Profile

Cover photo
Muzeum Boženy Němcové
165 followers|64,168 views
AboutPostsPhotosVideos

Stream

 
Byla matka Boženy Němcové negramotná?
www.muzeumbn.cz/2014-skoda-objev
 ·  Translate
1
Add a comment...
 
Předvánoční KOUZLO STARÝCH ČASŮ naposledy 13. a 14. prosince 2014
 ·  Translate
1
Muzeum Boženy Němcové's profile photo
 
Vánoční inspirace VI

Nostalgické Vánoce v Jiřinkovém sále Muzea Boženy Němcové v České Skalici

Společnost Kouzlo starých časů si dovoluje pozvat návštěvníky na další ročník oblíbené vánoční výstavy s názvem Vánoční inspirace VI. Ve slavnostní atmosféře Jiřinkového sálu Muzea Boženy Němcové v České Skalici přivítá návštěvníky poklidná vánoční atmosféra oproštěná od shonu a spěchu předvánočního období. Na rozdíl od přeplněných obchodů si zde všichni příchozí mohou užít opravdový klid a pohodu, který si s Vánocemi nostalgicky spojujeme.

Letošní ročník výstavy přináší neobvyklou expozici viktoriánských a edwardiánských oděvů ze soukromé sbírky společnosti Kouzlo starých časů. Představeny budou oděvy, které nosili dámy, pánové a jejich děti nejen v Evropě, ale i v Americe. Vystavená sbírka se vyznačuje lehkostí tehdejších materiálů, krejčovským umem a celkovou krásou, jež zanechává v duši dotek romantiky a touhu po starých časech. Exponáty budou navíc k vidění zcela poprvé. To vše v překvapivé zimní instalaci.

Vánoční výstava dále nabídne pestrou expozici vánočních dekorativních předmětů, ukázky klasických i méně obvyklých adventních vazeb a dárků. Věříme, že letošní nabídka potěší všechny návštěvníky, kteří se na výstavu Vánoční inspirace každoročně vracejí.

Chybět nebude ani Květinová kavárna s nabídkou výborných francouzských dortů. Návštěvníci si tak mohou beze spěchu prožít celkovou atmosféru výstavy, za kterou se v předchozích letech vydávali do Zahradního domu Ratibořice.

Tradiční prodejní výstavu Vánoční inspirace VI – Kouzlo starých časů pořádá společnost Kouzlo starých časů za laskavé spolupráce Muzea Boženy Němcové a Muzea textilu v České Skalici.

Expozice prodejní výstavy bude otevřena o adventních víkendech 29.-30. 11., 6.-7. 12. a 13.-14. 12. 2014, od 10.00 do 16.00 hodin.
 ·  Translate
Add a comment...
 
Českoskaličtí skauti ve spolupráci s českoskalickými muzei připravili pro veřejnost výstavu betlémů, která se koná od 19. do 23. listopadu.
www.muzeumbn.cz
 ·  Translate
1
Add a comment...
 
Nesmrtelná hvězda Božena Němcová ČT art
Největší česká spisovatelka, zakladatelka novodobé české prózy v dokumentu režisérky Olgy Sommerové (1997).
Božena Němcová (1820–1862) je považována za zakladatelku novodobé české prózy. Téměř celý život ale prožila v ponižující chudobě, navíc její názory a postoje byly hodně odlišné od jejích vrstevnic. Nechtěla být jen dobrou hospodyní a milující manželkou a matkou. 
Podkladem pro dokumentární film Olgy Sommerové byly dopisy, které psala B. Němcová svému muži, dětem a přátelům, a které zřetelně definují její výjimečnost a trpké zkušenosti s tehdejší společností. K její osobnosti a odkazu se ve filmu vyjadřují současní literární historici a spisovatelé (E. Kriseová, F. Pavlíček, I. Klíma, M. Uhde aj.), ale také filosof prof. M. Machovec a Vlasta Chramostová. Ve filmu procházíme místy pobytu Boženy Němcové - Prahou, Ratibořicemi, Českou Skalicí. Z citací dopisů poznáváme, jaký byl její vztah k mužům. Z filmu pochopíme, jak těžký úděl na sebe vzala. Olga Sommerová jako autorka a režisérka filmu zpracovala osobnost B. Němcové jako esej z pohledu politického, literárního, ale i jako ženu prostou všech předsudků sociálních, náboženských a morálních, jako matku, manželku, milenku a spisovatelku.
Vysílání: 15.11., 21.15 hod., ČT art
Opakování: 21.11., ČT art
http://www.ceskatelevize.cz/porady/100193-nesmrtelna-hvezda-bozena-nemcova/29732323115/
 ·  Translate
Největší česká spisovatelka, zakladatelka novodobé české prózy v dokumentu režisérky Olgy Sommerové (1997)
1
Add a comment...
 
Královnou jiřinkových slavností je od neděle 14. září opět Premia XVIII: www.muzeumbn.cz/kralovna-jirinkovych-slavnosti
 ·  Translate
Cílem každoroční návštěvnické ankety je vybrat nejpřitažlivější odrůdu z jiřin vystavených v sklepeních tvrze popř. vysazených v areálu muzea. Vybraná odrůda se stává symbolem slavností jiřinek následujícího roku.
1
Add a comment...
 
Přijďte se pobavit písněmi Karla Hašlera...
1
Add a comment...
Have them in circles
165 people
Nonprofit Organizations's profile photo
Small Act's profile photo
Children's Discovery Museum of San Jose's profile photo
Krytycy kultury's profile photo
The Field Museum Stores's profile photo
San Diego Center for Jewish Culture's profile photo
Museum of Making Music's profile photo
Les Champs Libres's profile photo
jiřina musilová's profile photo
 
Božena Němcová aneb Není na světě člověk ten…
www.vrsovickedivadlo.cz/production/bozena-nemcova-aneb-neni-na-svete-clovek-ten
 ·  Translate
1
1
jiřina musilová's profile photo
Add a comment...
 
Nezapomeňte na KOUZLO STARÝCH ČASŮ v Muzeu Boženy Němcové o adventních víkendech od 29. listopadu do 14. prosince: www.muzeumbn.cz/2014-vanoce
 ·  Translate
29.11.– 30.11., 6.–7.12. a 13.–14.12. 2014 od 10.00 do 16.00 hodin. Jiřinkový sál muzea předvánoční výstava
1
Add a comment...
 
Do kolika jazyků byla přeložena Babička?
How many translations of Babička can I find?
www.muzeumbn.cz/transbabicka
 ·  Translate
1
Add a comment...
 
V sobotu 13. září 2014 během koncertu kapely Hašlerka pokřtili v Jiřinkovém sále holandští členové nadace Babička čerstvý překlad povídky do nizozemštiny.
 ·  Translate
1
Muzeum Boženy Němcové's profile photo
Add a comment...
 
Divadlo Na Fidlovačce připravuje na 17. října 2014 premiéru hry autorky Mileny Štráfeldové Osamělé večery Dory N. V režii Adama Skaly, hraje Marta Sovová.
 ·  Translate
1
Add a comment...
 
Těšíme se na vás v Jiřinkovém sále i ve třídě Barunčiny školy.
 ·  Translate
1
Add a comment...
People
Have them in circles
165 people
Nonprofit Organizations's profile photo
Small Act's profile photo
Children's Discovery Museum of San Jose's profile photo
Krytycy kultury's profile photo
The Field Museum Stores's profile photo
San Diego Center for Jewish Culture's profile photo
Museum of Making Music's profile photo
Les Champs Libres's profile photo
jiřina musilová's profile photo
Story
Tagline
Věnované Boženě Němcové, autorce Babičky. | About Bozena Nemcova, the author of fairy tales..
Introduction
Nejstarší české literární muzeum, věnované nejznámější české spisovatelce, sídlí v České Skalici. Spravuje dvě expozice umístěné v budovách, o nichž se vypráví v Babičce - hostinci pana kmotra Stanického (Steidlerova hospoda) a staré skalické škole (Barunčina škola).

Božena Němcová Museum
A museum of the greatest Czech woman-writer Božena Němcová (1820–1862) was founded in 1931 as the first literary museum in Bohemia. In 1962 it was transferred into a reconstructed building of a former Steidler´s Inn which was built in 1824. The museum exhibition makes the visitors acquainted with life and work of B. Němcová. 
Barunka Pankel - later writer B. Němcová - spent her nice but poor childhood in Ratibořice Valley where she was also being brought up by her Granny. Later Němcová wrote about it her most beautiful work, "The Granny". Little Barunka and her brothers and sisters attended school in Česká Skalice which was about 5 km away (exposition in the Old Timbered School). And in Česká Skalice there was her wedding in 1837 too.

Božena Němcová Museum
Das Museum der größten tschechischen Frau – Schriftstellerin Božena Němcová (1820—1862) in Česká Skalice wurde am 1931 als erstes literarisches Museum in Tschechien gegründet. Am 1962 wurde in das neu rekonstruierte historische Gebäude, ehemalige Steidler´s Gaststätte umgezogen. Diese Gaststätte wurde im Jahr 1824 gebaut. In der Museumsexposition lernen sich die Gäste mit dem Leben und Werk der Božena Němcová kennen. Der Autorin von Erzählungen und Sammlerin von Märchen. Eins von diesen Märchen wurde durch die Tschechisch-Deutsche Filmproduktion berühmt: Drei Haselnüsse für Aschenbrödel – Tři oříšky pro popelku.
Am 12.September 1837 heiratete dann Božena Němcová in der Steidler´s Gaststätte. Barbara Pankel – später die Schriftstellerin Božena Němcová – durchlebte eine wunderschöne, aber auch eine arme Kindheit im Ratibořické údolí (Ratiborschitzer Tal) bei der Stadt Náchod. Die Stadt liegt im Nordosten Tschechiens, nah am Glatz. Auch ihre tschechische Grossmutter lebte eine kurze Zeit mit ihr dort. Über sie hat Němcová ihr schönstes Werk - Das Grossmutter geschrieben. Die kleine Barbara und ihre Geschwister sind in die Schule in Česká Skalice gegangen, welche 5 Kilometer weit von dem Haus in Ratiborschitz stand. In dieser alten Holzschule ist Heute auch eine Museumexposition.
Wir freuen uns auf Sie.
Contact Information
Contact info
Phone
+420 491 451 285
Email
Address
Maloskalická 47 Česká Skalice