Profile cover photo
Profile photo
EGİAD
35 followers -
EGİAD 1990 yılında 47 genç sanayici ve işadamının bir araya gelerek kurdukları bir sivil toplum kuruluşudur.
EGİAD 1990 yılında 47 genç sanayici ve işadamının bir araya gelerek kurdukları bir sivil toplum kuruluşudur.

35 followers
About
EGİAD's posts

Post is pinned.Post has attachment
Public
ATAMIZI ÖZLEM VE SAYGI İLE ANIYORUZ...
Photo

Post has attachment
Public
İzmir’in yerli ve yabancı yatırımcılar tarafından neden tercih edilmesi gerektiği konusunda somut verilere dayanan, kentin mukayeseli üstünlüklerini ortaya koyan bir rapor hazırlayan EGİAD, geçtiğimiz günlerde kamuoyu ile yaptığı paylaşım sonrasında dün de İzmir Ekonomik Kalkınma Koordinasyon Kurulu’nda raporun ayrıntılarını kurul üyeleriyle paylaştı. EGİAD Başkanı Aydın Buğra İlter’in yaptığı sunumun yanısıra yazılı dokümanlar kurul üyelerine takdim edildi.
Photo

Post has attachment
Public
Allianz Türkiye, aldığı bölgesel yatırım kararıyla İzmir’de Allianz Kampüs inşaatına başladı. Allianz Türkiye’nin operasyon merkezi olarak hizmet verecek Allianz Kampüs’te 27 milyon avroluk yatırımla ilk etapta 650, ilerleyen dönemde ise 1.100 kişi çalışacak ve bölgesel istihdamda önemli bir adım olacak.
Bölgesel yatırım kararıyla inşasına başlanan yeni operasyon merkezi Allianz Kampüs ile ilgili detayları konuşmak üzere Allianz Türkiye CEO’su Aylin Somersan Coqui ve EGİAD Başkanı Aydın Buğra İlter biraraya geldi. EGİAD Yarın Dergisi’nde yayınlanmak üzere Allianz Sigorta CEO’su Aylin Somersan Coqui ile yapılan özel röportajda, birçok başlık yanında İzmir’i tercih etmelerindeki nedenler üzerinde duruldu.

Somersan Allianz olarak Türkiye’ye inandıklarını ve büyümeyi hedeflediklerini belirten Allianz Sigorta CEO’su Aylin Somersan Coqui, “İzmir’i seçme nedenlerimizin başında; ‘sürdürülebilirlik’, ‘iş geliştirme imkânları’ ve ‘verimli büyüme’ yer alıyor. İzmir’deki genç dinamik ve nitelikli eleman varlığı, yaşam kalitesi ve yüksek standartlı hayat tarzı bu şehrin uluslararası yatırımcılar için ideal bir lokasyon olduğunu bize şimdiden ispatladı” diye konuştu.
Photo

Post has attachment
Public
Milli Eğitim Bakanlığı ile TÜSİAD, TİSK, TÜRKONFED, Vehbi Koç Vakfı, Özel Sektör Gönüllüleri Derneği (ÖSGD) ve MESS Eğitim Vakfı paydaşlığında yürütülen “Okul- İşletme İşbirliğini Geliştirme Programı” kapsamında İzmir’deki ilk buluşma, 24 Mayıs 2017 tarihinde EGİAD’ın (Ege Genç İşadamları Derneği) ev sahipliğinde gerçekleşti.
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile TÜSİAD, TİSK, TÜRKONFED, Vehbi Koç Vakfı, ÖSGD ve MESS Eğitim Vakfı paydaşlığında yürütülen “Mesleki Eğitimde Okul-İşletme İşbirliği Projesi” kapsamında “Okul-İşletme İşbirliğini Geliştirme Programı” hayata geçirildi. Proje, mesleki eğitimde kaliteyi artırmak amacıyla kamu, özel sektör ve sivil toplum kuruluşları ile mesleki ve teknik eğitim veren okulları bir araya getirmeyi hedefliyor. Proje kapsamında 2017 yılının ilk buluşması, 24 Mayıs 2017 tarihinde EGİAD’ın (Ege Genç İşadamları Derneği) ev sahipliğinde dernek merkezinde yapıldı.
Etkinliğin açılış konuşmasını yapan EGİAD Yönetim Kurulu Başkan Vekili Mustafa Aslan, “Mesleki Eğitimde Okul-İşletme İşbirliği Projesi” ne destek verirken, mesleki ve teknik eğitimin önemi konusunda toplumun her kesiminde farkındalık yaratmak, bu konuda İzmir’e katkı koymak, meslek okulları ve iş dünyası arasında bir köprü oluşturmak hedefinde olduklarını belirterek, “Mesleki ve teknik eğitim üzerinde hassasiyetle durulmasını isteyen çok önemli bir konu. Yeterliliklere sahip meslek okullu gençlerimizin potansiyellerini kullanmalarına yardımcı olmak, iş dünyasının en önemli beklentilerinden olan nitelikli teknik eleman sıkıntısına çözüm getirmek, bu projeyle çok daha mümkün görünmekte. ” dedi.
Ülkemiz sanayinin içinde bulunduğu en önemli problemlerden birinin, yeterli sayı ve niteliklere sahip insan kaynağının bulunmaması olduğuna dikkat çeken EGİAD Başkan Vekili Aslan, “Bu durum mesleki ve teknik eğitim sistemimizin ne yazık ki iyi işlememesinden kaynaklanmaktadır. Türkiye’de yıllardır nitelikli teknik eleman gücünün öneminden bahsedilmesine rağmen ne yazık ki bu konuda istenildiği kadar yol alınamamıştır. Elinde mesleği olan, iş gücü yaratan, ürettikleriyle de yaşam kalitemizi yükselten nitelikli teknik elemanlar yetiştirmediğimiz sürece ülkemizin kalkınması mümkün değildir. Yüksek katma değerli üretime geçmek için nitelikli insan gücünün eğitimi hayati bir önem taşımaktadır. İşte bu tip ihtiyaçlardan yola çıkarak oluşturulan bu proje, hem meslek okullarına hem de biz iş dünyasına can suyu olacak niteliktedir” diye konuştu.

Milli Eğitim Bakanlığı MTEGM Sosyal Ortaklar ve Projeler Daire Başkanı Şennur Çetin ise, özel sektörün okullarla olan iletişimin güçlü olmasının önemine değinerek, “Özel sektörle mesleki eğitimin işbirliği bizim için çok önemli. Cumhurbaşkanımızın da belirttiği gibi mesleki ve teknik eğitimin şu an olduğu yerden beş adım ileri gitmesi gerekmekte. Bunu birlikte yapacağız. Biz öğrencileri sektöre sunduğumuz zaman sektör onların niteliksiz olduğu serzenişinde bulunuyordu. Artık bunu tersine çeviriyoruz. Okullarımızın kapılarının ardına kadar özel sektöre açık olduğunu belirtmek isteriz. Mesleki ve teknik eğitimde ulusal ve uluslararası niteliklere sahip işgücünün yetiştirilmesini amaçlıyoruz. İstihdam sizin eğitim bizim işimiz.” dedi.

MESS Eğitim Vakfı Genel Müdürü Necdet Kenar ise konuşmasında Endüstri 4.0 için nitelikli iş gücünün önemine dikkat çekerek, “Akıllı fabrikalarda çalışacak nitelikli işgücü için mesleki eğitimde okul-işletme işbirliği hayati öneme sahip.” diye konuştu.
“Okul-İşletme İşbirliği Geliştirme Programı” kapsamında, 10-11 Mayıs tarihlerinde MESS Eğitim Vakfı tarafından İzmir’deki mesleki ve teknik Anadolu Liselerinin yöneticilerine liderlik eğitimleri verildi. 24 Mayıs tarihinde düzenlenen toplantıda ise, konuyla ilgili uzmanların katıldığı bir panel oturumu yapıldı. Gerçekleşen panelde işbirliği programının kapsamı, MEB METGM tarafından hayata geçirilen yeni düzenlemeler ve özel sektöre sunulan teşvikler ele alındı. Ayrıca İzmir'de hayata geçirilen mesleki eğitim uygulamalarının ve iyi örneklerin paylaşımı yapıldı. Ardından gerçekleşen çalıştayda katılımcılar gruplar halinde mesleki ve teknik eğitim alanında işbirlikleri sürecinde karşılaştıkları zorlukları ve çözüm önerilerini tartıştılar.

Türkiye Sanayi Stratejisi Eylem Planı’nda yer alan “Okul-İşletme İşbirliğini Geliştirme” eylemi kapsamında imzalanan protokol çerçevesinde düzenlenen etkinliğin, 2017 yılı boyunca devam etmesi planlanıyor.
Photo

Post has attachment
Public
EGİAD Kurumsal Yönetim, Sosyal Sorumluluk, Eğitim & Araştırma Komisyonu tarafından, aile şirketlerinin kurumsallaşmasına yönelik seminerler dizisi olarak planlanan EGİAD Yönetim Akademisi, EGİAD Dernek merkezinde düzenlendi. Akbank – Taider - Deloitte – Sabancı Üniversitesi işbirliğiyle gerçekleşen seminerde "Aile Şirketleri Araştırma Sonuçları" hakkında bilgilendirme gerçekleştirilerek, sürdürülebilir bir başarı için Aile şirketlerinin izlemesi gerekenler adım adım aktarıldı.

Aile şirketleri sadece Türkiye’de değil, dünyada da oldukça önemli bir konuma sahip. Türkiye’de tüm işletmelerin yüzde 95’ini, ABD’de yüzde 90-95’ini, İngiltere’de yüzde 75’ini, İspanya’da yüzde 80’ini, Almanya’da yüzde 60’ını aile şirketleri oluşturmakta. Türkiye’de aile şirketleri GSMH’nın yaklaşık yüzde 75’ini ve istihdamın da yaklaşık yüzde 85’ini sağlıyor. Dolayısıyla, bir aile şirketinin kurulması, yaşaması ve büyümesi; nesilden nesile sürdürülebilirliği, ekonomi açısından da büyük bir önem taşımakta. Aile işletmesi kavramı çok eski yıllara dayansa da, kurumsallaşma yeni kuşaklarla tanıştığımız bir kavram olarak karşımıza çıkmakta. Bu bilinçle hareket eden EGİAD, düzenlediği Yönetim Akademisi kapsamında Aile Şirketlerine bir pencere açtı.

Toplantının açılışını yapan EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Buğra İlter, aile şirketlerinin Dünya ve Türkiye ekonomisine yön veren en önemli aktörlerden biri olduğunu vurgu yaparak, bu tür şirketlerin başta iş dünyası olmak üzere, yatırımcıların, hükümetlerin, akademisyenlerin kısacası toplumun tüm paydaşlarının ilgi odağı olduğuna dikkat çekti. Sürdürülebilir bir başarı için, aile şirketlerinin adillik, şeffaflık, hesap verilebilirlik ve sorumluluk temel ilkelerinden oluşan kurumsal yönetim ilkelerini benimsemesi gerektiğini ifade eden EGİAD Başkanı İlter, “Türkiye ekonomisi gelirinin yaklaşık %90’ını üreten aile şirketleri, iyi yapılandırıldığında ve nesiller arası geçişler doğru ve başarılı bir biçimde yönetildiğinde, ülkemiz ekonomisinin geleceği için önemli fırsatlar sunmakta. Aile şirketlerinde yeniden yapılanma ve kurumsal dönüşüm sürecinin doğru yönetilmemesi uluslararası piyasalarda rekabet gücümüzün zayıflamasına da neden olabilmekte. Ülkemizdeki aile şirketleri hakkında bazı veriler, aile şirketlerinin sürdürülebilir başarısının ülkemiz açısından önemini daha çarpıcı bir biçimde ortaya koymaktadır. Aile şirketlerinin %52’si üretim, %16’sı inşaat, %6’sı ise tüketici ürünleri gibi ülke ekonomisinin belkemiği sektörlerinde faaliyet göstermekte. Nesilden nesile geçmekte çok zorlanan aile şirketleri, özellikle kurumsallaşamama, devir planının olmaması, Aile Anayasası kültürünün yerleşmemiş olması gibi önemli sorunlar sebebiyle varlığını sonlandırabilmekte ya da güç duruma sokabilmekte. Bağımsız yönetim kurulu, düzenli aile toplantıları ve aile meclisi anayasası ile Aile Şirketleri gelecek vaad etmeye devam etmekte” dedi.

Deloitte Türkiye Baş Hukuk Müşaviri Lerzan Nalbantoğlu ise, istatistiksel olarak Aile Şirketleri değerlendirmeye aldı. Türkiye aile işletmelerinin %38’inin birinci, %47’sinin ikinci, %13’ünün üçüncü kuşak olarak yönetildiğini dile getiren Nalbantoğlu, “Aile şirketlerinin ortalama ömrünün 25-30 yıl olduğu göz önüne alındığında, ülkemizdeki aile şirketlerinin yakın gelecekte nesiller arası yönetim ve sahiplik geçiş süreçlerinin daha yoğun olarak gerçekleşeceğini söylemek mümkündür.” Dedi. Aile Şirketlerinin avantajlarına da değinen Lerzan Nalbantoğlu, “Aile şirketlerinin hızlı karar alabilmeleri, aile değerleri etrafında kenetlenmiş başarıya odaklı bir ekibe ve üst seviyede çalışan bağlılığına sahip olmaları ve ailenin, şirketi kendi aile itibarları ile özdeşleştirerek şirketin başarısını özel hayatlarının dahi önünde tutması, başarıyı ve büyümeyi de birlikte getirmektedir. Aile şirketleri kurumsallaşmaya çalışırken, kurumsallaşmış dünya devi şirketlerin dünyaya “biz bir aileyiz” mesajı veriyor olması, aile şirketlerinin doğru yönetildiğinde diğer firmalara göre daha güçlü olabileceğini göstermektedir” dedi.

Photo

Post has attachment
Public
EGİAD Yönetim Kurulu Üyeleri EGİAD Ortaokulu’nu ziyaret etti. Okul Müdürü Fatih Kuş ve Yönetimi ile yapılan toplantıda okulun ihtiyaçları konusunda bilgi alındı. Yapılabilecek işbirliği faaliyetleri görüşüldü.
Photo

Post has attachment
Public
Ulusal Egemenlik mücadelemizin başladığı 19 Mayıs 1919 tarihinin 98. yılını kutlarken Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere; ulusal bağımsızlığımızın tüm kahramanlarını, şehitlerimizi ve gazilerimizi saygı ve minnetle anıyoruz.

Gençlerimize ve aydınlık yarınlara olan inancımızla Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’mızı kutluyoruz.

EGİAD YÖNETİM KURULU
Photo

Post has attachment
Public
EGİAD’dan Romanya İzmir Başkonsolosuna Ziyaret

Uluslararası İlişkiler Komisyonu’nun organize ettiği ziyarette, Romanya İzmir Başkonsolosu Miora Stefan makamında EGİAD yönetim kurulu başkanı Aydın Buğra İlter, yönetim kurulu üyeleri ve uluslararası ilişkiler komisyonu tarafından ziyaret edildi. Dostane ve çok sıcak geçen görüşmelerde iki ülke arasında ekonomik ve kültürel ilişkiler değerlendirildi.

Özellikle sektörel bazda birlikteliklerin önünü açacak çalışmaların yapılması için bir ay sonra EGİAD dernek merkezinde tekrar biraraya gelmek için sözleşen katılımcılar, önümüz sonbaharda her iki ülkenin yatırımcı ve işadamlarını biraraya getirecek bir organizasyon için fikir birliğine vardı. B2B olarak aynı sektörden firmaların biraraya getirilmesi planlanan organizasyon için ön çalışmalar başlatıldı.

Photo

Post has attachment
Public

İzmir’in tanıtımı ve kalkınması için pek çok projeyi hayata geçiren EGİAD, İzmir’in yerli ve yabancı yatırımcılar tarafından neden tercih edilmesi gerektiği konusunda somut verilere dayanan, İzmir’in mukayeseli üstünlüklerini ortaya koyan ve kamuoyu başta olmak üzere, resmi kurumlar ve STK’larla paylaşılacak bir rapor hazırlayarak yine bir ilke imza attı. EGİAD tarafından yayınlanan “Ekonomik ve Demografik Göstergelerle İzmir” başlıklı rapor, İzmir’i gerek ekonomik gerekse yaşamsal açıdan ayrıntılı olarak çözümlemektedir. Dokuz Eylül Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sedef Akgüngör, Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Neşe Kumral ve Ege Üniversitesi’nden Necmettin Çelik’in katkılarıyla hazırlanan çalışma, Tarihi Havagazı Fabrikasında düzenlenen bir basın toplantısıyla kamuoyuna açıklanırken, ardından Dünya Gazetesi işbirliğiyle gerçekleşen, Genel Yayın Yönetmen Yardımcısı Talip Aktaş, Yazar Rüştü Bozkurt ve Gündüz Fındıkçıoğlu’nun katıldığı “İzmir Neden Yabancı Yatırım Almalı?” konulu panel ile de tüm yönleriyle masaya yatırıldı. İzmir’in mukayeseli üstünlükleri üzerinde durulan toplantıda ayrıca sanayi 4.0 devriminin önümüzdeki dönemde kalkınmaya, ekonomiye ve üretime etkisi üzerinde görüşüldü. EGİAD Başkanı Aydın Buğra İlter ev sahipliğindeki toplantıya, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Türk Eximbank Genel Müdürü Adnan Yıldırım, TÜRKONFED Başkan Yardımcısı ve EGİAD Danışma Kurulu Başkanı Şükrü Ünlütürk, EGİFED Başkanı Temel Aycan Şen, EGİAD Geçmiş Dönem Başkanı Seda Kaya, EGEV Başkanı Mehmet Ali Susam, ESİAD Başkanı Fadıl Sivri, İZSİAD Başkanı Hasan Küçükkurt başta olmak üzere çok sayıda işadamı ile yabancı ülke temsilcileri, akademisyen ve yerel yöneticiler katılım gösterdi.

PhotoPhotoPhotoPhoto
17.05.2017
4 Photos - View album

Post has attachment
Public
KOSGEB İşbirliği Güçbirliği Destek Programı Bilgilendirme Toplantısı EGİAD Dernek Merkezinde gerçekleştirildi. Kosgeb Kobi uzmanı Erçin Adıgüzel'in konuk konuşmacı olduğu toplantıda destek programı ve uygulama esasları hakkında bilgi sunuldu.
Photo
Wait while more posts are being loaded