Profile cover photo
Profile photo
Zaman Almanya
46 followers
46 followers
About
Zaman's posts

Post has attachment
Berlin’in Spanda bölgesinde Gärtnereiring caddesi üzerinde park halinde bulunan CDU seçim minibüsü bilinmeyen bir nedenden dolayı gece yarısı saat 24.00 sularında alev aldı.
Alevi söndürmek için çok sayıda itfaiye ve polis hazır bulundu. Berlin’nin en büyük caddelerinden olan Heer Strasse gidiş geliş olarak trafiğe kapatıldı. Neyseki yarım saatlik bir yoğun çalışma ile yanan araç söndürüldü.

Post has attachment
Brexit’ten sonra Türkiye’nin AB´ye giriş sürecinin hızlanacağına inanmadığını belirten Cem Özdemir, “Türkiye AB’nin bir parçası, keşke AB’ye girebilse” ifadesini kullandı. Özdemir, Türkiye’nin AB sürecinde yerine getirmesi gereken çok şart olduğunu hatırlattı.

Post has attachment
Vatandaşlar en çok hangi alanlarda ayrımcılığa uğradıklarını şikayet ediyor?

İş yerinde, iş veya ev ararken yabancı, müslüman veya siyahi olduklarından dolayı ayrımcılığa uğrayabiliyorlar. Eğlence yerlerine girişlerde de ayrımcılık yaşayabiliyorlar. İnsanlar isminden dolayı dışlanabiliyor. Başörtüsünden dolayı ayrımcılığa uğrayanlar var. Yaşamın olduğu her yerde ayrımcılık olabiliyor. Devlet ve belediye kurumlarında da yaşanıyor. Biz de ayrımcılığa uğrayan insanlara yardım ediyoruz. Yaygın olan haliyle ayrımcılığı kimse açıkça yapmıyor. Yani “sen Türksün ya da sen Arapsın işe almıyorum“ diyemiyorlar. Fakat başörtüsünde açıktan bir ayrımcılık yaşanıyor ve “başörtülü olduğun için işe almıyoruz“ diyebiliyorlar.

Post has attachment
Referandum sonuçlarının açıklanmasından sonra Federal Başbakanlık’ta bir basın açıklamasında bulunan Almanya Başbakanı Angela Merkel, “Bugün Avrupa için bir dönüm noktasıdır, Avrupa’nın birlik süreci için de bir dönüm noktasıdır.” ifadesini kullandı.

Post has attachment
Amerika Birleşik Devletleri’nde (ABD), NBA takımlarından Oklahama City Thunder takımının yıldız oyuncusu Enes Kanter Almanya ziyareti kapsamında Berlin, Stuttgart ve Mannheim’da hayranları ve öğrencilerle buluştu.

Ziyaretinde yoğun ilgisiyle karşılaşan Kanter, samimi tavırları ve beyefendi kişiliğiyle sevenlerinin beğenisini kazandı. Almanya ziyaretinde başkent Berlin’e uğrayan NBA yıldızı başkentte Wilhelmstadt Schulen öğrencileri ile bir araya geldi.

Öğrencilerin yoğun ilgisiyle karşılaşan Kanter öğrencilere birlikte uzun bir söyleşi yaptıktan sonra onlarla basket maçı yapmayı da ihmal etmedi. İlkokul öğrencileri ile ayrıca bir araya gelen Enes Kanter, öğrencilerin ona hazırladıkları hediyeleri imzaladıktan sonra öğrencilerin arasına oturarak, onlarla birlikte sosyal medya takipçilerine selam gönderdi.

Wilhelmstadt Schulen kampüsü üzerinde bulunan engelli okulunu da ziyaret eden Kanter, engellilerle birlikte samimi anlar yaşadı. Kanter, engellilerle birlikte mutfakta yemek hazırladı. Bu ziyaretten Kanter resmi Twitter hesabından kendisine karşı tekerlekli sandalyede basket oynayan bir öğrenciyi paylaştı.

Kanter bu paylaşımın altına “Hiç bir engel spora engel değildir” cümlesini ekledi. Twitter’deki paylaşımında tekerlekli sandalyedeki öğrenci Kanter’in önünde durmasına rağmen basket topunu potaya atmayı başardı.

Ziyaret sonrası Zaman Almanya ekibinin sorularını cevaplayan Kanter gerçekleştirildiği ziyaretlerde insanların sevinçlerini gördüğünde ve çok mutlu olduğunu dile getirdi. Kanter, Almanya’ya karşı ayrı bir ilgisinin olduğunu söyledi.

Almanya’ya ikinci kez geldiğini dile getiren NBA yıldızı ilk olarak A Milli Basketbol takımı ile Mannheim’a maçlara geldiğini hatırlattı. Kanter, Türk Milli Basketbol Takımı kadrosuna dâhil edilmemesini, “Maalesef kadrolar antrenörler tarafından hazırlanmıyor. Kadrolar antrenörlere başka yerlerden bildiriliyor” sözleriyle eleştirdi.

Post has attachment
ABD’deki kanlı katliamın mağdurları Berlin'deki Amerikan Büyükelçiliği önünde anıldı. Sessiz geçen anma törenine Federal Meclis'ten parti grupları ve milletvekilleri katıldı. Törende ABD elçiliğinin Brandenburg kapısına bakan tarafına milletvekilleri ve vatandaşlar çiçekler bıraktı. Milletvekillerini ABD Berlin Büyükelçisi John B. Emerson bizzat karşıladı. Emerson vekillerle birlikte çiçeklerin önünde bir dakikalık saygı duruşunda bulundu. Törene Alman Milletvekillerinden Cem Özdemir de katıldı. Özdemir yaptığı açıklamada, Amerika’nın din özgürlüğü konusunda dünyaya örnek bir ülke olduğunu dile getirdi. Özdemir, katliamı Batı'nın özgür yaşamına ve düşüncelerine yapılmış bir şiddet eylemi olarak değerlendirdi. Özdemir, ABD elçiliğinin önüne gelerek "Batı dünyası olarak birlikte yan yana durduğumuzu göstermemiz gerekiyor" dedi. Genç insanların aşırı eylem girişimlerini engellemek gerektiğine işaret eden politikacı, "Aşırı güçlere hiçbir gencimizi kaptırmamamız gerekiyor' diyerek sözlerini tamamladı.

Post has attachment
Almanya Disisleri Bakanligi,Ayasofya’nin Türkiye’nin ic meselesi oldugunu acikladi. Haftalik Federal Hükümet Sözcüleri toplantısında Ayasofya’nin Türkiye tarafindan cami olarak acilmak istendigi yönündeki soru sorun Yunan bir gazeteciye, Federal Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schäfer, “Ayasofya tarihte yüzyıllarca bir camiydi” diye cevap verdi. Schäfer ayrıca Türkiye’nin dünya kültür mirası olan Ayasofya’nın dünya kültür mirası çerçevesinde kullanılacağından şüphesinin olmadığını dile getirdi. Schäfer, Ayasofya konusunun Türkiye’nin kendi iç meselesi olduğunu ifade etti. Ayasofya’nın geleceği hakkındaki soruya ise Schäfer, sorunun muhatabı olmadığını ve sorunun Türk makamlarına yönetilmesi gerektiğini dile getirdi. Ramazan ayı boyunca TRT Diyanet kanalında yayınlanacak ‘Bereket Vakti Ayasofya’ya programı için Ayasofya Müzesi’nde Kur’an okunmasına Yunanistan’dan tepki gelmiş, Türkiye ise bu açıklamalara karşı ‘İslamofobi’ suçlamasında bulunmuştu.

Post has attachment

Post has attachment
Almanya Başbakanı Angela Merkel, Azerbaycan Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev ile birlikte düzenlediği bir ortak basın toplantısında İstanbul’daki terör olaylarını kınadı. Merkel yaptığı açıklamada, sabah saatlerinde Türkiye’den gelen acı haber karşısında çok üzüldüğünü bildirdi. Başbakan konuşmasında, Türkiye’de yine masum insanların terör nefretine kurban gittiğini dile getirdi. Merkel, terör mağduru ailelere ve yakınlarını kaybedenlere başsağlığı dilemeyi de ihmal etmedi. Son olarak Almanya Başbakanı, teröre karşı mücadelede hangi şekilde olursa olsun Türkiye’nin yanında olduklarının altını çizdi.

Post has attachment
Cumhurbaşkanı Joachim Gauck, 76 yaşında cumhurbaşkanlığına veda edeceğini ve ikinci defa aday olmayacağını açıkladı. 18 Mart 2017’e kadar yaklaşık 9 ay görevini saygı ve yasaların öngördüğü şekilde büyük bir memnuniyetle yerine getireceğini söyleyen Gauck, “Cumhurbaşkanlığına tekrar aday olmama kararını kolay almadım. Sağlığım iyi ancak beş yıl daha görev yapmak için gerekli enerji ve canlılığı garanti edemeyeceğim“ dedi. 18 Mart 2012’de istfa eden Christian Wulff’un yerine seçilen Jaochim Gauck, taraflı tarafsız Almanya’da toplumun bütün kesimlerinin sevgisini kazandı. Alman halkının yüzde 70’i ve siyasi partiler, Gauck’un Cumhurbaşkanlığına devam etmesini talep etse de, şuan 76 yaşında olduğunu söyleyen Cumhurbaşkanı Gauck, ikinci beş yıllık sürede 77-82 yaşları arasında olacağını ve gerekli enerji ve dinamizmi göstermeye bileceğini söyledi. Cumhurbaşkanlığı Sarayı Bellevue’de kararını kamuoyuna açıklerken ikinci defa aday olması için teşvik edenlere teşekkür ederek “Ülkemiz angaje vatandaşlara, işleyen kurumlara sahiptir. Bu nedenle böyle bir Almanya'da Cumhurbaşkanlığı makamında görev değişikliği nedeniyle endişeye yer yoktur. Bu daha ziyade demokratik normalliktir“ ifadelerini kullandı.
Wait while more posts are being loaded