Profile cover photo
Profile photo
videozoslovenska.sk
6 followers -
Krásy Slovenska zachytené vo videách
Krásy Slovenska zachytené vo videách

6 followers
About
Posts

Post is pinned.Post has attachment
Tip na výlet. Ľupčiansky hrad stojí už od 13. storočia na návrší jedného z posledných výbežkov Nízkych Tatier. Hrad Ľupča spĺňal funkciu strážneho hradu, kedže ležal na významnej obchodnej stredovekej ceste Via magna, ktorá viedla pod úpätím hradu.
Add a comment...

Post has attachment
Add a comment...

Post has attachment
Už je to rok čo sme vám priniesli prvé video zo Slovenska. Po letnej prestávke sa vraciame s novým videom a zároveň na miesto kde sme pred rokom začínali. Vychutnajte si nové pohľady z Kráľovej Studne na Veľkú Fatru
Add a comment...

Post has attachment
Každé ročné obdobie má svoje čaro. Jesenné video z Jánošíkovej skaly v pohorí Poľany je naše najobľúbenejšie a preto sme boli zvedaví ako to tam vyzerá na jar. Nech sa páči, tu je Jánošíkova skala v jarnom šate.
Add a comment...

Post has attachment
Prechádzali ste sa už niekedy po moste zo železničného vagóna cez rieku? Tento unikát nájdete vo Vígľaši - Pstruši neďaleko Masarykovho dvora. Miestnym slúžil ako skratka cez rieku Slatinu, teraz sa stáva turistickou atrakciou. Nikto presne nevie ako sa sem vagón dostal, železnica je od neho vzdialená vyše sto metrov. Miestny hovoria, že sa sem dostal koncom 60. rokov a rozobratý ho preniesli na miesto pomocou lán a buldozérov. Toto miesto je unikátne aj najnižšie nameranou teplotou na Slovensku. Bolo to 11.2.1929 a teplomer zaznamenal -41,0 °C
Add a comment...

Post has attachment
Tip na výlet. Vychutnajte si výhľady z Kozieho chrbátu (1330,4 m.n.m) na masív Prašivej, Veľkej Chochule, Zvolenskej kotliny i Horehronie. Nenáročný výlet môžete absolvovať z Donovalov, Moštenice, Korytnice či Hiadľa. Na vrchole Kozieho chrbátu je aj fiktívny hrob Jerguša Lapina, hlavného hrdinu známeho románu Ľuda Ondrejova Zbojnícka mladosť, ktorý sem zasadil dej knihy.
Add a comment...

Post has attachment
Osada Kalište. 18. marec 1945, 4.00 hod. ráno. Na hornom konci osady v dome číslo 7 zhorela Sabina Mistríková so svojim synom. Za živa upálili i bezvládnu 90 ročnú starenku Máriu Kostúrovú. Jozef Vyšný, otec 7 detí, sa stal poslednou obeťou tohto tragického dňa. Fašisti ho odvliekli do Turčianskych Teplíc, kde ho brutálne zavraždili rozpílením na stolárskej píle. Tragédia si vyžiadala viac ako 40 obetí. Zo 42 domov ostalo 6. Po vyčíňaní nacistov sa osada zmenila na zhorenisko. Kalište je jedinou zo 102 vypálených obcí na Slovensku, do ktorej sa bežný život nikdy nevrátil. Dnes uplynulo 71 rokov od tejto udalosti.
Add a comment...

Post has attachment
Viete že Nízke Tatry sa nazývali pôvodne Nižné Tatry? Nesprávny preklad do maďarčiny spôsobil že ich voláme dnešným názvom. Svahy Chopku (2 023,6 m n. m.) sú obľúbeným miestom zimnej i letnej turistiky a vrchol patrí medzi najveternejšie miesta na Slovensku. Nedaľeký Ďumbier ( 2045,9 m. n. m.) je najvyšší vrch Nízkych Tatier a v jeho svahoch sa v minulosti ťažila železná ruda, zlato a antimonit. Cez 2. svetovú vojnu tu prebehli ťažké boje medzi partizánmi a Nemcami. Z vrcholu Ďumbiera je krásny kruhový rozhľad na všetky pohoria stredného a severného Slovenska.
Add a comment...

Post has attachment
Na Donovaloch si môžete vychutnať pravú zimnú atmosféru aj v tomto upršanom počasí. Medzi pohoriami Veľká Fatra a Starohorskými vrchmi vzniklo v 17. storočí osem osád, ktoré tvoria dnešné Donovaly. Dôvodom ich vzniku bol rozmach uhliarstva. Prvý obchod (Jednota) postavili dedinčania v roku 1922. Prvý hotel (Hotel Šport) začali stavať v roku 1936. Najvyšší vrchol nad nimi je Zvolen (1 402 m. n. m.). Vychutnajte si jedinečné zasnežené donovalské pohľady.
Add a comment...

Post has attachment
Banská Bystrica - zimné pohľady na mesto pod Urpínom z vtáčej persepktívy.
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded