Profile cover photo
Profile photo
Willa Halina noclegi Krościenko nad Dunajcem
2 followers
2 followers
About
Posts

Post is pinned.Post has attachment
Kościół Wszystkich Świętych w Krościenku nad Dunajcem uzyskało prawa miejskie w 1348 roku jako Crosno, z nadania króla Kazimierza III Wielkiego. Kościół został wzniesiony z łamanego kamienia w I połowie XIV wieku. Istniał już w 1350 roku, choć był znacznie przesunięty (względem dzisiejszego kościoła) w kierunku Dunajca i nie posiadał wieży. Prawdopodobnie w wyniku podmycia przez rzekę część pierwotnego prezbiterium osunęła się w pierwszej połowie XVI wieku. W 1546 roku kościół został powiększony o obecną nawę (obecne prezbiterium jest częścią dawnej nawy), a w XVII wieku dobudowano wieżę. Polichromia w nawie została wykonana w 1589 roku przez Jakuba Koraba z Nowego Targu. W 1755 roku – po kolejnej powodzi – proboszcz Jan Szyguliński podjął decyzję o rozebraniu części starego prezbiterium. Było to prawdopodobnie spowodowane obawą o kolejne osunięcie tej części kościoła oraz przykościelnego cmentarza, który wtedy znajdował się wzdłuż dawnej nawy głównej oraz z tyłu za prezbiterium kościoła. Równocześnie drewniany strop przebudowano na murowane sklepienie krzyżowe. Cmentarz znajdował się tu przynajmniej od 1518 roku, kiedy to miejscowy wójt ofiarował teren między cmentarzem a Dunajcem na budowę plebanii. W 1590 roku kościół i cmentarz były otoczone murem. Istniała wtedy również kostnica, gromadząca kości parafian.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Widok z obiektu Willi Halina zapraszamy
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Zapraszamy na wakacje, oferujemy wypoczynek w przepięknych okolicach Pienin w Krościenku nad Dunajcem
Photo
Add a comment...

Post has attachment
RUSZA SEZON SPŁYWU PRZEŁOMEM DUNAJCA . Willa Halina Zaprasza
Photo
Add a comment...

Post has attachment
WYCIĄG NARCIARSKI NA STAJKOWEJ W KROŚCIENKU. Stacja narciarska Stajkowa położona jest na styku Pienin z Gorcami w popularnej miejscowości turystycznej – Krościenku nad Dunajcem.
Stok to dwa wyciągi orczykowe. Pierwszy ma długość 500 metrów, różnicę wysokości 101 metrów i przepustowość 900 os./h Drugi – 250 metrowy z taką samą przepustowością przeznaczony jest dla szlifujących swoje umiejętności narciarskie oraz tych którzy dopiero się ich uczą.
Trasy wyciągu na całej jego długości są oświetlone, sztucznie dośnieżane i ratrakowane a także nagłośnione. W pobliżu wyciągu jest dobrze rozbudowana infrastruktura turystyczna: wypożyczalnia sprzętu narciarskiego oraz skuterów śnieżnych, szkółka narciarska
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Most im. Józefa Piłsudskiego w Kroscienku nad Dunajcem. Most żelbetowy wybudowany w latach 1928-1934, rozbudowany i zmodernizowany w latach 2009-2011.
Most wybudowany jako trzyprzęsłowy, oparty na dwóch podporach, z jezdnią w dwu kierunkach, został jeszcze przed ukończeniem uszkodzony w trakcie największej na Podhalu powodzi w lipcu 1934 r. Poziom wody jaka w kulminacji przechodziła przez Krościenko, przewyższała o blisko metr górę betonowych obarierowań mostu. Niesione prądem wody resztki starego drewnianego mostu, oraz góralskich domów z Cypla Szczawnickiego zostały rozbite o te betonowe bariery.
W czasie odwrotu wojsk niemieckich pod koniec II Wojny Światowej, wojska niemieckie nie zdążyły go wysadzić w powietrze.
W latach 2009-2011 dokonano modernizacji i rozbudowy mostu. Dobudowano drugi bliźniaczy
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Wieże widokowe – cztery wieże widokowe na szczytach Magurki (Ochotnica Górna), Gorc i Lubań (Ochotnica Dolna) oraz Koziarz (Tylmanowa), Wieże estetyką odwołują się do drewnianych kościołów gotyckich w regionie. Z nich roztacza się przepiękna panorama otaczającego krajobrazu
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Popradzki Park Krajobrazowy.Teren ten mieści się w dorzeczu trzech górskich rzek, które wyznaczają jego granice: Popradu, dzielącego teren Parku na pół; a także Dunajca i Kamienicy Nawojowskiej. W Popradzkim parku Krajobrazowymi znajdują się również miasto i część gminy Krynica, Muszyna, Piwniczna, Stary Sącz oraz gmin: Łabowa, Nawojowa, Łącko, Ochotnica, Krościenko i Rytro i część miasta Szczawnica.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Zamek w Czorsztynie.Czorsztyn położony jest na pograniczu Gorców i Pienin. Jego dzieje związane są z zamkiem i szlakiem handlowym z Polski na Węgry. U schyłku XIII wieku stanowił własność księżnej Kingi, a gdy ta zamieszkała u klarysek w Starym Sączu, przeszedł w ich ręce. Osada miała stanowić próg dla rozwijającej się na tych terenach kolonizacji węgierskiej. Pierwotną nazwę – Wronin – zmienili zapewne niemieckojęzyczni żołnierze króla Czech, Wacława II, gdy zajął on w 1291 roku Małopolskę. Nowa nazwa – Schorstein – oznaczała Sterczącą Skałę; z czasem została spolszczona na Czorsztyn.

Brak informacji o początkach czorsztyńskiego zamku i imieniu jego pierwszego właściciela. Pierwsza wiarygodna wzmianka pochodzi z 1381 roku, gdy zamek należał już do króla. Własnością królewską musiał zaś stać się około połowy XIV wieku, za panowania Kazimierza Wielkiego, który w 1348 roku miał w Czorsztynie komorę celną. Król Kazimierz rozbudował nadgraniczny zamek czorsztyński i dzięki temu w następnym stuleciu mogło powstać starostwo czorsztyńskie.
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Kościół św. Marcina w Grywałdzie .Istniejący do obecnych czasów kościół św. Marcina bp. z Tours wzniesiono w II poł. XV wieku na miejscu wcześniejszej świątyni (uważa się, że pierwsza świątynia mogła stać na miejscu obecnej kapliczki przy ul. Żarnowieckiej, skoro obecny kościół i tam miał powstać). Ta pierwotna świątynia jak twierdzą historycy, musiała już istnieć około 1350 roku, skoro źródła historyczne potwierdzają, iż parafia sięga swymi początkami XIV wieku ( niektórzy historycy sądzą, że nawet w II poł. XIII). Pozostałością pierwszego kościoła miała być rzeźba Matki Bożej grywałdzkiej, pochodząca z około 1350 roku, a która została skradziona przez hitlerowców z zamku wawelskiego w Krakowie (władze muzeum diecezjalnego w Tarnowie wypożyczyły ją na wystawę do Krakowa). Można domniemywać, że pierwotny kościół, był ku czci, również św. Marcina. Jednak nie zachowały się żadne archiwalne dokumenty dotyczące losów pierwotnego kościoła. Podanie głosi, że jeszcze wcześniej w tym właśnie miejscu, gdzie wnosi się obecna świątynia, znajdowała się pogańskagontyna. Miejscowa legenda twierdzi, że obecny kościół miał być zlokalizowany w innym miejscu (patrz. Legenda o starym kościele). Jak zostało już, powiedziane obecny kościół powstał w II poł XV wieku. Przez blisko czterysta lat, kościół ten utracił prawa świątyni parafialnej ( patrz. Historia parafii). Mimo to, kościół ten istniał dzięki opiece bogatych mieszkańców Grywałdu:wybrańców (Tomasza Latały, który był wybrańcem piechoty Stefana Batorego), witrykuszów (Grzegorza Latały, który dbał o porządek i wystrój w kościele. On to wraz ze wspomnianym bratem Tomaszem ufundował w 1608 roku polichromię), sołtysów (Józef, Maciej zwany Grywałdzkim, Kasper Grywałdzki, Wojciech Grywałdzki). Przed 1618 rokiem kościół znacznie przebudowano. Zmiany dotyczyły głównie konstrukcji dachu i stropów. W tym okresie dostawiono również wieżę, a wnętrze pokiyto polichromią. Na początku XX wieku planowano powiększyć prezbiterium i dobudować boczne kaplice, ale planów tych nie zrealizowano.
Photo
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded