Profile cover photo
Profile photo
Kendini Geliştir
384 followers -
Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim adresi - kendinigelistir.com
Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim adresi - kendinigelistir.com

384 followers
About
Posts

Post has attachment
YALNIZCA HIZLI KOŞMAK YETMEZ!

Kendinizi bir 100 metre, kısa mesafe koşucusu olarak düşünün. Önünüzde yılın en önemli şampiyonası var. Yıllardır, her gün deliler gibi çalışıyorsunuz. Atiksiniz, hızlısınız. Bayrak yarışında hele, takımın as koşucusu olarak çok iddialısınız.

Derken o en çok beklediğiniz yarış günü geliyor. Stadyuma gidip günü unutulmaz kılmak için saatler kaldı. Odanızın kapısı açılıyor, antrenörünüz içeri giriyor. Size sinir bozucu bir sakinlik içinde;

“Plan değişti, kısa mesafe değil, uzun mesafe koşacaksın, maratona giriyorsun” diyor.
Ne yaparsınız?

YAZININ TAMAMI : https://www.kendinigelistir.com/yalnizca-hizli-kosmak-yetmez/
Add a comment...

Post has attachment
ÖLÜMLE YAŞAM ARASI KAÇ SAAT?

Son günlerde etrafımda bir şekilde yer alan kişilerden ortak duyduğum soru: Nasıl bu kadar pozitifsin? Sabah sabah nasıl bu kadar enerji dolu olabiliyorsun?

Çok zor olduğunu sanmıyorum, inanın. Amacım #Polyannacılık yapmak ya da sanki hayatımda her şey on numara beş yıldızmış gibi nasihat vermek değil. Sadece hissettiklerim…

Şükrediyorum… ve şükretme becerisinin yaradan tarafından insana sunulmuş en güzel ayrıcalık olduğuna inanıyorum. #Şükretmek ve şükredebilmeyi bilmek. İyi ama nedir bu şükretmek?

YAZININ TAMAMI : https://www.kendinigelistir.com/olumle-yasam-arasi-kac-saat/
Add a comment...

Post has attachment
“Dağınık bir masa dağınık zihne işaret ediyorsa, boş masa neyin işareti?” Albert Einstein’a ait bu söz mü doğru?
Yoksa;

Karışık bir çalışma masası karışık zihnin mi göstergesi?
Birkaç gün önce, devam etmekte olan eğitimimde, Fransız kadının çantasını görmeseydim, kendimi çok dağınık bir insan kategorisinde tutacaktım. Genellikle çantamın içinde birbiri ile alakasız çeşitli materyaller bulunur ve bunlar uzunca bir süre benimle seyahat edebilirler. Bu bazen bir elma, bazen de bir çatal olabiliyor. En çok da iş toplantılarına giderken x-ray cihazında çantamdaki çatala şaşkın bakan güvenlik görevlisine mahcup gülümsüyorum. O akşam çantamı temizleyip bir sonaki hezimete kadar unutabiliyorum.

YAZININ TAMAMI : https://www.kendinigelistir.com/masamiz-mi-kafamiz-mi-karisik/
Add a comment...

Post has attachment
BİR ÇİMEN GİBİ ALÇAKGÖNÜLLÜ OLMAK!

Eğitimlerde sıklıkla üzerinde durduğumuz şeylerden biri şudur: Eğer #değişim istiyorsan, değişen taraf sen olmalısın. Birisiyle daha iyi bir #ilişki kurmak istiyorsan eğer, bu daha iyi ilişki için ilk adımı sen atmalısın, sonra ikinci adımı sonra üçüncü adımı, sonra dördüncü…

Belki de uzunca bir süre bütün adımları senin atman gerekir çünkü farklı bir sonuç almayı bekleyen sensindir. Sonra hemen her seferinde aynı soru gelir: İyi de sürekli ben çaba sarf edersem olmaz ki, sürekli ben mi ödün vereceğim, hep ben mi iyi bir dinleyici olacağım, hep ben mi bakış açımı değiştireceğim? Karşı tarafın da çabalaması gerekmiyor mu?

YAZININ TAMAMI : https://www.kendinigelistir.com/bir-cimen-gibi-alcakgonullu-olmak/
Add a comment...

Post has attachment
BAŞARIDAN KORKMAK

Çantamı akşam yatarken hazırlarım, Ödevimi sabah uyanınca yaparım, Öğretmenin verdiği proje üzerinde okulda çalışırım. Hep sonra. Peki, neden işlerimizi hep sonraya bırakırız? Neden, sanki bugün hiç bitmeyecekmiş, hep bir yarın gelecekmiş gibi davranırız?

Gençlerin yapması gereken şeyleri erteleyerek “hep sonraya” bırakmasını, bazen tembellikten kaynaklı zannederiz ancak onların üzerlerine düşen görev ve sorumlulukları yerine getirmemelerinin altında yatan asıl sebebin, #özgüven eksikliği, isyan, #mükemmeliyetçilik, sabırsızlık, #başarısızlık ve #başarı korkusundan kaynaklı olabileceğini hiç düşünmeyiz. Başarı korkusu dedik, biraz tuhaf geldi değil mi?


YAZININ TAMAMI : https://www.kendinigelistir.com/basaridan-korkmak/
Başarıdan Korkmak
Başarıdan Korkmak
kendinigelistir.com
Add a comment...

