrolleri tam olarak yapılmış motorunuz, bütün yaz boyunca sorunsuz her yere götürmek isteyecektir.

Kazasız belasız iyi sürüşler dileği ile....
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Motosikletinizi Güvenceye Almanın 10 Yöntemi

http://www.motoplus.com.tr/yazi/27/Motosikletinizi-Guvenceye-Almanin-10-Yontemi

Finansal kayıplar ve bürokratik prosedürlerle sonuçlanan motosiklet hırsızlığının önüne geçmenin ve motosikletinizi güvenceye almanın 10 yöntemi:

Kural 1 : Park yerinizi dikkatli seçin. En iyi park yeri, motosikletinizin etrafında insanların olduğu kalabalık yerlerdir.

Kural 2 : Kaliteli motosiklet kilitleri kullanın ve motosikletinizin standart güvenlik sistemlerine güvenmeyin.

Kural 3 : Yolunuza çıkan herhangi bir kilidi almayın. İyi bir kilit ucuz olamaz fakat hırsızın ihtiyacı olan zamanı artırır. Bu sebeple kaliteli bir kilidin caydırıcılığı vardır.

Kural 4 : Motosikletinizi sağlam ve taşınamaz nesnelere, yerlere sabitleyerek, kaldırılarak araca yüklenmesine engel olun.

Kural 5 : Planlı açma eylemlerine karşı dayanıklı kilit silindiri olan kilitleri tercih edin. Birçok kilit, deneyimli hırsızlarara karşı güvenli kilit silindirine sahip değil.

Kural 6 : Kaliteli kilit kullandığınızdan emin olmak için, paketin üzerinde ART ve SRA gibi test standartlarını arayın. Kilidinizin üretim yerine de dikkat edin.

Kural 7 : Kaliteli çelik, Buz Spreyi saldırılarına karşı dayanıklıdır. Kilidinizin paketinde Buz Spreyi saldırılarına karşı testten geçtiğini gösteren logoyu arayın.

Kural 8 : Kilidinizi mutlaka gittiğiniz yere götürün. En iyi kilit taşıma noktaları, sele altı veya motosikletinizin çantasının içidir. Kendi güvenliğiniz için kilidinizi hiçbir şartta sırt çantanızda taşımayın.

Kural 9 : İki farklı tip kilit kullanarak motosikletinizin güvenliğini artırmanız tavsiye edilir. Hırsızların çoğu tek tip kilit açma konusunda uzmandır ve deneyimli oldukları tipteki kilide sahip motosikletleri ararlar.

Kural 10 : Alarm sistemine güvenmeyin. Alarm sistemleri önleyici değildir. İyi bir kilit hırsızın açmaya cesaret dahi edemeyeceği kilittir. Alarm sistemi tamamlayıcı güvenlik önlemi olarak düşünülmelidir.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Kilit Seçimi ve Abus Kilit Önerileri

http://www.motoplus.com.tr/yazi/23/Kilit-Secerken-dikkat-edilmesi-gerekenler

Kilit seçiminde bulunduğumuz ülkedeki hırsızlık oranının(riskimizin), motosikletimizi bıraktığımız yerin önemi büyük. Hırsızlar günümüzde internetten resmi olarak satılan kilit açma aparatlarını alarak veya tekniklerini internetten öğrenerek basit veya kaliteli olduğunu düşündüğümüz kilitleri çok kısa sürede açabiliyorlar. Bazı kilitler ise plastik tükenmez kalem kullanılarak dahi açılabiliyor. Günümüzde karşımıza çıkan çalınma olaylarında kilitlenmiş motosikletlerin de çalındığını malesef biliyoruz. Bu noktada, kullanılan kilidin kalitesi ön plana çıkıyor. Uygun fiyatlarla aldığımız kilitler aslında çoğunlukla bisikletler için üretilen kilitler. Almış olduğunuz kilidin ne kadar kaliteli olduğunu internetten mutlaka araştırın. Kilitlerin, hırsızların yanında veya cebinde taşıyamayacağı kadar büyük ve karmaşık aletlerle açılabilmesi çok önemli. Bildiğimiz 0'dan 25'e kadar olan güvenlik seviyeleri Abus Kilit markasının standartları arasındadır.

Kilit seçerken, motosikletinizin değerini mutlaka düşünün. Avrupa'daki kasko şirketleri, motosikletinizin kullandığı kilit standardına göre özel indirimler sağlayabiliyor. Kullandığınız kilit hırsızları caydırıp daha kalitesiz kilit kullanan motosiklete yönelmesini sağlıyor. Motosiklet kilitlerinizin gerçekten kaliteli ve motosiklet kilidi olduğundan emin olun.

Motosikletinizi geçici olarak yemek yediğiniz yerin yakınında veya arkadaşınıza gittiğinizde dışarıda bırakıyorsanız, mutlaka kalabalık yerlerde bırakın. Bu hırsızlık ihtimalini azaltacaktır.
Mümkünse, Motosikletinizi arkadaşınızın motosikletine bağlayın. Evinizin önünde motosikletinizi sabit yerlere bağlamaya çalışın, kilitlediğiniz demir aslında çok kolay kesilebilen bir demir olabilir. Elektrik direği veya Kilit Zemin sabitleme aparatları işinizi kolaylaştıracaktır.
Alarmlı kilit seçerken, alarm sesinin el ile kapatılarak susturulamamasından emin olun. Ucuz alarmlı kilitler su geçirdiği için hırsızlar su ile alarmı etkisiz hale getirerek motosikleti araçlarına yükleyebiliyorlar. Alarmlı kilitlerin ses şiddeti yüksek olmalıdır. Motosikletinizi alarmlı disk kilit ile kilitlerken kilidi en küçük harakette düşecek şekilde, kilidi yukarıya çevirerek sabitleyin.
Ucuz motosiklet kilitlerinin bir çekiç darbesi ile, hatta yere vurulduğunda bile paramparça olabildiğini unutmayın.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
ABUS Disk Kilitler ve ABUS Alarmlı Disk Kilitler

Motosiklet kilitleri motosiklet sürücüleri için oldukça önemli olan motosiklet aksesuarlarından biridir. Son zamanlarda artan hırsızlık olaylarına karşı motosikletleri emniyete ve korumaya almak adına motosiklet kilidi kullanmak gerekli hale gelmiştir. Hırsızlık olaylarına karşı motosiklet güvenliğini sağlamak konusunda Abus kilitler dünya otoriteleri ve sürücüler tarafından en çok önerilen ve kullanılan markadır. 1924 yılında Almanya’da kurulmuş olan ve üretimlerine hız kesmeden devam eden Abus kilit markası, sektörün öncü firmalarındandır. Yenilikleri, sağlamlığı ve güvenirliği ile Abus kilitler oldukça üstün özelliklere sahiptir.

https://goo.gl/z6dMKC

Modern ve ileri teknoloji kullanılarak üretilen ABUS kilitler firmanın yaptığı ARGE çalışmaları ile kalite ve güvenlik bakımından her zaman bir adım öne taşınmaktadır. Kullanılan malzemeler itibariyle üst düzey koruma ve sağlamlığı sahip olan Abus kilit modelleri, motosikletleri koruma adına en iyi motosiklet aksesuarlarındandır. Marka tarafından üretilen motosiklet kilidi modelleri hem firma bünyesinde hem de Avrupa’da çeşitli test enstitülerinin onayından geçmektedir. Abus kilit bugün dünyanın neredeyse tüm ülkelerine motosiklet kilidi satışı yapmaktadır. Kalitesini, güvenirliğini ve sağlamlığını kanıtlamış olan Abus kilit modelleri içerisinde Abus zincir kilitler, Abus disk kilitleri, Abus alarmlı disk kilitleri gibi birçok farklı çeşit bulunmaktadır. Şimdi disk kilitlerin ve alarmlı disk kilitlerin genel özelliklerine bir göz atalım.

Abus disk kilitleri sertleştirilmiş çelik alaşımlı sürgüye sahiptir. Sürgü çapları 5mm, 10mm, 13mm ve 14mm gibi kilit modeline göre farklılık göstermektedir. Abus motosiklet disk kilitleri özel kaydırma mekanizması ile kolay kilitlenebilir ve kolay kullanılabilir bir yapıdadır. Üstün özelliklere sahip olan Abus disk kilit modellerinde tek elle kontrol edilebilen özel bir silindir mevcuttur. Abus disk kilitlerin gövdesi granit malzemeden üretilmektedir ve cıvatada, gövdede ve kilit mekanizmasında takviye edilmiş sertleştirilmiş çelik kullanılmaktadır. ileri düzey hırsızlık ekipmanlarına, her türlü darbeye ve kesici alete karşı dayanıklı olan Abus disk kilit modellerine buz testi yapılmaktadır ve SBCS güvenlik sertifikasına sahiptir. Selenin altına sığabilecek düzeyde portatif yapıya sahip olan Abus disk kilitlerinde kaymayı engelleyici özel kauçuk gövde kaplaması bulunmaktadır.

Abus alarmlı disk kilitleri 13mm, 14mm veya 16mm çapında sürgü mekanizmasına sahip olmaktadır. Abus alarmlı disk kilitlerin sürgüleri sertleştirilmiş çelik alaşımlı malzemelerden üretilmektedir. Aynı zamanda Abus alarmlı disk kilitler sürgüde, gövdede ve kilit mekanizmasında takviyeli sertleştirilmiş çelik malzeme kullanılarak üretilmektedir. Abus alarmlı disk kilitlerde 3D algılama ve konumlandırma sistemi yer almaktadır. Yani sadece motosiklet yerinden götürülmesi esnasında değil hareket ettirildiğinde dahi sinyal vermektedir. Yani Abus alarmlı disk kilit modelleri her hareketi tespit edebilmektedir. Abus alarmlı disk kilitleri çeşitlerinin alarm sesi seviyesi minimum 100 DB’dir. Kilitlerin bataryalarında zayıflama meydana geldiğinde, kilit farklı tonlarda sinyal göndermektedir. Abus alarmlı disk kilit modelleri ile temin edilen Abus Code Cart ile anahtarınızın kopyalanmasına karşı önlem alabilmektesiniz. Abus alarmlı disk kilitleri tek elle kolayca kapatılabilme özelliğine sahiptir.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
ABUS Zincir Kilitler

Avrupa’nın en bilinen, en çok güvenilen ve sektöründe lider olan ABUS motosiklet kilitleri markası, motosiklet sürücülerinin en çok tercih ettiği güvenlik markalarındandır. ABUS kilit 1924 yılından bu yana Almanya’da motosiklet kilitleri ve diğer güvenlik kilitleri üzerine üretimlerini sürdürmektedir. Güvenlik kalite ister sloganıyla hareket eden ABUS kilit, ürünlerini modern ve ileri teknoloji ile üretmektedir. Kalitesini almış olduğu sayısız başarı belgesiyle kanıtlayan ABUS kilitleri alanında uzman markaların başında yer almaktadır. Motosikletlerin güvenliğini ve korumasını sağlamak adına birçok farklı modelde motosiklet kilidi üreten ABUS markasının üretmiş olduğu ve en çok satmış olduğu ürünlerden biri de ABUS zincir kilitlerdir.

https://goo.gl/fvBYfs

ABUS kilit çeşitlerinden biri olan ABUS zincir kilitler, emsallerine göre sağlamlıkları ve diğer özellikleri ile ön plana çıkmaktadır. 17’den fazla farklı ABUS zincir kilidi modeline sahip olan marka, yüksek dayanıklı ve dirençli olan zincir kilitleri ile motosikletleri çalınma ihtimaline karşı en iyi şekilde korumaktadır. ABUS motosiklet zincir kilitlerinin özelliklerine baktığımız zaman ilk dikkat çeken durum, zincir kilitlerin kesilemeyen granit yapısıyla, yüksek dayanıklılık sağlamasıdır. ABUS zincir kilitler 120, 140, 170 cm gibi farklı uzunluk ölçülerine sahiptir. Farklı markalara ait zincir kilitlerden birçok önemli farkı olan ABUS zincir kilitler sağlamlığı ve güvenilirliği ile ön plana çıkmaktadır. ABUS zincir kilitler her türlü kesici alete ve darbeye karşı dayanıklıdır. Sertleştirilmiş çelikten üretilen ABUS zincir kilitler X-Plus sistemi sayesinde hırsızlık olaylarına karşı en süt düzeyde koruma sağlamaktadır.

ABUS kilitler içerisinde yer alan bazı modeller 3D tespit sistemi özelliğine sahiptir. 3D tespit sisteminin alarm fonksiyonu sayesinde, motosikletin her hareketi kolaylıkla tespit edilebilmektedir. Motosiklet yerinden oynatıldığı anda 15 saniye boyunca 100 db şiddeti ile çalışmaya başlayan zincir kilit alarm sistemi, hırsızları engelleyen önemli bir korumadır. ABUS zincir kilitler ABUS pateni ile Power Cell teknolojisi ve X-Plus silindir sistemi ile yüksek oranda korumaya sahiptir. ABUS zincir kilitler dayanıklı yapıları ile her türlü kesilmeye, çekilmeye, darbeye karşı dayanıklıdır. Zincir kilitlerin, kilit mekanizma kutusu da her türlü şiddetli darbeye karşı dayanıklı bir yapıdadır.

ABUS zincir kilitler, motosikletlerin dış boyasına zarar vermemesi için özel kumaş kaplamaya sahiptir. ABUS zincir kilitlerde bulunan Power link teknolojisi, kilit mekanizmasının çok sıkı bir şekilde yerine oturmasını sağlamaktadır. Zincir kilitlerin kire ve korozyona karşı korunması için anahtar deliğinde koruyucu kapak bulunmaktadır. Kullanıcıya çift anahtar ile verilen ABUS zincir kilitlerin anahtarlarından bir tanesi led ışıklı aydınlatamaya sahiptir.

Üstün özellikleri, sağlam ve dayanıklı yapısı ile motosikletlerde güçlü koruma sağlayan ABUS zincir kilit modellerini uygun fiyatlar ve taksit seçenekleri ile sitemizden satın alabilirsiniz.
Photo
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded