Profile cover photo
Profile photo
Slovenské elektrárne
24 followers -
Najväčší, najbezpečnejší a najefektívnejší výrobca energie na Slovensku
Najväčší, najbezpečnejší a najefektívnejší výrobca energie na Slovensku

24 followers
About
Slovenské elektrárne's posts

Post has attachment
Bolo to napínavé! Situácia nevyzerala ružovo, keď nám neprialo počasie a sucho stiahlo výrobu počas prvého polroka výrazne pod historický priemer. V októbri sa však karta obrátila.

Post has attachment
Na Mars Desert Research Station Miška zrealizovala aj víťazný projekt z našej súťaže #MisiaMars. Išlo o experiment s pestovaním špenátu – model poloautonómneho kontinuálneho ekosystému, ktorý bude pri ceste na červenú planétu produkovať potravu pre astronautov, vyrábať kyslík, spotrebúvať CO2 vznikajúci pri dýchaní posádky, a zároveň recyklovať niektoré ľudské odpady.
Viac o experimente sa dočítate aj tu: http://bit.ly/2lUhXPK

Post has attachment
Pre 3. a 4. blok #Mochovce pripravujeme zmenových inžinierov. Aký musí byť človek, ktorý nesie ich zodpovednosť?

Post has attachment
Majú batériové systémy pre uskladnenie energie budúcnosť? Pozrite si, ako obstojí naša najväčšia prečerpávacia elektráreň oproti riešeniu od firmy #Tesla, ktoré predstavili v Kalifornii.

Post has attachment
Vedeli ste, že v rámci všetkých našich elektrární sú aj týmto #Vojany jedinečné?

Post has attachment

Post has attachment
Vedeli ste, že to isté teplo, ktoré ohrieva paru pre turbíny v elektrárňach, nás ohrieva aj doma? Odoberá ho takmer 35 000 domácností a stovky rodinných domov, inštitúcie, zdravotnícke a školské zariadenia v Prievidzi, Zemianskych Kostoľanoch, Trnave, Hlohovci, Leopoldove alebo Jaslovských Bohuniciach.

Post has attachment
Odborne tomu hovoríme "Riadené zamrznutie hladín na kanáloch kaskád". Voda preteká pod ľadom, čím zabránime vzniku nových srieňových útvarov na hladine a upchatiu vtokovelektrární. Ale to ešte nemáme vyhraté. Po vytvorení súvislej ľadovej vrstvy počas prevádzky plánovane meníme výkon, takže zmenou hladiny pozdĺžne zlomíme ľadovú celinu. Takto zabránime tlakovaniu a priesakom na prívodných kanáloch. Prevádzkovať musíme plynulo, aby sa ľad nerozlámal na kryhy. A popri tom všetkom ešte musíte vyrábať presne toľko elektriny, koľko požaduje dispečing.

Post has attachment
Máme za sebou úspešnú skúšku parogenerátorov a potrubí reaktora 3. bloku Mochoviec, ktoré museli odolávať tlaku až 19,12 megapascalov, teda takmer 190-násobku bežného atmosférického tlaku!

Post has attachment
Predstavte si, že vám každý pohyb trvá dvakrát dlhšie, než na suchu... A musíte odistiť päťdesiatkilovú skrutku a zavesiť ju na lano, alebo odstrániť trojmetrové nánosy bahna, ktoré bránia nasávaniu vody do privádzačov k elektrárni. Alebo zvárať. Veľakrát pri práci nestojíte nohami na dne a energiu míňate len na udržanie rovnováhy. Ak to nejde, dofúknete výstroj a pracujete poležiačky, ale aj dolu hlavou. A takmer vždy po ukončení prác musí v tme hlbočiny skontrolovať robotu ďalší kolega.
Wait while more posts are being loaded