Profile cover photo
Profile photo
Asitane Restaurant
15 followers
15 followers
About
Asitane Restaurant's posts

Post has attachment

Post has attachment
Hürriyet gazetesinin Osmanlı - Türk mutfağının en iyi 10 adresi sıralamasında Asitane Restaurant birinciliği aldı.


Post has attachment
Sarayda Şenlik Var! Sarayda Lezzet Var!
Yazın gelmesiyle birlikte, Topkapı Sarayı’nın hüzünlü loş koridorlarında, duvarları koyu renk çinili, daima ikindi ile akşam saatlerinin uzayıp bitmeyen esmer gölgeli Harem dairelerinin ufak odalarında geçen saray hayatının yerini bahar güneşleri altında şeffaf çiçekli bir tül gibi pırıldayan lale bahçelerinin, ışık şelalelerinin nurlarına katılan saz seslerinin lacivert semalarında titreştiği gecelerin neşe ve sevinci alırdı.
Bu renkli hayatın sahnelerine Haliç’in asırlardan beri bir sükun içinde uzanan, taze kır çiçekleriyle süslü yemyeşil geniş çayırları zemin oldu. Yüzyıllar sonra bugün, Asitane Restaurant’ın sarmaşıklar ve kestane ağaçlarıyla çevrili huzurlu bahçesinde geçmişte kalmış bu yaz gecelerini tekrar yaşatıyoruz. Sizleri, marifetli aşçılarımızın özenle hazırladığı 18. ve 19. Yüzyıl Osmanlı Mutfağı’nın kaybolmuş lezzetlerinin keyfini çıkarmaya davet ediyoruz.
Sevgilerimizle…

Mezeler
Piyazlı Fasulye Favası
Taratorlu Hıyar Salatası
Babaganuş
Hums Lokması
Patlıcan Bayıldı
Vişneli Yaprak Sarması
Mahlut Turşu
Cevizli Çoban Salata
Zeytin Piyazı
Söğüş Dana Dili

Ara Sıcaklar
Kuyruklu Tatar Böreği
Ballı Gemici Böreği
Çevgani Mücmer (Kıymalı Mücver)
Peynirli Piruhi

Ana Yemekler
Tarçınlı Tavuk Çevurisi, Beğendili
Nane Asideli Asitane Sarması
Tatlılar
Şeftalili K’aa
Vişneli Muhallebi
Helatiye
Şerbetler
Somata (Acıbadem), Kanela (Tarçın), Narçiçeği, Kavun (Sübye) şerbeti, Demirhindi

#food #foodporn #instafood #yummy #amazing #photooftheday #sweet #dinner #lunch #fresh #tasty #foodie #delish #delicious #eating #foodpic #foodpics #eat #hungry #asitane #foodgasm #hot #foods #minyatur #miniatur #ottoman #osmanlı #yemek #istanbul #asitane #nerdeyemeli 
Photo

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment

Post has attachment
Osmanlı Saray Arşivlerinden Çıkan Yemek Tarifleri Asitane Restaurant'da www.asitanerestaurant.com Rezervasyon: (212) 635 7997 http://www.tadindaseyahat.com/osmanli-saray-arsivlerinden-cikan-yemek-tarifleri-asitane-restaurantda/

Post has attachment
15. yy. Müntahab-ı Şifa’dan Semüz Oğlak Kebabı Servis Öncesi

Post has attachment
Photo

Post has attachment
15. yy. Müntahab-ı Şifa’dan Semüz Oğlak Kebabı
“Oğlak ve’ emer oğlak eti dükeli etlerün eyüsider germ tedür ve mu’tedildür anlara yarar ki aruk ve za’ifdür kalan etlerden bu münasibdür bedeni semürdür i’tidal verür oğlak etinün eyüsü kara oğlak etidür yeyni ve tatlı olur tez siner anlar”
15. yy. Osmanlı’sının önde gelen tabiplerinden olan ve Hacı Paşa adıyla tanınan Celalettin Hızır, “Müntahab-ı Şifa” adlı tıbbi eserinde oğlak etininsağlık verici özelliğinden bu şekilde bahseder.
Asitane Restaurant; Kaz Dağları’nın eteklerindeki Ayazma Yaylası’nın kekik, düğünçiçeği, mercanköşk bahar otlarıyla beslenen oğlaklardan hazırladığı geleneksel “Semüz Oğlak Kebabı”nı, 8 Mart’tan itibaren lezzet severlere sunuyor.
‪#‎asitane‬ ‪#‎oğlak‬ ‪#‎kebab‬ ‪#‎oğlakkebabı‬ ‪#‎istanbulrestaurant‬ ‪#‎lezetsever‬ ‪#‎gurme‬ ‪#‎foodie‬ ‪#‎istanbul‬ ‪#‎osmanlı‬ ‪#‎osmanlısaraymutfağı‬
Photo
Wait while more posts are being loaded