Profile

Cover photo
Tanin Technology
33 followers|108,924 views
AboutPostsPhotosVideos

Stream

Tanin Technology

Shared publicly  - 
 
هکرها تلفن می زنند، لطفا فریب نخورید
 زود است، هنوز وقت بیدار شدن نرسیده اما تلفنش زنگ می‌خورد. شب را با تب و لرز به صبح رسانده، خواب آلود و بیمار فقط خودش را به گوشی تلفن می‌رساند. مردی که پشت خط است، فارسی حرف می‌زند. نام دو تا از نزدیک‌ترین دوستان مطبوعاتی‌ او را می‌آورد و بدون این‌که خودش را معرفی کند، می‌گوید: «ما در جلسه‌ای کنار این دوستان هستیم و دل‌مان می‌خواهد شما با "گوگل‌تاک" به جمع ما اضافه شوید. الان کدی روی گوشی شما ظاهر می‌شود، لطفا آن کد را بخوانید تا من بتوانم با شما ارتباط برقرار کنم.»

آن‌قدر خواب آلوده و مریض است که فکرش به جایی نمی‌رسد. فقط صفحه موبایل را نگاه می‌کند و کد را برای مردی که پشت خط است، می‌خواند. به محض خواندن کد، ارتباطش قطع می‌شود. چند ثانیه طول می‌کشد تا تمام خواب آلودگی‌ها و مریضی‌ها را فراموش کند و متوجه شود این دو دوست مطبوعاتی هیچ ارتباطی به هم ندارند و چرا برای شرکت در یک جلسه کاری از او کد خواسته‌اند.

دوباره به تلفن همراهش نگاه می‌کند؛ کدی که پای تلفن برای فردی ناشناس خوانده، رمز دوم ورود به جی‌میلش بوده است.

چند روز پیش جی میل، فیس بوک و حساب اسکایپ «فرشته قاضی»، روزنامه نگار به این روش هک شد. فرشته قاضی اولین نفری نیست که با این مشکل روبه رو شده است؛ در دو هفته اخیر چند تن از روزنامه نگاران با همین روش مورد حمله هکرها قرار گرفته‌اند. تماس با دیگر روزنامه نگاران از طریق شماره تلفن‌های تقلبی انجام می شده است؛ یعنی شماره ای که روی صفحه تلفن ها ظاهر می‌شده، واقعی نبوده و افراد پس از تلاش برای تماس با آن، متوجه می‌شدند که چنین شماره ای وجود ندارد.

اما روی صفحه موبایل فرشته قاضی، شماره تلفنی از انگلستان افتاده و او پس از چند دقیقه با آن شماره تماس گرفته و  صدای همان فردی را که رمز عبورش را دریافت کرده، شنیده ولی اصرارهای فرشته قاضی فایده نداشته است:«هرچه من گفتم شما با من تماس گرفته‌اید، زیر بار نرفت. حالا در این چند روز که جی میل و فیس بوک من مسدود است، مدام با همان شماره به من زنگ می‌زند و برایم ایجاد مزاحمت می‌کند. البته از طریق دوستانم در انگلستان در حال پی گیری برای پیدا کردن صاحب شماره تلفن هستم.»

 «امین ثابتی»، پژوهش‌گر امنیت دیجیتال در باره این روش به «ایران وایر» توضیح می‌دهد: «از این روش به عنوان «مهندسی اجتماعی» یا (Social Engineering) یاد می‌شود که هکرها با تمرکز بر روی رفتار آن‌لاین طرف و یا گول زدن فرد به روش‌های مختلف، اطلاعاتی که نیاز دارند را دریافت می‌کنند. هم اکنون این هکرها در این زمینه تمرکز خاصی کرده‌اند و در ماه‌های اخیر چند حساب را به همین روش هک کرده‌اند. 

نکته‌ای که در این جا باید بیان کرد این است که به عنوان یک کاربر، تحت هیچ شرایطی نباید مشخصات خود را به دوستان و آشنایان خود از طریق تلفن بدهید زیرا این مشخصات خصوصی هستند.»

فرشته قاضی با اشاره به موقعیتی که در لحظه تماس داشته، به «ایران وایر» می‌گوید: «اگر آن ها صبح زود و قبل از بیدار شدنم تماس نمی‌گرفتند و من در حالت تب و بیماری نبودم، هرگز قبل از اطمینان کامل، کد را نمی‌خواندم. اما به نظر می‌رسد آن ها به عمد این زمان را برای تماس انتخاب کرده بودند که طرف از خواب بیدار شود و شانس‌‌شان برای فریب دادن شخص بالاتر رود. ضمن این که ما آن قدر در ایران آمادگی هر اتفاقی را از بازداشت‌های گسترده تا هر چیز دیگری داریم که جلسه های آنی برایمان سوال برانگیز نیست و آن ها از همین مساله سوء استفاده کردند.»

او به استفاده هکرها از این روش در چند هفته متوالی برای دسترسی به حساب روزنامه نگاران اشاره می‌کند و می‌گوید: «متاسفانه هیچ‌کدام از دوستانی که حساب‌هایشان به همین روش مورد حمله هکرها قرار گرفته بود، در این باره اطلاع رسانی نکرده بودند. اگر درباره این موضوعات صحبت شود و همه آگاه باشند، فرد دیگری فریب نمی‌خورد.»

امین ثابتی معتقد است که برای بالا بردن امنیت ایمیل و حساب های حساس، دو نکته مهم را باید در نظر گرفت: «اول این که اگر نمی‌توانید برای هر حساب خودتان یک رمز عبور مجزا در نظر بگیرید (که بسیار حیاتی است)، دست‌کم از رمز عبور ایمیل، فیس‌بوک و... در حساب‌های دیگران استفاده نکنید. 

علاوه بر این، رمز عبورتان به اطلاعات شخصی مثل شماره موبایل یا غذای مورد علاقه‌تان مربوط نباشد. 

دوم این که ورود دو مرحله‌ای را فعال کنید. منظور از ورود دو مرحله‌ای هم این نکته است که با فعال کردن آن علاوه بر رمز عبور، شما باید یک کد را نیز وارد کنید که این کد از طریق تلفن همراه‌تان در دسترس است. 

هم اکنون سرویس‌های محبوب و مشهور مانند گوگل، فیس‌بوک، دراپ باکس، یاهو میل و ... این امکان را دارند که شما بتوانید ورود دو مرحله‌ای را در آن فعال کنید.»

فرشته قاضی برای امنیت بیش‌تر، رمز دوم جی‌میل یا ورود دو مرحله‌ای را هم فعال کرده بوده و چون هکرها نتوانسته بودند رمز دوم او را بیابند، از ترفند تماس با او استفاده کرده‌اند.

امین ثابتی برای حفظ امنیت بیشتر برای دریافت کد ورود دومرحله‌ای یک اپلیکیشن  معرفی می‌کند. این پژوهشگر امنیت دیجیتال به «ایران وایر» می‌گوید: «به دلیل اینکه امکان شنود اس‌ام‌اس وجود دارد، بهتر است که از اپلیکیشن Google Authenticator برای دریافت کد استفاده کنید. اگر گوشی که از آی‌اواس، اندروید و یا بلکبری استفاده می‌کنید می‌توانید این اپلیکیشن را به راحتی دانلود و نصب کنید. مزیت این اپلیکیشن آن است که امکان شنود و دزدیده شدن اس‌ام‌اس مربوط به کد ارسالی برای ورود دو مرحله‌ای از بین می‌رود و علاوه بر آن برای دریافت آن نیازبه  وصل بودن به شبکه مخابراتی ندارید زیرا این کد به صورت آفلاین اجرا می‌شود. تاکید می‌کنم که تمام افرادی که تلفن هوشمند دارند این اپلیکیشن را نصب و از آن استفاده کنند و دریافت کد از طریق اس‌ام‌اس را به صورت کامل فراموش کنند.»

فرشته قاضی بلافاصله پس از قطع تلفن، وارد جی میلش می‌شود اما جی‌میل او به دست هکرها افتاده و رمزش عوض شده است. بلافاصله صفحه فیس بوکش را که به جی‌میلش مربوط است، باز می کند تا ایمیلش را عوض کند. فیس بوکش باز می‌شود اما قبل از عوض کردن رمز، هک می‌شود. حساب اسکایپش هم به همین صورت هک شده بود. تماس با دفاتر جی‌میل و فیس بوک و گزاش به آن ها برای بستن این صفحه ها به او کمک می‌کند که حساب های کاربری او تنها برای دقایقی کوتاه در دست هکرها باشد. 

اما در مورد اسکایپ، وضع فرق می‌کند. او غیر از تماس با اسکایپ، باید با تمام بانک های طرف قراردادش هم تماس بگیرد و همه کارت‌های اعتباری خود را مسدود کند: «چون از طریق کارت های اعتباریم از اسکایپ خرید می‌کردم. برای همین تمام آن ها را بستم.»

حساب فیس بوک و جی‌میل فرشته قاضی پس از حمله هکرها بسته شده و چند روز طول می‌کشد تا بتواند آن ها را پس بگیرد. او می‌خواهد پس از پس گرفتن فیس خود، از تجربه اش بنویسد. می‌گوید: «دیگران اگر از تجربه‌شان می‌گفتند، من فریب نمی‌خوردم. من از تجربه‌ام می‌نویسم تا دیگران فریب نخورند.»
منبع: ایران وایر
 ·  Translate
1
Add a comment...

Tanin Technology

Shared publicly  - 
 
در چند پست قبل روش ذخیره کردن تب ها در فایرفاکس رو آموزش دادیم، حالا اگر با گوگل کروم کار می کنید این مطلب رو از دست ندید:
#گوگل   #کروم  
 ·  Translate
دسته بندی کردن تب‌ها، به خصوص زمانی که شما با چندین تب در چند پنجره سروکار دارین، بسیار کاربردیه. این امر همچنین برای Multitasking مفید هست. به این ترتیب می‌تونید همه تب‌ها رو از سری قبلی وب گردی خودتون دوباره باز کنید؛ اون هم بدون نیاز به جستجو و تایپ اضافه! امروز شما رو با افزونه‌ای در کروم ...
2
Add a comment...

Tanin Technology

Shared publicly  - 
 
اینم یه عکس سلفی :)
 ·  Translate
1
Add a comment...

Tanin Technology

Shared publicly  - 
 
توی خیلی از نظر سنجی ها کاملا مشخصه که مرورگر فایرفاکس بیشترین طرفدار رو داره، حتما شده که مشکل ذخیره کردن تب ها رو داشته باشید و بخواید پس از باز کردن دوباره فایرفاکس همه اون ها رو داشته باشید؛ پس این مطلب رو بخونید:
 ·  Translate
2
1
Add a comment...

Tanin Technology

Shared publicly  - 
 
ثبت دامنه co. فقط 50.000 تومان
 ·  Translate
1
1
Add a comment...

Tanin Technology

Shared publicly  - 
 
اگر نصب برنامه ها بر روی کامپیوترتون رو خودتون انجام می دید، پیشنهاد می کنیم خواندن مطلب زیر رو از دست ندید:
 ·  Translate
به طور پیش فرض، در ویندوز، برنامه های جدید در فولدر program files نصب میشن. بنابراین اگه شما همیشه نرم افزاری رو در درایو دیگه‌ای ذخیره می‌کنید، مجبورید هر بار آدرس نصب برنامه رو به صورت دستی مشخص کنید. خوشبختانه یه راه حل برای این مشکل وجود داره. ۱- با فشار کلیدهای WIN+R روی کیبوردتان، پنجره ...
3
Add a comment...

Tanin Technology

Shared publicly  - 
 
مدیران پروژه و IT بخوانند:
 ·  Translate
مدیران IT و پروژه به خوبی می‌دونن که مدیریت چند پروژه به طور همزمان چقدر کارها رو پیچیده می‌کنه. در زیر چند نرم افزار مدیریت پروژه معرفی می‌کنیم. Liquid planner. به نظرم یکی از بهترین برنامه های مدیریت پروژه هستش. Liquid planner همه ویژگیها رو با هم داره، از زمان برنامه‌ریزی گروه گرفته تا همکاری ...
2
Add a comment...

Tanin Technology

Shared publicly  - 
 
این تصویر رو یادتونه؟
 ·  Translate
1
1
Add a comment...

Tanin Technology

Shared publicly  - 
 
بنیانگذار اندروید از گوگل بیرون می‌رود

"اندی روبین"(Andy Rubin) از بنیانگذاران سیستم‌عامل اندروید که تا پیش از این مرکز توسعه فعالیت‌های روبوتیک گوگل را هم برعهده داشت از این شرکت خداحافظی می‌کند.

به گزارش ایتنا از رایورز، روزنامه‌ وال‌استریت‌ژورنال در تازه‌ترین شماره خود توضیح داد که روبین همین هفته از شرکت گوگل بیرون می‌رود.

او در شرایطی غول اینترنتی جهان را ترک می‌کند که ۹ سال برای این شرکت فعالیت کرده است و البته بخش اعظم همکاری‌های او در سال‌های اخیر مربوط به توسعه سخت‌افزاری و سیستم‌های روبوتیک می‌شده است.

"لری پیج"(Larry Page) مدیرعامل شرکت گوگل با انتشار بیانیه‌ای بیرون رفتن روبین را تایید کرد و از او به واسطه فعالیت‌های گسترده و اقدامات کارآمدش تقدیر کرد.

پیج در این بیانیه گفت: «بهترین‌ها را برای اندی آرزو می‌کنم و امیدوارم در مراحل بعدی فعالیت‌های خود موفق باشد. او با اندروید بزرگ‌ترین اتفاق را در سراسر جهان رقم زد و باعث شد امروز میلیاردها کاربر خوشحال در سراسر جهان داشته باشیم.»

روبین در سال ۲۰۰۵ که گوگل شرکت نوپا و تازه‌کار Android را خریده بود وارد این شرکت اینترنتی بزرگ شد و از آن زمان اقدامات گسترده‌ای برای رقابت با iOS اپل انجام داد و در نهایت موفق شد در بازار جهانی سیستم‌‌های عامل موبایلی اپل را شکست دهد.

در سال ۲۰۱۳ میلادی مدیریت مرکز اندروید در شرکت گوگل به "ساندار پیچای"(Sundar Pichai) واگذار شد که پیچای نیز تا پیش از این مدیریت مرکز توسعه مرورگر اینترنتی و سیستم‌عامل Chrome را برعهده داشت.

اما هفته پیش اعلام شد که "لری پیج" تقریبا مدیریت همه بخش‌های اصلی شرکت گوگل را به پیچای واگذار کرده است و هم‌اکنون گفته می‌شود که روبین در حال ترک کردن این شرکت است.
 ·  Translate
1
Add a comment...

Tanin Technology

Shared publicly  - 
 
طرز تهیه‌ی لوگوی کروم
 ·  Translate
1
1
Add a comment...

Tanin Technology

Shared publicly  - 
 
از نظر شما بهترین سرویس‌ها/محصولات گوگل کدومن؟ 
آیا سرویسی بوده که شما باید براش هزینه می کردید اما گوگل اون رو رایگان در اختیارتون گذاشته باشه؟
 ·  Translate
گاهی اوقات برای استفاده از یک یا چندین خدمات باید هزینه های زیادی رو پرداخت کنید، اما گوگل بعضی از اونها رو رایگان در اختیار همگان قرار داده. ۱۰ تا از بهترین سرویس های گوگل رو معرفی کردیم: Google search (جستجوگر گوگل). جستجوگر گوگل در سال ۱۹۹۷ ساخته شد و در کل جهان به عنوان گسترده ترین موتور ...
1
Add a comment...

Tanin Technology

Shared publicly  - 
 
شاید مدت زیادی باشه که iOS آیفون یا آیپد خودتون رو به ورژن 8 آپدیت کرده باشید اما فکر کنم با یه سری از قابلیت ها هنوز آشنا نشدید! لینک زیر 8 تا از قابلیت های iOS8 در بخش پیام ها رو به شما معرفی می‌کنه.
 ·  Translate
Interesting new functionality in Apple's Messages app in iOS 8 has brought a slew of new features beyond just sending texts.
2
1
Add a comment...
Story
Tagline
برای آنان که می خواهند تکنولوژی ارتباطات و اطلاعات را به عنوان حرفه ی خود بر گزینند
Introduction

برای آنان که می خواهند تکنولوژی ارتباطات و اطلاعات را به عنوان حرفه ی خود برگزینند توجه به محوریت دانش و اصل پویایی در این عرصه، ضروری به نظر می رسد. این باور مشترک جمعی از متخصصان این حرفه در داخل و خارج از کشور بود که در سال ۱۳۸۹ خورشیدی گردهم آمدند تا با تکیه بر دانش خود و با استفاده از تجربه ی سالها کار تیمی در کنار یکدیگر سازمانی نوین را با محوریت دانش و پویش بنانهند.

 شرکت « فن آوران طنین ایرانیان » با نام تجاری « طنین تکنولوژی » به کوشش این عده در مرداد ماه این سال آغاز به کار کرد. همچنین شرکت طنین درآذرماه سال ۱۳۸۹ به عضویت نظام صنفی رایانه ای استان تهران درآمد.

بر این باوریم که گسترش پیوندها و روابط انسان ها، مهم ترین دستاورد راهی است که فن آوری ارتباطات و اطلاعات پیش رو نهاده  است، و در طنین تکنولوژی قصد داریم تا با استفاده از دانش خود، با پویند گان این راه همگام شده شیوه های نوین ارتباطی را بشناسیم و بیازماییم تا در بزرگراه انسانی، در کنار هم باشیم. 

.و این آغاز راه است


Contact Information
Contact info
Phone
+98 21 22 70 93 74
Mobile
+98 939 88 30 312