Profile

Cover photo
Verified local business
Survio
Market Researcher
Today Open 24 hours
240 followers|63,519 views
AboutPostsPhotosVideos

Stream

Survio

Shared publicly  - 
 
PF 2017
1
Add a comment...

Survio

Shared publicly  - 
 
"Goed nieuws voor alle Nederlandstalige Survio gebruikers! We lanceerden onlangs de Survio blog in het Nederlands. U zult er een schat aan nuttige informatie vinden over enquêtes en vragenlijsten. Kom zeker een kijkje nemen: we posten er elke maand een nieuw artikel." https://goo.gl/qxh21l
 ·  Translate
1
Add a comment...

Survio

Shared publicly  - 
 
We have created a step by step tutorial for you. So you can see now, how easy it really is to create your own surveys with Survio :)

http://www.survio.com/en/blog/tips-and-tricks/how-to-create-a-questionnaire-in-survio#.Vt7W0JzhCUm
Survio is a quick and easy online survey tool. It is intuitive, easy to use and packed with powerful features anyone can operate. In fact, you can create a survey in just a few clicks!
2
1
Add a comment...

Survio

Shared publicly  - 
 
Připravili jsme pro vás nový jednoduchý a přehledný návod, jak si vytvořit vlastní dotazník v Surviu. Provede Vás krok za krokem celým postupem. Vyzkoušejte si, jak jednoduché to je.

http://www.survio.com/cs/blog/tipy-a-triky/jak-vytvorit-vlastni-dotaznik-v-surviu#.Vt1CeJzhCUl
 ·  Translate
Survio je internetový nástroj pro snadnou tvorbu online dotazníků. Umožňuje uživatelům bez jakýchkoliv technických znalostí vytvořit profesionálně vypadající online dotazník zcela zdarma.
1
Add a comment...

Survio

Shared publicly  - 
 
Rossi or Marquez? What is your opinion on the latest #MotoGP affair? http://www.panorama.it/sport/motogp/rossi-marquez-incidente-video-sondaggio/
1
Add a comment...

Survio

Shared publicly  - 
 
The summer is ending. To cheer you up a bit we have created 26 brand new survey designs! Let us know if you like it... :)

CZ: Dopřejte vašim dotazníkům zbrusu nový a moderní vzhled. Připravili jsme pro vás 26 nových designů.
Nezapomeňte nám pak dát vědět, jak se vám líbí... :)
 ·  Translate
1
Add a comment...

Survio

Shared publicly  - 
 
Just reached a new record! One of our users has collected 200 000 responses for a single survey.
1
Add a comment...

Survio

Shared publicly  - 
 
Dnes jsme v Surviu dosáhli zajímavého rekordu. Jeden z našich uživatelů si udělal dotazník, který vyplnilo již 200 tis. respondentů. Opravdu to není chyba v čísle. 200 000 lidí si dalo tu práci a vyplnilo dotazník. Survio ustojí jakoukoliv výzvu.
 ·  Translate
1
Add a comment...

Survio

Shared publicly  - 
 
Bonne nouvelle pour tous les utilisateurs français de Survio. On a lancé le blog de Survio en français. Vous y trouverez de nombreuses informations utiles sur les recherches et sondages. Venez voir par vous-mêmes, visitez notre blog. Un nouvel article prévu chaque mois.
https://goo.gl/5r0Wym
 ·  Translate
1
Add a comment...

Survio

Shared publicly  - 
 
SE: Hurra, hurra! Idag är ingen vanlig dag för från och med idag finns Survio på svenska! Det är vår 14:e lokalisering. Vi önskar er alla en riktigt fin dag!

EN: Hooray, hooray! Today is not just an ordinary day for Survio - now we speak Swedish as well! It is our 14th localization. We wish you all a really nice day!

CZ: Hurá, hurá! Dnešek není jen tak obyčejným dnem pro Survio - Survio od teď mluví i švédsky! Jedná se o naši 14. lokalizaci. Přejeme Vám všem krásný den!

 ·  Translate
1
Add a comment...

Survio

Shared publicly  - 
 
Na lyže to venku zatím nevypadá, takže raději zůstaneme u kola. Podívejte se na výsledky zajímavého průzkumu mezi cyklisty, který ve spolupráci s námi probíhal na iDnes.cz:
http://cestovani.idnes.cz/velka-cykloanketa-cesi-maji-kola-hlavne-pro-pohyb-a-zabavu-pmw-/na-kolo.aspx?c=A151213_172150_na-kolo_ptp
 ·  Translate
Prestižní cykloankety 2015, která zmapovala zvyklosti českých cyklistů, se i díky podpoře iDNES.cz zúčastnilo přes 15 tisíc lidí. Vyplnili ji především ti, kteří kolo berou jako fitness a zábavu. Plných 22,4 % dotázaných by si pak jako příští model nejraději koupilo horské kolo s 29palcovými koly.
1
Add a comment...

Survio

Shared publicly  - 
 
Parlez-vous français ? [Do you speak French?]
Oui, nous parlons français ! [Sure, we speak French!]
www.survio.com/fr/
 ·  Translate
1
Marion Albarado's profile photo
 
Grâce à Survio, je peux réaliser un Benchmark pour ma thèse, attractif et simple d'utilisation pour les répondants. Ce qui m'a séduit par rapport aux concurrents est l'outil "Branchement conditionnel" et le format smartphone disponible pour un prix raisonnable mais surtout... la réactivité du service support !
 ·  Translate
Add a comment...
Contact Information
Map of the business location
Hlinky 151/80 603 00 Brno-střed Czechia
Hlinky 151/80CZ603 00
+420 725 008 003survio.com
Market Researcher, Advertising
Market Researcher
Advertising
Business Service
Digital Media
E Commerce
Information and Technology Services
Internet Marketing Service
Internet Service Provider
Services Companies
Web Services
Today Open 24 hours
Saturday Open 24 hoursSunday Open 24 hoursMonday Open 24 hoursTuesday Open 24 hoursWednesday Open 24 hoursThursday Open 24 hoursFriday Open 24 hours
Google+ URL

Street View

Panorama
Write a review
Review Summary
4.3
14 reviews
5 star
8 reviews
4 star
3 reviews
3 star
2 reviews
2 star
1 review
1 star
No reviews
Photos
Scrapbook photo 2
Upload public photo
Your Activity
All reviews
Ca se Saurait Blog's profile photo
Ca se Saurait Blog
in the last week
Simple and very practical. I use Survio to create surveys as part of journalistic work and the fact that it generates me Pdf reports to download directly with all the calculations done on the percentages saves me time
Response from the owner - in the last week
Thanks for your appreciation. We are happy to have you aboard. If you need any help, contact us! Have a nice day, Ondrej (Survio team)
Dario Plastina's profile photo
Dario Plastina
4 months ago
Absolutely great. useful and easy to use .
Response from the owner - 4 months ago
Thank you for your positive review. Survio team
Kateřina Zelenková's profile photo
Kateřina Zelenková
a month ago
Jsem studentka a službu Survio jsem využila k získání dat pro svou magisterskou práci. Práce s dotazníkem, jeho tvorba i editace jsou uživatelsky velmi přívětivé, pouze jsem měla problém při tvorbě otázky, že nešel v průběhu změnit její typ a musela jsem danou otázku vymazat a vložit nový typ "šablony". To byl však jediný zádrhel při tvorbě. Také sběr dat probíhal absolutně bez komplikací, od respondentů vím, že nebylo problém vyplnit dotazník na jakémkoliv typu zařízení včetně mobilních telefonů. Co se týká výsledků a statistik dotazníku velmi oceňuji široké spektrum informací například o čase jak dlouho byl dotazník vyplňován, o tom z kterého zdroje se respondent k dotazníku dostal a další. Jednotlivé odpovědi jsou přístupné už během vyplňování a uživatel má tak možnost sledovat průběžné reakce respondentů a nemusí čekat na konečný výsledek. Výstupy jsou nabízeny na velmi profesionální úrovni a dobře s nimi ve vyhodnocení pracuje. Také bych ocenila okamžitou reakci ze strany provozovatele v případě dotazu. Uživatelům bych doporučila si řádně nastudovat podmínky užití ohledně platby za služby. Jednorázové použití/roční a víceletá možnost aktivace premiových služeb. Kateřina Zelenková
• • •
Response from the owner - a month ago
Děkujeme Kateřino a přejeme hodně úspěchů ve vyhodnocení výsledků! Kdyby něco, neváhejte se na nás obrátit. Však víte :-) Ondřej (tým Survio)
MO Mag's profile photo
MO Mag
3 weeks ago
Naprostá spokojenost! Dotazník má nejen skvělé možnosti vzhledu, ale lze pokládat různé formy otázek a navíc i luxusně vypadá... Tenhle dotazník, ikdyž máte free verzi, se prostě nemusíte stydět poslat i náročnějším klientům. Stejně tak exporty výsledků vypadají skvěle! (ne za tuhle recenzi mi nikdo neplatil, jsem po dlouhé době prostě fakt spokojená.))
Max Draft's profile photo
Max Draft
3 months ago
Easy to use, good customer support, I will return for future surveys I completed my first online survey using Survio and at the end of the day I am quite happy with the result. The 2 things I liked the best was the ease of use in creating a survey and that with the help desk you interact with the same people from message to message so it seems like real personal service. New users should read through the features carefully. For example, with the Survio free service you get 100 responses within a set time, one month I think, but if you use their service company CINT you can opt for a greater number of respondents and you can filter these people by age and gender, etc. You have to pay for these CINT responses but you should probably upgrade to the premium Survio plan so you can have more than 100 responses if you want and get the reports delivered to you in PDF and other formats, along with other features. Its not too expensive and that is what I will do next time. I feel comfortable with a 5 star rating.
• • •
Response from the owner - 3 months ago
Thank you Max! We try to do our best, always. Hope you will be more happy with the new version :-)
Kathrin Jerjomenko's profile photo
Kathrin Jerjomenko
a month ago
Ich bin auf das Tool aufgrund einer Hausarbeit aufmerksam geworden und konnte dort meinen Fragebogen super einarbeiten. Das Layout sieht super aus und die Handhabung ist intuitiv. Die Versendung des Links ist komfortabel. Es gibt super Auswertungen auf der Website selbst. Leider recht teuer für einen Studenten, allerdings sind die Konkurrenzprodukte nicht so innovativ. Kann ich empfehlen.
Response from the owner - a month ago
Hello Kathrin, thank you for your feedback. We are happy that you became our customer. If you ever need something do not hesitate to get in touch with us. Have a great day, Ondrej from Survio
Valerio Bendo's profile photo
Valerio Bendo
3 weeks ago
Ho usato il questionario Survio per monitorare il grado di soddisfazione dei clienti, devo dire che ho ottenuto buoni risultati ed il report finale è ben fatto e molto esaustivo. La Piattaforma per la realizzazione del questionario è facile ed intuitiva, inoltre sono proposti molti modelli di questionari precompilati. Consiglio!
Response from the owner - 3 weeks ago
Hello Valerio, thank you for your feedback. We really appreciate your evaluation. Happy surveying in the next year 2017. If you need our help, just contact us. Have a great day. Ondrej / Survio team
Sanne van Breugel's profile photo
Sanne van Breugel
3 months ago
Survio heeft ons erg geholpen met het maken van een enquete. De resultaten worden op een goede en duidelijke manier laten zien d.m.v. statistieken. Het is een makkelijke en snelle manier om snel resultaten te krijgen. Om meer resultaten te krijgen, hadden we voor 1 maand premium aangeschaft. Toen we een maand later onze resultaten wilden bekijken, moesten we weer premium aanschaffen om deze te zien. Dit is een minpunt aan de site.
Response from the owner - 3 months ago
Hartelijk dank voor uw beoordeling.