Profile cover photo
Profile photo
Yerel Bt
64 followers -
"YerelBT" Bilgi teknolojileri ve teknik'te Türkiye'nin yereli !
"YerelBT" Bilgi teknolojileri ve teknik'te Türkiye'nin yereli !

64 followers
About
Posts

Post has attachment
Public
Eli Silahlı Yerli İnsansı Robot Yiğido
Add a comment...

Post has attachment
Add a comment...

Post has attachment
KOYUNLAR İNSANLARI TANIYOR

Cambridge Üniversitesi’nden bilim insanları koyunların insanları tanıdığını bilimsel olarak kanıtladı. Anadolu’nun bir çok yerinde aslında bu biliniyordu ama bilimsel olarak kanıtlanmamıştı. Yani çoban kendi sürüsünü toparlamaya kalktığında kendini göstermesi ve bir ses çıkarması yeterli oluyor . Bu demek oluyor ki koyunlar çobanı tanıyor ve çobanın talimatlarına kulak veriyor.

Barack Obama, Emma Watson ve Jake Gyllenhaal gibi ünlü isimlerin görüntüleri kullanılarak yapılan deneyde iki farklı LCD ekranla görüntüler gösterildi. Ekranın alt kısmında yem bulunduruldu ve koyunun hangi tarafı seçeceği izlendi. Daha önce bakımı sırasında uzunca süre gösterilen resmi tanıyıp tanımayacağı ve bu durumun koyunda davranış değişikliğine sebep olup olmyacağını merak eden bilim insanları gerçekten de koyunlarun görmeye alıştıkları yüzleri tanıdıklarını ve kararlarını o görüntülere göre verdiğini belirledi.
Add a comment...

Post has attachment
AÇIK BİLİM SÖYLEŞİSİ

2011 de kurulup 2015 de kapanan ve sonrasında 2017 de tekrar Bağımsız Bilim Medyası sloganı ile yayın hayatına geri dönen Gerçekbilim her hafta pazar günü yaptığı söyleşileri ses kaydı olarak resmi web sitesi ve sosyal medya hesaplarından aktarıyor. Bu pazar ele alınan konular ise aşağıda belirtilen ve son ayların en çok konuşulan konuları. Toplamda 67 Dk olan ses kaydıyla AçıkBilim söyleşisini dinleyebilirsiniz. Söyleşiyi kendi sitesinden dinlemek isterseniz www.açikbilim.com adresini ziyaret edebilirsiniz.
Add a comment...

Post has attachment
ENDÜSTRİ 4.0 KONFERANSI

Elektrik Mühendisleri Odası’nın (EMO) düzenlediği Elektrik Tesisat Ulusal Kongre ve Sergisi Akıllı Şehirler-Güvenli Tesisler temasıyla 18-21 Ekim 2017 tarihleri arasında İzmir Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’nde III. Güç ve Enerji Sistemleri Sempozyumu, IX. Ulusal Aydınlatma Sempozyumu ve IV. Yapı Elektronik Sistemleri Sempozyumu ile birlikte gerçekleşecek.

Kongre, “Endüstri 4.0 Çözüm ve Uygulamaları” başlığı altında özel bir etkinlik, “Yapılarda Elektrik Tesisatı” üst başlığı altında ise “Yapı Denetim” ve “SMM Hizmetleri” konularına ilişkin özel oturumlara ev sahipliği yapacak.

“Endüstri 4.0 Çözüm ve Uygulamaları” Özel Etkinliği (20 Ekim 2017)
Kongre kapsamında düzenlenen “Endüstri 4.0 Çözüm ve Uygulamaları” başlıklı etkinlik, 3 farklı oturumda ve 16 konuşmacının katılımıyla gerçekleştirilecek. Endüstri 4.0 kapsamında uygulama geliştiren uluslararası kurum, kuruluş ve firma temsilcilerinin yer alacağı etkinlikte, teknolojik gelişmelerin gelecekte üretim modellerini ve yaşamı nasıl şekillendireceği işlenecek.

“Geleceğin fabrikaları ve yapay zeka”, “makinelerin dijitalleşmesi ve robotlar”, “nesnelerin interneti”, “makineler arası iletişim”, “enerji sektöründe dijitalleşme ve akıllı şebekeler”, “akıllı kent ve trafik uygulamaları” gibi konuların yanı sıra Endüstri 4.0 uygulamalarının yaratacağı ekonomik ve sosyal değişim de irdelenecek. Etkinlik kapsamında geleceğin üretim yöntemleri ve dijital ekonomide emeğin ve mühendisin rolüne ilişkin sunumlar da gerçekleştirilecek.
Add a comment...

Post has attachment
DÜNYA’NIN CT HARİTASI ÇIKARILABİLİR

Journal of Geophysical Research Solid Earth’te yayınlanan bilimsel araştırmaya göre Utah Üniversitesi’nden bilim insanları büyük göllerdeki küçük sismik sinyaller sayesinde gölün ne zaman donacağı ya da donmuş gölün ne zaman çözüneceği tespit edilebiliyor.

Çok küçük bu sismik sinyalleri uzun zaman boyunca izleyip çevreye yaydığı etkileri inceleyen bilim insanları bölgesel jeolojik hareketler hakkında tahminlerde bulunulabileceğini belirtirken araştırmanın başındaki Keith Koper hemen farkedilecek sinyaller değil , ama uzun süre izlenmiş sinyaller birbiriyle ve bölgesel karşılaştırılsa ortaya bir data çıkar ve bu data bize Dünya’nın CT taramasını verir dedi.

Yellowstone Lake ve Çin’de bulunan 3 farklı gölü , Kanada Great Slave Lake’ gölü ve ‘Utah Great Salt Lake’ gölü çevresini inceleme altına alan bilim insanları sismik sinyallerin astronomik hareketlerden deprem hareketlerine kadar bir çok konuda bilgi vereceğine inanıyor.
Add a comment...

Post has attachment
BEYİN SİNYALLERİ UYKUDAN SONRA ADRES DEĞİŞTİRİYOR

Kaliforniya’da ki Stanford Üniversitesi bilim insanlarından Shahab Vahdat , uyku esnasında insan beynindeki bellek hareketlerini inceledi ve uyku öncesi gerçekleştirilen aktivitelerin REM uykusundan hemen sonra beynin derinliklerinde olan putamende ye geçtiğini tespit etti.

Deneye başlamadan önce deneklere bir dizi tuşa belirli bir sıra halinde basmalarını öğreten Vahdat denekler tuşlama konusunda uzmanlaştığında deneklere EEG elektrot şapkalarını giydirdi ve beyinlerindeki elektriksel aktviteleri izledi . Aynı zamanda fMRI tarayıcısı ile beynin hangi bölgesinin aktifleştiği gözlemleyen Vahdat tuşlama dizileri sırasında beynin bir grafik oluşturduğunu belirledi. Daha sonra deneklere uyumasını söyleyen bilim insanları denekler REM uykusuna geçtiğinde oluşan grafiklerin beynin derinliklerinde putamende bölümünde canlandığını farketti.

Uyku halinde hafıza sinyallerinin beyin bölgeleri arasındaki transferini ilk kez gözle görülebilir bir biçimde kanıtlayan Shahab Vahdat RAM uykusundan sonraki bir iki saat içerisinde insanların mümkün olmadıkça uyandırılmamaları gerektiğini düşünüyor. Uykudan önce yaşanan aktiviteleri REM uykusundan hemen sonra farklı bölgelere transfer edilen hafıza sinyalleri beynin derinliklerinde işlenerek bilinç altına yerleştiriliyor ve uyku tamamlandığında bilinç altının verdiği uyarılarla gelecekte yaşanacak eylemlere karşı tepkiler ve önseziler belirleniyor.
Add a comment...

Post has attachment
Google 40 dilde çeviri yapan kulaklık geliştirdi. Google Translate ile entegre çalışan kulaklık sadece Google Pixel telefonlarda çalışıyor. Kulaklık Douglas adams'ın otostopçunun galaksi rehberi isimli kitabında yer alan Babil Balığı gibi bir çok dili anlayabileceğimiz hale getiriyor.
Add a comment...

Post has attachment
2017 NOBEL KİMYA ÖDÜLÜ SAHİPLERİ BELLİ OLDU

Nobel kimya ödülü sahipleri resmen belli oldu. Ödül kriyo-elektron mikroskobunu geliştiren Jacques Dubochet, Joachim Frank ve Richard Henderson’a verildi. Geliştirilen mikroskop sayesinde biyo-moleküllerin görüntülenmesi hem kolaylaşıyor hem de daha ayrıntılı hale geliyor. Bilimsel araştırmaların daha ince detaylarla ele alınmasını sağlayan mikroskop Kimya alanında çağ açacak değerde olduğu için ödül almaya hak kazandı.

Geliştirilen yeni mikroskobun eski sisteme göre ne kadar ayrıntılı olduğunu aşağıdaki molekül görüntülerinden anlayabilirsiniz. ABD li bilim insanlarının paylaştığı Nobel ödülünü 2016 yılında DNA üzerindeki tahribatı haritalayan ve DNA nın sarmallarını hiç olmadığı kadar ayrıntılı inceleyen Türk bilim adamı Aziz Sancar almış ve aldığı Nobel Kimya ödülünü Mustafa Kemal Atatürk‘e itafen Anıt Kabir‘e armağan etmişti.
Add a comment...

Post has attachment
YAZILIM DEVİ KENDİNİ YENİLEYEN DATABASE GELİŞTİRDİ

ABD’li yazılım devi Oracle kendi sorunlarını giderebilen bir database geliştirdi. OpenWorld olarak adnlandırılan database çevrim dışı olmadan güvenlik yapamalarını onarabiliyor.

San Francisco’da düzenlenen bir konferansta tanıtımı yapılan database ile ilgili Oracle CEO’su Larry Ellison Eylül ayında yaşadıkları ciddi güvenlik açığı ile gündeme gelen Equifax’tan yola çıkarak “Onlarda işe yaramadı. İşe yaramıyor. Siber güvenliği otomatik hâle getirmeliyiz. Tüm sistemlerinizi durdurmadan, veritabanlarınızı kapatmadan da kendinizi savunabilmelisiniz.” ifadelerini kullandı.

Yapay hafıza ve akıllı öğrenme sistemiyle kendi açıklarını onarabilen sistem %99,5 oranında başarılı . Sistemin başarısıyla ilgili Ellison “Pilot olmadığından pilotaj hatası da olmayacak. Böylece yüzde 99,95 oranında çalışma garantisi veriyoruz. Bu da planlanmış ya da planlanmamış şekilde, yıllık 30 dakikadan kısa kesinti anlamına geliyor.”

Fiyatının Amazon Web Services’ten ucuz olması beklenen database güvenlik açıklarından arındığı için diğer databaselerden daha hızlı ve istikrarlı çalışıyor.
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded