Profile

Cover photo
mojtaba hemati far
Attended Ferdowsi University of Mashad
Lives in tehran
399 followers|71,261 views
AboutPostsPhotos+1's

Stream

mojtaba hemati far

Shared publicly  - 
 
تعطیلات آمده بودم شهرمان، رفسنجان. در همین سه چهار روز بعضی چیزها بیشتر در ذهنم ماند:
- به‌رغم کم‌آبی چندین ساله، زمین‌های زیر کشت پسته افزایش داشته است. چاه‌های قدیمی را برای رسیدن به آب چند ده یا چند صد متر جا به جا کرده‌اند. برای اینکه همین آب موجود را بهتر استفاده کنند، لوله‌گذاری کرده‌اند، از چاه تا اول زمین. اما آبیاری عمدتا غرقابی است! طبیعی است که خاطر گرما و بعضا تراکم کم درخت‌ها، آب زیادی هدر می‌رود. کشاورزها خیلی اعتقادی به آبیاری قطره‌ای ندارند و می‌گویند برای درختان قدیمی که ریشه در عمق دارد و به غرقابی عادت کرده، ضرر دارد. گرچه چاه‌ها مجوز خاصی برای برداشت آب دارند که سقف دبی را تعیین می‌کنند، اما این طور که شنیدم رعایت نمی‌شود.
-امید به کشاورزی و محصولش کم شده و مردم کم و بیش ناامیدند؛ به ویژه خرده مالک‌ها. زیادند کسانی که زیر یک هکتار زمین دارند. «ارباب»ها (مالکین بزرگ و قدیمی) عمدتا درامدهای میلیاردیشان را در شهرها و حتی کشورهای دیگر هزینه می‌کنند.
-قبلا که سر هر چاه یک استخر بود و اب با جو منتقل می‌شد، حیوانات ریز و درشت در میان انبوه باغ‌ها زندگی می‌کردند. اما حالا با لوله‌کشی، رسیدن به اب سخت شده و بعضا حیوانات تلف می‌شوند. به ویژه در زمستان که چندسالی است یک ماه گل چاه‌ها را برای صرفه‌جویی مجبور به خاموشی می‌کنند، تلفات خیلی زیاد می‌شود. اگر مردم و مسوولین برای این فکری نکنند، چه بسا حیات وحش منطقه به خطر بیافتد.
- پسته درآمد خوبی دارد، هر چند زحمتش کم نیست. عدم مدیریت درآمد چند ده ساله مردم باعث شد که مصرف‌گرایی و تجملات از حد شهرستان بودنش بسیار بیشتر باشد. باید فکری برای فرهنگ مردم می‌شد که نشده است. این شاید یکی از تبعات مدیریت متمرکز فرهنگی است که کنسرت را می‌اورد به شهر اما مسایل فرهنگی بومی مغفول است.
- ...
فعلا تا همین جا بس است...
 ·  Translate
17
3
hemati far raha's profile photo‫عباس ذوالقدری‬‎'s profile photo‫محمد خورشیدی‬‎'s profile photo‫محمدصادق عليزاده‬‎'s profile photo
 
دادا بد گذشته بهتاااا
 ·  Translate
Add a comment...

mojtaba hemati far

Shared publicly  - 
 
یک رسم قدیمی داریم در کرمان که الان کمرنگ شده است. شب‌های نوزدهم، بیست و یکم و بیست و سوم ماه رمضان پسرهای نوجوان دسته می‌شوند و می‌روند در منازل و در می‌زنند. وقتی صاحبخانه درب را باز می‌کند، با همان لهجه محلی می‌پرسند «بخونیم یا بریم؟». وقتی صاحبخانه اذن داد، شعری را بلند همخوانی می‌کنند:
ما از اون بالای بالا اومدیم
بگو یا علی جان یا علی
[بقیه شعرش را یادم نیامد!]
بعد صاحبخانه پولی را به آن‌ها می‌دهد و آن‌ها می‌روند خانه‌های بعدی...
[نمی‌دانم الان چقدر این رسم پابرجاست و نمی‌دانم ریشه‌اش کجاست، اما یک کار تربیتی است به نظرم. هم از وجه ارتباط اجتماعی، هم نوعی سرود است و هم تربیت ولایی و هم اقتصاد! حیف که از این سرمایه‌مان استفاده نمی‌کنیم. به نظرم می‌رسد آمریکایی‌ها چیزی شبیه به این دارند که شب جشنی، بچه تنها می‌رود و از همسایه‌ها شیرینی و شکلات می‌گیرد] 
 ·  Translate
9
mojtaba hemati far's profile photoAli ghasem abadian's profile photosajad mazaheri's profile photo
6 comments
 
اصالت این کار زابلیست.
شما هم که همسایه هستید به ارث بردید :)
در قسمتی از رمضانی خواندن بالهجه زیبای زابلی توی همان رمضانی خواندن برای فرزندای دم بخت صاحب خانه دعا میکنن.

 ·  Translate
Add a comment...

mojtaba hemati far

Shared publicly  - 
 
مدیرعامل یک شرکت بزرگ تولیدی است که فقط دیپلم دارد. برادرش که برای کارهای شرکت می‌رود آلمان، بچه‌هایش شش ماهه در مدرسه آنجا انگلیسی را فول شده‌اند. با ذوق فیلم‌های حرف زدنشان را برایمان پخش می‌کرد.
می‌گفت «چرا با اینکه چندین سال انگلیسی و عربی را در مدارسمان آموزش می‌دهیم، اما خروجی آنجا را نداریم؟! چرا بچه‌ها مهارت‌های فکری و عملی را ندارند؟ در حالی که از نظر مدیریت عمر، ۱۵ تا ۲۵ سالگی گرانترین دوره زندگی است!». سوال بسیار به جایی است...
به بعضی از آسیب‌های نظام آموزشی هم اشاره کرد. در نهایت راه‌حلش این بود: «اجازه بدهیم چندتا از مدارس با سبک انگلیسی با همان متد آموزشی بیایند برای پولدارها مدرسه بزنند. هر چقدر هزینه‌اش بشود، پولدارها می‌دهند و باری برای دولت ندارد. اما فناوری این نوع آموزش را وارد کشور می‌کند...». تاکید داشت که «تارگت من بچه‌های پایین شهری هستند، اما مسیرش از این طریق است...»
[قضاوت با شما]
 ·  Translate
16
Add a comment...

mojtaba hemati far

Shared publicly  - 
 
اینجا پارک رازی تهران است؛ جشن‌های رمضان.
روی بنر سن مراسم زده: «شهر رمضان الذی انزل فیه القرآن».
بعد صندلی گذاشتن، ملت نشستن و یک آهنگ پاپ با صدای بسیار بلند رو هم پخش می‌کنن...
رمضان مبارک!
 ·  Translate
9
Reza Nassaji's profile photo
 
همین که شهرنو تبدیل شده به پارک رازی برا دوچرخه سواری و قایق سواری،  باید خدارو شکر کرد. به قول الیاس درود بر جمهوری اسلامی :))
 ·  Translate
Add a comment...

mojtaba hemati far

Shared publicly  - 
 
توی ترافیک همیشگی وسط میدون انقلاب بودیم و قرار بود سر میدون پیاده شم. به ذهنم رسید که همون وسط پیاده شم و بیشتر معطلش نکنم. گفتم: «حاج اقا! اگه زحمت نیست همین جا پیاده شم...».
گفت: «نه، صبر کن می‌زنم کنار؛ اگه من روحانی با لباس روحانیت این وسط نگهدارم، مردم به روحانی جماعت بدبین میشن».
چند متر جلوتر کنار خیابان پیاده‌ام کرد. موقع خداحافظی از این مرام و شعورش خوشم اومد؛ دمش گرم...
 ·  Translate
14
Add a comment...

mojtaba hemati far

Shared publicly  - 
 
چرا وقتی آموزش و پرورش ما خودش در گل مسایل مالی و نیروی انسانی و ... گیر کرده، شخص اول ‏مملکت دستور می‌ده بچه‌های افغانی مهاجر نباید از تحصیل باز بمانند؟
جوابش را دقیق نمی‌دانم؛ شاید از سر مهمان‌نوازی و یا حقوق بشر باشد، شاید. اما این‌ها برای شأن ‏دستوردهنده کم است. ‏
به نظرم مساله دو وجه خارجی و داخلی دارد؛ از وجه خارجی، افغانستان از معدود کشورهایی است که ‏رییس‌جمهورش وقتی می‌آید ایران، نیاز به مترجم ندارد! پس با بلنداندیشی، با هزینه روی آموزش ‏بچه‌های مهاجر در ایران، بعداً راه را برای ترويج انقلاب اسلامی در همسایه‌های شرقی‌مان باز کرده‌ایم و ‏می‌توانیم فرصتی فراهم کنیم که تولیدات فرهنگی متناسب با انقلاب را بفهمند و استفاده کنند (صدور ‏فرهنگی انقلاب). با این ارتقای فرهنگی بر اساس اسلام ناب، عملاً انقلاب جبهه‌ی فکری در مقابل تفکر ‏طالبانی ایجاد خواهد کرد. در این حالت، حضور دانش‌آموزان افغان در مدارس ایرانی فرصتی است هم برای ‏پیوند مجدد فرهنگی ـ زبانی دو کشور و هم برای آشنایی آن‌ها با ادامه فرهنگ ایرانی با رنگ انقلاب ‏اسلامی. به عبارت دیگر بعد از اشتراک زبانی و فرهنگی ما در سعدی، مولانا، حافظ و فردوسی، حالا باید ‏امثال رحماندوست و قزوه و حاتمی‌کیا و میرکریمی و امیرخانی و نسل‌های بعدی به آن‌ها معرفی شوند. ‏اثرات ارتقای علمی و فناوری آن‌ها هم که گفتن ندارد، به ویژه اگر زمینه تحصیلات دانشگاهی آن‌ها در ‏ایران آسان‌تر شود.‏
از جنبه داخلی، به‌رغم حضور چند ده ساله افغانی‌ها در ایران، عملاً کار فرهنگی مثبتی برای آن‌ها انجام ‏نداده‌ایم و بیشتر به صورت شهروند درجه دوم با آن‌ها برخورد شده است و این خودش تبعات منفی برای ‏ما داشته و دارد؛ چه این‌ها به کشورشان برگشته باشند و چه در ایران مانده باشند.‏
یک وجه داخلی مساله هم مسایل امنیتی است. الان همسایه‌های شرقی ما  به طور خواسته یا ناخواسته ‏هزینه‌های زیادی را به ما تحمیل می‌کنند (بحث‌های مواد مخدر و تروریسم و ...). به نظرم اگر الآن ‏هزینه‌ای در آموزش بچه‌های افغان بکنیم، در سال‌های آینده هزینه‌های تحمیلی به کشور کمتر خواهد شد.‏
 ·  Translate
15
Shokouh Rohani (‫شکوه روحانی‬‎)'s profile photomojtaba hemati far's profile photoRezvan Asami's profile photo
3 comments
 
اى كاش فقط كتاب هاى درسى ما كمى سطحش بالاتر بود

شايد امكانش نباشد همه معلمين را آموزش داد و يكدست كرد، شايد به ندرت كارهاى تربيتى قوى در مدارس انجام شود، شايد بچه بواسطه مذهبش يا خانواده اش يك حقايقى را نشنيده باشد و هيچ جاى ديگر به گوشش نرسد...

ولى الآن كه تسلط به مطالب كتاب درسى محور همه چيز شده و همه معلم ها ملزمند كه يك كتاب مشترك را درس بدهند

اى كاش كتاب هاى درسى كمى قوى تر بود، انسان ساز تر بود
 ·  Translate
Add a comment...

mojtaba hemati far

Shared publicly  - 
 
کتاب معروف «مکاتب فلسفی و آرا تربیتی» گوتک یکی از منابع اصلی رشته فلسفه تربیت در ایرانه. به قاعده‌ی کتاب‌های انتشارات سمت، اولش به جمله‌ای از امام (ره) آمده که معنی و ربطش را نفهمیدم؛ گویا فقط به خاطر اشتراک لفظی بوده!:
«یک دسته فلاسفه بودند که روی فلسفه‌ای که آن‌ها می‌دانستند، اسلام را به صورت یک فلسفه ادراک می‌کردند، خیال می‌کردند که مکتب فلسفی است» (صحیفه نور، ج دو، ص۱۵۳)
 ·  Translate
14
Add a comment...
Have him in circles
399 people
Narjes Lari's profile photo
ahmadreza aalaei's profile photo
sadra bina's profile photo
amin heydari's profile photo
hamid shaerbaf's profile photo
‫دغدغه های تربیت‬‎'s profile photo
Dastan Mag's profile photo
Ahmed Serkani's profile photo
Sina Saffar's profile photo

mojtaba hemati far

Shared publicly  - 
 
درباره مدرسه و کلاس هم صدق می‌کند.
با کلاس‌هایی که همه صندلی‌ها رو به معلم است، سخت است که دانش‌آموز را فعال کنیم. اینجاست که نسبت معماری، تجهیزات و ... خودش را نشان می‌دهد.
 ·  Translate
 
زمانی که صندلی‌های کلاس درس در دانشگاه را به زمین میخ می‌کردیم تا دانشجوها خشک و مرتب و به صف رو به استاد یا سخنران بنشینند و علم بیاموزند، گذشته. آموزش باید تعامل محور باشد. بعد از ارائه‌ی مختصر درس توسط استاد باید صدای دانشجوها شنیده شود. نه اینکه فقط سوال بپرسند که حتی در گروه های کوچک با هم صحبت کنند. ذهن نقاد حاصل این مباحثات در گروه های کوچک است نه یادداشت برداری از سخنان استاد. وقتی اصل آموزش تعامل محور را پذیرفتیم، این پذیرش باید خودش را در چینش میز و صندلی کلاس هم نشان دهد. آرایش میزها و صندلی ها باید به گونه‌ای باشد که حتی دانشجوی خجالتی هم مجبور شود در چشم دوستانش نگاه کند و چیزی بگوید. باید آرایش صندلی‌ها و میزها منعطف باشد تا بتوان گروه‌های کوچک و بزرگ و متوسط ساخت. باید در دو طرف کلاس تخته سفید به دیوار نصب باشد تا گروه‌ها ‌بتوانند از این امکانات برای مباحثه استفاده کنند. 
در نهایت اینکه این سوال پیش می‌آید که چطور معماری حوزه‌های علمیه که سنتی و "عقب‌مانده" تصور می‌شدند مبتنی بر همین اهمیت مباحثات شکل گرفته اما دانشگاه ما که تقلیدی‌ست از یونیورسیته‌ی "ممالک راقیه"، این یک اصلِ دموکراتیک را فراموش کرده و آموزش را به رابطه‌ی یک طرفه‌ی استادِ دانا و دانشجوی نادان تقلیل می‌دهد.
 ·  Translate
View original post
9
ebrahim hosinpoor's profile photo
Add a comment...

mojtaba hemati far

Shared publicly  - 
 
با کوچولوم رفته بودیم خرید. برگشتنی دختر همسایه رو دیدم که بی‌تاب جلو خونه، تو کوچه راه می‌ره. نه ده سالشه و بارها حین سک سک با پسرای هم سنش و دوچرخه‌سواری تو کوچه دیدمش.
نزدیکش که شدیم، پرسید: «ساعت دارین؟ ساعت چنده؟». گوشیم رو در آوردم و گفتم:«هشت و سی و هفت دقیقه». یهو پرسید: «چقدر دیگه تا اذانه؟!»؛ بی‌تعارف توقع این سوالو نداشتم ولی گفتم: «هفت دقیقه...».
سرش رو انداخت پایین و همین جور حیران می‌چرخید؛ حس کردم روزه است و دقایق آخر را طاقت نیاورده و آمده خودش را سرگرم کند...
دمش گرم! 
 ·  Translate
15
Shokouh Rohani (‫شکوه روحانی‬‎)'s profile photomojtaba hemati far's profile photoMed Salehi's profile photo
4 comments
 
ارادت، درس پس میدیم 😊
 ·  Translate
Add a comment...

mojtaba hemati far

Shared publicly  - 
 
صدا و سیمایی که مردان فیلم‌هایش به معنای واقعی علاف‌اند و تقریبا در هیچ صحنه‌ای تلاش برای کسب رزق حلال و جهاد اقتصادی را نمی‌بینیم، چرا انتظار داریم تولید و کار فرهنگ ما باشد؟!
در چند درصد سریال‌ها (اعم از طنز و غیرطنز؛ مناسبتی و غیرمناسبتی) مرد کارگر و صنعت‌گر، کشاورز در مزرعه، صیاد و ... است؟! حتی همان کارمند جماعتی را هم که نشان می‌دهند، چقدرش ریز و ظریف وجدان‌کاری به ما منتقل می‌شود؟ هوشنگ، عطا، ارسطو، نقی، صابر و ...را موقع کار مثبت دیدید؟ 
 ·  Translate
19
1
Ali ghasem abadian's profile photoebrahim hosinpoor's profile photoSR F's profile photo
2 comments
 
جدیدا که مردهاش اصلا سر کار نمی رن و 24 ساعت خدا علاف هستن
 ·  Translate
Add a comment...

mojtaba hemati far

Shared publicly  - 
 
در حوزه اقتصاد آموزش و پرورش کار جدی کم داریم.
این کتاب را هنوز نخوانده‌ام؛ اما امیدوارم که کار جدی و بومی باشد...
 ·  Translate
 
جدیدترین کتاب من، با عنوان اقتصاد و برنامه ریزی آموزشی منتشر شد. 1. این کتاب که کوششی برای تبیین رابطۀ دوسویه میان آموزش و پرورش و فرایند توسعه است، به بیان روشهای دستکاری اندیشیدۀ پارامترهای مؤثر بر دو مقولۀ فوق، از طریق برنامه ریزی میپردازد. این برنامه ریزی چه در قالب برنامه ریزی توسعه و چه ...
View original post
10
naser baghestani's profile photo
 
در این زمینه مطالعه اقتصاد بخش عمومی در قسمت سوبسید و یارانه شاید به کار بیاد. البته رویکرد مجموعه زیاد آکادمیک نیست . اما شاید برای ایده خوب باشه
 ·  Translate
Add a comment...

mojtaba hemati far

Shared publicly  - 
 
اتوبخارمون سوخته، می‌خواستیم یکی دیگه بگیریم. از قضا مهمون داشتیم و آن‌ها اصرار که باید خارجی باشه. با هماهنگی هم‌سر محترم رفتم و پارس خزر گرفتم؛ صد و پونزده تومن. انشاله که رو سفیدمون کنه
پ.ن-۱: خیلی حال می‌ده وقتی روی یک وسیله برقی اسمش رو فارسی نوشته باشن
پ.ن-۲: آهای تولیدکننده داخلی! درست تولید کن که آب‌رومون نره... 
 ·  Translate
29
1
mojtaba hemati far's profile photo‫فروشگاه اینترنتی عکاسی و فتوشاپ‬‎'s profile photohamed sohrabi's profile photo‫محمدصادق عليزاده‬‎'s profile photo
13 comments
 
یه گروه برای کار و کارگر ایرانی برای معرفی فروشنده های منصف تو هر منطقه ای که زندگی می کنید بگید تا خریدهامون کم کم هدایت بشه به سمت فروشنده ها یا فروشگاه های منصف و ایرانی فروش
 ·  Translate
Add a comment...
People
Have him in circles
399 people
Narjes Lari's profile photo
ahmadreza aalaei's profile photo
sadra bina's profile photo
amin heydari's profile photo
hamid shaerbaf's profile photo
‫دغدغه های تربیت‬‎'s profile photo
Dastan Mag's profile photo
Ahmed Serkani's profile photo
Sina Saffar's profile photo
Education
  • Ferdowsi University of Mashad
    philosophy of education, 2011
Basic Information
Gender
Male
Work
Occupation
educational policy reseracher
Places
Map of the places this user has livedMap of the places this user has livedMap of the places this user has lived
Currently
tehran
Links
mojtaba hemati far's +1's are the things they like, agree with, or want to recommend.
تأملات یک تربیت پژوه – درس روشها و فنون تدریس: فعالیت4(یادگیری مبتنی بر ...
rahimie.ir

یادگیری مبتنی بر پروژهProject Based Learning. یک روش آموزشی است که در آن، دانش آموزان، از طریق کار و فعالیت در یک دوره زمانی برای تحقیق و پا

بچه های قلم - www.BGH.ir
bachehayeghalam.ir

پایگاه اطلاع رسانی، خبری، فرهنگی، مذهبی بچه های قلم - www.BGH.ir

دال | اندیشکده تعلیم و تربیت
dall.ir

(‌مصوب جلسات ۲۲۶، ۲۳۱، ۲۳۲ و ۲۳۵ مورخ ۷٫۲۴، ۹٫۱۳، ۹٫۲۰، ۶۹٫۱۰٫۱۸ شورای عالی انقلاب فرهنگی)/‌ شماره .۳۶۳۴‌دش – تاریخ ۶۹٫۱۱٫۱۷ ‌ماده ۱ – هدف:

آزمون مزاج شناسی
www.tabaye.ir

یکی از پایه‌های سلامت در طب سنتی شناخت مزاج خود است. این آزمون به شما کمک می‌کند تا مزاج خود را بشناسید و بر اساس آن‌ها تغذیه، کار و فعالیت