Profile

Cover photo
Kendini Geliştir
353 followers|403,402 views
AboutPostsPhotosVideos

Stream

Kendini Geliştir

Shared publicly  - 
 
YARGI-sızlık : İçinizdeki Parmaklıklardan Nasıl Kurtulabilirsiniz?

Hemen savunmaya geçeriz değil mi, karşımızdaki kişi sorar beni nasıl bu kadar basit bir şekilde yargılayabiliyorsun der ve bizler şu cevabı veririz “ben seni yargılamıyorum”. Şimdi cevabı birlikte inceleyelim, “seni yargılamıyorum”, demek bile yargılamanın bir biçimidir, çünkü karşımızdakinin bizi “suçladığını” düşünmüş, sıkışmışlık hissi ile #inkar yönünde adımımızı atmışızdır bile…

İşte yargılarımız bu kadar içimize işlemiştir. Peki soracaksınız “bunun sorumlusu ben miyim”, ki bu da bir diğer #yargılama cümlesidir… Tabi ki sorumlu olarak tek bir kişi veya etken gösterebilmek zordur, genel olarak yetiştiğimiz çevremiz, aldığımız kültürel ve sosyal eğitim ve hayat tecrübemiz aslında bu #yargı sistemini oluşturmuşlardır. Fakat asıl sorun bu sistemin “iliklerimize işlemişlik derecesidir”.

YAZININ TAMAMI : https://goo.gl/KfoJkV
 ·  Translate
Bugün bir değişiklik yapalım ve yargılama mekanizmamızı en azından bir anlığına kapatalım. Peki yargısızlık nasıl çalışır? Ne yapmamız lazım?
1
Add a comment...

Kendini Geliştir

Shared publicly  - 
 
SİZ DE #erteliyici KİŞİLERDEN misiniz?

Hayatınızın içinde “sonra yaparım” , “biraz ara vereyim” , “bir mola istiyorum” gibi davranışlarınız varsa siz de birçok insan gibi “erteleyici” olabilirsiniz.

Önemli olmayan işleri yaparak vakit geçirmek esas yapılacak işlerin birikmesine neden oluyor. #Erteleme davranışı sürekli tekrarlandığında ise alışkanlık haline geliyor. #EmseyHospital’dan Psikiyatri Uzmanı Uzm. Dr. Orhan Karaca kişilerin hedefleri doğrultusunda adım atmak varken, neden ertelemeye ihtiyaç duyduklarının sebeplerini anlattı.

Neden sürekli ertelemeyi tercih ediyoruz?

Ertelemenin farklı nedenleri var. Bunlar tek başına var olabileceği gibi birkaç tanesi birlikte de olabiliyor. Ertelemenin en önemli nedenlerinden biri #mükemmeliyetçilik. Mükemmeliyetçiler kalite ve verimlilik odaklı kişiler olduğu için ortaya çıkacak sonuçla aşırı ilgileniyor. Ayrıntılara takılıp, bu ayrıntılar olmadıkça harekete geçmek istemiyorlar. Bir yandan bu ayrıntılarla uğraşıp adım atmıyorken, diğer yandan da adım atmak zorunda hissedip bu duyguların arasına sıkışıyorlar.

YAZININ TAMAMI : https://goo.gl/Vc3Vtz
 ·  Translate
Hayatınızın içinde "sonra yaparım","biraz ara vereyim","bir mola istiyorum" gibi davranışlarınız varsa siz de birçok insan gibi "erteleyici" olabilirsiniz.
1
Add a comment...

Kendini Geliştir

Shared publicly  - 
 
BİR YOLU VAR!

#Nietzche ’nin şu sözü ile yol gösteriyor bize; “Yaşamak için bir nedeni olan kişi, hemen her nasıl’a katlanabilir.” Yaşama tutunanların yaşama yönelik tutumlarındaki farka vurgu yapıyor: Yaşamdan ne beklediğimizin gerçekten çok önemi yok; asıl önemli olan yaşamın bizden ne beklediği! Ona göre herkesin somut bir misyonu, görevi var yaşamda ve insan varoluşunun özü de tam bu #sorumluluk. “İkinci defa yaşıyormuşçasına ve ilk kez şimdi yapmak üzere olduğunuz gibi hatalı hareket etmişçesine yaşayın!” Geçmişte olana değil, geleceğe odaklanan; olan karşısında karamsar olmak yerine iyimser ve eylemci bir tavır öneriyor #Frankl. #başarı #sevgi #cesaret

Yaşamdaki anlamın üç farklı yoldan keşfedilebilir olduğunu söylüyor:

...

YAZININ TAMAMI : http://www.kendinigelistir.com/bir-yolu-var/
 ·  Translate
Her canlı kendi anlamını ve çıkış yolunu yaratırsa, tünelin sonundaki ışığı ya da her karanlık hissin sonundaki aydınlığı bulmayı seçebiliyor.
2
Add a comment...

Kendini Geliştir

Shared publicly  - 
 
HANGİ TÜRK ROMANLARINI MUTLAKA OKUMALIYIM?

Daha önce birçok kişisel gelişim kitabı tavsiye ettik. Hatta birkaç kişisel gelişim kitap özetleri yayımladık. Şimdi Türk edebiyatından romanlar okumak isteyenler için, Türk romanı nereden nereye geldi sorusunu cevaplayacak bir liste hazırlamak istedim. 1873-1973 yılları arasındaki 100 yılı kapsayan bir dönemden seçtim romanları. Mutlaka okunmalı bu romanlar. (Hangi Türk romanları okumalıyım? sorularını da cevaplandırmış olacağız.)

Bu listede yer alan romanların çoğu bilinen, adı duyulmuş romanlar. Ama biçim, içerik, yazar-roman gelişimi ve olay örgüsünü oturttukları dönem açısından da önemli oldukları pek bilinmiyor. Üstelik bu romanların her biri, yazıldıkları dönemin sorunlarını irdelemeleri açısından oldukça iyi örnekler.


YAZININ TAMAMI : https://goo.gl/c1odPy
 ·  Translate
Elbette Türk edebiyatının birbirinden güzel romanları var. Ancak bunu neden okumadım veya hangi Türk romanını okumalıyım dediğiniz kitaplar var. Hangileri mi?
2
Add a comment...

Kendini Geliştir

Shared publicly  - 
 
TUTUNDUĞUMUZ HER NEYSE..

Peki ne yapacağız?

Korka korka, vazgeçe vazgeçe, umudumuzu her gün eze eze nereye kadar devam edeceğiz?

Böyle yaşanır mı? Elbette yaşanmaz. Kendimce bir iki formül geliştirdim. Belki işinize yarar.

Birkaç gündür hayattan ödünç aldığım şeyleri düşünüyorum. Somut ya da soyut, her şeyi… Başarılarımı, başarısızlıklarımı, ailemi, yeteneklerimi, yeteneksizliklerimi, iyi olduklarımı, tamamen çuvalladıklarımı, saçlarımı, gözlerimi, ellerimi, inançlarımı vs…

Tüm bunların ödünç olduğunu bildiğim halde bazılarını kaybetmeye gönlüm hiç razı olmayacak, farkındayım. Öncelikle kabul etmem gereken şey şu ki, ödünç aldığım her ne varsa elimden gelen tek şey onların değerini bilmek. Her an birinden birini hayat geri alabilir.

Kazananları kaybedenlerden ayıran tek şey, kaderin her yeni oyununa gösterdikleri tepkidir.

O halde, o geri almadan hepsinin tadını çıkarmam lazım!

YAZININ TAMAMI : https://goo.gl/e4nWDp
 ·  Translate
Ayakta kalmamızı sağlayan şeyleri bulmak çok önemli! Siz de tutunduklarınızı ve tutkularınızı hatırlayın. Çoğu şeyi yoluna koymanın adresi buradan geçiyor.
1
Add a comment...

Kendini Geliştir

Shared publicly  - 
 
TÜM ZAMANLARIN EN İYİ ÇOCUK KİTAPLARI

Çocukluğumuzun mottosudur “adam olacak çocuk“. Özellikle buradan hayata başlamak istiyorsak tabi ki buna uygun yetişmek veya gelişime açık bir yapıya sahip olmak oldukça önemli! Araştırmalar gösteriyor ki erken yaşlarda doğru #kişiselgelişim eğitimleri, doğru kişisel gelişim kitapları gelişim çağında kişinin üzerinde büyük bir etkisi var. İşte bütün zamanların en iyi çocuk kitapları…

Bugüne kadar İngilizce yazılmış en iyi #çocukkitapları hangileridir?

Dünyanın her tarafından onlarca edebiyat eleştirmenine sorarak bu sorunun yanıtını bulmaya çalıştık. 10 yaş altı çocuklar için İngilizce yazılmış en iyi çocuk kitaplarının listesi yapmalarını istedik. 151 kitabın adı geçti. Bunlar içinde en fazla tekrarlanan 11 kitabın listesini derledik.

YAZININ TAMAMI : https://goo.gl/MiUWYa
 ·  Translate
Erken yaşlarda doğru kitap ve doğru insanlarla tanışmanın gelişime faydası oldukça fazla! İşte bütün zamanların en iyi çocuk kitapları…
1
Add a comment...

Kendini Geliştir

Shared publicly  - 
 
KENDİNİZİ MUTLU ETMENİN EN KOLAY 4 YOLU

#Mutlu olmanın çoğu zaman birçok şeyin bir arada olmasından geçtiğini düşünüyoruz. Hatta bazılarımız mutluluğun kendinden çok uzak olduğunu düşünür ve karamsarlık onlar için vazgeçilmez olabilir. Eğer kendinizi mutlu etmek istiyor ve hayatta mutlu olmanın yollarını arıyorsanız size güzel bir haberimiz var. Bunun için ne paraya, ne şan şöhrete ne de arabalarla dolu bir garaja ihtiyacınız var.

İşte #mutluolmak için ihtiyacınız olan sadece bu 4 adım:

YAZININ TAMAMI : https://goo.gl/AMkp8E
 ·  Translate
Eğer kendinizi mutlu etmek istiyor ve hayatta mutlu olmanın yollarını arıyorsanız size güzel bir haberimiz var.Kendinizi mutlu etmenin en basit 4 yolunu yazdık.
2
Add a comment...

Kendini Geliştir

Shared publicly  - 
 
ZAMANIN DEĞERİNİ BİLMEK, HAYATIN DEĞERİNİ BİLMEKTİR!

Yeni bir yıl başladı. 1 Ocak itibariyle herkesin hesabında 365 gün var. Herkesin hesabına her sabah, 86400 saniyeye zaman yatacak.

İnsanlar, yeterince zamanları olmadığından şikâyet ederler; yapmadıklarının mazereti olarak zamansızlığı öne sürerler. Ev kadınları da holding patronları da, kafalarını kaşıyacak vakit bulamadıklarından yakınırlar. Ama bazı insanlar da zamanlarını çok etkin kullanırlar. İşleri ne kadar yoğun olursa olsun, kendilerine ve sevdiklerine #zaman ayırabilirler.

Her gün hesabına yatan zamanı nasıl kullandığı, insanın #hayat kalitesi belirler. Çoğu insan zamanı heba ettiğinin farkında bile olmaz; çünkü hayat, zamanı boşa harcatan tuzaklarla doludur. Cep telefonu ve tabletlerle oynadığı oyunlar, sosyal mecralarda geçirdiği fazla zaman; bir konuşmayı zamanında bitirememe, gereksiz telefonlar, gündemsiz ve fazla uzun toplantılar; #sistemsizlik, dikkatini toplayamama, kararsızlık, erteme huyu; aynı anda çok iş yapmaya çalışma, hayır diyememe gibi onlarca tuzak insanın zamanı çalar. Zamanı iyi kullanan insanların en temel farkı, bu tuzaklara düşmemeleridir. Aslında insanların çoğunun esas sorunu #zamansızlık değil, zamanı etkin kullanmayı bilmemeleridir.

YAZININ TAMAMI : https://goo.gl/3rZdG4
 ·  Translate
Hayat, yan yana dizilmiş “bu anlar” dizisinden oluşur. Hayata değer vermek, “bu anların” değeri bilmekle olur. Zaman duraksamaz, geriye alınmaz..
2
Add a comment...

Kendini Geliştir

Shared publicly  - 
 
BÜYÜK KARAR BAŞKADIR, ZOR KARAR BAŞKA..

#Karar vermenin hiç düşünmediğiniz boyutu üzerine yazıyorum. Zor karar nedir? Büyük karar nedir? Zor karar veya büyük karar farkları nedir? En basit eylemler bile uzun #düşünce ve karar enerjisi tüketebilir.

O gün giyeceğiniz ayakkabı seçimi, hava durumuna göre alacağınız giyeceklerin kalınlığı, çantanızda olması gerekenler, toplantı takviminizi veya diğer insanlar olan görüşmelerinizi ayarlayacağınız zaman aralıkları ve yer seçimleri…

Ne yiyeceğiniz, ne içeceğiniz, ne okuyacağınız, ne izleyeceğiniz, kime mesaj atacağınız, hangi sosyal medya statüsünü takip edeceğiniz, hangi fotoğrafı veya bilgilendirmeyi paylaşacağınız-beğeneceğiniz ve diğerleri…

Durumu anladınız.

Zaten çok da iyi biliyorsunuz ve bu gerçeği birebir yaşıyorsunuz.

Ancak şu ana kadar saydıklarımızın hepsi, sayıca çok da olsalar, yorucu da olsalar küçük kararlar. Dikkat ederseniz, “kolay” kararlar demiyorum çünkü bir kararın kolaylığını veya zorluğunu belirleyen o kararın sadece etkisi değil.

YAZININ TAMAMI : https://goo.gl/i4I5z0
 ·  Translate
Hayatınızda kararsızlık yaşadığınız konuları düşünün. Bunlar kararların zorluğundan mı, yoksa büyüklüğünden mi kaynaklanıyor?
1
Add a comment...

Kendini Geliştir

Shared publicly  - 
 
TOPLANTI YAPMANIN KURALLARI NELER?

Koca koca firmaların çalışanları günün önemli bir bölümünü #toplantı yaparak geçiriyor. Firmalar büyüdükçe toplantı süreleri uzuyor ve toplantı sayıları da artıyor. Toplantının amacı nedir dersek işleri planlamak ve şirketin hedefini gerçekleştirmek başlıklarıyla özetleyebiliriz. Ancak bu amaçlar altında verimli toplantı yapan şirket sayısı çok az. Pek çok şirket; gereksiz, fazla uzun ve verimsiz toplantılar yaparak çalışanların çok değerli zamanını boşa harcıyor.

YAZININ TAMAMI : http://www.kendinigelistir.com/toplanti-yapmanin-kurallari-nedir/
 ·  Translate
Toplantı yapayım derken verimli zamanınızı çalmamak altın kural olmalıdır. Peki verimli toplantı nasıl yapılır? Toplantı yapmanın altın kuralları nedir?
2
Add a comment...

Kendini Geliştir

Shared publicly  - 
 
KENDİ KENDİMİZİN KAHRAMANI OLMAK

Süper #kahraman olma yolları, kahraman nasıl olunur ve kahraman olmak için ne yapmalıyız sorularının cevaplarını irdelemeye çalışmıştık. #Kahramanlık olgusu bağlamında ne demek kendi kendimizin kahramanı olmak?

Kısacası şu : Kendi kahramanlık tarifinizi oluşturmak ve bu tarife uygun düşünmek, eylemek ve yaşamak.

Nasıl?

Öncelikle kahramanınızın kim/kimler olduğunu belirlemeniz gerekiyor. Sizin için kimin, kimlerin kahraman olduğunu, hayatını kahramanca yaşadığını düşünün. Bu, aile üyelerinizden biri, bir roman/hikâye/masal kahramanı, bir sinema eserinin karakterlerinden biri, bir müzisyen, gazeteci, sanatçı, bilim insanı ya da siyasî, dinî, askerî vs. bir kişilik olabilir. Hatta kapı komşunuz bile aslında kahraman olarak gördüğünüz biri olabilir. Üzerinde düşünmelisiniz.

YAZININ TAMAMI : https://goo.gl/GKOrhC

 ·  Translate
Kahraman nasıl olunur ve kahraman olmak için ne yapmalıyız sorularının cevaplarını irdelemeye çalışmıştık. Kendi kendimizin kahramanı olmak ne demek?
2
Add a comment...

Kendini Geliştir

Shared publicly  - 
 
MESAJ ve E-POSTA YAZMA KURALLARI NEDİR?

Tarih boyunca yazı, insanların gündelik hayatlarının bir parçası olmadı. Yazı yazma mecburiyetinde olanlar, devlet dairelerinde çalışan bürokratlar, bilim insanları ve edebiyatçılardı. Mektup yazmak bile insanın çok sık yaptığı bir iş değildi. Bugün ise hemen herkes, ister mesaj (WhatsApp, Messenger, bip, kısa mesaj) ister e posta olsun, her gün yazmak mecburiyetinde. Özellikle gençler, cep telefonlarıyla daha az konuşup, daha çok mesajlaşıyorlar.

Eskiden işyerlerinde en çok üst düzey yöneticiler, yazılı iletişim kurardı. Mektuplarını sekreterlere hazırlatır; düzeltmeleri yaptıktan sonra muhataplarına gönderirlerdi. Şimdi ise işyerlerinde mavi yakalılar hariç herkes, her gün onlarca e posta yazmak zorunda kalıyor.

YAZININ TAMAMI : https://goo.gl/p9dfVZ
 ·  Translate
Yazılı iletişim hayatımızın önemli parçası. Mesaj ve e-posta yazım kurallarıyla ilgili bir liste oluşturdum. Bakalım, siz bunlar hakkında ne düşüneceksiniz?
2
Add a comment...
Story
Tagline
Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim adresi - kendinigelistir.com
Introduction
Başarı, Geliştiren Hikayeler, Kişisel Gelişim Videoları, Başarı Öyküleri, Kişisel Gelişim Testleri, Başarı Sözleri, Özgüven, Beyin Gücü, IQ hesaplama, Zeka Geliştirme, Yaratıcılık, Farklılık ve Fark Yaratma, Kişisel İmaj, Beden Dili, Topluluğa Hitap, İletişim  Teknikleri gibi bir çok alanda yıllardır hizmet veren Türkiye'nin en büyük kişisel gelişim adresi! - kendinigelistir.com
Contact Information
Contact info
Email