Profile cover photo
Profile photo
MÜDEK - Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği
15 followers
15 followers
About
Posts

"Kanıt Göster" Kararı Uygulaması Kademeli Olarak Kaldırılıyor

11.06.2018 tarihinde MÜDEK web sitesinde yayımlanmış olan ve MDK Genel Sekreterliği aracılığıyla paydaş görüşüne açılan, "MÜDEK Akreditasyon Sürecinde Kanıt Göster Kararının Kaldırılmasıyla ilgili Görüş Talebi" başlıklı Yönetim Kurulu bildirisine gelen görüşler, Mühendislik Eğitim Programları Akreditasyon Kurulu (MAK) tarafından incelenmiştir.

Gelen görüşlerin incelenmesi sonucunda MÜDEK Yönetim Kurulu, MAK önerisi doğrultusunda, 16.10.2018 tarih ve 2018-09 sayılı kararıyla "Kanıt Göster" akreditasyon kararları ve bu kararların sonucunda yapılan "Kanıt Göster" değerlendirmelerini aşağıda belirtildiği üzere zaman içinde kademeli olarak kaldırılmasına karar vermiştir.

1. 2018-2019 dönemi için "Kanıt Göster" kararı alınmış ve değerlendirme için başvuru yapmış programların "Kanıt Göster" değerlendirme süreci devam edecektir.
2. 2018-2019 ve 2019-2020 dönemlerinde Ara Değerlendirme sürecinde olan ve olacak programlar için 2019 ve 2020 yıllarında yapılacak değerlendirmeler sonucunda "Kanıt Göster" akreditasyon kararı verilebilecek ve bu programların 2019-2020 ve 2020-2021 dönemlerinde "Kanıt Göster" değerlendirmeleri yapılabilecektir.
3. 2018-2019 dönemi ve sonraki dönemlerde ilk kez ve Yeniden Genel Değerlendirme sürecinde olan ve olacak programlar için, önceki dönemlerde "Kanıt Göster" kararı verilmesi gereken durumlarda "Akreditasyon Vermeme" kararı verilecek ve 2021-2022 dönemi ve sonraki dönemlerde "Kanıt Göster" değerlendirmeleri yapılmayacaktır. Bu durumda olan akreditasyonlu programların akreditasyonu, süreleri sonunda sonlanacaktır. Akreditasyonu sonlanan programlar bir sonraki dönem "Genel Değerlendirme" için tekrar başvuru yapabileceklerdir.
Add a comment...

Yavuz Erçil Karadeniz Ekonomik İşbirliği Ülkeleri Yükseköğretimde Karşılıklı Tanınma Toplantısına Katıldı

MÜDEK Genel Sekreteri M. Yavuz Erçil Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü (KEİ) ve Yükseköğretim Kurulu (YÖK) tarafından 12 Kasım 2018 tarihinde İstanbul'da düzenlenen Üye Ülkeler Arasında Yükseköğretimde Sürdürülebilir Kalite için Karşılıklı Tanımaya Yönelik Bilgi Ağını Geliştirme amaçlı çalıştaya MÜDEK'i temsilen katılmıştır. Çalıştaya, YÖK ve YÖDAK yetkilileri dışında, davet edilen diğer akreditasyon kuruluşlarının temsilcileri ve üniversite temsilcileri de katılmıştır.
Add a comment...

Post has attachment
MÜDEK Program Değerlendiricileri Eğitim Çalıştayı

MÜDEK değerlendirici adaylarının eğitimine yönelik MÜDEK Eğitim Çalıştayı 13-14 Ekim 2018 (Cumartesi-Pazar) günlerinde Ankara'da yapılmıştır. Çalıştayda çeşitli üniversitelerden ve farklı mühendislik disiplinlerinden 16 değerlendirici adayı ve deneyimli değerlendirici davetli olarak yer almıştır.

Çalıştay sayfasına erişmek için tıklayınız. http://www.mudek.org.tr/tr/calistay/calistay201810D.shtm
Photo
Add a comment...

Post has attachment
MAK'ın 2018 Yılı Akreditasyon Karar Toplantısı Yapıldı

2018 yılı akreditasyon kararlarının alındığı MAK toplantısı 30.06.208 tarihinde yapıldı. Toplantıda 2017-2018 döneminde değerlendirilmiş olan toplam 101 mühendislik programından 13 program için tam süreli akreditasyon, 40 program için sonraki genel değerlendirmeye kadar akreditasyon sürelerini uzatma, 43 program için ara değerlendirme koşulu ile akreditasyon kararı, 5 program için akreditasyon vermeme kararı alındı.

Toplantıya, MÜDEK'in akredite ettiği programlara EUR-ACE (Bachelor) Etiketi (EUR-ACE (Bachelor) Label) verme yetki belgesinin 5 yılda bir yapılan yenilenmesi kapsamında, ENAEE (European Network for Accreditation of Engineering Education) temsilcisi Sergei Gerasimov (AEER) da gözlemci olarak katıldı.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
2018 Yılı Akreditasyon Listesi

MÜDEK tarafından 2018 yılı itibariyle akredite edilmiş programların listesi 01 Temmuz 2018 tarihinde güncellenerek yayımlandı.
http://www.mudek.org.tr/tr/akredit/akredite2018.shtm
Add a comment...

Post has attachment
MÜDEK tarafından 2018 yılı itibariyle akredite edilmiş programların listesi 01 Temmuz 2018 tarihinde güncellenerek yayımlandı.
http://www.mudek.org.tr/tr/akredit/akredite2018.shtm
Add a comment...

Post has attachment
"Kanıt Göster" Akreditasyon Kararının Kaldırılmasına Yönelik Paydaş Görüşleri Çağrısı

MÜDEK akreditasyon değerlendirmelerinde, 2018-2019 değerlendirme döneminde yapılacak Genel Değerlendirme ve Yeniden Genel Değerlendirme başvurulardan geçerli olmak üzere, Ziyaretle Kanıt Göster ve Raporla Kanıt Göster kararlarının kaldırılarak bu kararların verilmesine yol açan koşullarda Akreditasyon Vermeme kararının verilmesi hedeflenmektedir. Konu ile ilgili ayrıntılı bilgi, değişiklik gerekçesi ve uygulama takvimini içeren MÜDEK Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Yıldırım'ın paydaşlara çağrı yazısı için tıklayınız: http://www.mudek.org.tr/doc/duyuru/20180611-KG-GorusCagri.pdf

Dikkat: Gerekçeli görüş ve önerinizi, ad, soyad, ünvan ve kurum bilginizle birlikte en geç 30 Eylül 2018 tarihine kadar mak@mudek.org.tr adresine "Kanıt Göster" konulu bir e-posta ile gönderebilirsiniz.
Add a comment...

MÜDEK Akreditasyon Yöneticisi Göreve Başladı

MÜDEK Yönetim Kurulu tarafından yeni oluşturulan MÜDEK Akreditasyon Yöneticisi pozisyonuna 18.06.2018 tarihi itibariyle Z. Serhan Başer atanmıştır. Kendisi MÜDEK akreditasyon ve değerlendirme çalışmaları organizasyonu ve yürütülmesinden sorumlu olacaktır. Z. Serhan Başer'e hoş geldiniz diyor ve MÜDEK'te başarılı ve verimli bir iş yaşamı diliyoruz. Kendisine MÜDEK ofis telefonundan veya baser@mudek.org.tr e-posta adresinden ulaşılabilecektir.
Add a comment...

Post has attachment
Bülent Özgüler ve Bülent Platin Ulusal Kalite Kuruluşları Toplantısına Katıldı

MÜDEK-MAK Başkanı A. Bülent Özgüler ve MÜDEK Danışma Kurulu üyesi Bülent E. Platin06 Haziran 2018 tarihinde Yükseköğretim Kalite Kurulunda 12 ulusal akreditasyon kuruluşunun temsilcilerinin katıldığı toplantıya MÜDEK'i temsilen katıldı. Gündemi,
1. Kurumsal dış değerlendirme programı ile program akreditasyonu çalışmalarının ilişkilendirilmesi,
2. Çıktı odaklı akreditasyon sürecinde yükseköğretim kurumlarından beklenen kanıtlar,
3. "Akreditasyon Kuruluşlarının Yetkilendirilmesine İlişkin Yönerge"nin güncellenmesi kapsamında akreditasyon kuruluşlarının önerileri
olan toplantıda 2. gündem maddesiyle ilgili bir MÜDEK sunumu yapıldı. Sunum için tıklayınız: http://www.mudek.org.tr/doc/sun/20180606(Platin-Ozguler-YKK).pdf
Photo
Add a comment...

Yeni MÜDEK Üyesi

MÜDEK gönüllüsü olarak hizmet vermekte olan Ali Berktay'ın MÜDEK üyelik başvurusu MÜDEK Yönetim Kurulunun 28 Nisan 2018 tarihli toplantısında görüşülmüş ve bu arkadaşımız derneğimizin üyeliğine kabul edilmiştir. MÜDEK'e katkılarını "MÜDEK üyesi" olarak devam ettirecek olan arkadaşımıza hoş geldiniz diyoruz.
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded