Profile

Cover photo
Temel Aksoy
Works at Fikirhane Danışmanlık
Lives in İstanbul
138 followers|49,590 views
AboutPostsYouTube

Stream

Temel Aksoy

Shared publicly  - 
 
Yirmi yıl öncesine kadar, çalışmak bir ödev; özel hayat ise kendimize ve sevdiklerine ayırdığımız zamandı. Bugün, işle özel hayat iç içe.
 ·  Translate
4
Add a comment...

Temel Aksoy

Shared publicly  - 
 
İnsanların inanç ve değerlerine saygı göstermek #İknanınBirinciAdımı dır. İnançlarımıza saygı duyulmadığında söylenenlere kulak vermeyiz.
 ·  Translate
2
Add a comment...

Temel Aksoy

Shared publicly  - 
 
Kişiselleşmiş ve somut öneriler daha ikna edici olur. İnsanları ikna etmek için konuyu onların özeline indirmeliyiz. > bit.ly/İknaEtmenin8GizliYolu
 ·  Translate
1
Add a comment...

Temel Aksoy

Shared publicly  - 
1
Add a comment...

Temel Aksoy

Shared publicly  - 
1
Add a comment...

Temel Aksoy

Shared publicly  - 
1
Add a comment...

Temel Aksoy

Shared publicly  - 
1
Add a comment...

Temel Aksoy

Shared publicly  - 
 
Gelecekte İş Ortamı Nasıl Olacak? 

Bugünkü yazımı okumak için; www.temelaksoy.com/gelecekte-is-ortami-nasil-olacak/
 ·  Translate
1
Add a comment...

Temel Aksoy

Shared publicly  - 
 
Mutlu ve başarılı olmak için insan zihninin nasıl çalıştığını bilmeli ve ikna etmenin yollarını öğrenmeliyiz. #İknaEtmeninGizliYolları
 ·  Translate
4
Add a comment...

Temel Aksoy

Shared publicly  - 
1
Add a comment...
Story
Tagline
Marka Danışmanı, Konuşmacı, Yazar
Introduction

1956′da İstanbul’da doğdum.

İlk, orta ve liseyi, Galatasaray Lisesi’nde yatılı okudum.

7 yaşında evden bağımsız bir hayata başlamanın insanın kişiliğine pek çok olumlu etkileri oluyor. Steve Jobs‘un dediği gibi, insan noktaları daha sonra birleştirebiliyor.

Yazlarımı yüzmek ve sutopu oynamakla geçirdim. O zamanlar hayatımda hiç kitap yoktu. Etrafımda da pek yoktu.

İlkokul 5′te Fransızcadan sınıfta kaldım. Benim jenerasyonumda ilkokul beşinci sınıfı iki kere okuyana şimdiye kadar rastlamadım.(Bununla övünüyor değilim.)

Ortaokulu Beyoğlu’nda okurken, İstiklal Caddesi’nin güzelliklerini keşfettim ve 7. Sınıfta bir kez daha sınıfta kaldım. (Bununla da övünmüyorum; ama hayattaki başarısızlıklar kalıcı olmayabiliyor demek istiyorum.)

Bu olay sabrını taşırmış olacak ki babam, beni kendi yaptığı inşaatlarda, yazın kısa bir süre ‘işçi’ olarak çalıştırdı. Bu deneyimden kol gücüyle çalışmanın bana uygun olmayacağını anladım!

Ortaokul yıllarında voleybol oynadım.

Lise hayatım başarılı geçti. Herhalde geçirdiğim en neşeli, en mutlu günlerdi aynı zamanda.

Üniversite hayatım daha da başarılı geçti. Önce Grenoble daha sonra Paris Nanterre Üniversitesi’nde ekonomi okudum. Çok başarılı bir ekonomist olmak istiyordum.

Üniversite 2. Sınıftayken evlendim.

1980 yılında İstanbul’a döndüm ve İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde Gülten Kazgan’ın asistanı oldum.

Aynı zamanda Boğaziçi Üniversitesi İdari Bilimler Fakültesi’nde ekonomi master’ı yaptım. (Aslında Eser Karakaş’ın verdiği akıl üzerine sadece İngilizce öğrenmek için Boğaziçi’ne başlamıştım.)

İçkiyi hiç sevmedim ama tütüne hep bağımlı oldum.

Ülke siyaseti hep ilgimi çekti.

Üniversite kariyeri yapma hayalim çok geçmeden sona erdi, bunun benim için uygun olmadığına karar verdim. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nde başladığım doktorayı yarıda bıraktım.

PİAR’ın sahibi Bülent Tanla’yı Gülten Hoca’nın odasında görmüş ve Gülten Hoca’dan beni onunla tanıştırmasını istemiştim. Bülent Tanla’yla tanıştığım gün, o zamanların (1984) en önemli araştırma şirketi PİAR’da araştırmacı olarak işe başladım.

Sanıyorum “anlamak” benim için en önemli dürtü. Belki de hayatın anlamı. Araştırmacılığı sevmeye ve çok okumaya başladım.

SİNAN dünyaya geldi.

Üç sene sonra PİAR’da patronlar ortaklıklarını ayırdı. Ben genel müdür ve ortak oldum. (İnsan hayatında tesadüflerin ve şansın çok etkili olduğunu anlamaya başladım.)

Önce araştırmacılığı sonra pazarlamayı öğrenmeye başladım.

Araştırma ve pazarlama konularında okuduklarımı müşterilerimde uygulayabilme imkanı buldum. İşin bu kısmını hala çok seviyorum.

İktisat kariyeri yaptığım yıllarda çok küçümsediğim “pazarlama” işinin ne kadar derin ve karmaşık aynı zamanda da zevkli olduğunun ayrımına vardım.

Hobi olarak briç oynamaya başladım. Hatta çok oynadım. Abarttım.

PİAR’da 1980′lerin sonunda pazarlama araştırmasının yanı sıra siyasi araştırma da yapıyorduk. Dönemin Başbakanı Turgut Özal’la düzenli toplanıp araştırma sunumları ve danışmanlık yaptım. Ankara’da ve dolayısıyla İstanbul’da “nüfuz” sahibi olmanın ne demek olduğunu anladım. (İnsanın kendisini dev aynasında görmemesi neredeyse mümkün değil.) Yaklaşık 30 yaşında birisinin T.C. Başbakanı’na danışmanlık yapmasını çok garipsedim. Hala bir tesadüf olduğuna inanıyorum.

Tüketici davranışları konusu beni cezp etmeye başladı. Yoksa psikoloji mi okusaydım?

PİAR’da on yıl çalıştıktan sonra, Tansu Çiller’in Başbakanlık yaptığı sırada çıkan ekonomik krizin (fırsatın) etkisiyle, PİAR’dan dostça ayrılarak (1994) kendi araştırma şirketim REMARK’ı (research for marketing) kurdum.

REMARK’ta siyasi araştırma yapmamaya ve sadece pazarlama araştırmaları yapmaya karar verdim. İki sene sonra İnfratest Burke (benim için o dönemin rüya araştırma şirketi) bize önce azınlık ve sonra çoğunluk ortağı oldu.

İlk evliliğimi bitirdim, ikinci kez evlendim. 1996′da ZEYNEP dünyaya geldi.

Galatasaraylılar Derneği yönetim kurulu üyesi oldum (1999).

Galatasaray Spor Kulübü yönetim kurulu üyesi oldum (2002).

Galatasaray Eğitim Vakfı yönetim kurulu üyesi oldum (2002).

2000 yılında Infratest Burke, yine uluslararası bir araştırma zinciri olan NFO’ya satıldı. Biz de NFO olduk. 2004 yılında ise NFO yine bir başka uluslararası araştırma zinciri olan TNS tarafından satın alındığında yeni sahiplerle uzlaşamadım ve artık kendi geleceğimi başkasının eline bırakmamak isteğiyle hisselerimi geri satın aldım. Şirketimde yeniden REMARK ismini kullanmaya başladım.

İkinci evliliğimi bitirdim. Maneviyat (Spiritualism) ile ciddi olarak ilgilenmeye ve okumaya başladığım yıllar burada başlıyor.

Bu yıllar aynı zamanda takım elbise ve kravattan uzaklaştığım yıllar oldu.

2005 yılında ise REMARK’ı yine çok büyük bir araştırma zinciri olan Synovate’e sattık; bu sefer tamamını. Synovate’i yönetmeye devam ettim.

Pazarlama araştırması mesleğinde bugüne kadar sayısız araştırma yaptım, yönettim.

Bugüne kadar hep araştırmanın kendisinden çok nasıl kullanılacağıyla ilgili oldum.

Artık yalnız yaşamaya alışmışken 2007 yılında hiç beklemediğim bir anda hayatıma Şerife (Cherie) girdi. Hayat insanın karşısına ne güzel sürprizler çıkartıyor!

Hayatın “Akış”ının her şeyden daha güçlü olduğunu ve mutluluğun, kendimizi bu akışa bırakmakta saklı olduğunu bir kez daha anladım.

2009 yılında Cherie’yle evlendik.

Türkiye Araştırmacılar Derneği başkanlığı yaptım (2008-2010).

2010 yılı başında Synovate yönetiminden ayrıldım.

Şimdi kendi danışmanlık şirketimde (Fikirhane) Türkiye’nin bazı büyük markalarına strateji, pazarlama, marka konularında akıl ortaklığı yapıyorum.

( Eylül 2008 – Eylül 2010)

Places
Map of the places this user has livedMap of the places this user has livedMap of the places this user has lived
Currently
İstanbul
Links
Contributor to
Work
Occupation
Marka Danışmanı, Konuşmacı, Yazar
Employment
  • Fikirhane Danışmanlık
    present
  • PİAR
  • REMARK
  • Türkiye Araştırmacılar Derneği
    Başkan, 2008 - 2010
Basic Information
Gender
Male