Profile cover photo
Profile photo
SvobodaUčení.cz
91 followers -
Svobodné vzdělávání je klíčem ke všemu
Svobodné vzdělávání je klíčem ke všemu

91 followers
About
Posts

Post has attachment
"To jen my dospělí jsme sešněrovaní. Dáváme dětem mantinely, které ale často pozbývají svého původního výchovného smyslu (tedy nepoškodit sebe nebo někoho jiného)."

Post has attachment
Rozhovor s Hynkem Jínou v internetové televizi Elia.tv
"Naše snažení směřuje jednoznačným směrem: děti vyrůstající ve svobodném, přirozeném a respektujícím prostředí, které jim umožňuje využít veškerý jejich potenciál."

Post has attachment
„Je úžasné, co děti dokáží, když jim k tomu dáme příležitost.“ - Linda Dobson
Photo

Post has attachment
"Školní osnovy reprezentují pouze malou část schopností a vědomostí, které jsou pro naši společnost důležité. V dnešní době se nikdo nemůže naučit více než drobet toho, co je možno se naučit. Proč všechny nutit učit se ten stejný drobet?"

Post has attachment
"Jak se národy rýsovaly a staly se více centralizovanými, národní vůdci viděli školní výuku jako způsob, jak vytvořit dobré patrioty a budoucí vojáky. Pro ně byly zásadní lekce o slávě jejich rodné země, o úžasných úspěších a morálních ctnostech národních zakladatelů a vůdců, a o potřebě bránit národ před všelijakými vnějšími hrozbami. ... Všichni považovali školní docházku za indoktrinaci, tedy implantování určitých pravd a způsobů myšlení do dětských myslí. Jedinou tehdy známou metodou bylo, stejně jako dnes, nucené opakování a následné testování."

"Moje zkušenost s akademickým vzděláním je, že jsem se musel mnohem více soustředit na to, abych se zavděčil určitým lidem, než na to, abych udělal dobrou práci... Okolo 80% úkolů a projektů, které jsem musel na cestě k získání diplomu splnit, nemělo žádnou trvalou hodnotu a soudě podle toho, co denně poslouchám od jiných studentů, si nemyslím, že by moje zkušenost byla ojedinělá." - Chris Guillebeau

Post has attachment
"Změna vyžaduje zásadní změnu v přístupu, od toho, kde vzdělávání řídí učitelé, k takovému, kde každý student řídí své vlastní vzdělávání."

Post has attachment
"Z mnoha stran se ke mně dostává tento článek z Českého rozhlasu: http://goo.gl/Rl5GOW Píše se v něm například, že “tolerantní výchova ničí dětem hodnoty”. Autorka upozorňuje na zajímavý fenomén, který parafrázuji tak, že lidé přestali své děti bít a zároveň jim dali do rukou klacky. Snad aby mohla být minulá křivda nějak kompenzována. Důsledkem této výchovy je neúcta dětí vůči rodičům. V textu je však zaměňován respekt s obětováním se. Agresivita takto uměle vyzdvihovaných dětí je jejich přirozenou reakcí na projevovanou slabost dospělého, který si neváží sám sebe.
Svobodné vzdělávání naproti tomu představuje rovnocenný vztah všech zúčastněných osob, kde není nikdo pánem ani otrokem."

Post has attachment
"Kde není očekávání, nemůže být zklamání. Znáte tohle pořekadlo? Do teď jsem si myslela, že jsem ho vymyslela sama, ale zase mě strýček Gůgl zklamal, protože na mě vychrstnul za 0,77 sekund 1 230 000 odkazů na tohle téma."

Post has attachment
"Žádné brzké ranní vstávání, žádné domácí úkoly, žádné stresující písemky. Zatímco mnoho školáků o podobném životě jen sní, pro Šimona Flegra takto vypadal běžný školní den. Na základní školu nikdy nechodil, od první do páté třídy ho doma vzdělávala matka. Pak nastoupil na víceleté gymnázium. Dnes je mu dvacet let a prvním rokem studuje chemii potravin na Vysokém učení technickém."
Wait while more posts are being loaded