Profile cover photo
Profile photo
Ege Üniversitesi
673 followers -
Ege Üniversitesi Resmi Google+ Sayfası
Ege Üniversitesi Resmi Google+ Sayfası

673 followers
About
Posts

Post has attachment
2015-2016 eğitim öğretim yılında tüm hocalarımıza ve öğrencilerimize başarılar.. Bütün dileklerinizin gerçekleşmesi ve hayal ettiğiniz hedeflere ulaşmanız dileklerimizle... #ege #egeüniversitesi #egeuniversitesi #üniversite #başarılar #dilek #dilekbalonu #eğitim #öğretim
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Ege Üniversitesi Kuruluş Kanunu önergesini vermiş olan milletvekillerinden bir grup...

Ege Üniversitesi Kuruluş Kanunu önergesini vemiş olan milletvekilleri adına konuşan zamanın İzmir Milletvekili Sayın Pertev ARAT kuruluş hikayesini kısaca şöyle anlatıyor: “Egemiz’de ve onun merkezi İzmir’de bir üniversite kurulması ihtiyacının şiddetle belirdiği 1955 yılında bu kuruluşu sağlayacak kanun hazırlıklarına İzmir Milletvekili Sayın Behzat BİLGİN’in öncülüğünde başladık. Bu teşebbüsümüz sırasında gerek hükümet ve gerekse bazı milletvekillerinin, yeni üniversiteler kurulması için yeterli tesislerin bulunmadığı, bütçe imkanlarının elverişli olmadığı, kurulacak olan bu üniversitelere öğretim üyesi temin edilemeyeceği gibi haklı sayılabilecek mülahazalarla vaki mukavemetleri ile karşılaşıldı. Fakat başta BİLGİN olmak üzere kanun tasarısını teklif eden bizler ve bizi destekleyen bazı milletvekilleri ile birlikte gerek hükümet nezdinde ve gerekse meclis kulislerinde yapmış olduğumuz ısrarlı çalışmalar sonunda teşebbüsümüz müspet netice vermiş ve 20 Mayıs 1955 günü 6595 sayılı Ege Üniversitesi Kuruluş Kanunu Türkiye Büyük Millet Meclisinde alkışlarla kabul edilmiştir.”
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Usta #Kayahan'ı kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Tüm sevenlerine başsağlığı dileriz. #KayahanKalbimizde 
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Ege, TÜBİTAK Projelerinde Zirvede...

TÜBİTAK Üniversitelerin Araştırma ve Geliştirme Potansiyelinin Arttırılmasına Yönelik Destek Programı (ARDEB) 2014 proje başvuru durumu istatistikleri açıklandı. www.tubitak.gov.tr adresinden açıklanan istatistiklerde, Ege Üniversitesi önerilen proje sayısında TÜBİTAK ARDEB’e başvuran üniversiteler arasında 374 proje ile 1. sırada yer aldı.

Desteklenen proje sayısında ise 89 projeyle 2. sırada yer alan Ege Üniversitesi bu projelerin hayata geçmesinde 14. olurken, 179.351 TL’lik bütçe kullanımıyla da ARDEB’te en yüksek bütçe kullanan üniversiteler sıralamasında 3. sırada yer aldı.

Türkiye genelindeki bu başarısını İzmir bölgesinde de gösteren Ege Üniversitesi İzmir ve bölgenin en büyük üniversitesi olduğunu bir kez daha gösterdi. TÜBİTAK ARDEB’te İzmir üniversitelerinin önerdiği projelerin yaklaşık yarısını (% 46) Ege Üniversiteli akademisyenler göndeririken, bu durum desteklenen proje sayısı ile bütçe kullanımına da yansıdı. Ege Üniversitesi İzmir üniversitelerinin desteklenen projelerinin % 43’ünü (89 proje) toplam proje bütçelerinin ise %37’sini (14.179.351 TL) kullanarak önemli bir başarıya imza attı.

Araştırma Destek Programları Başkanlığı tarafından yürütülen "1000 - Üniversitelerin Araştırma ve Geliştirme Potansiyelinin Arttırılmasına Yönelik Destek Programı"nın amacı ise üniversitelerin Ar-Ge potansiyellerinin artırılmasına yönelik belirlenecek çağrı başlıkları kapsamındaki projelerin desteklenmesi.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Pazar günü gerçekleştirilecek olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı'nda tüm aday öğrencilerimize başarılar dileriz...
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Tüm Hekimlerimizin ve Sağlık Çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramı Kutlu Olsun...
Photo
Add a comment...

Post has attachment
13. Sağlık Halk Kongresi Başlıyor...
Üniversitemiz ile Bornova Belediyesi'nin işbirliği ile 13.sü düzenlenen Sağlık Halk Kongresi, yarın saat 09.00'da Bornova Belediyesi Nikah Salonunda başlıyor.

Gıdalar ve Sağlığımız, Çocuklarımızı Tanıyalım ve İlkyardım gibi konuların konuşulacağı Kongreye tüm halkımız davetlidir...
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Prof. Dr. Bilgin sonsuzluğa uğurlandı...

Ege Üniversitesi Senato Üyesi ve Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Nuri Bilgin için Ege Üniversitesi Prof. Dr. Yusuf Vardar Mötbe Kültür Merkezi’nde cenaze töreni gerçekleştirildi. Törene Ege Üniversitesi Rektörü Candeğer Yılmaz, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Prof. Dr. Nuri Bilgin’in eşi François Bilgin, çalışma arkadaşları, öğrencileri ve sevenleri katıldı.

Törende konuşan Profesör Bilgin’in eşi Françoise Bilgin “Burada sevenlerini ve çalışma arkadaşlarına yalnız bırakacağına ve büyük bir boşluk olacağına inanıyorum. Ama biz bir aileyiz, bizim birbirimize destek olmamız gerekiyor. Nuri içimizde her zaman yaşayacak. Biraz özel olacak ama biz Nuri ile ilk karşılaşmamızda birbirimizi tanıdık ve çok sevdik. Hayatımız bir gül bahçesi olmadı, çok didişirdik ama birbirimizi çok sevdik. Zamansız aramızdan ayrılacağını bilseydim onu daha çok severdim” dedi.

Ege Üniversitesi Rektörü Candeğer Yılmaz yaptığı konuşmada Ege Üniversitesi’nin en acı günlerinden birisini yaşadığını belirterek, “ Nuri ile en son Cuma günü Sayın Dekanla beraber yaklaşık iki buçuk üç saat değerler sempozyumunun ayrıntıları hakkında konuştuk. Kendisi tam bir akil insandır. Kendisi ile yaptığımız sohbetlerde altmışıncı yılımıza nasıl katkı sağlayacağımız hakkında fikir alışverişinde bulunurduk. Bana demişti ki; ‘Bak hocam sana öyle bir sempozyum yapacağım ki ikimizin de çok hoşuna gidecek. Çok ses getirecek hiç merak etme’ Ege Üniversitesi ailesinin bir üyesi olarak bir üyemizi, bir öğretim üyesi olarak meslektaşımı, bir yönetici olarak akil adam ve rehberimizi, bir insan olarak da dostumuzu yitirdik. Kurguyu bilmiyoruz ama bu ölümü çok zamansız oldu” dedi.

Tören sırasında konuşan Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ersin Doğer “Bugün 30 yıldır öğrencisi olduğum değerli hocamızı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyorum. Amirimin damarlarında kan yerine, mesleğine, bölümüne, fakültesine, üniversitesine ve ülkesine duyduğu sorumluluk duygusu akıyordu sanki. Edebiyat fakültesi çok fazla dekan, dekan yardımcısı ve bölüm başkanı gördü ama onun dışında kimse amirim olarak anılmadı. Genel kabul görüldüğü gibi ölmeyip başka bir dünyaya intikal ediyorsa amirim dinlenmeye fırsat bulmadan, mesaisine sabah sekizde başlamıştır. Hepimizin başı sağ olsun” dedi. Törenin ardından Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi önüne getirilen Prof. Dr. Bilgin’in cenazesi sevenleriyle son kez buluştu. Bornova Yeni Cami'de kılınan öğle namazından sonra Prof. Dr. Bilgin’in naaşı Urla Kuşçular Köyü'nde defnedilmiştir.

Nuri hocamızın ailesi başta olmak üzere tüm Ege Üniversitesi ailesine ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

Fotoğraflar/Photos : A. İhsan Mimtaş
PhotoPhotoPhotoPhotoPhoto
Bilgin'in Vedası...
23 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
Ege Üniversitesi'nin Acı Günü...

Türkiye’nin ve Dünya’nın sayılı sosyal psikologlarından olan Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü Sosyal Psikoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nuri Bilgin dün akşam saatlerinde geçirdiği kalp krizi sonucu yaşamını yitirdi.

Dün öğle saatlerinde rahatsızlanarak Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine giden Prof. Dr. Bilgin, yapılan tüm müdahalelere karşın kalp krizi sonucu vefat etti. 3 çocuk babası olan Prof. Dr. Nuri Bilgin, 67 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Prof. Dr. Bilgin için 5 Şubat 2015 Perşembe günü (yarın) saat 10:00’da görev yaptığı Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanlığı önünde cenaze tören gerçekleştirilecek. Bornova Yeni Cami'de kılınacak öğle namazından sonra Prof. Dr. Bilgin’in naaşı Urla Kuşçular Köyü'ne defnedilecek.

Psikoloji, sosyal psikoloji gibi alanlarda sayısız çalışmaya imza atan Prof. Dr. Bilgin geçtiğimiz hafta sonu CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun katıldığı akademisyenler zirvesinde bir sunum gerçekleştirmişti. Dünyanın en iyi sosyal psikologlarındandı.
15 Ekim 1948 Afyon Sandıklı doğumlu olan Prof. Dr. Bilgin; lisans eğitimini Ankara Üniversitesi’nde tamamladı. Doktorasını Strasbourg Üniversitesi’nde yapan Prof. Dr. Bilgin; Doçentlik ve Profesörlük ünvanını Ege Üniversitesi’nde aldı.

Çeşitli akademik ve idari görevlerde bulunan Prof. Dr. Bilgin; sırası ile Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü Sosyal Psikoloji Anabilim Dalı Başkanlığı, Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekan Yardımcılığı, Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Dekanlığı, Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölüm Başkanlığı yaptı. Bir çok akademik çalışmaya imza atan Prof. Dr. Bilgin’in 21 adet kitabı yayınlandı.

Prof. Dr. Bilgin’in; “Sosyal Psikoloji, Tarih ve Kolektif Bellek, Sosyal Değişme Sürecinde İnsan - Eşya İlişkileri ,Sosyal Bilimlerde İçerik Analizi, Kimlik İnşası, Ankara: Aşina Kitaplar, Sosyal Psikoloji Sözlüğü: Kavramlar Yaklaşımlar, Siyaset ve İnsan: Siyaset Psikolojisi Yazıları, Cumhuriyeti Anlamak, İçerik Analizi, Demokrasi, Kimlik ve Yurttaşlık Bağlamında Cumhuriyet, - Sosyal Psikolojide Yöntem ve Pratik Çalışmalar, Siyaset ve İnsan, Cumhuriyet, Demokrasi ve Kimlik, İnsan İlişkileri ve Kimlik, Kollektif Kimlik, Sosyal Bilimlerin Kavşağında Kimlik Sorunu, Eşya ve İnsan, Yerel Yönetimler İçin Demokratik Bir Model Arayışı , Sosyal Psikolojiye Giriş, Başlangıcından Günümüze Türk Psikoloji Bibliyografyası, Eşya Sistemleri ve İnsan-Eşya İlişkileri” isimli kitapları bulunuyor.

Değerli Hocamızın tüm sevenlerine ve Ege Üniversitesi ailesine başsağlığı diliyoruz...
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Uzaktan eğitim için ilk adımlar...

Emel Akın Meslek Yüksekokulu uzaktan eğitim için girişimlere başladı. Bu amaçla düzenlenen seminere, doktora eğitimini Georgia State Universitesi’nde uzaktan eğitim konusunda tamamlayan Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi Arş. Gör. Fırat Sarsar konuşmacı olarak katıldı. 

Sarsar, uzaktan eğitim metodu ile ders verme teknikleri konusunda öğretim elemanlarına sunum yaptı. 

Öncelikli hedeflerinin mevcut eğitim planı içerisinde uzaktan eğitim sisteminin uygulamaya başlanması olduğunu belirten Yüksekokul Müdürü Prof. Dr. Arzu Marmaralı, “İkinci hedefimiz ise gerek öğrenci ve gerekse sanayicilere yönelik olarak uzaktan eğitim sertifika programlarının açılması” dedi. İlk adım olarak önümüzdeki bahar dönemi için Moda Tasarım ikinci Öğretim Programı’nda bazı derslerin uzaktan eğitim ile verileceğini söyleyen Prof. Dr. Marmaralı, “Bu aşamada edinilen deneyimler, hem Emel Akın Meslek Yüksekokulu’nda ve hem de üniversitemizin diğer kurumlarında uzaktan eğitim yoluyla verilen ders sayısının ve sertifika programlarının arttırılmasına yardımcı olacaktır” diye konuştu.
Photo
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded