Profile cover photo
Profile photo
ViaNatura
3 followers -
Stránky o hledání lidské přirozenosti, neboli cesta ke štěstí prostřednictvím přirozeného životního stylu,
Stránky o hledání lidské přirozenosti, neboli cesta ke štěstí prostřednictvím přirozeného životního stylu,

3 followers
About
Posts

Post has attachment
Add a comment...

Post has attachment
Právě skončil krásný kurz tesařiny na kterém jsme postavili konstrukci dřevníku.
Add a comment...

Post has attachment
Add a comment...

Post has attachment
Add a comment...

Post has attachment
Konečně začíná sezóna pro sběr divoké zeleniny
Add a comment...

Post has attachment
Add a comment...

Post has attachment
Na letošním druhém kurzu jsme zase trochu filosofovali. Jednak jsme přišli na skutečný důvod, proč muži na dobových obrazech ze senosečí i žní mají kosu a ženy hrábě. Kosení je totiž snazší a snad i zábavnější práce, než hrabání, popřípadě vázání do snopů. Současná rovnoprávnost pohlaví umožňuje ženám používat i kosu a projevuje se to i na kurzech, kde bývá stejné zastoupení žen jako mužů.

Dále jsme dospěli k závěru, že kosa má budoucnost pro údržbu trávníků kolem rodinných domků. Jen potřebuje trochu pozitivní publicity. Motorové sekačky zaslouží naopak hodně negativní publicity. Možná to dopadne jako s Hammerem (tím autem) v Kalifornii. "Zelené hnutí" tam probublalo do povědomí větších mas lidí, a vlastnictví Hammera pak začalo být spojováno s jistou dávkou zaostalosti. Arnolda ospravedlňovalo jen to, že jeho Hammer měl elektromotor. Uživatelé motorových sekaček se pravděpodobně brzy také stanou terčem posměchu a opovržení.

Tentokrát vás bylo o dva (nebo o dvě) víc. Vždycky na poslední chvíli někdo účast odřekne a Markéta s tím jaksi počítala. Vy jste ale přijeli všichni a bylo to znát. Nestíhal jsem víc než obvykle a tak jste si alespoň mohli vyzkoušet kosení za tmy. Někteří by nejradši kosili s čelovkou až do rána. To si asi vzali k srdci informaci, že od setmění až do osmi ráno se kosí nejlíp.

Naklepáno jste ale měli všichni výborně. Poprvé se mi stalo, že nikdo ani nechtěl ukázat, jak se používá naklepávač. S babkou a kladivem je to přece to pravé řemeslo a vy jste ho všichni ke konci bravurně ovládli.

Pro příští sezónu jste nám ale nasadili brouka do hlavy. Teď se nám zdá, že bude nejlepší začínat kurzy kosení už v pátek večer. Bude tak prostor i pro společný oheň a zavedeme možná i přestávky na čůrání. Každý si stihne naklepat kosu a já při večerním kosení snad i uvidím, jestli kosa jezdí po zemi jako vláček, nebo jako driftující autíčko, nebo jako vznášedlo. 15 účastníků bude opravdu limit.

Dnes jsem konečně vzal hrábě do ruky a za žáru slunce shrabal trávu z večerních nácviků. Bylo to krásné - ptáci zpívali a žádné sekačky nebylo slyšet. Pak jsem ticho rušil já, když jsem si na sbírání vzal traktor. Byl jsem za něj rád. Kompostér přetékal a teplota už zase stoupá.

P.S. Když jsem ukazoval naklepávání srpu, místo kozlíkové akrobacie, kterou jsem vám ukazoval, jsem zapomněl zmínit pohodlnější možnost sedět na druhé stoličce - viz foto
PhotoPhotoPhoto
09.06.16
3 Photos - View album
Add a comment...

Post has attachment
První letošní kurz kosení je za námi. Sešli jste se tu krásná skupina. Bylo fajn zažívat zase takovou tu pospolitost. Kosa je a myslím bude stále aktuální nástroj. Hluk a složitost motorových sekaček byl asi hlavní váš motivátor a pak šetrnost ke svému prostředí a ve výsledku i k sobě samým. Máte můj velký obdiv a vypíchnul bych účast Anny a Jirky, že jste si ve svém věku spolu přijeli rozšířit svůj obzor. A šlo vám to krásně. Ta kosa, co jste si přinesli byla nádherná.
Pro naklepávání jsem se rozhodl letos poprvé připravit pracoviště (kozlíka atd :-) pro každého. Díky přístřešku jste se jakž takž vešli. Ne vždy byly kvůli omezenému prostoru nejlepší světelné podmínky - vy už ale všichni víte, jak to má vypadat a fungovat a u sebe si najdete své místečko pro naklepávání. Počasí jako vždy skvělé. Když jsme fungovali pod střechou, tak nám deštík zkropil trávu, aby i večer šla slušně kosit.

A v neděli ráno jste už dělali anglické trávníky. Občas jsem musel na někoho zatlačit, aby jste zatlačili a vyleštili kosou zem (že jo Maruško a nebyla si zdaleka sama). Ještě se na to budete chvilku muset někteří soustředit, ale vyplatí se to jak při samotném kosení, ale i následném hrabání a při příští seči. Díky za ohromnou pomoc při hrabání - sbíralo se to skvěle - už to začíná hřát v kompostéru.

No a pak šlo kosení bokem, protože bylo tolik témat ke sdílení. Byli jste pro mě a určitě i pro sebe navzájem velkou inspirací.

Teď se na několik dní ponořím do sebe - už se těším, až se s hráběmi budu procházet po naší louce za katrem a sbírat trávu z večerního kosení. A až dorazí součástky na regulaci kompostéru. O víkendu budu zase připraven na společenství vědomých vás, vlastně nás. Díky za to.

Dan Mikušík
Photo
Add a comment...

Post has attachment
Brzy přijde období pro kácení a přípravu palivového dříví. Fotbalové chrániče ještě neuklízejte :-)
Takto doporučuje štípat dříví axman Dudley Cook. Není to pro každého, ale kdo se na to cítí, chce trhat rekordy a být rychlejší než pneumatická štípačka se může tímto nechat inspirovat.
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded