Profile cover photo
Profile photo
Abacıoğlu KSM
14 followers -
Op. Dr. Tuğrul Abacıoğlu
Op. Dr. Tuğrul Abacıoğlu

14 followers
About
Posts

Post has attachment
Kürtaj; halk arasında istenmeyen gebeliğin sonlandırılması için yapılan işlem olarak adlandırılır, tıbbi literatürde rahim içinin cerrahi müdahale ile temizlenmesi anlamını taşımaktadır. Her zaman istenmeyen gebeliklerin sonlandırılması anlamını taşımayan bu işlem rahim içinde bazı oluşumlar ve düzensiz adet durumlarında da uygulanmaktadır.

https://www.abacioglu.com.tr/kurtaj-nedir-ve-nasil-yapilir/
Add a comment...

Post has attachment
Dış gebelik aslında adından da anlaşıldığı üzere rahim içine tutunması gereken döllenen yumurtanın rahimden farklı bir alana yerleşerek burada büyümesi anlamını taşımaktadır. Rahim dışına tutunmuş da olsa ortada döllenen bir yumurta olduğu için yapılan kan testlerinde normal gebelik varmış gibi bir sonuçla karşılaşılmaktadır. Ayrıca ektopik gebelik yaşayan bayanlar aynı normal gebelik belirtilerini yaşamaktadır.

Dış Gebelik Nasıl Anlaşılır? Tedavisi
Bu durum dış gebelik nasıl anlaşılır, dış gebelik ne zaman anlaşılır sorularını beraberinde getirmektedir. Rahim dışına tutunmuş da olsa ortada döllenen bir yumurta olduğu ve bu yumurta hücresi aynı rahim içinde olduğu gibi gelişmeye sağlayan ortamın olmaması nedeniyle bulunduğu alanda tahribatlar yaparak iç kanamaya neden olur ve bu tablolar nedeniyle ortaya çıkan semptomlar dış gebelik belirtilerini oluşturur.

Dış Gebelik Ne Zaman Anlaşılır?
Bu tehlikeli bir gebelik türü olduğu için erken teşhis edilmesi büyük önem taşımaktadır. Aksi takdirde annenin tüplerine yerleşen döllenmiş yumurta zaman içinde büyüyüp gelişerek tüplerin yırtılmasına, ileri evrelerde ise iç kanama ve kısırlığa kadar çok kötü durumlara neden olabilmektedir. Bunun için anne adaylarının hamile kaldığını öğrendiği andan itibaren doktor kontrollerini ultrasonla ve kan testi takibi şeklinde düzenli olarak yaptırmaları gerekmektedir. Erken müdahale için deneyimli ve işinin uzmanı hekimlerden destek alınmalı, gebelik sürekli takip edilmelidir.

Dış gebelik ne zaman anlaşılır sorunun en iyimser cevabı ise gebeliğin 4 ila 6’ıncı haftası şeklindedir. Ultrasonlu takip ve yapılan kan testleriyle teşhis koyulduğu andan itibaren hemen hastaya müdahale edilmesi gerekmektedir. İlk muayenede gebelik kesesi gözlenmez ise kandan gebelik testi istenir. İstenmeyen bir gebelik ve BHcG 1500 IU’nin üzerinde ise tedaviye hemen başlanır. Eğer istenen bir gebelik ise hastaya dış gebelik semptomları anlatılarak 2 gün sonra yeniden görülür. Eğer yine gebelik görülmüyorsa dış gebeliğin medikal tedavinse başlanır.

Yazının devamı için linke tıklayınız.

https://www.abacioglu.com.tr/dis-gebelik-nedir/

#doğum #sağlık #bebek #anne #hamile #takip #kalp #hastane #gebe #dışgebelik #disgebelik
Add a comment...

Post has attachment
Spor masajı, yumuşak doku manipülasyonunu içeren, düzenli fiziksel aktiviteye sahip bir kişiye fayda sağlayan bir masaj biçimidir. Yumuşak doku, kemik ve kıkırdakta sertleşmemiş bağ dokusudur; Deri, kaslar, tendonlar, bağlar ve fasyayı (diğer yumuşak dokuları çizen ve tutan bağ dokusunun bir formu) içerir. Spor masajı, yinelenen ve yorucu fiziksel aktiviteden ve travmadan kaynaklanan yumuşak dokudaki sorunların ve dengesizliklerin giderilmesine yardımcı olmak için tasarlanmıştır. Egzersiz öncesinde ve sonrasında spor masajının uygulanması, performansı artırabilir, iyileşmeyi sağlar ve yaralanmayı önleyebilir.
Spor Masajının Faydaları?
Yazının devamı için linke tıklayın!
Add a comment...

Post has attachment
Kürtaj Sonrası Kanama, kürtaj sonrası belirtilerinden en sık görünendir. Kanamanın ne kadar süreceği ve miktarı kadına farklılık gösterir. Fakat yinede bu kanamanın belirli bir süre gelmesi kabul edilebilir. Eğer kürtaj işleminden sonra kanamanız yoğun olduysa hemen hekiminize danışmanız gerekmektedir.
Kürtajdan sonra kanama normal midir?

Ortalama olarak kürtajdan sonra 1-2 hafta kanama gelir. Fakat her kadında farklılık gösterebileceği için kanamanın gelmediği durumlarda olabilir. Böyle bir durumda endişelenmemeniz gereklidir.
Kürtajdan sonra rahim ne zaman iyileşir?

Kürtajdan sonra gelen kanama, normal zamanda olan kanamadan biraz daha farklı olabilir Kanamanızda kan pıhtıları görebilirsiniz. Bu gayet normal bir durumdur. Endişelenmenize gerek yok.

Kürtajdan sonra olan kanamada gördüğünüz kan pıhtıları bazen büyük olabilir. Örneğin bazen bir çakıl taşı büyüklüğünde bile olabilir. Fakat kanamanızda gördüğünüz kan pıhtısı çok daha büyük ise; yani bir golf topu veya bir yumurta boyutunda ise bu bir sorunu işaret edebilir. Böyle durumlarda hemen hekiminize başvurmanız gerekmektedir. Bu durum özellikle verilen ilaçlarını almayan kişilerde gözlenebileceği gibi pıhtılaşma sorunu olan hastalarda daha sık gözlenir.Bazen rahim ağzında spazm bağlı dışarıya akmayan kan içeride toplanır .İçerde ciddi hematomlar ( kan toplanması ) meydana gelir.Zaman zaman şiddetli kasık ağrısı ile parçalar halinde atılır..Kürtaj sonrası gittiğiniz hekim içerde parça bırakmışlar diyebilir.Oysaki profesyonel çalışan hekimler işlemden sonra ultrason ile bakarak içeride parça kalıp kalmadığını gözler. Bu durum bir komplikasyondur ve rahmin ağzının ilaçlar ile yada küçük bir müdahale ile açılarak içeride kanı boşaltmak gerekir..
Kanama ne kadar sürer?

Kürtajdan sonra gelen kanama normal adet döneminizdeki gibi kramplara neden olabilir. Bu gayet normal bir durumdur. Eğer bir ağrı kesiciye ihtiyacınız olursa lütfen hekiminize danışın.

Kürtajdan sonra endişe duymanız gereken belirtiler nelerdir?

Kanamanın 3 haftayı geçtiği durumlar ve kanamanın yoğun olduğu durumlar,
Ateşinizin sürekli yükselmesi
Düzenli kan pıhtısı oluşması
Kürtaj olduktan 2 hafta sonra geçmeyen hamilelik belirtileri
Çok şiddetli hissettiğiniz kramplar
3 aydan daha uzun süre adet olmamanız
Vajinanızda olağandışı koku ve renkte akıntı olması

Kürtajdan sonra neler olur?

Yoğun veya damla damla kanamalarınız olabilir. Bu kanamalar 2-3 hafta devam edebilir ve 2-3 kez kesilip devam edebilir.
Kanamanız hiç olmayabilir.
Kan pıhtıları gelebilir. Bunların renkleri siyah veya kahverengi olabilir.
Adet sancısı gibi kramp ağrısı çekebilirsiniz.
Kürtaj işleminden sonra ateşlenebilirsiniz. Lütfen hekiminizin önerdiği ilaçları kullanmayı ihmal etmeyiniz.
Kürtaj işleminden sonra vücudunuz gebeliğiniz devam ediyormuş gibi tepki verebilir. Mesela ani duygu değişimleri yaşayabilirsiniz. Bu belirtiler ortalama 1 hafta içerisinde kaybolacaktır.

Kürtaj sonrası kanama ile iligli daha fazla bilgiye erişmek için bloğumuzu ziyaret edebilirsiniz.
Kürtajdan sonra ne zaman adet olunur?

Kürtaj olduktan sonra normal adet döneminize 4 ile 8 hafta içinde dönebilirsiniz.Adet döngüsü kadından kadına değişebileceği için net bir süreyi hiç kimse veremez. Bazı kadınlar kürtaj işleminden sonra 2-3 ay adet düzensizliği yaşayabilir. Fakat kürtajdan sonra 8 hafta veya daha uzun sürede normal adet döngünüze girmediyseniz hemen hekiminize danışmanız gerekmektedir.
Kürtajdan sonra kanama ne zaman durur?

Kürtajdan sonra kanama olması kürtajın gerekliliklerindendir. Fakat daha rahat bir süreç geçirebilmeniz için şunları önerebiliriz.

Kürtajdan sonra bi kaç hafta ağır ve yorucu antrenmanlardan uzak durmalısınız.

Kürtaj işleminden sonra mümkünse tampon yerine ped kullanmalısınız.

Hekimler tarafından kürtaj sonrası 1 hafta cinsel ilişki yasaklanır.

Doktorunuzun size önerdiği kürtaj sonrası bakım ve tedavi önerilerine uyunuz. İşlemden sonra yapılan kan testleri pozitif çıkabilir ve hekiminiz önermedikçe yaptırmayınız. Ancak kandan gebelik testleri işlemden 3 hafta sonra negatifleşir.
Add a comment...

Post has attachment
Lazer teknolojisinin en etkin şekilde kullanıldığı alanlardan biri de epilasyon uygulamasıdır. Artık ağrısız ve acısız bir şekilde de istenmeyen tüylerden kurtulmayı sağlayan buz lazer epilasyon işlemi cilde ve dokuya hiçbir zarar vermeden tüm vücudunuzdaki istenmeyen tüylerden kolaylıkla kurtulmanızı sağlıyor. Bu işlem için genellikle 4 ila 6 seans epilasyon uygulamasının gerçekleştirilmesi yeterli olabiliyor.

Buz lazer epilasyon işleminin ilk seansı öncesinde basit bir analiz çalışması yapılır. Ardından ilk seans gerçekleştirilir. Kliniğimizde kullandığımız ENEKA buz lazer epilasyon cihazı aynı anda iki farklı vücut bölgesinde uygulama yapma imkanı sunduğundan çok daha kısa bir sürede seansların tamamlanması mümkün olabiliyor.
Adım Adım Buz Lazer Epilasyon Süreci

İlk seansın ardından 3 ila 4 gün sonra kıllar ve tüyler kökten ayrılarak cildin yüzey bölümüne çıkmaya ve dökülmeye başlar. Tüm kılların dökülmesi yaklaşık 15 günlük süreçte gerçekleşir. Ardından 3 ila 4 hafta boyunca uygulama yapılan bölgede kıl ya da tüy çıkmaz. Sonrasında ise bu bölgede yeniden kıl çıkmaya başladığında ikinci seans uygulanır.

İkinci seans sonrasında yeniden dökülen kılların çıkma süreci bu defa biraz daha uzun olur. Yeniden çıkan kıllar büyüme evresindeyken üçüncü seans uygulanır. Her defasında vücutta çıkan kıl sayısında belirgin bir azalma meydana gelir. Genellikle 4 ya da 5 seans bitiminde artık uygulama yapılan bölgede yeniden kıllar ve tüyler çıkmaz. Ender durumlarda 6 ila 7 seans uygulama yapılması da gerekebilir.
Buz Lazer Epilasyonda Kıllar Ne Zaman Dökülür?

Kıl kökleri üzerinde etkili bir uygulama olan buz lazer epilasyon uygulaması istenmeyen kıllardan kurtulmayı sağlayan acısız bir epilasyon tekniğidir. Vücudun tüm bölgelerinde uygulanabilen ve sadece kadınların değil erkeklerin de tercih edebileceği bu yöntem en ince ya da en zayıf tüyler üzerinde dahi etkili olabiliyor. Buz lazer epilasyonda kıllar ne zaman dökülür sorusu merak edilen hususlar arasında yer alıyor.

Buz lazer fiyatları hakkında bilgi öğrenmek mi istiyorsunuz. O halde hemen bu yazımıza bir göz atın!

Uygulamadan yaklaşık 3 ila 4 gün sonra tüyler ya da kıllar cildin yüzey bölümüne çıkmaya başlar. Kökünden ayrılarak yüzeye çıkan kıllar yaklaşık olarak uygulamadan 15 gün sonrasında dökülmeyi tamamlar. Dökülme gerçekleştikten sonra 4 ila 6 hafta boyunca buz lazer epilasyon uygulaması yapılmış olan bölgede yeniden kıl ya da tüy çıkmaz. Yeni tüyler çıkmaya başladığında epilasyonun ikinci seansı gerçekleşir.
Buz Lazer Epilasyon Uygulaması Yaz Mevsiminde Yapılabilir

İkinci seansın ne zaman yapılacağı yani dökülen tüylerin ne zaman yeniden çıkmaya başladığı kişiye göre değişir. Genellikle ilk uygulamadan 7 ila 9 hafta sonra ikinci seans uygulanır. Ortalama olarak 4 ila 6 seans sonrasında ise uygulama yapılan bölgede artık istenmeyen tüyler ya da kıllar çıkmaz.

İstenmeyen tüylerden kurtulmak için 4 ila 6 seans epilasyon uygulamasının yapılması gerekir. Hormonal düzensizlik yaşayanlarda birkaç seans daha uygulama yapılması gerekebilir. Epilasyon, klasik lazer epilasyon uygulamalarından farklı olarak yaz aylarında da gerçekleştirilebiliyor. Bu nedenle seanslara yaz mevsiminde ara vermek zorunda kalmazsınız.
Add a comment...

Post has attachment
Yaz gebeleri için 8 önemli uyarı
Eğer sizde şu an içinde bulunduğumuz yaz aylarına gebe girdiyseniz dikkat etmeniz gereken bazı önemli noktalar var. Unutmayın yaz ayının sıcakları normal bir insan için zorlayıcı olabiliyor. Gebe bir kadın için ise daha da zorlayıcıdır. İşte tam da bu noktada Dr. Tuğrul ABACIOĞLU’nun sizin için altını çizdiği bu önerileri dikkatle okuyunuz.

Her gün yürüyüş yapın!

Anne adaylarının yapabileceği en kolay ve ortak egzersiz yürüyüştür. Yürüyüş için anne adaylarının sadece rahat bir ayakkabı ve bir su şişesine ihtiyaçları vardır. Gebelerin her gün düzenli olarak yapacağı yürüyüşler dirençlerini ve güçlerini arttırır. Yürüyüş egzersizine başlamadan önce hekiminize danışmanız gerekmektedir. Eğer hekiminizin öngördüğü bir risk faktörü yok ise, yine hekiminizin öngördüğü programda yürüyüş egzersizinizi yapabilirsiniz. Yürüyüş programınıza 15 dakika ile başlayıp her gün süresini 5-15 dakikak kadar arttırarak devam edebilirsiniz. Fakat yürüyüşe başlamadan önce 5 dakikalık ısınma ve sonra 5 dakikalık soğuma sürelerini unutmayınız. Gebeliğin son 3 ayına girdiğinizde günlük ortalama 45 dakikalık yürüyüşler yapabilirsiniz. Yürüyüşler en önemli olgu nabız sayınızın 100 ün üstüne çıkmamasına dikkat ediniz.Yürüyüş egzersizi yaparken dikkat etmeniz gereken en önemli nokta ise, yaz aylarına girdiğimiz şu günlerde yürüyüş için sabah erken saatleri ve akşam saatlerini tercih etmeniz gerekli.

Yaz aylarında bol, rahat ve uygun giysiler tercih edin.

Özellikle yaz aylarına girdiğimiz şu dönemde sizde denize girmek ve serinlemek isteyeceksiniz. Havuz ve denize girerken giymek için tercih edeceğiniz mayo ve ya bikini hem göğüslerinizi hem de karın bölgenizi desteklemelidir. Günlük giysilerinizi ise pamuklu kumaşlardan tercih edin. Mümkün olduğunca açık renk, bol ve rahat giysiler tercih edin. Ayakkabı tercihinizi ortopedik ayakkabıdan yana kullanabilirsiniz. Ve ayakkabı alırken yarım beden büyük ayakkabı sizin rahatınız için faydalı olabilir.

Sıcak yemeklerde uzak durmaya çalışın.

Yaz aylarında artan ısılar ve büyüyen kanınız sayesinde maalesef serinlik hissiniz azalmaya başlar. Bu yüzden fırın ve ocak yemeklerinden, kısaca sıcak yemeklerden uzak durmaya çalışın. Sıcak olmasını gerektirmeyen ve besleyici olan öğünler daha sizin için daha faydalı olacaktır. Yaz aylarında özellik salata, taze meyvelerle yapılan yoğurt karışımları veya süt ile hazırlanan öğünler sizi beslediği gibi serinde tutacaktır. Taze meyve karışımları hem serinletici hem de susuzluk gidericidir. Beslenme programınızda hekiminizin ara öğünleri asla atlamayın.

Gün içinde kendinize zaman ayırın ve dinlenin

Yaz aylarında ısı ve nemdeki artış bacaklarınızda, ayaklarınızda ve bileklerinizde ödeme neden olabilir. Gebelikte vücut su tutmaya daha elverişlidir. Bu nedenle gün içerisinde kendinize muhakkak zaman ayırın ve en az 30-60 dakika ayaklarınızı yukarıda tutarak dinlenin.

Yaz aylarında en iyi arkadaşını güneş koruyucular.

Gebelik süreci ısıya karşı daha az toleranslı olmanıza neden olur. Çünkü gebelikle beraber vücudunuzda değişen hormonlar sayesinde vücut ısınız normalden biraz daha yüksektir. Bu nedenle ısıya olan toleransınız daha azdır. Güneş vücut ısısında aşırı artış yapabildiği için, vücudunuzun su kaybına uğramasına neden olacaktır. Bu yüzden yaz aylarında güneşe maruz kalmamaya özen göstermelisiniz. Mümkünse gölgede bile güneş koruyucu kullanın.

Sıcakta baygınlık ve su kayı tehlikesi!

Eğer kendinizde yorgunluk, baş dönmesi, kusma, bulantı ve kasılmalar hissediyorsanız baygınlık yada su kaybı tehlikeniz olabilir. Bu gibi durumlarda hemen hekiminize başvurmalısınız. Su kaybı yaşamamak için günde en az 8 bardak su için ve gölgede kalmaya özen gösterin.

Suda jimnastik yapmak kendinizi iyi hissettirecek.

Yaz aylarında sıcakların artması ile birlikte suda egzersiz yapmak anne adayları için çok uygun bir spordur. Çünkü suda yapılan egzersizde eklemlere daha az baskı biner. Suda egzersiz yaparken karın kaslarınız dengenizi korumaya çalışırken daha fazla uzar ve güçlenirler. Suyun kaldırma kuvveti sayesinde çok daha kolay hareket edebilir ve sporunuzu yapabilirsiniz. Suda egzersiz yaparken terlemeyeceğiniz için su kaybınızın olduğunu hissetmeyebilirsiniz. Fakat su kaybınız yine olacaktır. Bu yüzden su içmeyi ihmal etmeyin.

Güzel ve sakin bir tatil sizin kadar bebeğinizin de ihtiyacı

Gebeliğin ve doğum hazırlıklarının arasında oldukça stresli olduğunuzu fark edememiş olabilirsiniz. Fakat eşinizle beraber güzel bir tatil yapmak, size ve bebeğinize çok iyi gelecektir. Bebeğiniz için hazırlıklarınız tam olmayabilir fakat tatilden döndükten sonrada hazırlıkları tamamlayabileceğinizi unutmayın 😉
Add a comment...

Post has attachment
Add a comment...

Post has attachment
Add a comment...

Post has attachment
Add a comment...

Post has attachment
Aysel ve Eren ORKUN ailesi aylardır yolunu gözledikleri BERAT BEBEK'lerine kavuştular.Uzun, Mutlu ve Başarılı bir hayat diliyoruz.
ABACIOĞLU

#bebek #hoşgeldibebek #doğum #anne #yenianne #hamile #gebe #iyiki #kutlu #olsun #istanbul #sağlık #baby #doğumgünü
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded