Co mi v médiích chybí k případu uplácení VV
Uplynulo několik dní od (nepravomocného) rozsudku, ale stále nevidím v médiích reflexi toho, o čem vlastně ten soud rozhodl. Když to shrnu - soud řekl, že Bárta měl celou dobu pravdu když tvrdil, že nikoho "neuplácel", tedy tak jak to až do tohoto rozhodnutí všichni vnímali. Uznal za prokázané, že Bárta opravdu dal jen půjčky, to čím překvapil bylo to, že i bezúplatnou půjčku kvalifikoval jako formu úplatku, protože tím dáváte nějakou výhodu.
Zde musím říct, že osobně jsem si od svého zaměstnavatele také nesčetněkrát půjčil, tu mi zaplatil oběd a já pak jemu, tu jsem potřeboval např. výplatu dříve, protože jsem potřeboval na něco většího, např. dovolenou a nechtělo se mi zbytečně vybírat z účtu či žádat o úvěr. Takže vinu Bárty vnímám jako fakt, že zjevně nepochopil, že politická strana, byť má své IČ a DIČ, není normální firma a její členové a poslanci nejsou řadoví zaměstnanci, tak jak byl celý život zvyklý. A chápu to a nějak mi to prostě nepřipadá jako úplatkářství, spíš to vnímám tak, že jej soud fakticky očistil od všech obvinění a dal mu "jen" flastr za přešlap.
Co ale soud především prokázal je skutečnost, že celá tahle aféra byla na Věci Veřejné a Bártu zincenována a že nezkušený Bárta a VV do toho prostě spadli (i proto mi ten Bártův rozsudek přijde trochu nefér). Soud prokázal, že Škárka lhal, manipuloval důkazy a to samé i Kočí (ta jen nebyla na lavici obžalovaných, takže ji nemohl odsoudit, ale doporučil státnímu zástupci ji obvinit).
Média teď propírají Bártovo (ne)bytí poslancem, ale přitom zde jsou naprosto zásadní jiné otázky, tedy kdo tedy za tím zincenováním této aféry stojí, proč a jak. Byli to ODS a Top09? Opravdu by jim nedošlo, že tím budou potápět sebe samotné? Nebo to byl mistrný tah ČSSD, která nemusela hnout prstem a přesto má reálnou šanci stát se samostatným vítězem několika příštích voleb? A nebo za tím stojí nějaké osoby v pozadí, které prostě potřebovali mít VV ze hry, protože se zjevně od počátku snažily rýpat do jejich kšeftů?
A především jaká je role MAFRA, minimálně pana Kmenty a zástupce šéfredaktora pana Kubíka (i když to určitě půjde ještě výš)? Už 3 roky tady vytahují postupně v různých kauzách různé materiály původem z ABL a VV, které jim dal (pokud mé obvykle dobře informované zdroje nelžou) Škárka, jakou hru tu hrají, jaké všechny materiály ještě mají a proč vytahují jenom ty, které hrají do karet jen nějaké straně, když třeba odposlechy z magistrátu jsou z doby velké koalice a nutně tak v nich musí být namočeni lidi zleva zprava.
Už dříve jsem tu psal o médiích, že hlídací pes demokracie spíš připomíná pitbula na vodítku nějaké zájmové skupiny. Dnes bych rád zaglosoval latinským příslovým Quis custodiet ipsos custodes? z pera Decima Junia Juvenalia (doufám že skloňuji správně), tedy známým "Kdo hlídá hlídače?" Podle mého by se do tohohle mediálního bahna měli vrhnout jiní mediální hlídači, protože tady čuju sólokrapra.
P.S.: jestli souhlasíte, tak prosím sdílejte, třeba se to dostane k peru, očím a uším někoho, kdo se tím bude chtít zabývat
Shared publiclyView activity