Profile cover photo
Profile photo
Velomania.ee
1 follower
1 follower
About
Posts

Post has attachment
KORRASTAGE OMA RATTAPARKLAT!

Olgu selleks garaaž, kuur või isegi koridor – jalgratta kodu tuleb hoida korras…

OLE HALASTAMATU!

Sisekummid, mida kavatsed ühel päeval kõpitseda, vanad rehvid, mis “peaks ühel päeval olema parajad sportautole”, vanad hammasrattad, mis “kõlbavad veel küll”, abirattad, mida enam kunagi ei kasuta, tuled, mis on juba aastaid katki. Võib-olla isegi üks vana jalgratas, mida kindlasti hoole ja armastusega restaureerima asud, kui vaid aega leiad. Ja vahendid! Kõik see pahn on jalus, võttes ära väärtuslikku ruumi ja tekitavad segadust, võimaldamata sul leida asju, mis tarvis, nagu näiteks see 5mm-ne kuuskant, mis on ammu pundist kadunud. On aeg olla halastamatu. Kui on miski, mida sa pole üle aasta katsunud, on aeg küsida endalt, kas sa seda tõesti vajad. Ehk tõesti hädaolukorras, kuid ole enda vastu aus.


RIIULID

Kõik mis vedeleb maas on kerge kaduma. Leiad sa need asjad alles siis, kui neile kogemata otsa komistad. Pane seinale riiuleid ja talleta oma tööriistad, varuosad, puhastuskomplekt ja muud elulised asjad korrapäraselt. Siis tead, kus su 5mm-ne kuuskant on, kui seda otsid.


RIPUTAMINE

Tasub mõelda seintele jalgrattakonksude kinnitamisest, et saaksid oma sõiduvahendi jalust ära üles riputada. Nii vabastad põrandapinda suurematele objektidele, mida riiulile asetada ei saa. Nii hoiad ka oma ratta eemal võimalikest tahtmatutest kahjustustest. Olgem ausad – sa hoiad veel igasugust pahna oma garaažis lisaks rattavarustusele.
Photo
Add a comment...

RATTA PIDURITE HOOLDUS
Kaablite süsteem
See on üks loomulikumaid kohti, kust alustada. Tavaliselt on kasulik kontrollida, et pidurikaablitel poleks nähtavaid kulumise märke – see võtab vaid paar sekundit, kuid võib ühel päeval aidata kõvasti kokku hoida.
Põhimõtteliselt peaks teie jalgratta pidurikaableid vahetama vähemalt üks kord aastas. Paigaldamisel tuleks kaablite pikkuses jätta piisavalt varu selliselt, et jalgratta juhtraud oleks täielikult keeratav peale kaablite paigaldamist.
Määre, mis on mõeldud kaablite väliseks hoolduseks, nagu näiteks pihusti SG-85, aitab hoida niiskust ning muudab jalgratta piduritrossi töö hääletuks.
Blokeerimise osad
Jalgratta piduriklotside puhul peab regulaarlselt kontrollima, et neile poleks kinnitunud alumiiniumiosakesi, mis võivad sinna sattuda velgedelt. Need osakesed tuleks ettevaatlikult terava esemega välja nokkida. Piduriklotside vagusid tuleks puhastada selleks, et parandada nende effektiivsust vee hajutamisel.
Kui piduriklotsid vajavad väljavahetamist, tuleks hoiduda liiga odavatest toodetest. Kui neid hoiab paigal väike kinnituspolt, tuleks nende kinni keeramisel kasutada väike kogus määret, et kruvid korralikult kinni keerata. See teeb nende eemaldamise rohke kasutamise järel lihtsamaks.
Eriline hooldus ning tähelepanu tuleks suunata piduriklotside asetusele nende kinnitamisel, et vältida kokkupigistamisel nende veljelt mahalibisemist.
Õlitamine
Jalgratta hea pidurdusvõime sõltub mõlema pidurisadula kõikide liigendite ladusale ning kooskõlastatud toimimisele. Pidurisadula liigendkohad tuleks vajadusel õlitada. Seda saab teha ilma esiratast eemaldamata, kui kaitseks asetada papp selliselt, et oleks välistatud õli sattumine ratta rehvile ja veljele.
Libisevad kettad
Ketaspidurid peavad olema regulaarselt puhastatud; klotside kulumist peab samuti kontrollima. Ettevõtmine nõuab nii aega kui ka õigeid tööriistu – sealhulgas ka teravaotsalisi tange, et eemaldada piduriklotsid korpusest nende laiuse kontrollimiseks (laius peaks ideaalis olema umbes 2 mm). Piduriklotsid tuleb asendada ettevaatlikult. Uued piduriklotsid nõuavad paigaldamisel kohandamist selliselt, et piduriketaste vahetamine läheks samuti sujuvalt.

www.velomania.ee
Add a comment...

JALGRATTAPESU
KIIRJUHIS
Tehke survepesus käinud jalgrattaga kiire tiir, et hoida ratta osad liikuvad.
1. EEMALDA LISATARVIKUD
On aegu, mis on sõitmiseks tõeliselt mudased ja mil survepesu on suureks abiks. Eemalda esmalt kõik ratta lisatarvikud nagu veepudelid, pump, rattakompuuter jms. Kui hakkad ratast survepesuriga pesema, keskendu neile osadele, millelt mustuse kõige kiiremini ja paremini maha pesta saab ehk ratastele ja raamile, kuid ära pese survega keskjooksu ega juhtraua laagreid.
2. PUHASTA VÄLJAST
Puhasta peamised osad suurest mustusest ja vajaduse korral kasuta mustuse mahasaamiseks väikest tugevate harjastega harja ja lappi. Pihusta mööda ratta pinda mitte küljelt, ülevalt alla ja eest tahapoole, pöörates erilist tähelepanu velgedele ja rehvidele. Kasuta aega ka kontrollimiseks ja tee kindlaks mistahes kulumised.
3. HARJA RAHULIKULT
Järgmiseks puhasta käigustik rasvaeemaldit kasutades. Kui kasutad käsipihustit, siis võid segada rasvaeemaldi nt Fenwicks F1 pesulahusesse. Hoia surve madal ja vajadusel hoia pöial voolikul – nii ei riku sa ühtki tihendit ega leota laagreid läbi. Teine võimalus on kanda rasvaeemaldi rattale harjaga, hoolitsedes selle eest, et puhastada hammasrattaid mõlemalt poolt – eest ja tagant!
4. JÄLGI PESEMISPROTSEDUURI
Kui oled keti ja hammasrattad puhastanud, lülita sisse kõige õrnem puhastusreziim, et rasvaeemaldi korralikult maha loputada ning vältida nii pikaajalist korrosiooni. Kontrolli uuesti kogu raami, et vältida mistahes kohtadesse vee kogunemist ning kuivata metallosad enne demonteeritud tarvikute taaskinnitamist lapiga ning õlita siis liikuvad osad.
5. SÕIDA RATAS KUIVAKS
Peale jalgratta survepesuriga pesemist tee sellega väike ring, et hoida osad liikumises. See peaks aitama vältida vee kogunemist eriti laagritesse – igasugune kogunenud vesi võib aga põhjustada roostet. Kontrolli ratast veelkord ning pühi võimalik märkamata jäänud vesi ära.

www.velomania.ee
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded