Profile

Cover photo
Szymon Sokół
Works at Akademia Górniczo-Hutnicza
Attended Akademia Górniczo-Hutnicza
Lives in Kraków
1,037 followers|1,013,824 views
AboutPostsCollectionsPhotosYouTube+1's
People
Have him in circles
1,037 people
Akademia WWW's profile photo
Adrian Bolliger's profile photo
Ewa Dacko's profile photo
Agnieszka Kwiatowa (Agusia)'s profile photo
GDK shop's profile photo
Izabela Elżbieta Dąbrowska's profile photo
Michal “Bonanza” Galas's profile photo
Wojciech Romanowski (rzeszowska24)'s profile photo
Shigella deShige's profile photo
Work
Occupation
Like, you know... tending to sick servers, routers and switches.
Employment
  • Akademia Górniczo-Hutnicza
    network manager, 1989 - present
Places
Map of the places this user has livedMap of the places this user has livedMap of the places this user has lived
Currently
Kraków
Story
Bragging rights
Pioneer of Internet in Poland
Education
  • Akademia Górniczo-Hutnicza
    Computer Science, 1986 - 1991
Basic Information
Gender
Male
Relationship
Married

Stream

Szymon Sokół

Shared publicly  - 
 
Przepraszam, ze dziś się nie rozpisuję, ale wcześniej wypiłem trzy szklaneczki ginu z tonikiem, albowiem pogoda nastrajała do czucia się białym sahibem w koloniach, walczącym z malarią. Mam więc teraz niejakie trudności z formułowaniem inteligentnych wypowiedzi. Co gorsza, mam problem z oceną tego piwa, ale chyba jest dobre. Łagodny, niezbyt słodki, może odrobinę wodnisty oatmeal stout, bez ekstrawagancji. Chętnie spróbuję ponownie, choćby po to, żeby potwierdzić dzisiejsze odczucia.
 ·  Translate
6
Ania Pietruczuk's profile photoSzymon Sokół's profile photo
2 comments
 
+Ania Pietruczuk dla ścisłości okoliczności jak najbardziej sprzyjają piciu, nie sprzyjają jedynie pisaniu. I ocenianiu, bo jak słusznie zauważył ten gość w Kanie Galilejskiej, zwykle sensowniej ocenia się to, co pije się będąc jeszcze całkiem trzeźwym, i dlatego gospodarz podaje dobre trunki na początku.
 ·  Translate
Add a comment...

Szymon Sokół

Shared publicly  - 
 
I have known that Henry Ford paid his employees well enough for them to afford buying the cars they were making. I haven't known that Ford also explained his reasoning so clearly.
 
Just discovered (via Laszlo Bock's Work Rules) a fabulous essay by Henry Ford explaining why it's important for businesses to pay employees well. He writes:

"Paying good wages is not charity at all it is the best kind of business.

"The man who comes to the day's feeling that no matter how much he give it will not yield him enough of a to keep him beyond the margin of want not in shape to do his day's work. He is anxious and worried and it all reacts to detriment of his work. But if a man feels that his day's work not only supplying his basic .need but also giving him a margin of comfort enabling him to give his boys and girls opportunity and his wife some pleasure life then his job looks good to him and he free to give it his very best.

"This is a good thing for him and a thing for the business The man who not get a certain satisfaction out of his work is losing the best part of his pay."
books.google.com
17 comments on original post
9
1
Bartosz Leper's profile photoŁukasz Grochal's profile photoSzymon Sokół's profile photoPiotr Grunt's profile photo
9 comments
 
+Łukasz Grochal according to an old anecdote, a certain farmer visited a zoo for the first time. Seeing a giraffe, he exclaimed "That's bullshit, such an animal cannot exist!"

So I am actually happy +Bartosz Leper demands proof rather than just saying "That's bullshit, because it contradicts my superstitions!"
Add a comment...

Szymon Sokół

Shared publicly  - 
 
Skusiła mnie ta urocza etykietka, nie doczytałem składu. A w składzie chmiele Chinook, Simcoe, Cascade – czyli amerykańskie. No to chyba można zgadnąć, co mam do powiedzenia. Zamiast tego, co napisane ("Smoked Rye Pale Ale") jest po prostu APA, bo amerykański chmiel dominuje, żyto i wędzonka od biedy wyczuwalne. Na RateBeer ludzie jakieś niestworzone rzeczy, np. o zapachu herbaty (!) wypisują: http://www.ratebeer.com/beer/kraftwerk-zmora/337967/ ale ja tu nie wywęszyłem żadnych specjalnych subtelności (może winien jest mój katar sienny). Ten eksperyment nie będzie powtarzany, ale parę innych piw z browaru Kraftwerk wygląda obiecująco: http://www.ratebeer.com/brewer/21418/sort/1/
 ·  Translate
5
Mariusz Karcz's profile photo
 
Nie wierzę internetowym opiniom (wybacz :) ). Nie wypijesz, nie polubisz/znienawidzisz :P
 ·  Translate
Add a comment...

Szymon Sokół

Shared publicly  - 
 
Po wczorajszych eksperymentach dziś zupełnie normalne piwo pszeniczne. Żadnych skórek pomarańczowych, soków malinowych i innych dziwnych dodatków. Lekko kwaśne, jak zwykle pszeniczne. Bardzo przyzwoite. Nie wiem tylko, czym się właściwie różni od "Viva Hel" z tego samego browaru, bo smak w zasadzie ten sam. Zmienili nazwę?
 ·  Translate
2
Szymon Sokół's profile photoMariusz Karcz's profile photo
3 comments
 
Nie przeczę, acz tylko patrzeć, jak moda czy koniunktura na piwo inne niż koncernowe, będzie wykorzystywana przez firmy pt. polakpotrafi :( Tymczasem w lodówce czeka na koniec mojej kuracji Kormoran Weizenbock. Czy tylko mnie nazwa przez audioskojarzenie nasuwa myśl o wędzonym boczku? :P
 ·  Translate
Add a comment...

Szymon Sokół

Shared publicly  - 
 
Stwierdziłem, że jedno piwo na dziś to za mało, więc sięgnąłem po następne. Znów lekkie rozczarowanie, bo spodziewałem się typowego piwa pszenicznego, ale jednak amerykański chmiel nadaje ton – nie dość, że goryczka silniejsza niż w typowych witbierach, to taka jakby lekko metaliczna. Kolor natomiast znacznie jaśniejszy niż sugeruje zdjęcie, ale i tak prawie nieprzezroczyste, bo bardzo mętne. Nie całkiem mi podeszło, ale zaznaczę na wszelki wypadek, że nie piłem go pod owoce morza (jak zaleca etykietka), tylko prozaiczną smażoną wątróbkę…W każdym razie zacznę chyba unikać wszystkiego, co ma w składzie chmiele Amarillo i/lub Cascade. Po co ryzykować?
 ·  Translate
Lecimy dalej z naszą letnio-zimową sinusoidą. Dzisiaj znów coś letniego i lekkiego co widać już po samej nazwie - Sanrajza. Nie bardzo rozumiem politykę browaru Pinta, który wypuszcza dwie letnie nowości w pełni sezonu jesien...
5
Shigella deShige's profile photo
 
Ja dla odmiany lubie piwa na amerykanskim chmielu, ale mam zabawne wrazenie ze ludzie kryja nim brak umiejetnosci.
Wedlug mnie probierzem umiejetnosci browarnika sa lagery, bo tam nie ma jak zamaskowac niedostatkow
 ·  Translate
Add a comment...

Szymon Sokół

Shared publicly  - 
 
Z bardzo licznej serii Piwa z Olimpu trafił mi się Hefajstos (był też Apollo, ale to AIPA). Miał być smoked stoutem. Trochę nie bardzo wyszło. Jest stout, gorzkawy jak Guinness, ale dymu to w nim za bardzo nie czuć, w odróżnieniu choćby od Darzbora czy Dymów Marcowych. Jak najbardziej pijalny, ale trochę się zawiodłem.

Będę pewnie z tej serii chciał coś jeszcze wypróbować, jeśli się uda nabyć – Hades, Afrodyta, Kentauros i Zefir wyglądają obiecująco, możliwe że również Eurydyka i Satyr.
 ·  Translate
9
Tomasz Minkiewicz's profile photoShigella deShige's profile photoAnia Pietruczuk's profile photo
4 comments
 
Wolałabym jednak cykl skandynawski +Tomasz Minkiewicz  Róg Audumli , Tarcza Odyna, _Młot Thora .. ;-))
 ·  Translate
Add a comment...
Have him in circles
1,037 people
Akademia WWW's profile photo
Adrian Bolliger's profile photo
Ewa Dacko's profile photo
Agnieszka Kwiatowa (Agusia)'s profile photo
GDK shop's profile photo
Izabela Elżbieta Dąbrowska's profile photo
Michal “Bonanza” Galas's profile photo
Wojciech Romanowski (rzeszowska24)'s profile photo
Shigella deShige's profile photo

Szymon Sokół

Shared publicly  - 
 
Obiecywałem sobie trochę więcej, bo Tomasz Kopyra na swoim blogu określił to piwo jako "następcę Warnijskiego". Niestety, jak dla mnie nie umywa się. Owszem, jest to również piwo wielozbożowe (jęczmień, żyto, pszenica i owies), ale niestety oprócz chmielu krajowego zastosowano Citrę. PO CO? Znaczy, jak na coś zawierającego amerykański chmiel to nie jest złe, ale bez niego z pewnością byłoby lepsze. A co gorsza, wygląda na to, że Kłos faktycznie zastąpił Warnijskie, które nie jest już wymieniane na http://browarkormoran.pl/Nasze-piwa.html – jestem głęboko, głęboko rozczarowany. Jak jeszcze wziąć pod uwagę, że w serii PLON aż 3 piwa na 4 to IPA (a czwarte to nienadzwyczajny lager), obawiam sie, że Kormoran prosi się o żółtą kartkę.
 ·  Translate
Z mały poślizgiem względem YouTube, ale jest. Kłos Wiel…
10
Katarzyna Michalak-Czechowska's profile photoSzymon Sokół's profile photo
14 comments
 
+Katarzyna Michalak-Czechowska Darzbór też wędzony, natomiast Czarna dziura to dark lager, bardzo fajny, o posmaku orzechów: http://www.browarpinta.pl/oferta/pinta-czarna-dziura-11-5,10.html
 ·  Translate
Add a comment...

Szymon Sokół

Shared publicly  - 
 
Piłem już wcześniej – w małych butelkach ("bączkach") 0.33l. Teraz pierwszy raz trafiłem na normalne butelki 0.5l, więc musiałem sprawdzić, czy aby do samego spodu wypełnione są miodem piwem. Tak, jest to to samo piwo, całkiem znośne, choć nieco wodniste, dość mocno słodkie, lekko czekoladowe. Nic szczególnie wyjątkowego, ale nadaje się. W lodówce jeszcze Gniewosz Koźlak i Korzenne (choć co do tego ostatniego piszą, że dobre na grzaniec… ale grzaniec przy tej pogodzie?!)
 ·  Translate
3
Jarek Owsiewski's profile photo
 
Przy tej pogodzie tego bym się napił:
http://www.ratebeer.com/beer/wr281380el-summer-ale/338501/
 ·  Translate
Add a comment...

Szymon Sokół

Shared publicly  - 
 
Wczoraj nie było wpisu, bo piliśmy cydr zamiast piwa (jeśli ktoś nie wie, moja małżonka piwa nie pija, poza imbirowym, cydr za to lubi).

Dziś za to Komes Poczwórny Bursztynowy. Jak widać, należy uważać przy nalewaniu.  Niestety podzielam mało pochlebną opinię z https://nutkachmielu.wordpress.com/2014/09/05/komes-poczworny-bursztynowy/ – główną zaletą tego piwa są procenty, jeśli ktoś chce się szybko, erm, zrelaksować. Smak natomiast jest mocno taki sobie (sygnalizowane żelazo poczułem dopiero w ostatnich łykach, ale od początku piwo sprawia wrażenie doprawianego spirytem). 10 lat temu może byłbym łaskawszy, ale to były czasy, kiedy pijałem Tyskie Dębowe Mocne i nawet je chwaliłem.

Aha, a ten wczorajszy cydr, pt. Circus Cider, też taki dość przeciętny – nie taki zły jak Lubelski, ale do Polskiego Rumianego mu daleko.
 ·  Translate
4
Katarzyna Michalak-Czechowska's profile photoMariusz Karcz's profile photoEwa Pawelec's profile photoSzymon Sokół's profile photo
7 comments
 
+Mariusz Karcz a tak, z gruszkowych to Miłosław jest bardzo OK, oraz Warka Perry (takie butle podobne do szampanowych). Nie polecam natomiast tego z Ikei, chyba że ktoś potrzebuje szybko cukier uzupełnić.
 ·  Translate
Add a comment...

Szymon Sokół

Shared publicly  - 
2
1
Piotr Grunt's profile photo
Add a comment...

Szymon Sokół

Shared publicly  - 
 
Tym razem zdjęcie własne, choć link do cudzej recenzji też dam, a co: http://recenzjepiwa.pl/recenzje-zza-winkla/jurajska-pomarancza-browar-na-jurze/
Piwo pszeniczne, ale z licznymi dodatkami… trochę chyba zbyt licznymi. Skórka pomarańczowa wystarczyłaby, miód i maliny to już dwa (ba, trzy) grzyby w jeden barszcz – wyszło coś bardzo słodkiego, bardziej niż Framboise Kriek. Raczej nie polubię.

Edit: ale lemurek na etykiecie faktycznie jest cute.
 ·  Translate
2
Yola Leroch's profile photoMichał Dwużnik's profile photoEwa Pawelec's profile photoMariusz Karcz's profile photo
4 comments
 
Zapisuję, żeby sprezentować słodkolubnej Żonie :D
 ·  Translate
Add a comment...

Szymon Sokół

Shared publicly  - 
 
Dzisiaj Ciemne Monachijskie i zupełnie nie wiem, co o nim napisać. Jest idealnie niewyróżniające się, nie ma żadnych cech szczególnych - po prostu przyzwoite ciemne piwo, bez żadnych "nut" i innych ekstrawagancji.
 ·  Translate
1
Add a comment...
Szymon's Collections
Szymon Sokół's +1's are the things they like, agree with, or want to recommend.
Dlaczego tym razem nie zagłosuję na Platformę |
michal-gorecki.pl

Kiedy odbywały się słynne wybory w 1989 roku, miałem 12 lat. To za mało, aby głosować, ale w sam raz aby zacząć rozumieć co dzieje się wokół

Przedwyborczy nielegal na latarniach |
michal-gorecki.pl

Przepraszam z góry za emocjonalny wydźwięk tej notki i słowa które w niej zapewne padną, ale jestem niemożebnie wnerwiony tym co zobaczyłem

http://forsal.pl/galerie/831030,duze-zdjecie,1,wolny-rynek-kolonizuje-se...
forsal.pl

Jak źle musi być z polskim rynkiem pracy, skoro nawet szacowne instytucje publiczne tak często zachowują się jak bezwzględni XIX-wieczni kap

Najpotężniejszy superkomputer w historii Polski zostanie zainstalowany w...
www.agh.edu.pl

20 października 2014 r. Rektor Akademii Górniczo-Hutniczej prof. Tadeusz Słomka, Dyrektor Akademickiego Centrum Komputerowego Cyfronet AGH p

Morze orzeszków
wonderland-engineering.eu

Dzisiejszy artykuł powstał dzięki uprzejmości Tomasza Zielińskiego, autora Transportoida, który jest popularną aplikacją użytkową na Android

Taką Rosję lubimy...
studioopinii.pl

2014-09-26. Są Rosjanie... i Rosjanie. Tę głęboką prawdę najłatwiej sobie uświadomić, słuchając tych drugich. Nie tych, którzy jako "zielone

Marcin Borelowski: Mniejsze zło czy użyteczność publiczna
studioopinii.pl

2014-09-23. Witamy na naszych łamach nowego utalentowanego autora z rewelacyjnym pomysłem. Który - zapewne - w naszej przaśnej rzeczywistośc

Andrzej Celiński: Powstanie - rocznica, pamięć, mit
studioopinii.pl

2014-08-01. Co roku, 1. sierpnia, w dzień jak pamiętam zawsze upalny, mój wuj, Jan Józef Lipski – człowiek racjonalny, nie znoszący ceremoni

Mistrzowie Świata z Poznania
studioopinii.pl

2014-06-12. To jest bardzo dobra - i jednocześnie parszywa do spodu wiadomość. Wczoraj wieczorem dowiedziałem się, że reprezentująca Polskę

Programming Sucks
stilldrinking.org

Every friend I have with a job that involves picking up something heavier than a laptop more than twice a week eventually finds a way to sli

Projekt Samarkanda, czyli jakie były miłe złego początki
www.silkroadadventure.pl

Wiele osób pyta skąd się wziął pomysł Silk Road Adventure, postanawiam więc opowiedzieć tę historię od początku. Kiedy po raz pierwszy pomyś

10 nie tak oczywistych piosenek Jacka Kaczmarskiego
esensja.stopklatka.pl

Dziś, z okazji 10 rocznicy śmierci Jacka Kaczmarskiego, media (jeśli oczywiście zauważą tę rocznicę) będą prawdopodobnie zarzucały nas najgł

Krzysztof Mroziewicz: Kijów 1956?
studioopinii.pl

2014-02-21. Na Majdanie dopalają się resztki imperialnych ambicji Rosji. To byłe supermocarstwo leżące w dużej mierze w Azji, pozbyło się le