Profile cover photo
Profile photo
Mojtaba Taghavizad
3,119 followers
3,119 followers
About
Posts

Post has attachment
Photo
Add a comment...

Post has attachment
قرار است دور هم جمع شویم به بهانه ی رونمایی از " گنجشک ها دانه چین دامنت بودند". شک ندارم با حضور همه ی شما، جلسه ی خوبی خواهد شد. چشم به راه دیدار تک تک تان هستم.
شنبه- هجدهم دی ماه- از ساعت هفده. البته زودتر هم که برسید خبرهایی خواهد بود:)
تهران-چهارراه ولیعصر-بن بست کیانپور- پلاک هفت- عمارت روبرو
Photo
Add a comment...

Post has attachment
درباره "گنجشک ها دانه چین دامنت بودند"
Add a comment...

Post has attachment

این کتاب، دومین و شاید تا مدت ها آخرین مجموعه شعر من است. اگرچه همچنان معتقدم"اردی بهشت ماه عاشقی های بی ملاحظه است" و " حرفه ی من/انتشار اردی بهشت است" اما ذهن قصه پردازم بسیار معطوف داستان شده است و نمی دانم چه زمانی به قدر یک مجموعه، شعر خواهم نوشت؟!
این کتاب حاصل بی قراری سال های دوری از معشوق است و به خاطر سهم داشتن در بخش بزرگی از زندگی ام برایم بسیار عزیز است.
حالا که به همت نشر مروارید و بزرگواری دوستان همراهی چون فاضل ترکمن، فرزام حسینی، آرش فرزام صفت و ستار جانعلی پور منتشر شده برایم حکم دفترچه خاطراتی را دارد که سال ها بعد می توانم مقابل نوه هایم بگشایمش و از خودم و عطیه سادات عزیز برایشان نقل کنم.
در این آذر سرد، در آستانه ی زمستانی سردتر می گویم:
"گنجشک ها
دل خوش کرده اند
به خرده های نان
زمستان سردی در پیش است
به خاطر گنجشک ها بمان"

#گنجشک_ها_دانه_چین_دامنت_بودند
#نشر_مروارید
#مجتبی_تقوی_زاد
Photo
Add a comment...

دلم چه همه برای بچه های اینجا تنگ شده!
من کجای این جاده گم شدم رفقا؟
Add a comment...

Post has shared content
و گفت: هرچیزی را زکاتی است و زکات عقل اندوهی است طویل...

تذکرة الاولیاء - ذکر فضیل عیاض


Add a comment...

Post has attachment
Add a comment...

Post has attachment
ما آدم‌های اندوه‌پراکنی شده‌ایم. می‌شود این موضوع را به خیل عظیم مشکلات اقتصادی و اجتماعی پیوند زد و تاکید کرد که ما ناگزیر از «اندوه‌پراکنی» هستیم. اما گاهی آدم‌هایی هستند که با گفتن مصائب زندگی‌شان ، نه اندوه که لبخند را به ما هدیه می‌کنند. لبخندی که اگر چه تلخ بر پایه‌ی مصیبتی ساخته می‌شود اما در کالبد خود کورسوی امیدی را هم زنده نگاه می‌دارد.

«جناب آقای شاهپور گرایلی  همراه خانواده» داستان شیرینی از مصائب یکی خانواده‌ی تهرانی است که تمام آرزوهایشان به قرعه‌کشی آتی صندوق خانگی محل دوخته شده است. آن‌جا که قرار است با پنج میلیون تومان وام این خانواده از فلاکت محض خارج شده و خود را در زمره‌ی آدم‌های میلیونر بدانند! قصه اگرچه از عناصری فراواقعی بهره می‌برد، اما بار اصلی را بر دوش دیالوگ‌های راوی می‌گذلرد. پرواز راوی به همراه بخار متصاعد از گاز معده‌اش، پرواز گوش‌های مادر بر فراز هر محفل دو نفره‌ای ، پرواز خواهر هنگام خواندن شعر، یکی شدن دوقلوها و دوتا شدن پدر در قصه، اگر چه هر کدام سمبل‌هایی از نقش افراد خانواده در شکل‌گیری اساس آن را نشان می‌دهد اما با خواننده روی دیالوگ‌های راوی سوار می‌شود و شاید آنقدر تصویرهای آورده شده را انتزاعی می‌داند که نگاهی سرگرم‌کننده به آن می‌اندازد، می‌خندد و می‌رود. گمانم کمتر کسی فکر می‌کند چرا پدر خانواده باید دوتکه شود؟ یک تکه پشت فرمان اتوبوس بی‌آر‌تی مسیر انقلاب تا آزادی را هر روز طی کند و تکه دوم در میانه‌ی روز به خانواده‌اش سرکشی کند! فرهاد بابایی با زبانی شیرین اوج مصائب اجتماعی-اقتصادی طبقه‌ای را برایمان تصویر می‌کند که امروز بخش بزرگی از اجتماع ایرانی است. طبقه‌ی فراموش‌شده‌ای که شاید فقط در بزنگاه‌های خاص یادمان می‌آید وجود دارند. این طبقه از سینمای روی پرده‌ی ما حذف شده‌اند و جای خود را به … داده‌اند، هرگاه هم که خواستیم نشان‌شان بدهیم به روضه‌ی مکشوف افتاده‌ایم. اما فرهاد بابایی کار بزرگی کرده است،یادمان آورده که این آدم‌ها از ما زنده‌ترند، چون امید را از زندگی‌شان بیرون نکرده‌اند.

حالا حکایت امروز است. امروزِ ایران ستمدیده‌ی من. امروز که فرزین و شاهپور گرایلی نقش بزرگی در فردایش دارند. ایران اندوه گرفته‌ی من، محتاج یک روایت شیرین است. خودمان بلدیم روضه بخوانیم، خوب هم بلدیم، اما یک‌بار یاد بگیریم حرف را شیرین بزنیم. حتی حرف‌های از اندوه فراگیر ایران را …

پ.ن.1:

به که بسپارمت ای خاک به بادت ندهد؟

به که بسپارمت ای خانه که ویران نشوی؟

حسین جنتی

 

پ.ن.2: فکر کنید، تاکید می‌کنم فکر کنید! و بعد همان‌کاری را انجام دهید که عقل‌تان می‌گوید و نه احساس‌تان. این‌جا عرصه‌ی عشق‌بازی نیست رفقا!

Add a comment...

Post has attachment

Post has attachment
درباره خاطرات و کابوس های یک جامه دار از زندگی و قتل میرزا تقی خان فراهانی
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded