Profile cover photo
Profile photo
Tomáš Hubálek
1,834 followers
1,834 followers
About
Posts

Post has shared content

Post has attachment
Pokles tlaku dneska ráno. Něco se chystá...
Photo
Add a comment...

Post has shared content

Post has shared content
K dnešnímu připomínání si Pavla Tigrida nechci chodit s dřívím do lesa. Nakousnu ale krátce téma, kterým se asi nikdo moc zabývat nebude...

Dočteme se, že "Pavel Tigrid dobrovolně odešel ze života" a nebyl by to Reflex, aby si už tenkrát, před těmi čtrnácti lety, nehrál na jediného odvážného hlasatele nepříjemné pravdy: "Pavel Tigrid spáchal sebevraždu" [1]

Mno... Co jsem se dočetl, pan Tigrid prý přestal brát léky, které ho udržovaly při životě. Je to asi pro ateistu nepochopitelné, hloupost nebo malichernost, ale pro některé z nás ostatních je to docela zásadní morální rozdíl: nechat své tělo zemřít, neudržovat ho dál při životě je dost odlišná věc než aktivně provést něco, co tělo zahubí. Nechat samovolnému[2] běhu věcí prostor, přestat se s ním prát, přestat ovlivňovat stav světa je něco jiného než naopak stav světa aktivně ovlivnit, změnit jeho běh.

Nechci dál rozebírat život a smrt Pavla Tigrida, jde o model. Tenhle etický princip se totiž běžně používá v lékařství - jak asi víte, dnešní lékařská věda totiž dokáže tělo člověka udržovat fyzicky při životě téměř neomezeně dlouho. Nezávisle na tom, jaká je kvalita takového života, jestli je nějaká naděje na vyléčení, jaká je úroveň vědomí pacienta. Ventilací je udržováno umělé dýchání, srdce pracuje, mozek je okysličován - z lékařského pohledu člověk žije. Přesto i ti nejpřísnější morální teologové připouštějí, že existují situace, kdy je možné podpůrné přístroje odpojit a tělo nechat samovolně zemřít. A není to vražda.

Stojí to za zamyšlení, je to hluboké téma s velkými přesahy. Mj. je podobný princip použitelný i v problému tzv. Sofiiny volby.


[1] http://www.reflex.cz/clanek/stary-reflex-reflex-cz-reflex-cz-halada/13645/pavel-tigrid-spachal-sebevrazdu.html

[2] záměrně nepoužívám slovo "přirozenému", ze spousty důvodů ho nemám rád
Add a comment...

Post has shared content
Add a comment...

Post has shared content

Post has attachment

Post has attachment

Chci si koupit nějaký activity tracking náramek. V podstatě Xiaomi MiBand 2, který je přesně to, co chci.

Když se ale dívám po alternativám, v podstatě nemůžu žádnou najít. To je Xiaomi v tomhle segmentu opravdu takovým vládcem? To fakt není nějaký o-maličko-lepší/o-maličko-dražší alternativa?
Add a comment...

Post has shared content
Když voliči hnutí věří
Trefný komentář Dominikův na adresu Andreje Babiše (resp. jeho týmu vrtěčů psem): "Když chceš dělat fóry, ale přeceníš své voliče."
Add a comment...
Wait while more posts are being loaded