Profile cover photo
Profile photo
dr n. med. Tomasz Urbanowicz
34 followers -
www.kardiochirurgpoznan.pl
www.kardiochirurgpoznan.pl

34 followers
About
dr n. med. Tomasz's posts

Post is pinned.Post has attachment
Dieta odchudzająca w Poznaniu.
Najpopularniejsze diety w 2015 według Brytyjskiego Stowarzyszenia Dietetyków (BDA).
Skorzystaj z oferty Poznańskiej Kliniki Serca.

Zgodnie z opublikowanym raportem BDA za rok 2015 najskuteczniejszymi programami dietetycznymi były: dieta 5:2, następnie dieta Dunkana, dieta Paleo, New Atkins, Alkaline, Cambridge, South Beach, Slimming world, slim-fast, lighterLife, weightwatchers i Rosemary Conley.

Zanim omówimy kolejno najbardziej popularne diety, pragnę zwrócić uwagę, że utrata nadmiaru wagi ciała może odbywać się poprzez  dietę (Poznańska Klinika Serca - http://www.klinikapoznan.pl - współpracuję z dietetykiem - mgr Ewą Kaczmarek ) lub wysiłek fizyczny. Do tej drugiej opcji szczególnie zachęcamy. Przygotowaliśmy dla Państwa pakiety we współpracy z siecią siłowni 36 minut ( http://www.36minut.pl).


Dieta 5:2
Oparta na okresowym poszczeniu. Zakłada 5 dni, podczas których przyjmujemy posiłki 5 x na dobę oraz dwa dni wstrzemięźliwości. Pomimo popularności, badanie przeprowadzone w roku 2010 nie potwierdziło większej skuteczności proponowanej diety w stosunku do diety z ograniczeniem kalorii. Należy podkreślić, iż wyniki badania z roku 2012 zasugerowały mniejsze ryzyko wystąpienia nowotworów związanych z otyłością - raka piersi, u kobiet stosujących dietę 5:2.
Zwolennicy uważają, że dieta ta nie tylko jest najskuteczniejsza ale również poprawia funkcje mózgu i może uchronić przed takimi chorobami jak demencja czy choroba Alzheimera.
Należy zwrócić uwagę na możliwe objawy uboczne jak: odwodnienie, senność dzienna, problemy z zaśnięciem. 

Według Brytyjskiego Towarzystwa Dietetyków jest to prosta dieta o dobrej skuteczności, dostępnych jest wiele odmian proponowanej diety. Wyniki badań dotyczą małych grup osób, a Stowarzyszenie zaleca by dieta była prowadzona pod nadzorem dietetyka ze względu na jej założenia dwóch dni poszczenia.


Dieta Dunkana
Jest dietą ubowowęglowoddanową i bogatobiałkową. Jest dietą czteroetapową. Pozwala naszybka utrwate wagi ciała, stąd w pewnym momencie stała sie bardzo popularna. Poza ogarniczeniem posiłków bogatoweglowodanowych i spozycia soli, nie niesie za soba innych ograniczneń. Ostania faza diety obejmuje spozycie posiłków bogatoproteinowych tylko raz w tygodniu w połączeniu z wysiłkiem fizycznym. Ostania faza jest bezterminowa. Pomimo skuteczości zgodnie z opinia Brytyskiego Towarzystwa Dietetycznego dieta ta jest niezdrowa i nie zalecana. Dieta ta wiaże sie z ryzykiem powikłań odległych.

W Poznańskiej Klinice Serca proponujemy stałe konsultacje dietetyka, mgr Ewy Kaczmarek, pracownika Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego na ul. Długiej w Poznaniu.

Zachęcamy również do skorzystania z naszych pakietów zdrowotnych obejmujących współpracę z siecią siłowni 36 minut ( technologia milon). Korzystając z regularnego wysiłku fizycznego pod stałym nadzorem lekarskim i dietetyka,możecie nie tylko państwo stracić dodatkowe kilogramy, ale przede wszystkim zmienić proporcje składu ciała na rzecz masy mięśniowej.

#dietaodchudzającapoznań  
#najskuteczniejszadieta  
#popularnadieta  
#dietapoznań  
#dietetykpoznań  
#dieta52  
#rakpiersi  
#36minut  
#Milon  
#dobrykardiologpoznań  
#Kardiologpoznań  
#kardiologpoznańprywatnie  
#kardiologpoznańuldługa  
#najlepszadieta  
#Klinikapoznań  
#dietapeleo  
#dietanewatkins  


Post has attachment
Dzień taty... dostałem wyjątkowe prezenty od moich skarbów....
Krawat, na którym wypisano:
A. Mój zawód "hirurg" Wow musimy popracować nad ortografią
B. Co dzieci lubią ze mną robić tzn bawić się 👍
C. Moją super moc tzn noszenie dzieci na konika 😉
D. I za co jestem kochany.... zostawię dla siebie 🙃

Photo

Post has attachment
Bieganie... ważny trening tlenowy dla naszego serca. ❤️
Poprawia wydolność, wzmacnia serce i układ krążenia 👍

Jednak regularne, intensywne treningi mogą mieć również niekorzystny wpływ na nasze serce. Narząd ten jest mięśniem, ulega on przebudowie dostosowującej go do zadanego treningu.

Pamietajmy, ze zmiany w sercu mogą prowadzić do pogrubienia jego ścian, które w przypadku znacznego rozrostu nazywamy kardiomiopatii przerostowej), z drugiej strony u części osób Z jednej strony szybki rozwój serca może prowadzić do zmian patologicznych (tzw. kardiomiopatią przerostową (ang. Hypertrophic cardiomyopathy, HCM). W zeszłym toku wśród naszych Pacjentów na ul. Chwaliszewo 72a/1 w Poznaniu był Pacjent, u którego rozpoznaliśmy tę formę choroby serca, po tym jak doszło do zatrzymania czynności serca w trakcie wysiłku i wymagał podjęcia akcji reanimacyjnej, na szczęście skutecznej.

Należy powiedzieć jednocześnie o drugiej stronie medalu, gdyż wielokrotnie treningi mogą doprowadzić do znacznej rozstrzeni lewej komory i w efekcie końcowym doprowadzić do kardiomiopatii rozstrzeniowej (ang. Dilated cardiomyopathy, DCM).

W zeszłym miesiącu, zgłosił się do nas do Poznańska Klinika Serca bardzo aktywny triathlonowiec, u którego w okresie dwóch lat ujawniła się postać rozstrzeniowa, najprawdopodobniej wynikająca z predyspozycji wrodzonej.

Wyciągając wnioski z doświadczeń klinicznych pragnę zwrócić uwagę jednocześnie na osoby starsze, w wieku 50+, które bardzo chętnie, kierowane bodźcem potrzeby zmiany stylu życia, podejmują aktywność fizyczną. U osób tej grupy, poprzez wysiłek fizyczny, który poprawia krążenie oboczne w sercu, często nie występują typowe objawy kliniczne choroby wieńcowej, przez to system aparatowym naszego organizmu zostaje uśpiony. W grupie tej, najczęstszą przyczyną nagłych zgonów sercowych, podczas wysiłku lub po nim, jest klinicznie niema choroba miażdżycowa serca. Miałem do czynienia z 63 letnim Pacjentem, który miał zaawansowaną miażdżycę tętnic wieńcowych (chorobę niedokrwienną serca), która była bezobjawowa. Brak objawów zwanych dusznicą bolesną (dławicą piersiową) sprawiło, że Pacjent czuł się zdrowy, a w rzeczywistości był poważnie chory!

Jeśli chodzi o zachorowalność na choroby kardiologiczne związane z wysiłkiem, to w przypadku osób młodszych, najczęstszymi przyczynami poza opisanymi wyżej kardiomiopatiami, są zaburzenia rytmu serca 90% nagłych zgonów serca spowodowane groźnymi zaburzeniami rytmu.

W statystykach, śmierć osoby intensywnie uprawiającej sport jest najczęściej śmiercią nagłą. Około 90% nagłych zgonów sercowych wystąpiło w czasie wzmożonej aktywności fizycznej (zawodów, treningu) lub bezpośrednio po nich.

Warto jest biegać, ale również poddawać się regularnym badaniom kontrolnym. Polecam!

#sercebiegacza #naglyzgon #kardiomiopatia #bieganieaserce #bieganiewplywnaserce #kardiologpoznan #kardiologiawpoznaniu #kardiologpoznanprywatnie #kardiologpoznanchwaliszewo #bieganiekardiologia #bieganieserce #bieganiechorobyserca

Post has attachment
W Poznańskiej Klinice Serca zawitały dziś motyle dzięki jednemu z obrazów pochodzącego z cyklu aukcji młodej sztuki Sopockiego Domu Aukcyjnego.

Na ul. Chwaliszewo 72a/1 w Poznaniu, leczymy i diagnozujemy pełen zakres chorób serca uwzględniając chorobę niedokrwienną zwaną dławicą piersiową lub dusznicą bolesną, choroby zastawek serca w tym najczęstszą z nich w obecnych czasach, stenozę aortalną, a wiec zwężenie lewego ujścia tętniczego, czy zaburzenia rytmu serca.

Podczas jednorazowej wizyty nasi Pacjenci mają kontakt z personelem złożonym każdorazowo z 10 osób uwzględniając aż 3 lekarzy.

Chcielibyśmy by Pacjenci wychodząc od nas czuli motyle w brzuchu i nad głowami, jak w obrazie Violi Bąbol, który można od dziś spotkać na hallu naszej kliniki.

#klinikaserca #drtomaszurbanowicz #kardiologchwaliszewo #tomaszurbanowicz #drurbanowicz #prywatnaklinikakardiologiczna #klinikachwaliszewo #kardiochirurg #kardiologopinie #kardiologiaprywatna
Photo

Post has attachment
Wycieczka rodzinna i kajaki w dość rwącym nurcie rzeki o mało nie skończyły się dla nas dramatycznie...

#kajaki #tata #drtomaszurbanowicz
Photo

Post has attachment
Czekolada a wydolność fizyczna 😊

Czekolada a wydolność http://bit.ly/2ofa5g3

Polecając aktywność fizyczną po zawale serca, sugeruję Pacjentom grę w golfa!
Kilka słów własnych i medycznych na:

Golf to wypoczynek czy sport dobry dla naszego serca? | Drtu http://bit.ly/2njDTYc

Post has attachment

Post has attachment
Wieczór z lampką wina ... białego otrzymanego jako prezent od przyjaciół 😊
Pamietajmy, że Francuzów spożywających umiarkowane ilości wina, z reguły czerwonego, cechuje najmniejsze w Europie ryzyko zawałowe 👍
Opakowanie to pomysł na karmnik dla ptaków 😀
Pamietajmy, że niewielkie ilości wina, to rodzaj prewencji 👌
Dbajmy też o przyrodę i pomóżmy ptakom rozwijać się wokół nas 😁

#wino #winnica #karmnikdlaptaków #prewencjazawału #winoczerwone #francuzi
Photo

Post has attachment
Wait while more posts are being loaded