Post has attachment
#Avustralya dünyanın en küçük kıtası, en büyük adası olan, bulunduğu kıtanın tamamını kaplayan ülkedir. Yıllık yapılan istatistiklerde suç oranın düşük olması, insanların refah düzeyinin yüksek olması ülkeyi her yıl dünyanın en yaşanılabilir ülke sıralamasında ilk beşe taşımaktadır. Dolayısı ile ‘’mutlu insanlar ülkesi’’ tarifi aslında Avustralya için bir ütopya değildir. Ülkenin başkenti bilinenin aksine (Sydney) Canberra’dır. Hiçbir ülke ile kara bağlantısı olmayan ülke doğal güzellikler açısından tam bir cennettir.

Türkiye’ye uçuş uzaklığı Sydney ve Melbourne’e yaklaşık 18 – 22 saat arası, Brisbane ise 20 – 26 saat arası aktarma süresine göre değişiklik göstermektedir.

YAZININ TAMAMI : https://www.kendinigelistir.com/avustralya-dil-egitimine-gidilecek-3-sehir/
Add a comment...

Post has attachment
BEN BİLMEM AMİRİM BİLİR

İşimiz gereği her gün birçok insanla iletişim halinde oluruz. Kiminden bir şeyler talep eder, kiminin ise taleplerini yerine getiririz. Eğer talebini yerine getiremeyeceksek de neden getiremeyeceğimizi izah ederiz. Bizim de talebimize olumsuz bir yanıt verilse sebebini öğrenmek isteriz. Maalesef bu sebep çoğu zaman “amirim böyle söyledi” olabiliyor. “Peki, neden?” diye sorduğunuzda ise “onu kendisiyle görüş” cevabı gecikmiyor. Böylelikle iş çözülmemiş oluyor. Hatta bu şekilde büyüyerek sorun kriz halini alıyor.

Tecrübeyle sabittir ki “amirim uygun görmedi” cevabını verenlerin çoğu aslında kendisi uygun görmemiştir.

YAZININ TAMAMI : https://www.kendinigelistir.com/ben-bilmem-amirim-bilir/
Ben Bilmem Amirim Bilir
Ben Bilmem Amirim Bilir
kendinigelistir.com
Add a comment...

Post has attachment
İŞ HAYATINDA BAŞARILI OLMAK İÇİN PSİKOPAT MI OLMAK GEREKİR?

Bu sene okuduğum en ilginç kitaplardan biri Kevin Dutton’ın Olağan Psikopatlar kitabı oldu. Kevin Dutton psikopatik öğelerin hepimizin doğasında var olduğunu ve içinde yaşadığımız dönemin ve eğilimlerin bizi psikopatlaştırdığını savunuyor. Ona göre psikopatlar, kendine aşırı güvenen, egosantrik, empati yoksunu, çabuk sinirlenen, ustalıkla yalan söyleyebilen, dürtüsel tepkileri olan ve soğuk kalpli insanlar. Bu özelliklere bakınca ilk tepkim yaşasın ben psikopat değilim demek oldu. Ama bu sevincim kısa sürdü. Çünkü aynı zamanda psikopatlar, dayanıklı, etrafta olup bitenin farkında, korkusuz, zihinsel açıdan sağlam, deneyime açık, pragmatik, odaklanabilen, enerjik, yaratıcı ve bağımsız kişilik özellikleri taşıyor. Bu özelliklere bakınca birçoğunun bende olduğunu gördüm ve Kevin Dutton’un dediğine hak verdim. Bu durumda bende de psikopatik özellikler var. Aslında sadece bende değil hepimizde değişik ölçülerde var.

YAZININ TAMAMI : https://www.kendinigelistir.com/is-hayatinda-basarili-olmak-icin-psikopat-mi-olmak-gerekir/
Add a comment...

Post has attachment
KONFOR ALANINDAN ÇIKMAK veya ÇIKMAMAK

Uzun yıllardır aynı şirkette aynı pozisyonda çalışıyorsunuz. Kendiniz için şirketinizde bir gelecek göremiyorsunuz. İşinizin size hiç bir şey katmadığını düşünüyorsunuz. Göstermeniz gereken performansın %20 si ile bile işleri halledebiliyorsunuz. Gün geçtikçe daha demotive, mutsuz ve huysuz bir insan haline dönüşüyorsunuz. Kafada deli sorular bir yandan gitmek istiyorsunuz diğer yandan arka planda bir şey sizi durduruyor. Şimdi yeni bir şirket kendini tanıt, iş yapış şekillerini öğren, her şeye hakim olmaya çalış kim uğraşacak diye düşünüyorsunuz. Mevcut şirketinizde her şeyi biliyorsunuz tamam biraz mutsuzsunuz ama idare edebileceğini düşünüyorsunuz. İşte tehlike çanları burada çalmaya başlıyor artık bu #konfor alanınızın artık azap alanına dönmeye başladığının bir göstergesi.

YAZININ TAMAMI : https://www.kendinigelistir.com/konfor-alanindan-cikmak-veya-cikmamak/
Add a comment...

Post has attachment
HAYAT SANA GÜZEL!

Hayatı güzelleştirir, sımsıcak gönüllere girebilirsek, aynı duyguları paylaşıp, affetme erdemine ulaşarak geçmişi unutabilirsek gülün dikenlerinden daha ziyade güzelliğini görebiliriz. O halde #hayat kimler için ve hangi zamanlarda güzeldir?

YAZININ TAMAMI : https://www.kendinigelistir.com/hayat-sana-guzel/
Hayat Sana Güzel!
Hayat Sana Güzel!
kendinigelistir.com
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded