Profile

Cover photo
Szymon Sokół
Works at Akademia Górniczo-Hutnicza
Attended Akademia Górniczo-Hutnicza
Lives in Kraków
1,047 followers|1,111,705 views
AboutPostsCollectionsPhotosYouTube+1's
People
Have him in circles
1,047 people
黃裕勝's profile photo
Jacek Wąs's profile photo
Paweł Furman's profile photo
Rafal Szmigiel's profile photo
David Flautero's profile photo
Leszek Gaczkowski's profile photo
Verity Seke's profile photo
Ali Ahmad's profile photo
Marcin nɔɐG's profile photo
Work
Occupation
Like, you know... tending to sick servers, routers and switches.
Employment
  • Akademia Górniczo-Hutnicza
    network manager, 1989 - present
Places
Map of the places this user has livedMap of the places this user has livedMap of the places this user has lived
Currently
Kraków
Story
Bragging rights
Pioneer of Internet in Poland
Education
  • Akademia Górniczo-Hutnicza
    Computer Science, 1986 - 1991
Basic Information
Gender
Male
Relationship
Married

Stream

Szymon Sokół

Shared publicly  - 
 
No to teraz trzeci (a właściwie pierwszy) z kwasów Pinty. Zabawny napój, że tak strawestuję Douglasa Adamsa "prawie zupełnie, choć nie do końca, niepodobny do piwa". Ale dobry. Nie zagryzać kiszonym ogórkiem, bo to już może być przesada.
 ·  Translate
Księga zatytułowana "Craft w Polsce" zapełnia się kolejnymi stronami w mgnieniu oka. Pinta, warząc kolaboracyjne piwo z Duńczykami z To Øl otwarła zupełnie nowy jej rozdział. A wybór niezbyt jeszcz...
2
Shigella deShige's profile photo
 
O. chyba bylismy z Vava na tym festiwalu :)
 ·  Translate
Add a comment...

Szymon Sokół

Shared publicly  - 
 
Zrobiłem kolejne podejście do grodziskiego. Poprzednie też było Pinty, Grodziskie 2.0. Teraz 4.0. Nie różni się bardzo. Nadal nie całkiem to, o co chodzi – owszem, jest lekki dymny aromat, owszem, jest kwasek pszenicznego słodu, owszem, jest nieco mętne. Ale trochę nazbyt wodniste. Więc choć sama idea grodziskiego brzmi dla mnie bardzo dobrze, o tyle to wykonanie nie zachwyca; muszę spróbować jeszcze grodziskiego z innego browaru (Fortuna?).
 ·  Translate
1
Daniel Podlejski's profile photo
 
a może grodziskie z grodziska? to: http://www.browarwgrodzisku.pl/nasze-piwa/ - mi pasuje bardziej niż pinty.
 ·  Translate
Add a comment...

Szymon Sokół

Shared publicly  - 
 
Wit 1, to nie Witbier jak mogłoby się wydawać, ale Altbier – no właśnie też się zdziwiłem, że takiej nazwy nie wykorzystali na witbier, ale łańcuch skojarzeniowy producenta szedł chyba tak: Wit Stwosz → Norymberga → altbier, bo to właśnie widok Norymbergi zdobi etykietę. Piwo bardzo OK, choć może nieco za dużo karmelowej słodyczy – podobno IBU 40, ale trudno temu dać wiarę. Wg etykiety na mojej butelce uwarzone nie w browarze Zodiak, jak piszą na ocen-piwo, ale w Wąsoszu. Przy okazji, ciekawy tekst na temat browaru Wąsosz: http://amatorpiwa.blogspot.com/2014/09/odwiedziny-browaru-wasosz.html
 ·  Translate
2
Add a comment...

Szymon Sokół

Shared publicly  - 
 
To jedno z dziwniejszych piw, jakie zdarzyło mi się pić. Najbardziej przypomina framboise lambic, ale np. od Lindemansa: http://www.beeradvocate.com/beer/profile/187/599/ jest zdecydowanie mniej słodkie. Maliny dość intensywne, kwas wyraźny, goryczka zaniedbywalna. kolor bursztynowo-różowy. I chyba rzeczywiście pasuje pod kruche ciasto, może szarlotkę.
 ·  Translate
6
2
Piotr Brykalski's profile photoBartosz Leper's profile photobarbara stanik's profile photo
2 comments
 
Gdzie (w Krakowie) można je dostać?
 ·  Translate
Add a comment...

Szymon Sokół

Shared publicly  - 
 
Dzisiaj piwo Rzeźnik, z browaru Profesja, co podkreślam, bo kiedyś piwo o tej samej nazwie wypuścił inny browar. Tak więc nazwa mało oryginalna, piwo za to niezłe, kwaśne jak przystało na sour ale. Goryczka wyczuwalna głównie w pianie, potem nie bardzo. Jeśli tylko mi się uda, chciałbym też spróbować piw Inżynier i Zielarka z tegoż browaru.
 ·  Translate
10
1
Daniel Podlejski's profile photoMichał Dwużnik's profile photoPiotr Brykalski's profile photoTomasz R's profile photo
7 comments
 
+Michał Dwużnik Oj tak! Ostatnio wszelkie kwasy bardzo mi podchodzą. Taki klimat. Przyjdzie zima i znowu zagustuję w RIS-ach, Barelly Wine-ach, itp.
 ·  Translate
Add a comment...

Szymon Sokół
moderator

Discussion  - 
 
 
If anyone has heard about the entire "Sad / Rabid Puppies" fiasco and was curious about the details of what the hell just happened, Wired has a great article summing it up. It all has to do with the Hugo Awards, one of the major awards in science fiction.

For a bit more context: the two major awards in SF are the Hugos, which are awarded by fans in general, and the Nebulas, awarded by the members of SFFWA, the major professional association of spec fic writers. The Hugos have a Byzantine voting system which is quite subject to gaming, especially in the nomination phase, and so (shock of all shocks) it was gamed for explicitly political reasons.

One interesting fact I found last night which the Wired article missed: if you look at the full ballot, you'll see that in all of the categories except for Dramatic Presentation*, the Sad/Rabid Puppy candidates not only lost, but every single one of them rank-ordered behind "No Award."

This wasn't simply a defeat for this attempt; it was a resounding, loud response from the community that the entire behavior was not welcome. 

And I'm very happy to hear that. The writing that the puppies were upset about hasn't been winning awards left and right because it's "diverse;" it's been winning awards because it's good. The influx of women, people of color, people of various genders and sexual orientations and so on, has meant a tremendous amount of new blood in the field, and it shouldn't be surprising that with lots of new writers, you get lots of new quality.

And beyond that, there is no field more likely to benefit from this particular kind of change than SFF: after all, in a field which spends so much of its time thinking and writing about the experiences of change, of foreignness, of meeting the Other and of being the Other, is it any particular surprise that outsiders of various sorts are going to bring a huge raft of fresh perspectives? 

So. The most fucked-up Hugo Awards in their 68-year history happened last night, and the consequences were pretty good.

* This has always been a very unusual category in the Hugos, since it's the only set of Hugos given by the SF community to people outside the community. They follow a completely different pattern, and are basically a vote on "best TV episode / best movie of the year," and are generally not taken very seriously.

h/t +Steven Flaeck for the link.
106 comments on original post
3
Add a comment...
Have him in circles
1,047 people
黃裕勝's profile photo
Jacek Wąs's profile photo
Paweł Furman's profile photo
Rafal Szmigiel's profile photo
David Flautero's profile photo
Leszek Gaczkowski's profile photo
Verity Seke's profile photo
Ali Ahmad's profile photo
Marcin nɔɐG's profile photo

Szymon Sokół

Shared publicly  - 
 
I jeszcze jedno piwo dzisiaj, bardzo hipsterskie, uwarzone przez Hutę Piwa i browar Twigg. Podobno wcześniejsze produkty Twigga (browaru założonego w Nowej Hucie przez rodowitego Anglika Davida Twigga) nie zachwycały (i to bardzo angielski understatement jest). Zielone to już drugie piwo uwarzone w tym browarze przez Hutę Piwa, poprzednie nazywało się Młodości – ewidentnie Huta Piwa używa nazw nowohuckich osiedli, co dobrze wróży, bo tych osiedli jest sporo. Zielone to solidny stout, intensywnie kawowy, IBU niby dość wysokie, bo aż 55, ale piwo raczej słodkie niż gorzkie, bardzo treściwe, pije się nieźle, acz sugestia producenta, że pod sery pleśniowe, wydała mi się… dziwna (pozostałe dwie, czyli mięso z grilla i czekoladę, popieram, zwłaszcza ciasto czekoladowe wydaje mi się idealnym uzupełnieniem).
 ·  Translate
Jakiś czas temu w słynnym już Sklepiku z piwem można było nabyć piwo Młodości. Jak się okazuje nie był to jednorazowy eksperyment, gdyż w sprzedaży można znaleźć kolejny trunek nazwany na cześć jed...
2
Add a comment...

Szymon Sokół

Shared publicly  - 
 
Polecam komentarze na ocen-piwo, są dowodem na to, jak radykalnie odmienni nie tylko w ocenach (z natury subiektywnych), ale i w postrzeganiu teoretycznie obiektywnych faktów mogą być różni ludzie. Jeden pisze "paskudne, okropne, smakuje jak najtańszy argus a kosztuje kupe kasy", a drugi "Jak dla mnie piwo zbliżone do ideału. Ma wszystko i za taką cenę 3,99 to świetna okazja" 8-)

Dla mnie Hen's Tooth to dość standardowe angielskie ale, bez ekstrawagancji, rzeczywiście "ma wszystko", nie ma niczego szczególnego, może nieco zbyt silna karmelowa słodycz na początku i wyraźny posmak alkoholu, ale zasadniczo w porządku, mimo wszystko z angielskich ale wolę jednak wspomniany tydzień temu Bishop's Finger.
 ·  Translate
1
Mariusz “Bazyl” Karcz's profile photo
 
"Paluszek" piłem, ale nie zapadł chyba głęboko w pamięć, bo nic o nim powiedzieć nie mogę. Zresztą, co ja w ogóle mogę? Dobre albo niedobre :P
 ·  Translate
Add a comment...

Szymon Sokół

Shared publicly  - 
 
Ja prostak jestem i nie czuję w tym piwie tych wszystkich subtelności, o których pisze recenzent – jabłko, gruszka, brzoskwinia? IMHO chmiel i jęczmień, nic więcej. Całkiem przyzwoite jasne piwo, ale nothing to write home about. A, niespodzianka – poczułem wtem lekki zawrót głowy, więc przyjrzałem się etykiecie – nie zgadłbym, że to ma aż 9% alkoholu, podstępne…
 ·  Translate
5
Piotr Brykalski's profile photo
 
Belg Zebub
https://untappd.com/user/KruK/checkin/208634226
Taki piekielny pomysł - będę Ci polecał piwa które mnie osobiście nie do końca podeszły. Jako, ze w temacie piwnym gusta w temacie chmielu mamy raczej rozbieżne.
PS.: zdjęcie jakoś dziwne mi w tym "cekinie" wyszło.
 ·  Translate
Add a comment...

Szymon Sokół

Shared publicly  - 
 
Czy ja to już pokazywałem? Jeśli nawet, to na pewno nie w ramach tej kolekcji. A bardzo mi się wpisuje w nastrój popolconowy… (tak, to z powodu Polconu nic nie pisałem od czwartku aż do niedzieli).
 ·  Translate
3
Shigella deShige's profile photo
 
Zly odtworca we mnie cieszy sie z powodu adidasow. A dzielko chyba wrzucales
 ·  Translate
Add a comment...

Szymon Sokół

Shared publicly  - 
2
Add a comment...

Szymon Sokół

Shared publicly  - 
 
Zupełnie przyzwoity, ale i niczym szczególnym¹ się nie wyróżniający stout.

¹ no może poza etykietką, bo na niej, jak i na całej serii piw z browaru Jan Olbracht, znajduje się rysunek Andrzeja Mleczki.
 ·  Translate
1
Add a comment...
Szymon's Collections
Szymon Sokół's +1's are the things they like, agree with, or want to recommend.
Cornelius Pszeniczny - piwa, recenzje, opinie - blog Przy Piwku
www.przypiwku.pl

Postanowiłem nadrobić trochę zaległości z polskiego rynku i przetestować jedno z najpopularniejszych u nas piw pszenicznych. Browar Corneliu

Gniewosz, Korzenne | Piwo alternatywnie
alterbeer.blogspot.com

Uwagi: Po przelaniu do szklanki pojawia się piwo w kolorze ciemno-rubinowym, wchodzący w brąz. Piana jest średniej wielkości, koloru kawy z

Dlaczego tym razem nie zagłosuję na Platformę |
michal-gorecki.pl

Kiedy odbywały się słynne wybory w 1989 roku, miałem 12 lat. To za mało, aby głosować, ale w sam raz aby zacząć rozumieć co dzieje się wokół

Przedwyborczy nielegal na latarniach |
michal-gorecki.pl

Przepraszam z góry za emocjonalny wydźwięk tej notki i słowa które w niej zapewne padną, ale jestem niemożebnie wnerwiony tym co zobaczyłem

http://forsal.pl/galerie/831030,duze-zdjecie,1,wolny-rynek-kolonizuje-se...
forsal.pl

Jak źle musi być z polskim rynkiem pracy, skoro nawet szacowne instytucje publiczne tak często zachowują się jak bezwzględni XIX-wieczni kap

Najpotężniejszy superkomputer w historii Polski zostanie zainstalowany w...
www.agh.edu.pl

20 października 2014 r. Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej prof. Tadeusz Słomka, Dyrektor Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH p

Morze orzeszków
wonderland-engineering.eu

Dzisiejszy artykuł powstał dzięki uprzejmości Tomasza Zielińskiego, autora Transportoida, który jest popularną aplikacją użytkową na Android

Taką Rosję lubimy...
studioopinii.pl

2014-09-26. Są Rosjanie... i Rosjanie. Tę głęboką prawdę najłatwiej sobie uświadomić, słuchając tych drugich. Nie tych, którzy jako "zielone

Marcin Borelowski: Mniejsze zło czy użyteczność publiczna
studioopinii.pl

2014-09-23. Witamy na naszych łamach nowego utalentowanego autora z rewelacyjnym pomysłem. Który - zapewne - w naszej przaśnej rzeczywistośc

Andrzej Celiński: Powstanie - rocznica, pamięć, mit
studioopinii.pl

2014-08-01. Co roku, 1. sierpnia, w dzień jak pamiętam zawsze upalny, mój wuj, Jan Józef Lipski – człowiek racjonalny, nie znoszący ceremoni

Mistrzowie Świata z Poznania
studioopinii.pl

2014-06-12. To jest bardzo dobra - i jednocześnie parszywa do spodu wiadomość. Wczoraj wieczorem dowiedziałem się, że reprezentująca Polskę

Programming Sucks
stilldrinking.org

Every friend I have with a job that involves picking up something heavier than a laptop more than twice a week eventually finds a way to sli

Projekt Samarkanda, czyli jakie były miłe złego początki
www.silkroadadventure.pl

Wiele osób pyta skąd się wziął pomysł Silk Road Adventure, postanawiam więc opowiedzieć tę historię od początku. Kiedy po raz pierwszy pomyś

10 nie tak oczywistych piosenek Jacka Kaczmarskiego
esensja.stopklatka.pl

Dziś, z okazji 10 rocznicy śmierci Jacka Kaczmarskiego, media (jeśli oczywiście zauważą tę rocznicę) będą prawdopodobnie zarzucały nas najgł