Profile cover photo
Profile photo
KOLAYLEZZET
Yemek ve çay saatlerinin pratik yardımcısı!
Yemek ve çay saatlerinin pratik yardımcısı!
About
Posts

Post has attachment
https://www.kolaylezzet.com/kolay-yemek-tarifleri/sebze-yemekleri/947-balcan-dograma-patlican-dograma-gaziantep
BALCAN DOĞRAMA (Patlıcan Doğrama, Gaziantep)

Antep usulü patlıcan doğrama (“Balcan Dorgama”) nasıl yapılır? Antep yöresi patlıcan yemekleri lezzetiyle meşhurdur. Antep usulü ekşili patlıcan olarak da bilinen bu yemeğe Kilis’te Patlıcan Bastırması, Şanlıurfa’da balcan ekşisi (patlıcan ekşisi), ekşili patlıcan sulusu denilir. Gaziantep’te düğünlerin, gelin çeyizinin gideceği günlerin, davet ve şenliklerin yemek menülerinde yer alan ekşili acılı sarımsaklı bu nefis patlıcan yemeğini denemelisiniz. İşte Gaziantep usulü patlıcan doğrama yemeği resimli tarifi…
Add a comment...

Post has attachment
https://www.kolaylezzet.com/kolay-cay-saati-tarifleri/yumurta-ve-kahvalti-yemekleri/946-mantarli-yumurta-tarifi
MANTARLI YUMURTA TARİFİ

Mantarlı yumurta nasıl yapılır? Kaşarlı mantarlı omlet nasıl yapılır? “Kahvaltıda mantarlı ne yapabilirim” diyorsanız size çok güzel bir önerimiz var: Kahvaltılık mantarlı yumurta kolaylıkla ve lezzetli bir şekilde hazırlanabilir. Evde değişik ve pratik bir omlet yapma zamanı geldiyse işte nefis mantarlı yumurtanın resimli tarifi…
Add a comment...

Post has attachment
https://www.kolaylezzet.com/kolay-yemek-tarifleri/kofteler/945-etli-aya-koftesi-sanliurfa
Aya köftesi nasıl yapılır? Köfteler bazen şekillerine göre isimlendirilirler. Kıymasız (bulgurlu, patatesli) şekli oldukça yaygın olan Şanlıurfa’nın aya köftesi (aya kıftesı) de bu kısımdadır. Yiyenlere elinizin lezzetini de sunucak olan Urfa usulü aya köftesinin resimli tarifi için buyurun:
Add a comment...

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment
https//www.kolaylezzet.com/kolay-yemek-tarifleri/et-yemekleri/942-etli-sultan-kebabi-yufkali-bohca-kebabi
ETLİ SULTAN KEBABI (YUFKALI BOHÇA KEBABI)

Etli Sultan Kebabı nasıl yapılır? Ana yemek olarak davet sofralarına layık dört kişilik etli sultan kebabı tarifi arıyorsanız doğru yerdesiniz. Şık sunumu, nefis lezzeti, cezbeden kokusu ile işte nam-ı diğer yufkalı bohça kebabının resimli kolay tarifi:
Add a comment...

Post has attachment
https://www.kolaylezzet.com/kolay-cay-saati-tarifleri/recel-marmelat/941-ev-yapimi-bogurtlen-receli

Böğürtlen reçeli evde nasıl yapılır? Aşılı iri böğürtlen yerine yabani dağ böğürtleni kullanmayı tercih ederseniz, pazara gelmeyen bu meyveyi toplamak durumundasınız. Yol kenarlarında, ormanda kendiliğinden yetişen bu bitki cinsine ve yöresine göre Temmuz, Ağustos, Eylül aylarında meyvelerini olgunlaştırır. Bitkiler dünyasının timsahı olan böğürtlen gülgillerden olup sadece gövdesinde değil yaprak ana damarında bile diken bulunduran, hayatta kalma ve kendini savunma teknikleri oldukça güçlü acımasız bir savaşçıdır. Kökleri ve gövdesi ile saldırgan bir şekilde büyüyerek etrafa yayılıp neslini devam ettirir. Yaralanmadan, elbise ve ayakkabıyı dikenlere takmadan yaklaşmanın bile zor olduğu böğürtlenin, narin meyvelerini rahatça alıp gidebileceğini zanneden tedbirsizlere son dersi toplama esnasında patlayan meyvelerin ellerde ve kıyafette bıraktığı lekelerdir. Ancak azim ve cesaretle bu işin üstesinden gelirseniz nefis bir lezzet sizi bekler... Sağlığa önemli faydaları olduğu söylenen böğürtlenin olgunları taze olarak yenirken mayhoş veya ekşi olanları için böğürtlen reçeli yapımı pratik bir çözümdür. Kahvaltı sofranıza çeşni olacak güzel böğürtlen reçelinin resimli kolay tarifi:
Add a comment...

Post has attachment
https://www.kolaylezzet.com/kolay-yemek-tarifleri/pilav-makarna/937-kiymali-lazanya-nasil-yapilir-bolonya-italya

KIYMALI LAZANYA NASIL YAPILIR (Bolonya, İtalya)
Kıymalı Lazanya nasıl yapılır? İftarda farklı bir makarna yemeği yapmak ister misiniz? Nefis sosların makarnaya kattığı enfes lezzet Anadolu damak tadına uygun bu güzel İtalyan yemeğine Ramazan sofralarında yer açılmasını sağlıyor. İşte resimli kolay kıymalı lazanya yapılışı tarifi:
#lazanya #kıymalılazanya #kiymalilazanya #makarna #kıymalımakarna
Add a comment...

Post has attachment
https://www.kolaylezzet.com/kolay-yemek-tarifleri/pilav-makarna/937-kiymali-lazanya-nasil-yapilir-bolonya-italya
SAKAL KALDIRAN TATLISI (Hatay, Antakya)

Antakya’nın nefis Sakal Kaldıran tatlısı nasıl yapılır?

Kadayıf Arapça kaynaklı kadife kelimesinin çoğulu ise bu malzeme ile yapılan tatlıların kalitesine şaşmamak gerekir. Sakal Kaldıran’da bu eşsiz lezzetlerden biri… Sakal Kaldıranın diğer ana malzemesi şeker olsa da aslında yapım malzemesi olarak rafine toz şeker yerine pekmez ve tahin kullanılır. Misafirlere ramazan iftar sonrası ikram edilebilecek bu çok lezzetli ve hafif tatlıyı evde hazırlamanın resimli kolay tarifi: #hataymutfagi #tatlitarifleri   #ramazan   #kadayif   #sakalkaldıran  
Add a comment...

Post has attachment
https://www.kolaylezzet.com/kolay-yemek-tarifleri/zeytinyaglilar/935-zeytinyagli-taze-borulce-aydin
ZEYTİNYAĞLI TAZE BÖRÜLCE (Aydın)
Zeytinyağlı Taze Börülce yemeği nasıl yapılır? Hafif, pratik, sağlıklı ve nefis bir iftar menüsü arayışında olanlar için bir müjdemiz var: Börülce mevsimi geldi! Taze fasulyede olduğu gibi taze börülcede zeytinyağı tadı domatesin ekşiliği ile birleştirilerek enfes bir lezzete ulaşılabilir. Ege ve Batı Anadolu mutfağının börülce yemekleri içinde özel bir yeri olan bu kolay lezzetin resimli tarifi:
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded