Profile cover photo
Profile photo
‫کلینیک تخصصی لیزر بیماری های نشیمنگاه ( هموروئید ، فیشر ، شقاق و سینوس موئئ )‬‎
87 followers -
درمان بیماری های هموروئید ، فیشر ، شقاق و سینوس موئی با لیزر
درمان بیماری های هموروئید ، فیشر ، شقاق و سینوس موئی با لیزر

87 followers
About
Posts

Post has attachment

Post has attachment

تفاوت بین شقاق و بواسیر در چیست ؟

شقاق مقعد یا فیشر ، همان زخم خراشیدگی یا ترك خوردگی مقعد است كه معمولا با درد و یا سوزش شدید در ناحیه مقعد همراه است. دلیل اصلی این زخم ها یبوست طولاني يا اسهال شديد بوده و در صورت تداوم یبوست و اسهال بر شدت آن افزوده ميشود .

بسیاری از بانوان بعد از زایمان یا سزارین به این مشكل دچار می شوند كه علت آن اختلال در دفع است كه به دلیل شلی عضلات لگن در حاملگی ایجاد می شود. علامت اصلی این بیماری درد هنگام اجابت مزاج است كه گاهی با خونریزی همراه است . این درد برای بیمار بسیار آزار دهنده بوده و گاهی باعث عدم توانایی در دفع می شود.

اما بواسیرها معمولا بدون علائم و نشانه هستند. اما تظاهرات شایع و مهم هموروئید خونریزی بدون درد می باشد علاوه براین نیز علائم و نشانه ها در بواسیر داخلی و خارجی متفاوت است. شایع ترین نشانه بواسیر داخلی خونریزی قرمز روشن است و معمولا توام با درد نمی باشد همچنین احساس دفع ناکامل مدفوع و نیز ترشح اطراف مخرج و رطوبت آن و گاهی نیز توده ها و تورم مخرج که با زور زدن بیشتر می شود و در موارد شدید، بواسیرهای داخلی ممکن است از دهانه ی مقعد بیرون بیایند،از دیگر علائم آن است. به عبارتی دیگر برخی افرادی که به بیماری بواسیر مبتلا گشته اند، معمولاً حین عمل دفع دچار خونریزی، خارش، درد و ناراحتی در ناحیه مقعد می شوند
#شقاق #بواسیر #هموروئید
http://www.drdarman.ir/%D8%AA%D9%81%D8%A7%D9%88%D8%AA-%D8%A8%DB%8C%D9%86-%D8%B4%D9%82%D8%A7%D9%82-%D9%88-%D8%A8%D9%88%D8%A7%D8%B3%DB%8C%D8%B1-%D8%AF%D8%B1-%DA%86%DB%8C%D8%B3%D8%AA-%D8%9F

Post has attachment
درمان انواع درد، خونریزی و سوزش مقعد با درمان دارویی و یا لیزر در کلینیک لیزر شفا با متخصصین حرفه ای و بصورت تضمینی صورت میگیرد.
مختصر فعالیت های کلینیک لیزر درمان دارویی و یا لیزر بیماری های مقعدی و تناسلی زیر میباشد:

1- هموروئید (داخلی و خارجی) یا بواسیر

2- سینوس مویی یا کیست مویی ( کیست پیلونیدال)

3- فیستول

4- آبسه مقعد

5- فیشر یا شقاق

6- زگیل تناسلی

7- یبوست

8- کولیت روده

#درمان #کلینیک #لیزر #مقعد #درمان_درد_مقعد #دردمقعد #درمان_خونریزی_مقعد #کلینیک_لیزر_شفا #بواسیر #هموروئید #شقاق #درمان_شقاق #لیزر_هموروئید #همورویید #آبسه_مقعد #فیستول_مقعد

drdarman.ir
Photo

Post has attachment
نکات کلی راجع به بیماریهای مقعد -هموروئید ، بواسیر ، فیشر ، سینوس موئی ، شقاق ، یبوست


برطبق بررسی های بعمل آمده در مراجعین به مطب که طی یک دوره 7ساله انجام شده است افراد با هر درجه از تحصیلات معمولا دچار هر مشکلی اعم از سوزش ، درد و خونریزی در ناحیه آنال یا مقد و اطراف آن می شوند به اشتباه از آن بعنوان هموروئید یا بواسیر یاد می کنند درحالیکه اکثریت غریب به اتفاق آنان دچار مشکلات دیگر علی الخصوص شقاق (فیشر) می باشند (90% موارد مراجعین به مطب دچار شقاق می باشند و اکثرا با درد وبه میزان کمتری با درد و خونریزی مراجعه میکنند) بنابراین توصیه میشود دچار هر علامتی در نشیمنگاه هستید حتما قسمت فیشر یا شقاق را مطالعه نمائید.
تماس با کلینیک شفا

واقعیت بعدی آماری حکایت از خود درمانی و یا توصیه درمانی ازطریق اطرافیان می باشد بطوریکه اکثرا قبل از مراجعه به پزشک یک یا چند دوره از پماد و قرص به توصیه اطرافیان و از داروخانه تهیه و استفاده می کنند که نه تنها موثر نبوده بلکه منجر به و باعث پیشرفت بیماری می گردد.

متاسفانه برخی ار بیماران مبتلا به بیماری های مقعدی به دلیل خجالت و ترس به پزشک مربوطه مراجعه ننموده و این امر سبب وخیم تر شدن بیماری های آنها و همچنین سخت تر شدن مراحل درمان آنان می گردد از این رو اکیدا توصیه می نمائیم هنگام مشاهده علائم بیماری های مخرج مانند درد ، سوزش ، خونریزی در ناحیه مقعد در هنگام اجابت مزاج ، بزرگ شدن دهانه مخرج و احساس درد در این قسمت سریعا به پزشک معالجه نمایید.
#هموروئید #بواسیر #شقاق #دردمقعد #مقعد #کلینیک_لیزر #کلینیک_لیزر_شفا #درمان_بواسیر

http://www.drdarman.ir/

تعریف هموروئید ترومبوزه ( هموروئید خارجی ) :

همانگونه که در مورد هموروئید معمولی می دانیم که در سنین متوسط رو به بالا بوجود می آید. علاوه بر بیماری هموروئید داخلی یک نوع بیماری دیگر به نام هموروئید ترومبوزه وجود دارد، همانطور که از اسمش پیداست این بیماری در قسمت خارج از مقعد می باشد. همانگونه که هموروئید معمولی توضیح داده شد، شروع آن از قسمت داخلی مقعد یا رکتوم می باشد که رگ های بالشتیک نقش بالشتک را دارند و هموروئید داخلی هستند، آنها به تدریج اندازه شان بزرگ شده و مشکل زا می شوند اما در اینجا در داخل هیچ اتفاقی نیافتاده و در بیرون مقعد، در اطراف مقعد و در قسمت پوستی این اتفاق می افتد.
علل هموروئید ترومبوزه

ترومبوزه به معنای لخته می باشد، معمولاً فرد به دلیل فعالیت های سنگین و شدید ، برداشتن یک جسم سنگین، یا یک فشار یا یک استرس روحی دچار این بیماری می شود. در کتاب های درسی جراحی به ندرت از این موضوع یاد شده ولی در تجربه کاری بسیار شایع می باشد و وقتی از مریض پرسیده می شود، مشاهده می گردد طی یک روز تا یک هفته قبل از شروع این بیماری ، افراد یک استرس سنگین را پشت سر گذاشته اند.


علایم هموروئید خارجی

شدت علایم بستگی به اندازه هموروئید دارد و معمولا بواسیر خارجی دارای علایم زیر می باشد

خارش
درد مقعد
وجود یك توده دردناك در لبه مقعد ( معمولا بصورت ناگهانی بوجود می آید)

حتما در بررسی بیمار بایستی به مسایلی مثل آبسه یا دمل مقعدی و فیشر یا شقاق توجه نمود


شروع هموروئید خارجی یا ترومبوزه
هموروئید با بواسیر خارجی | ترومبوزه

شروع این بیماری به این گونه است که بیمار شب به راحتی خوابیده و صبح یا نیمه شب با احساس درد و تورم در اطراف ناحیه مقعد از خواب بیدار می شود و وقتی به آن ناحیه دست می زند متوجه برجستگی در ناحیه لبه ی بیرونی مقعد می شود که در واقع به دلیل پاره شدن ورید های قسمت بیرونی مقعد، خون ریزی در آن منطقه ایجاد می شود و به دلیل بافت سفت اطراف آن ، خون ریزی محدود شونده است، هر چند که می تواند از یک گندم تا یک گردو بزرگ شود ولی محدود شونده است، ولی بافت شریانی وریدی فشار خاص خودش را دارد همان فشار خون معمولی که سعی می کند توسعه دهد ولی از آن طرف بافت پوست و بافت پیوندی اطراف آن مانع می شود و تضاد بین این 2 باعث یک درد نبض دار شده که تحملش بسیار برای بیمار سخت می باشد. این مورد در تمام سنین اتفاق می افتد، مخصوصاً در سنین جوانی و پرکاری ، در این سنین هم فعالیت ، هم استرس و هم زور زدن های بیشتری دارند. مریض همانگونه که گفتیم با یک درد ناگهانی و یک توده در ناحیه اطراف مقعد مراجعه کرده که در معاینه کاملاً مشخص می باشد و مریض مانع از لمس کردن توده توسط پزشک می شود چون درد زیادی دارد.
درمان هموروئید ترومبوزه با دارو و جراحی با لیزر

این بیماری بستگی به اندازه آنها درمانشان متفاوت می باشد، در اندازه های زیر 1 تا 2 میلیمتر می توان درمان نگه دارنده یا درمان دارویی انجام شود که یک درمان مسکن و ملین می باشد ولی در مواردی که اندازه آنها بیش از 1 میلیمتر می باشد اینها معمولاً دردهای بسیار زیادی دارند و خود محدود شونده نیستند و اگر هم محدود شوند یک زائده مثل زگیل باقی می ماند، که در درمان این بیماری حتماً باید با جراحی انجام شود که همانگونه که گفتیم جراحی آنها با چاقو و لیزر امکان پذیر بوده که درمان با لیزر آنها فوق العاده راحت می باشد که حتی در مطب هم می توان انجام داد با یک بی حسی موضعی که کنار توده تزریق شده و سپس یک برش مختصر با لیزر روی ناحیه داده می شود، لخته کامل که بستگی به سن لخته دارد هرچه از شروع بیماری بیشتر گذشته باشد، لخته ارگانیزه تر و مشخص تر می باشد، لخته خارج شده و رگ یا مویرگی که پاره شده سوزانده می شود که حتی نیاز به هیچ گونه بخیه هم ندارد فقط طی چند روز نشتی خونابه دارد که به تدریج آرام آرام طی چند روز خوب می شود و یکی از بیمارهای شایع و یکی از دلایل دردهای ناگهانی معقد هموروئید ترومبوزه می باشد.

#هموروئید #بواسیر #هموروئیدخارجی #هموروئید_خارجی #بواسیر_خارجی

http://www.drdarman.ir/thrombosed-hemorrhoid

Post has attachment
پولیپ های خوش خیم روده بزرگ

همانطور كه از نامشان مشخص است احتمال بدخیمی در آنها بسیار كم است و انواع آن عبارتند از:

١-پولیپ hyperplastic

معمولازیر نیم سانتیمتر اندازه دارند و در سیگمویید و ركتوم دیده میشوند و متعدد وبدون علامت است و به رنگ مخاط نرمال میباشد و رشد آهسته دارند اما باید برداشته شوند و برای نمونه برداری ارسال شود.


٢- پولیپ hamartomas

معمولا تجمعی از بافت طبیعی میباشد و معمولا متفرد میباشد.


٣-پولیپ juvenile polyps

معمولا در كودكان زیر ده سال دیده میشودو در پسران شایعتر از دختران است و شایعترین تومور كولوركتال در كودكان است و در ٨٠٪‏ موارد در ركتوم دیده میشود و اكثرا بزرگتر از یك سانتیمتر هستند و هیچكاه بدخیم نمیشوند وبعد از كولونسكپی و برداشتن آن و پاتولوژی كه آن را تایید كند نیاز به كار دیگری ندارد.یكنوع نادر بیماری بنام juvenile polyposis syndrom وجود دارد كه امكان بدخیمی و مرگ و میر در آن وجود دارد و با خونریزی و كمخونی همراه با ریزش تكه ای مو، كوچك شدن جمجمه، لب و كام شكری ومشكلات كلیه و رحم است و نیاز به برداشتن همه پولیپها و پیگیری دارد.


٣-peutz-jegher's polyps

یك بیماری نادر اتوزومال غالب است و در سراسر دستگاه گوارش دیده میشود و همراه با پیگمانتاسیون دهان و لب و صورت و كف دست و اندام تناسلی همراه است. معمولا پولیپها پایه دار و بزرگ هستند و شایعترین علامت درد شكم و انسداد بخاطر خود بولیپ یا انتوساسپشن است و تشخیص با توجه به سابقه فامیلی و پیگمانتاسیون است.


٤- پولیپهای التهابی یا كاذب

همانطور كه از نامش پیداست بدنبال بیماریهای التهابی مثل كولیت و كرون بوجود می آید و نیاز به بررسی و نمونه برداری دارد.


٥- پولیپهای لنقوییدLymphoid

از نوع خوشخیم بوده و بصورت منطقه ای یا منتشر در انتهای ایلیوم و ركتوم دیده میشود و تشخیص با نمونه برداری انجام میشود و نیاز به مار خاصی ندارد.

http://www.drdarman.ir/%D9%BE%D9%88%D9%84%DB%8C%D9%BE-%D9%87%D8%A7%DB%8C-%D8%AE%D9%88%D8%B4-%D8%AE%DB%8C%D9%85-%D8%B1%D9%88%D8%AF%D9%87-%D8%A8%D8%B2%D8%B1%DA%AF

Post has attachment

تومورهاي خوش خيم كولون و ركتوم( روده بزرگ)


تعريف پوليپ:

يك توده با حدود مشخص كه بداخل لوله روده رشد مي يابد و گاهي داراي پايه مشخصي است كه به آن نوع پايه دار يا pedunculated گويند و گاهي بدون پايه يا sessile گويند.


علت بوجود آمدن پوليپ:

به علت رشد بيش از حد بافتي و يا بعلت التهاب بافتي بوجود مي آيد و در اين فرم معمولا احتمال بدخيمي ندارد. در موارد ديگر علت ايجاد پوليپ ديسپلازي يا بدسازي است كه بنام پوليپهاي آدنوماتو ميباشد و قابليت تبديل به بدخيمي را دارند.

در مواردي علت پوليپ عضلات يا بافت چربي يا اعصاب جدار روده هستند و پوليپهاي مزانشيمي يا جداري را تشكيل ميدهند.

در اكثر موارد پوليپ ها منفرد بوده با افزايش سن تعداد آنها بيشتر ميشود.


تقسيم بندي پوليپ هاي روده:
١- پوليپهاي بدون احتمال بدخيمي شامل پوليپهاي juvenile با جوانان و كودكان، پوليپهاي hamartomas، پوليپهاي التهابي، پوليپهاي lymphoid,l و پوليپهاي peutz-jegher's.


٢- پوليپهاي با احتمال تبديل شدن به بدخيمي يا neoplastic شامل adenoma , tubular adenoma, villous adenoma و tubulovillous adenoma


٣- پوليپهاي جداري يا mesenchymal شاملlipoma وleiomyoma و neuroma و angiomaتوضيحات تكميلي درباره هركدام از انواع پوليپ را در مقالات بعدي پيگير باشيد. به اميد زندگي سالم تر و سلامتي با پيشگيري از بيماريها.
#پولیپ #روده

http://www.drdarman.ir/%D8%AA%D9%88%D9%85%D9%88%D8%B1%D9%87%D8%A7%D9%8A-%D8%AE%D9%88%D8%B4-%D8%AE%D9%8A%D9%85-%D9%83%D9%88%D9%84%D9%88%D9%86-%D9%88-%D8%B1%D9%83%D8%AA%D9%88%D9%85

Post has attachment
پولیپهای با احتمال بدخیمی یا neoplastic
كه به اینها adenomas گفته میشود و شایعترین پولیپ میباشد و احتمال بدخیمی با اندازه و نوع بافتی آنها وشدت دیسپلازی یا تغییر بافتی آنها ارتباط مستقیم دارد.
 
انواع adenoma:
 
١- نوع توبولار(tubular)
كه شایعترین نوع است ٨٠٪‏ موارد آدنوم و در ٥٠٪‏ موارد در ركتوسیگمویید و بصورت منفرد دیده میشود و احتمال بدخیمی در اندازه های زیر یك سانتیمتر نادر است.  
 
٢- نوع ویلوس(villous)
یك درصد آدنوما از این نوع است و معمولا در ركتوم و سیگمویید و بصورت بدون پایه یا sessile بوده و احتمال بدخیمی در اندازه های بزرگتر از چهار سانتیمتر ٤٠٪‏ است   
 
٣- توبولوویلوس(tubulovillous)
٥-١٠٪‏ آدنوم ها را شامل میشوند و تركیب بافت villous و tubular میباشد و هرچه میزان بافت villous آن بیشتر باشد احتمال تبدیل به بدخیمی بیشتر است.
 
علایم بالینی
خونریزی مقعدی شایعترین علایم است و تغییرات اجابت مزاج و دفع مخاط یا بلغم در آدنومهای ویلوس بزرگ بیشتر دیده میشود. در مواردی بیرون زدن توده از مقعد دیده میشود

Post has attachment
انگل روده
انگل موجود جانداری میباشد که داخل موجود زنده دیگری زندگی می‌کند و از آن تغذیه می‌کند. منظور از انگل روده، موجودات زنده ریزی است که معمولا کرم روده هستند و از مواد غذایی بدن شما تغذیه می‌کنند.
 
انواع انگل های روده ای
انگلهای روده‌ای انواع بسیاری و با عوارض گوناگونی مشاهده می‌شوند که در زیر به چند مورد مهم آنها اشاره میشود.
 
اکسیور (کرمک)
اکسیور که بآن کرمک هم می‌گویند بشکل انگل انسان در کلیه نقاط جهان دیده می‌شود.
علامت مشهود ابتلاء در اثر مهاجرت کرم ماده بارور از سوراخ مخرج به خارج ظاهر می‌شود.
در نتیجه خروج کرم و حرکت آن در ناحیه مقعد ایجاد تحریک و خارش جلدی مینماید و کودکان مبتلا با خاراندن نشیمن ایجاد زخم و خونریزی می‌کنند که با اضافه شدن باکتریها شاید زخم چرکی شود.
خارش معمولاً خیلی شدید و هنگام شب بیشتر است.
 
سرایت کرمک
در اثر خاراندن نشیمنگاه تخم انگل در زیر ناخن‌ها جمع میشود و یا به انگشتان کودک مبتلا می‌چسبد کودک با گذاشتن انگشتان خود در دهان تخم انگل را داخل دستگاه گوارش خود می‌کند که این تخم تبدیل به کرم شده و این عمل را خودآلودگی می‌گویند این انگل توسط آب و غذای آلوده، البسه و ظروف آلوده، هوا و خاک آلوده هم سرایت می‌کند.
 
تنیا (کرم کدو)
کرم کدو از راه استعمال گوشت خام و نیمه پخته گاو و یا خوک بیماری انسان سرایت می‌کند.
شکلی که از گاو سرایت می‌کند، بیماری طولانی میباشد که سبب ناراحتی و ضعف و کم ‌خونی شدید بیمار می‌شود.
 
لارو (نوزاد)
این کرم در گوشت آلوده گاو و گوساله بزرگی سرسنجاق و حتی نخود هم دیده می‌شود و دارای رنگی کدر و یا سبز رنگ است.
این نوع کرمها بندبند میباشند و سر آنها دارای چنگک و قلابهای مخصوص می‌باشد،‌خیلی ریز بوده و به راحتی دفع نمی‌شود، اما بیشتر در حال تکثیر است و بعد از مدتی بندها مرتباً‌ از راه مدفوع خارج میشوند.
 
اسکاریس
کرمی دراز، استوانه‌ای شکل و دو انتهای آن باریک برنگ سفید شیری یا گلی رنگ است.
آسکاریس ماده بالغ بطول ۲۰ تا ۴۵ سانتیمتر و بقطر ۳ تا ۶ میلی ‌متر است آسکاریس نر از ماده کوتاهتر و بطول ۱۵ تا ۳۰ سانتیمتر و بقطر ۲ تا ۴ میلیمتر است.
این کرم تخم‌ گذار است.
 
پیشگیری از ابتلا به انگل‌ها
بهترین روش مقابله و پیشگیری از ابتلا به آلودگی‌های انگلی، توجه به رعایت بهداشت شخصی،‌ بهداشت محیط و مواد غذایی است.
البته در شرایط دچار شدن شخصی در خانواده به نوعی از انگل، بقیه اعضای خانواده نیز باید تحت درمان‌های ضدانگلی قرار بگیرند.
دقت بهداشتی در پخت کامل گوشت، شست‌وشوی کامل میوه و سبزیجات، شست‌وشوی مکرر دست‌ها با آب و صابون، بویژه قبل از غذا خوردن و بعد از دستشویی، کوتاه نگه داشتن ناخن‌ها، جوشاندن آب آشامیدنی نامطمئن و نیز آموزش کودکان به شستن دست‌ها با آب و صابون بعد از بازی در محیط‌های باز در پیشگیری از آلودگی‌های انگلی بسیار موثر میباشد.
 
علائم
مهمترین علایم این بیماری اختلالات دستگاه گوارش (درد شکم،‌ تهوع، استفراغ، ‌پرآبی دهان، پرخوری،‌ لاغری) اختلالات دستگاه تنفس و همچنین اختلالات عصبی مانند لرزش و تشنج، عصبانیت و زودرنجی، دیدن خوابهای آشفته،‌ پریدن از خواب، سردرد و سرگیجه است.
تخم این انگل از راه آب، خاک و غذای آلوده وارد بدن میشود.
 
نشانهای وجود کرم در شکم
علائمی در بیمار پیدا است که گواه بر وجود کرم در شکمند و شامل نشانیهای عمومی و خصوصی هستند.
1- عرق بیمار بسیار سرد و بد بو است .
2- صدایش می افتد.
3- ممکن است شکم باد کند ،از درد بر انگیزد ،کشیده شود و شبیه بیمار استسقایی گردد و مانند اینست که شکم سفت و سخت شده است .
4- امکان دارد که بیضه های بیمار ورم کنند.
5- چهره و چشمان بیمار رنگ برنگ می شود ،گاهی رنگ از صورت و چشم می پرد و گاهی به حالت طبیعی بر می گردد.
6- نبضش ضعیف می شود و در حالت هیجان آنقدر ناتوان می شود که گویی نمی زند.
7- اگر بیماری ناشی از کرم شکم شدت یابد و درد شکم زیاد شود ،بیمار بر زمین می افتد و به تشنج گرفتار می شود.
8- گاهی اصلا اشتهای خوراک ندارد و گاهی خارج از حالت طبیعی اشتها دارد .
9- لب بیمار شبها تر و رطوبی ودر روز خشک است ،بیمار در روز هرگاه و ناگاهی ناچار لبها را با زبانش تر می کند.
10- اکثر اوقات تو گویی بیمار چیزی در دهان دارد و می جود و می خواهد زبان را از دهان بیرون آورد.
11 – لعاب از دهن جاری است .
12- شاید بیمار تشنه باشد و از آب خوردن تشنگی فرو ننشیند.
13- کسی که کرم در شکم دارد غمگین است ،سرحال نیست،حرف زدن را زحمت می بیند،مانند کسانی است که بسیار خشمگین و بد اخلاق هستند ، ممکن است پرت و پلا نیز بگوید.
14- اگر از خواب بیدارش کنند آزرده می شود .
15- وقت غذا خوردن دلش به هم می آید و از خوراک راضی نیست.
16- اکثر اوقات و بویژه در شب دندانها را بر هم می ساید .
17- بیمار در اثنای خواب خمیازه می کشد و سر و صدا راه می اندازد (در خواب فریاد می کشد).
18- نشانهای بیماری سر سام گرم در بیمار دیده می شود.
19- افسرده و اندوهگین است و سرحال نیست .
20- اکثرا مدفوع بیمار تر و رطوبی است.
#انگل_روده #انگل #کرمک #روده  

Post has attachment
سندرم روده تحریک‌ پذیر
سندرم روده تحریک‌ پذیر (]rritable Bowel Syndrome) (IBS) مشکل معمولی است که بر روده بزرگ تأثیر می‌گذارد و بیشتر درد در ناحیه شکم، دل درد، دل ‌پیچه، افزایش گاز روده، نفخ، اسهال و یبوست را به همراه دارد. این بیماری مشکلی معمول است که باید در مدت طولانی مدیریت شود.
سندرم روده تحریک‌ پذیر خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ و مقعد (سرطان کولورکتال) را افزایش نمی‌دهد تنها شمار اندکی از بیماران مبتلا به این عارضه از علائم و نشانه‌های شدید رنج می‌برند. برخی بیماران می‌توانند علائم را به خوبی با مدیریت رژیم غذایی، سبک زندگی و استرس و فشار روانی تحت کنترل درآورند، باقی بیماران به دارو و مشاوره نیاز دارند.
 
علائم سندرم روده تحریک‌ پذیر
علائم و نشانه هاي سندرم متابوليک از شخصی به شخص ديگر بسيار متفاوت است و اما علايم سندرم روده تحريک پذير با علائم بيماري هاي ديگر مشابه هستند. معمول ترين علائم آن عبارت هستند از
احساس نفخ
درد شکمي يا کرامپ و گرفتگي روده
نفخ و باد شکم
اسهال یا یبوست و یا هر دو آنها
وجود بلغم و مخاط در مدفوع
احساس نیاز سریع به مدفوع صبح ها و یا بعد از غذا
تسکین درد بعد از اجابت مزاج
احساس اینکه همه مدفوع خالی نشده است
60 درصد اشخاص مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر، دچار مشکلات روانی و ذهنی همچون افسردگی، اضطراب هم می شوند. برخی از اشخاص مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر میزان کمی سروتونین در بدن خود دارند.
سندرم روده تحریک پذیر بر سبب جذب مواد مغذی بوسیله ی بدن تاثیر می گذارد، به همین خاطر شاید اشخاص مبتلا به این بیماری همه مواد مغذی لازم بدنشان را دریافت ننمایند.
برای بیشتر افراد سندرم روده تحریک پذیر بیماری ای مزمن بوده ولی گاهی اوقات علایم آن شدید تر و یا ضعیف تر می شود. از آنجاییکه علایم این سندرم با سایر بیماری های خطرنام مشترک است، مراجعه به پزشک برای مشخص کردن نوع بیماری ضروری است.
 
دلایل ابتلا به IBS
علت این بیماری نا مشخص است اما عواملی همچون استرس ، حوادث دوران کودکی ، عفونت قبلی روده ای و تغییرات نوروترانسمیتری مغز در این بیماران مطرح شده است . در این بیماران نسبت به سایر اشخاص، اعصاب و عضلات جدار روده حساسیت بیشتری دارند. موقعی كه شخصی غذا می‌خورد به شکل طبیعی عضلات جدار روده منقبض می‌شوند اما در این بیماران این انقباض بیش از حد انجام شده و یا تحریك بیش از حد اعصاب جدار روده سبب بروز اسهال و نفخ و علایم بیماری، اندكی پس از خوردن غذا می‌شود.
 
افراد در معرض IBS
هرفردی شرایط دچار شدن به سندرم روده تحریک پذیر را دارد اما به شکل معمول این اختلال در زنان بیشتر از مردان رایج میباشد.در کسانی که سابقه خانوادگی ابتلا به IBS وجود دارد احتمال بروز این اختلال بیشتر میباشد. این بیماری در اواخر 20 سالگی بروز پیدا می کند. احتمال ابتلا افراد بعد از 50 سالگی به سندرم روده تحریک پذیر ، امری نادر است . IBS گاهی همراه با استرس یا افسردگی وجود دارد.
زمان مراجعه به پزشک
در شرایط مواجهه با علائم سندرم روده تحریک‌ پذیرحتما باید به پزشک مراجعه کرد تا دلایل دچار شدن به این بیماری تشخیص داده شود. پزشک بیشتر بیماری را با مطرح ساختن پرسش‌هایی در زمینه علائم به درستی تشخیص می‌دهد، با این حال آزمایش‌های بیشتر گاهی به برای تشخیص افتراقی و از میدان حدس خارج کردن دیگر عارضه‌های دیگر انجام می‌شود. همچنین در صورت احساس افسردگی یا اضطراب باید به پزشک عمومی مراجعه شود؛ چون این مشکلات به ندرت بدون درمان شدن بهبود می‌یابند و شاید سبب تشدید علائم بیماری روده تحریک‌ پذیر شوند.
درصورت رویارویی با علائم دیگری مانند کاهش وزن غیرقابل توضیح، تورم یا برجستگی در ناحیه شکم یا مقعد، دفع خون یا نشانه‌ های کم‌ خونی نیز باید بدون معطلی به پزشک مراجعه کرد، چون این موارد گاهی اوقات نشانه عارضه ‌ای جدی‌تر هستند.
#روده #سندروم_روده #سندروم #روده_تحریک_پذیر  
Wait while more posts are being loaded